Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.07.2016, 22:00:21
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit 10 LUCRURI de azi, ce vor DISPĂREA în VIITOR

10 lucruri de azi, ce vor dispărea total sau parțial în viitor, între 10 și 30 de ani, estimează ei. Numerotarea începe cu locul 10, așa au organizat-o producătorii mini-documentarului:

10. - Stocarea fizică a datelor - card de memorie, CD, DVD, etc.

9. - Telefonia Fixă.

8. - Hărtia tipărită - ziare, cărți, etc.

7. - Televiziunea clasică (se mută pe internet, analog pe digital)

6. - Cabluri și încărcătoare (totul se va încărca wireless)

5. - Banii (devin digitali)

4. - Ochelarii.

3. - Carnea de consum (s-a descoperit carnea sintetică, cu aceleași proprietăți).

2. - Serviciile umane (oameni înlocuiți de roboți)

1. - Intimitatea (a dispărut demult)


Mini-documentarul aici: https://www.youtube.com/watch?v=mjS-LaEHj6E

Vă invit să citiți/recitiți romanul lui George Orwell - "1984", despre sclavia digitală și Big Brother, scris în 1949.

Dacă vă e prea greu, vă rog mult, citiți rezumatul: https://www.google.ro/search?q=Georg...aWIsX7atTbqdAB - primul rezultat al căutării, pe Wikipedia, dar și de unde puteți cumpăra cartea.

Deci va fi o societate controlată total, noua sclavie, care totuși va fi dorită, visată, râvnită de mulți, iar oamenii vor plăti bani grei să devină sclavi... motivând cu tot soiul de argumente ciudate... ca și azi , cu smartphone, smartwatch, smartTV, etc.

Și apoi inevitabil, "chipul" electronic sub piele... Nanotehnologie avem, noile generații de sclavi digitali îi formăm de mici, se ridică acum din familiile de pe tot pământul...
Desigur că, nu? având tehnologiile de ultimă oră, totul tehnologizat acasă, cu tine prin oraș, la servici, subacvatice, acei gardieni care te vor urmări prin satelit, gps, ca nimic rău să nu ți se întâmple... vei accepta și vei dori "chipul"/cipul sub piele, ca o formalitate, va veni de la sine, ceva foarte natural, anticipat, dorit și cu multă bucurie că se întâmplă...

Să ne aducem aminte de o realitate, anume:

Cuvântului "Apocalipsa", tradus foarte strict și exact din grecescul "Apocalypsis", înseamnă "ți se descoperă tot ce n-ai putut să vezi până acum" și pentru mine, e cea mai importantă carte după Evanghelii, fiindcă le amplifică, și ne învață pe toți creștinii să nu dorim prea mult din cele materiale, ca să ne curățim, luminăm și îndumnezeim, carte pe care o citesc totuși cel mai rar și cu multă teamă, fiindcă tâlcuirile la Sfinții Părinți sunt puține și subiective și mereu am înțeles foarte puțin din Apocalipsă...
Dar fără să pot explica prea bine, totuși o văd împlinindu-se și devine tot mai actuală și mai vie și mai transparentă și nu-mi place, mă înspământ pentru omenire. Fiind o profeție, Dumnezeu n-a pus dată la ea, fiindcă data o stabilim și o punem noi, anume avem misiunea de întârzia împlinirea Apocalipsei cât mai mult timp...

Vă îmbrățișez cu sărutare sfântă, pe voi toți din toate secolele, Sfinților Noi Mari Mucenici ai lui Hristos ! (Romani 16, 16; I Corinteni 16, 20-24; II Corinteni 13, 12; I Tesaloniceni 5, 26-28)

Să ne vedem luminați întru slavă la Sfânta Înviere și Judecată. Vă salut și vă doresc să iubiți și să biruiți, ca să vă mântuiți.

Iertați-mă dacă v-am smintit. Pomeniți-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 12:29:11.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.08.2016, 18:33:51
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

209 secunde care îți vor schimba viața... (filmuleț în engleză, iertare)

După vizionarea acestui videoclip de 3 minute jumate, Îl iubesc și mai mult pe Dumnezeu.

La fel și pe oameni îi iubesc și mai mult și eu mă văd și mai mic și insignifiant... Mini-documentar științific...

https://www.youtube.com/watch?v=gIbfYsQfNWs

Vă spun atât: oamenii de știință spun că există un Soare mai mare decât Soarele nostru de 2.9 miliarde de ori, numit VYCanis Majoris... :)

Da, un Soare mai mare de 2,9 miliarde de ori mai mare decât Soarele nostru...

No comment... Doamne, te iubesc tot mai mult și mă uimesc de Tine, tot mai mult... Și Te găsesc tot mai spectaculos...

Doamne ajută !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 12.08.2016 at 18:50:25.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare