Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.05.2015, 08:07:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
deci stiu despre ce vorbesc.
Gata! M-ai convins.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.05.2015, 09:42:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Preotul insusi mi-a zis ca 200 000 euro din banii primariei, pentru ca primarului (Andrei Chiliman) ii place mult biserica Sf. Andrei. Asa ca el isi realizeaza toate proiectele din banii primariei (renovarea bisericii, incalzire in pardosela, obiecte bisericesti din argint placate cu aur, etc).
Deci, inteleg ca problema pe care o ridicati este de ce primaria subventioneaza biserica si nu de ce biserica isi face incalzire prin pardoseala. In acest caz, este o problema cu primaria si nu cu biserica. Prin urmare, presupunand ca sunteti contribuabil si alegator in sectorul 1, adresati-va primarului care (volens-nolens) va reprezinta printr-un memoriu. In memoriu puteti scrie ca, pe viitor, ati dori o alta destinatie a banilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.05.2015, 10:16:24
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Legat de acest subiect al averii Bisericii Ortodoxe Romane si a situatiei sociale de astazi din Romania, trebuie spuse cateva lucruri.

Este adevarat ca situatia din sistemul sanitar si cel de educatie de astazi din Romania este una critica. Insa acest lucru nu este din vina Bisericii Ortodoxe , ci din vina celor care au condus Romania dupa 1990. Este adevarat ca astazi in Romania avem mai putine scoli sau spitale decat existau in 1989, insa la fel de adevarat este faptul ca nu exista o politica coerenta in privinta educatiei si sanatatii, iar multe din spitalele si scolile existente se afla intr-o stare precara.
Marea nenorocire pentru educatie si sanatate nu este faptul ca se dau bani pentru biserici, ci faptul ca acei bani pompati in sistemul de sanatate si educatie fie nu sunt folositi eficient fie ajung prin diverse metode in alte buzunare.

In al doilea rand, pentru a nu mai aparea discutii si comentarii, ar trebui reglementata legal mai bine relatia dintre stat / autoritatile locale si biserica.
Deoarece Biserica Ortodoxa are un rol major in istoria si pastrarea identitatii nationale a poporului roman, este normal ca statul sa o sprijine si financiar, insa acest lucru ar trebui facut intr-un mod mai transparent si mai bine reglementat legal.

Din pacate, trebuie sa recunoastem ca unii membri din conducerea Bisericii Ortodoxe s-au implicat in politica si in sustinerea unor anumiti oameni politici in alegeri, ceea ce este o mare greseala.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.05.2015, 14:32:27
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci, inteleg ca problema pe care o ridicati este de ce primaria subventioneaza biserica si nu de ce biserica isi face incalzire prin pardoseala. In acest caz, este o problema cu primaria si nu cu biserica. Prin urmare, presupunand ca sunteti contribuabil si alegator in sectorul 1, adresati-va primarului care (volens-nolens) va reprezinta printr-un memoriu. In memoriu puteti scrie ca, pe viitor, ati dori o alta destinatie a banilor.
Dap, am zis ca nu e vina preotului ca cere, ci primariei ca ii da. Multumesc de idee, o sa incerc sa ma adresez primarului meu drag, sa vad daca o sa primesc vreun raspuns.

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Gata! M-ai convins.
Ma bucur :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.05.2015, 16:33:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Oare femeia care a vărsat mirul de nard, de mult preț, pe picioarele Mântuitorului, mir care valora 300 de arginți, oare nu era o exagerare? Nu, nu era. Era ofranda ei, pentru Hristos.

La fel și Primăria sectorului I, e ofranda ei pentru Hristos, mai ales că la ce bani învârte primăria, 200.000 de euro, chiar nu-i o sumă. Deși mă îndoiesc totuși sincer, că e atât, cred că-i mult mai puțin.

Catedrala Mântuirii Neamului, la fel, slavă Domnului că s-a început, ceea ce era în plan, de 100 de ani.
Ea este ofranda poporului daco-romanilor, pentru Hristos. Toate popoarele ortodoxe majoritare, sârbii, rușii, grecii, bulgarii, ucrainienii, toți au o Catedrală a Mântuirii Neamului, noi am fost ultimii care n-au avut-o.

Mă bucur că se contruiește Catedrala Mântuirii Neamului, e ca și cum ar fi câte un vas cu mir de preț diferit, al fiecărui romîn.
La fel cum mă bucur pentru Biserica Sfântului Apostol Andrei, cu mozaic din Egipt, Egiptul, care a fost una din primele țări creștine de pe pământ.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.05.2015, 16:43:24
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Oare femeia care a vărsat mirul de nard, de mult preț, pe picioarele Mântuitorului, mir care valora 300 de arginți, oare nu era o exagerare? Nu, nu era. Era ofranda ei, pentru Hristos.

La fel și Primăria sectorului I, e ofranda ei pentru Hristos, mai ales că la ce bani învârte primăria, 200.000 de euro, chiar nu-i o sumă. Deși mă îndoiesc totuși sincer, că e atât, cred că-i mult mai puțin.
Statul trebuie sa cheltuiasca banii cu cap. Trebuie sa recunosti ca podeaua se putea restaura si fara incalzire in pardoseala, si fara granit adus din Egipt, pe mai putini bani, si acei bani sa mearga intr-un loc mai benefic.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Catedrala Mântuirii Neamului, la fel, slavă Domnului că s-a început, ceea ce era în plan, de 100 de ani.
Ea este ofranda poporului daco-romanilor, pentru Hristos. Toate popoarele ortodoxe majoritare, sârbii, rușii, grecii, bulgarii, ucrainienii, toți au o Catedrală a Mântuirii Neamului, noi am fost ultimii care n-au avut-o.
Faptul ca era de mult in plan nu o face dintr-o idee proasta intr-o idee buna (zic din punctul meu de vedere).

Si faptul ca celelalte biserici ortodoxe nu au invatat nimic din Luca 21:1-4 si din Matei 19:21, nu inseamna ca si BOR trebuia sa le calce pe urme. Asta e o chestie de mandrie si invidie, si din cate stiu eu aceste doua sentimente sunt fapte care trebuie spovedite.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.05.2015, 17:06:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

abaaaabbbb63, hai recunoaște că ți-e puțin ciudă și invidie pentru ofranda dată de Primărie, Bisericii lui Hristos. Normal, tu nefăcând parte din Biserică, te râcâie mintea.

Logica ta, e ca logica lui Iuda. Și Iuda Iscarioteanul a zis la fel ca tine: acel mir putea fi vândut și banii împărțiți săracilor.

La fel spun și cei ce urăsc pe Hristos, despre orice Biserică, inclusiv despre Catedrala Mântuirii Neamului, că acei bani, putea fi dați săracilor, în feluri diverse. E corect. Dar e logica lui Iuda. Hristos însă, a văzut altfel lucrurile, cum le vedem și noi, creștinii, azi.


Tu spui exact la fel, primăria, putea folosi banii aceia în alt scop. Ești un iuda iscarioteanul în miniatură.

Nu, tu nu ai învățat nimic din Pilda Banului Văduvei. (Luca 21, 1-4) Ea a dat ultimii ei bani, pentru construcția Templului Legii Vechi. A dat acei bani și aștepta să moară de foame.
Dar tu câți bani ai dat pentru o Biserică a lui Hristos? Nici 2 euro donați prin sms.

Dar arunci cu piatra? În Hristos? Ești sigur că știi ce faci? Noi ortodocșii, deci creștinii, suntem blânzi, dar ia seamă, că Hristos e Dreptul Judecător.

Iar Matei 19, 21 acolo-i un verset care arată călugăria, monahismul. Voi aveți așa ceva în confesiunile din care faci tu parte, abaaaabbbb63 ? Sau din nou ataci, fără să știi ce vorbești, fără să știi ce faci?

Ia seamă, frățior iubit, că lupți cu Mireasa Mielului, cu Biserica lui Hristos.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.05.2015, 17:36:13
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
abaaaabbbb63, hai recunoaște că ți-e puțin ciudă și invidie pentru ofranda dată de Primărie, Bisericii lui Hristos. Normal, tu nefăcând parte din Biserică, te râcâie mintea.

Logica ta, e ca logica lui Iuda. Și Iuda Iscarioteanul a zis la fel ca tine: acel mir putea fi vândut și banii împărțiți săracilor.

La fel spun și cei ce urăsc pe Hristos, despre orice Biserică, inclusiv despre Catedrala Mântuirii Neamului, că acei bani, putea fi dați săracilor, în feluri diverse. E corect. Dar e logica lui Iuda. Hristos însă, a văzut altfel lucrurile, cum le vedem și noi, creștinii, azi.


Tu spui exact la fel, primăria, putea folosi banii aceia în alt scop. Ești un iuda iscarioteanul în miniatură.

Nu, tu nu ai învățat nimic din Pilda Banului Văduvei. (Luca 21, 1-4) Ea a dat ultimii ei bani, pentru construcția Templului Legii Vechi. A dat acei bani și aștepta să moară de foame.
Dar tu câți bani ai dat pentru o Biserică a lui Hristos? Nici 2 euro donați prin sms.

Dar arunci cu piatra? În Hristos? Ești sigur că știi ce faci? Noi ortodocșii, deci creștinii, suntem blânzi, dar ia seamă, că Hristos e Dreptul Judecător.

Iar Matei 19, 21 acolo-i un verset care arată călugăria, monahismul. Voi aveți așa ceva în confesiunile din care faci tu parte, abaaaabbbb63 ? Sau din nou ataci, fără să știi ce vorbești, fără să știi ce faci?

Ia seamă, frățior iubit, că lupți cu Mireasa Mielului, cu Biserica lui Hristos.
1. Da, imi este ciuda ca banii pe care ii platim sub forma de taxe nu s-au dus unde trebuie.

2. Ce a facut primaria nu a fost din mila pentru acea biserica, ci ca intamplator aceea este biserica preferata a primarului. Ce a zis Iuda nu a zis din mila pentru saraci, ci din disperarea lui pentru bani. Iar Iisus a zis ca gestul femeii a fost pentru ca el nu o sa mai fie mult pe pamant, iar pentru saraci e timp dupa. Deci tu zici ca e bine sa tot zici 2000 de ani ca pentru saraci e timp altcandva, nu?

3. In pilda banului vaduvei, se arata ca o donatie extrem de mica poate fi mult mai intaltatoare decat una imensa. Extrapoland-o in zilele de azi: O biserica micuta, traditionala, din lemn, este mult mai inaltatoare decat cea mai mare catedrala ortodoxa din lume.

4. Aparent am dat, prin taxe, sa se faca pardoseli si catedrale. In plus, te asigur ca am dat bisericilor unde stiam ca preotii fac un bine imens comunitatii (Preotul care a facut biserica pentru surdo-muti din Bacau).

5. Nu cred ca este calugaria, ca aceasta a aparut mai tarziu. In plus, cei din conducerea BOR nu sunt calugari?

6. Nu, nu lupt impotriva Bisericii lui Hristos. Lupt pentru dreptul meu de a nu-mi fi folosite taxele la lucruri pe care nu le agreez in nici un fel.

Last edited by abaaaabbbb63; 19.05.2015 at 17:40:34.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.05.2015, 17:36:40
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
abaaaabbbb63, hai recunoaște că ți-e puțin ciudă și invidie pentru ofranda dată de Primărie, Bisericii lui Hristos. Normal, tu nefăcând parte din Biserică, te râcâie mintea.
Dacă ar fi să ne înghesuim să judecăm, așa cum faci tu, și să ne raportăm la prima ta postare, Botoș Remus Emilian, aș putea și eu să spun că pe tine te râcâie ciuda pentru averea Bisericii Catolice.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.05.2015, 18:38:51
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Serios, abaaaabbbb63 ? :)

Cât de greșit gândești... dar nu mă mir, nu poți primi har, să vezi limpede, fiindcă ești eretic... Dar poți să nu mai fi eretic...

Banul văduvei, era mila ei pentru Templu, sau iubirea ei ? Era milă, nu ? Avea nevoie Templul de acei doi bani ai ei ?
Banii care erau dați de oameni, cuferele cu galbeni de aur, alături de banii văduvei, erau dați "unde trebuie" sau nu ?

Avea nevoie Templul de atâta aur, sau putea să facă un Templu, frumos, micuț, din lemn ?
De ce a dat poruncă Dumnezeu, cum să se facă Templul și să fie mare ?
Deci, ce înțelegem de aici ? Catedrala e una, Biserica de lemn e alta, fiecare are rolul ei, proniator și mântuitor.

Donațiile de azi ale fiecărui credincios după putere și credință, sunt date "unde trebuie" ?
Donațiile guvernului, sunt date "unde trebuie" ?

Trebuia să le fie ciudă cuiva, care vedea cuferele de galbeni dați Templului ? Și ce trebuieau să facă ce-i cărora le era ciudă pe banii Templului ?

Sau cei care făceau donații, erau acuzați că dau celor preferate de ei ? Și ce era greșit în asta ?

Ce a zis Iuda, era din disperarea lui pentru bani, dar și pentru că a spus ca acei bani să fie dați săracilor, deci el nu s-ar fi ales cu nimic din acei bani, poate doar o parte, lacom fiind, deci a spus-o pentru mila față de săraci, fiindcă mai mulți bani ar fi ajuns și la săraci. Avea și Iuda părțile lui bune, până să intre diavolul în el, după Împărtășanie.

Exact, Hristos spune: "pe săraci pururea o să-i aveți cu voi".
Deci pentru Hristos trebuie dat ce-i mai bun, că pe săraci, îi avem pururea cu noi, adică vor fi mereu oameni care vor avea nevoie de ajutor, dar o Biserică a lui Hristos, nu o construiești toată ziua. Acolo-i ofranda cea mare a fiecărui om, mirul de mult preț, pentru Hristos, în Biserică. Altundeva, unde să mai vărsăm mirul ? Pe săraci ? Le construim vile ? Ajutorul dat săracilor e altul, față de recunoștiința dată lui Hristos, pentru iertarea păcatelor, pentru schimbarea vieții noastre, pentru îndumnezeirea noastră.

Fiecare are partea lui, meritată din partea noastră. Hristos partea Lui, acordată din partea noastră, iar săracii, partea lor, dăruită din partea noastră.
Pentru săraci, mai merge și cuvântul lui Pavel: cine nu muncește, nici să nu mănânce. Săracii, sunt în special bolnavii, neputincioșii, orfanii, văduvele.
Dar cum să vezi acestea, dacă ești în întunericul ereziilor ? N-ai cum, efectiv, dovedit.

Nu, în pilda banului văduvei, Sfântul Ioan Gură de Aur spune așa: "cu cât jertfa noastră este mai mare pentru Hristos, cu cât suferim mai mult din cauza milostivirii care o facem, cu atât răsplătirea noastră va fi mai mare, încă din viața aceasta, căci acolo unde este comoara voastră, este și inima voastră, ne spune Hristos și mai spune: strângeți-vă comori în ceruri, de unde furul nu le fură și molia nu le mănâncă."

De aici, din cuvintele Sfântului Ioan, vine și Matei 19, 21, cel citat de tine. Vindeți averea ta și urmează lui Hristos, adică ce poți să-i dai mult lui Hristos, decât însăși viața ta ? Se leagă cu ce spune Sfântul Ioan mai sus, altă suferință mai mare nu există, altă jertfă mai mare nu există.

Și se leagă când Hristos ne spune: "de acum Eu nu vă mai numesc slujnice, ci prieteni, voi sunteți prietenii mei". Și în altă parte spune: "Ce dragoste mai mare este decât să-și pună omul viața pentru prietenul său?" Deci pentru Hristos.

Iar plata, fiindcă știm că sunt mai multe Ceruri, Pavel a fost urcat până la al 3-lea cer, încă de când avea un înger al satanei, un ghimpe în trup, să-l bată peste obraz, deci decând era încă în viața muritoare. Deci există cel puțin 3 ceruri, nu știm numărul lor final, dar spun cu tărie: cu cât te jertfești mai mult lui Hristos, cu atât ajungi la ceruri, pe care "ochiul nu le-a văzut, urechea nu le-a auzit, și mintea omului nu s-a suit să cunoască", spune Pavel.

Toate se leagă, abaaaabbbb63.
Da, ce ai dat tu, ca să ajungă la Biserica lui Hristos, e o parte pe care guvernul a dat-o spre gestionare Primăriei sectorului 1. Impozitul tău pe salar nu-i chiar imens. Iar adunate impozitele celor 20 de milioane de români, iar de acolo luați 200.000 de euro, deși cred că-i mai puțin, deci partea ta, ar veni 5 bani, adică 5% dintrun leu românesc.

Comparat cu ce spune Duhul Sfânt, prin Gura de Aur a Sfântului Ioan, tu nu ai suferit deloc pentru acei 5 bani. Hai fie 10 bani. Hai fie și un leu. Hai fie și 10 lei, din impozitul tău.
Unde mai pui că suferința nu numai că nu există, dar tu nici nu ai vrut să dai acei bani, pentru nici o dungă de zugrăveală întro Biserică a lui Hristos ?

Și apoi călugăria... Serios ? :)

Călugăria a apărut mai târziu, spui, abaaaabbbb63 ?
O, vai de întunericul minții tale.

Călugăria a apărut încă din Vechiul testament. Ilie Tesviteanul, Proorocul cel Mare, luat cu trupul la Cer, ca să vină să certe pe antihrist, nu era călugăr ? Nu a stat 3 ani în pustiu, prin peșteri ? Și poate mai mult de 3 ani.

Nu majoritatea proorocilor erau călugări, erau pustnici ?

Nu oare Sfântul Ioan Botezătorul, primul creștin, a stat 30 de ani în pustie, mâncând muguri de copac, miere sălbatică și lăcuste ? Sau n-ai citit Biblia ?
Nu era el călugăr, pustnic, chiar ? Adică mai mare ca un călugăr ?

Să nu mai spui că a apărut târziu călugăria, că te adâncești în prăpastia minciunilor diavolești, mai rău decât ești acum.

Dacă nu agreezi în niciun fel lucrurile lui Hristos, asta-I vei spune Lui, Personal, și Sfinților care te vor judeca, nu nouă, creștinilor pe forum.

Mihai, nu am nimic împotriva averilor ereticilor, păgânilor, ateilor și nici a creștinilor. Am amintit doar de averile lor, ca să se facă un studiu corect, un reportaj transparent, comparativ, nu mincinos și instigator la îndepărtarea turmei lui Hristos, spre gurile lupilor și oameni conduși de demoni.

Hristos a înviat, oameni buni !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 19.05.2015 at 21:14:35.
Reply With Quote
Răspunde