Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.05.2010, 17:06:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@pentru toti - fericiti cei naivi si care traiesc numai in sanul lui Avraam si nu cunosc viata.
Citat:
Nepotrivire la pat exista: apare atunci cand persoanele nu au amandoua acelasi grad de cunoastere, experienta, au probleme biologice (nepotrivire organica), sau cerinte anormale (de natura psihologica). Nu intru in detalii. Incercati si voi sa mai ganditi si sa mai consultati carti.
Era vorba de genul de nepotrivire care sa te indemne sa "binecuvantezi" relatiile pre-maritale.

Nimic din ce ai enuntat tu mai sus nu se poate rezolva si pe alta cai. De fapt, crestineste ar fi sa fie indicat sa se rezove pe alte cai decat curvia, preacurvia, etc.

Citat:
@AlinB - ai grija ce si cum scrii. Exista un triunghi rosu si acum stiu cum se foloseste.
Succes

Citat:
Iti bati joc de oameni si nu e bine.
Ca de exemplu cu ce anume? Faptul ca pun punctul pe i si spun anumite lucruri verde in fatza nu consider ca se numeste "bataie de joc".
Ca tu nu tolerezi sa ti se spuna verde'nfatza anumite chestii pentru ca te consideri mai destepta mai experimentata decat toti ceilalti si din perspectiva asta iti permiti chiar sa "reformezi" moral ortodoxia, e altceva.

Citat:
Daca tu nu stii niste lucruri, nu inseamna ca nu exista. Si sunt date din pacate si celor credinciosi. Ei sunt poate mai incercati decat altii. Nu se stie niciodata ce si cui ii este dat, asa ca ai grija.
Nu cred ca nu stiu ceea ce pretinzi tu ca nu stiu.
Insa daca vorbim de trecerea pe care anumite rugaciuni ne asteptam sa le aiba in fatza lui Dumnezeu, asta nu se poate intampla daca nu schimbam anumite lucruri.

Citat:
Si eu am gandit inainte la fel ca voi, cand habar n-aveam ce poate sa-ti rezerve viata si cum te poate incerca Dumnezeu.
Esti sigura ca tu nu ai nici un "merit" vizavi de incercarile prin care ai trecut?
O lectie neinvatata? O alegere gresita? etc..etc.

Dar deja vorbim abstract, pentru a raspunde la intrebarile astea ti-ar trebui un sistem de referinta foarte solid.
Ori, din cate se pare, cand vrei ceva totul devine foarte relativ..


Citat:
Sigur ca nu divortezi la orice problema, sau boala care apare in cadrul casniciei, dar atunci cand ea exista dinainte si mai ales cand persoana in cauza o stie, ea trebuie discutata si vazut de comun acord ce, cat se poate accepta si ce solutii se pot accepta.
Mi se pare mai corect sa se discute dinainte aceste aspecte in mod cinstit, asa cum se discuta si altele.
"Uite care e treaba: eu nu pot sau nu vreau sa am copii. Tu vrei? Da. Atunci cum facem? Mergem sa ne controlam inainte de nunta, accepti sa adopti, accepti sa facem tratament medical sa incercam? Nu accepti, sau nu vrei copii? Atunci e mai bine sa ne cautam pe altcineva mai potrivit"
Dar daca ma iubesti, nu ma obliga sa sufar o viata intreaga si eventual sa suferi si tu cu mine.
Sigur ca da, daca e vorba de discutii.
Dar propunerile tale nu se rezumau la discutii ci indemnau spre concubinaj.
.
Desigur, un concubinaj crestin si in numele tzelului binecuvantat de a avea copii. Fara doar si poate Biserica ar trebui chiar sa binecuvanteze o astfel de relatie in loc sa faca apologia fecioriei ca in Evul Mediu.
Doar traim intr-o lume moderna, a prezervativului, steriletului, anticonceptionalului, clonarii si fertilizarii in vitro. Ce Dumnezeu!

Citat:
Am mai spus, voi vorbiti in necunostinta de cauza si va spun doar atat rugati-va sa nu vi se intampla sa ajungeti in asa situatie, iar daca aveti deja copii, multumiti lui Dumnezeu intr-una pentru ei si nu numai prin rugaciune, ci si prin a intelege pe semenii vostri mai putin fericiti.
Asta inseamna si binecuvantarea tututor solutiilor "ingenioase" anticrestine pentru a obtine copii pentru nefericitii care nu au?
Eventual pentru a pune un capat numarului lor prea mare, daca e cazul pentru prea-nefericitii care deja au mai mult de doi?

Citat:
In acelasi timp mesajul meu este si o incercare de a gasi solutii si a ajuta pe altii sa nu ajunga in astfel de situatii.
Daca solutiile astea ar fi fost scrise de un ateu, ar fi fost de inteles.
Dar tu se pare ca ai alte pretentii.

Citat:
E pacat ca voi ati gasit numai motiv de batjocura si atac la persoana in el.
Sfaturile care ti se dau, oricat de neplacute ar fi, nu cred ca sunt atacuri la persoana.
Acolo se afla solutiile pe care le cauti si atat timp cat nu esti dispusa sa le vezi.
Adica in primul rand insusirea unor repere morale solide, sanatoase, ortodoxe., lepadarea celor gresite, marturisirea lor si indreptarea pe cat se poate a celor pe care posibil i-ai smintit cu ele.
Pe urma vezi tu, postul, rugaciunea ... nu stiu cat le-ai incercat si chiar daca vin de la persoane care poate nu au trecut prin situatii extreme si nu le-au incercat asa cum le recomanda la altii, tot pot fi o solutie..

Si binenteles trebuie incercat si ceea ce e posibil strict omeneste vorbind, atat timp cat nu te plasezi in conflict cu morala crestina.

Citat:
Repet, pana a ajunge in aceasta situatie am judecat si eu ca voi si nu am inteles pe altii.
Eu nu cred ca toti crestinii care nu pot sa aiba copii ajung la o astfel de gandire in totala opozitie cu morala crestina..

Citat:
Din punct de vedere teologic asa este si asa scrie. Dumnezeu insa a facut si altfel, a dat incercari, a luat de la unii, a dat la altii in plus. De ce? Nu stiu.
Unii sunt ca iepurii si nu stiu ce sa faca sa nu faca prunci, altii dimpotriva.
Si este f.simplu totul vazut din pdv teologic. Judecam, punem etichete si gata am rezolvat.
Eroare. NU NOI judecam.
Biserica a lasat niste standarde.

Noi putem sa fim de acord cu ele, si atunci suntem crestini, sau putem sa fim contra, si ne plasam undeva in afara crestinismului, indiferent cu cate alte chestii suntem poate de acord.

Noi nu facem decat sa afirmam ca suntem de acord cu aceste standarde si sa dezaprobam faptul ca tu esti impotriva lor.

E drept, fiecare din noi putem avea momente de indoiala si de la indoiala sa ajungem la necredinta si chiar hula, dar aici intervine rolul celorlalti care ar trebui sa ne sustina si e drept ..depinde cum o fac.

Daca tu ai inteles ca ai fost anatemizata pentru parerile tale..gresit, nici unul din noi nu are calitatea sau dreptul de a face lucrurile astea, insa dezaprobarea exista si daca ai sa spui ca are si o nota de agresivitate este posibil sa ai dreptate pentru ca nu e usor sa vezi cum cineva care se declara ortodox practicant etaleaza cu atata nonsalanta si superioritate norme impotriva acestui statut.

Nu sunt de acord cu explicatii simpliste si binenteles ca indiferent de explicatii nemultumirea si frustrarea ramane pentru ca ele nu pot lua locul dorintei care poate fi destul de mare la o adica..

Citat:
Medical, uman si biologic insa este cu totul altfel si mai greu de realizat.
Si n-am inventat eu nimic. Sunt lucruri care exista. Mai cititi si voi, ca nu stiu daca asta este credinta, sa bagam capul in nisip si sa zicem ca e totul perfect pe lume.
Exista.
Sigur ca atunci cand intervine omul, nimic nu e perfect.
Dar mai exista Dumnezeu si ceea ce face El este bine si este perfect chiar daca uneori nu putem sau nu mai vrem sa vedem asta.

Citat:
Si eu as fi preferat sa fie totul cum trebuie, sa se casatoreasca toti curati, sa faca dupa aceea copii. Sa nu fie boli, probleme, divorturi, adultere etc.
Da, si?
Faptul ca nu se intampla asa, ca sunt atatea probleme, ce facem?
Ce solutii propunem?
Mergem pe "cui pe cui se scoate"?
Adica curvia se vindeca cu mai multa curvie, daca Dumnezeu nu ne da copii, putem obtine ceea ce vrem daca face si un mic pact cu diavolul: unul la noi doi la el (apropo de fertilizarea in vitro)/

Citat:
Si inca ceva (mai ales lui Mihnea) - la cununie, in fata lui Dunnezeu preotul spune sa ne inmultim, sa facem copii. Ni se cere sa facem copii, precum Rachela si cum le mai cheama din V.T.

Solutii nu ne da insa nimeni. Post, abstinenta pana la loc comanda, fara medicina, etc.
Este o urare, nu o cerere expresa, adica daca din pricini independente de vointa ta lucrul asta nu se intampla nu esti osandit.

Iar in rest..fiecare se descurca cum poate, important este sa pui credinta in ceea ce faci si sa nu pierzi din vedere drumul drept..
Reply With Quote
  #72  
Vechi 03.05.2010, 17:09:31
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile raspuns

Din experienta mea, din tot ce am vazut in jurul meu- relatia dintre un baiat si o fata inainte de casatorie aduce dupa sine urmari asupra celor doi si mai ales asupra urmasilor.Abstinenta pana la casatorie inseamna respect, vointa, o legatura indestructibila, o pregatire pentru Sfanta Taina a Cununiei. Mai inseamna binecuvantarea care se va revarsa asupra celor doi si asupra urmasilor lor. Din parinti cuminti se nasc copii cuminti, binecuvantati de Dumnezeu. Nu este o gluma, daca veti respecta castitatea ca pe un dar facut lui Dumnezeu, veti fi binecuvantati toata viata.Daca veti respecta legatura sfanta a cununuei toata viata, copiii vostri vor fi cuminti si plini de noroc. Fiti cuminti, respectati familia pe care o intemeiati si va veti bucura toata viata!Ocoliti ispitele! Respectati-va si iubiti-va sincer toata viata! Instinctul poate fi depasit de o credinta adevarata, puternica!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 04.05.2010, 12:24:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Bre nu sunt perfect, nu sunt nici casatorit deci am multe scapari la capitolul acesta. Cautand mai mult despre casatorie si ce reprezinta aceasta ca atare am gasit si acest link http://tainacasatoriei.wordpress.com...a-in-casnicie/ , ce pot sa zic, decat ca-mi cer iertare pentru judecata mea falsa si slava Domnului ca mi-a dat frati care sa-mi deschida ochii. Dupa ce parintii mei au divortat, in mintea mea casatoria si-a cam pierdut din insemnatate, dar vina o port numai eu fiindca intr-un fel am exclus-o ca posibilitate in ceea ce ma priveste. Nu degeaba imi spun delirul, tocmai fiindca sunt produsul unei vieti zbuciumate. Sper sa nu fi smintit pe careva, din pacate vorbele nu mi le mai pot lua inapoi, de acum raman doar consecintele.
Oricine poate gresi, si pe mine te rog sa ma ierti daca am fost cam ironic-muscatoare. ;-)
Capitolul pe care l-ai postat este dintr-o carte care mie mi s-a parut excelenta. Noi am citit-o ca pregatire inainte sa ne casatorim. Nu stiu daca e tradusa pe romaneste dar as recomanda-o oricui. Multumesc pentru postare. Poate servi ca baza de discutii si la alte topicuri.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 04.05.2010 at 12:28:46.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 04.05.2010, 14:47:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

F.bun linkul pus de Delirul. Merita citit.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 15:32:09
Ajutor...am nevoie de sfaturi.. marcelpanait Secte si culte 11 02.08.2010 16:49:00
Am nevoie de sfaturi daca se poate cineva888 Generalitati 41 04.05.2010 18:25:29
Caz rar, am nevoie de sfaturi!!! worldwide Intamplari adevarate 18 28.04.2010 22:52:32
sfaturi pt cei care au nevoie anna13 Intamplari adevarate 2 29.10.2006 15:57:48