Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.10.2008, 06:02:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am citit undeva, ca sa nu hulim, spunand despre Dumnezeu ca este drept.
Dumnezeu este un Dumnezeu al milei. Abia la judecata va fi drept.
Regret ca nu pot indica unde am citit acest lucru.
Dar oare nu tocmai pentru ca e Dumnezeu al milei, ne permitem sa facem voia noastra, in loc sa facem voia Lui?
O mila, pe care ne bazam prea mult , atunci cand pacatuim constient. Si oare ce pacat poate fi mai mare, decat cel premeditat ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.10.2008, 22:09:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am citit undeva, ca sa nu hulim, spunand despre Dumnezeu ca este drept.
Dumnezeu este un Dumnezeu al milei. Abia la judecata va fi drept.
Regret ca nu pot indica unde am citit acest lucru.
Dar oare nu tocmai pentru ca e Dumnezeu al milei, ne permitem sa facem voia noastra, in loc sa facem voia Lui?
Nu te contrazic, insa conteaza si contextul. Cand am afirmat cele de mai sus am avut in vedere invatatura teologiei rasaritene care a depasit extremele, dreptatea inflexibila a unui Dumnezeu impersonal, sau iubirea oarba care presupune la sfarsitul lumii mantuirea intregii creatii asa cum sustinea Origen prin invatatura sa despre apocatastaza. In Dumnezeu, dreptatea si iubirea se intalnesc, pentru ca El iubeste rational, dar fara masura si judeca iubitor, milostiv.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.10.2008, 23:21:19
tot.eu tot.eu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Stim bine ca Dumnezeu ne iarta orice daca de pocaim sincer. Si ne iarta iarasi si iarasi, pana ce reusim, cu ajutorul Lui, sa ne dezpatimim.

Citeam undeva ca pacatele sunt sterse, insa de-a lungul vietii vom fi pedepsiti intr-un fel sau altul pentru greselile noastre. Asa este?

La fel se poate pune problema pentru urmasii nostri: vor fi ei pedepsiti pentru pacatele noastre, chiar daca ne-au fost iertate?
eu cred ca daca o persoana s-a cait , spovedit,impartasit...deci practic s-a curatat nu mai este pedepsit...pedeapsa vine cand omul staruie in pacat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.10.2008, 17:33:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Da... eu am venit cu subiectul de fata pentru ca am citit asta la un parinte de la Athos. Cum ca pacatele ne sunt iertate, insa urmarea fireasca a pacatului ramane. Deci vom suferi pentru nedreptatea adusa Lui Dumnezeu, pentru incalcarea voii Sale. Eu cred ca are dreptate Gheron Iosif.

Mai departe, daca se vor rasfrange si asupra copiilor pedepsele desinate noua si pe care nu le-am implinit din varii motive, asta probabil ca este la fel de adevarat (se stie citatul biblic).

In fond, viata noastra toata este o suferinta continua si o lupta si o jertfa neintrerupta. Si, chiar daca drepti am fi, anumite incercari vin asupra noastra ca incercari si noi le percepem ca "pedepse"... Exemplele sunt de prisos aici.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.10.2008, 01:04:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu te contrazic, insa conteaza si contextul. Cand am afirmat cele de mai sus am avut in vedere invatatura teologiei rasaritene care a depasit extremele, dreptatea inflexibila a unui Dumnezeu impersonal, sau iubirea oarba care presupune la sfarsitul lumii mantuirea intregii creatii asa cum sustinea Origen prin invatatura sa despre apocatastaza. In Dumnezeu, dreptatea si iubirea se intalnesc, pentru ca El iubeste rational, dar fara masura si judeca iubitor, milostiv.
Dumnezeu este Iubire, Adevar si Dreptate. De dreptate insa nu face uz inca, caci ar fi vai de noi daca ne-ar socoti bob cu bob fiecare pacat, noi pacatuind in fiece secunda. Pacatuim pana si cand ne rugam. Ne mai ghideaza pe drumul vietii, oprindu-ne cand vede ca am aduna prea multe pacate, mai multe decat am fi in stare sa ducem, dar o face ca pe o manifestare a dragostei ce ne-o poarta, nu ca pedeapsa. Asta ar fi, transcris cu cuvintele mele, ceea ce cred eu, din cele citite.
Origen probabil ca nu stia ceea ce scrie in orice carte de rugaciuni si anume: ca prea marea incredere in bunatatea lui Dumnezeu, incredere care te face sa savarsesti fara contenire pacate, socotind ca Dumnezeu te va ierta chiar daca nu te indrepti, constituie un pacat impotriva Duhului Sfant si nu se iarta.
Ca la Dumnezeu totul e posibil o stim. Tocmai marea Lui dragoste pentru om este speranta noastra in mantuire.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.10.2008, 12:16:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sfantul Ioan Gura de Aur, spune :" Si pentru ca imi pare rau de intunecimea gandului oamenilor si de nebunia lor, as vrea sa am o voce atat de puternica, incat sa ajunga pana la marginile pamantului, si dupa ce m-as urca pe cel mai inalt munte de pe pamant, sa strig la toate popoarele si neamurile, la fel ca prorocul David: Fiii oamenilor pana cand grei la inima? (Ps. 4,2). Ma doare si sufar pentru ce a-ti ajuns. Da, plang, pentru ca stiti prea bine ca Dumnezeu este indelung rabdator si va asteapta sa va indreptati, in loc sa va pedepseasca dupa dreptate, si cu toate acestea nu va indreptati."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.10.2008, 22:42:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Dumnezeu este Iubire, Adevar si Dreptate. De dreptate insa nu face uz inca, caci ar fi vai de noi daca ne-ar socoti bob cu bob fiecare pacat, noi pacatuind in fiece secunda. Pacatuim pana si cand ne rugam. Ne mai ghideaza pe drumul vietii, oprindu-ne cand vede ca am aduna prea multe pacate, mai multe decat am fi in stare sa ducem, dar o face ca pe o manifestare a dragostei ce ne-o poarta, nu ca pedeapsa. Asta ar fi, transcris cu cuvintele mele, ceea ce cred eu, din cele citite.
Origen probabil ca nu stia ceea ce scrie in orice carte de rugaciuni si anume: ca prea marea incredere in bunatatea lui Dumnezeu, incredere care te face sa savarsesti fara contenire pacate, socotind ca Dumnezeu te va ierta chiar daca nu te indrepti, constituie un pacat impotriva Duhului Sfant si nu se iarta.
Ca la Dumnezeu totul e posibil o stim. Tocmai marea Lui dragoste pentru om este speranta noastra in mantuire.
Origen cunostea foarte bine Scriptura si intreaga imnografie de pana la el. Este corect ceea ce spui de spre nemarginita iubire a lui Dumnezeu, insa repet nu trebuie separata de dreptatea Lui.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.10.2008, 02:02:01
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am citit undeva, ca sa nu hulim, spunand despre Dumnezeu ca este drept.
Este vorba de Sf. Isaac Sirul.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.10.2008, 18:30:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Este vorba de Sf. Isaac Sirul.
Stiu Anca la ce te referi. Acelasi Sfant Parinte recomada sa iubim intreaga fatura, sa ne manifestam iubirea chiar si fata de demoni, insa tot el spune ca suferinta pentru cei din iad consta in flacarile iubirii lui Dumnezeu. Deci iubirea lui Dumnezeu manifestata dupa dreptate, pentru ca daca ar fi fost iubirea oarba n-am mai fi vorbit de iad.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.10.2008, 01:35:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai aproape de zilele noastre iata, Sfantul Siluan Athonitul ne propune de asemenea o atitudine smerita in fata lui Dumnezeu (,,Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!") si multa, multa dragoste fata de aproapele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 09.10.2011 00:10:57
Pedeapsa Lucemferre Generalitati 108 22.04.2011 17:24:56
Pedeapsa cu moartea marinel 07 Intrebari utilizatori 40 22.03.2011 01:45:29
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 22.01.2011 00:14:24
Pedeapsa pentru vrajitorie ! cristiboss56 Vrajitoria 0 17.12.2008 20:55:01