Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2006, 08:26:37
paraschiva paraschiva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2006
Mesaje: 6
Implicit

Doamne ajuta ,
locuiesc de 5 ani in costa-rica si nu exista nici o biserica ortodoxa , am inceput sa frecventez spordic biserca catolica , luand cu mine Ceaslovul si Psaltirea ,citesc rugaciunile , ascult slujba . Am consultat preotul catolic care refuza sa ma spovedeasca fara aprobarea Bisericii Ortodoxe , iar eu religia ortodoxa nu mi-o schimb .Oare fac bine frecventand biserica catolica ? Am nevoie disperata de un sfat.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2006, 11:48:07
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Eu nu stiu ce sfat sa va dau,dar stiu ca nu este deloc bine sa participati la slujbele din bisercile catolice,sau orice alte biserici in afara ortodoxiei.Un preot grec spunea pe buna dreptate,ca exista numai biserica ortodoxa,restul cultelor avand lacase de cult sau cum vreti sa le spuneti,dar in nici un caz biserici,deoarece ele fie s-au rupt de adevar(cazul catolicismului,de exemplu),fie nu l-au primit(cazul budismului,de exemplu).In concluzie,ce vreau sa subliniez este ca daca nu aveti vreo biserica ortodoxa prin zona sau in tara dvs,mai bine nu mai mergeti nicaieri,pentru ca faceti rau in loc de bine.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2006, 15:46:12
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Imi este greu sa dau un raspuns. Insa ma intreb:membrii unei Biserici care se impartasesc de Tainele altei Biserici, carei Biserici apartin? Pentru ca ei nu mai apartin deplin nici Bisericii lor, o data ce primesc Euharistia de la alta Biserica, nici celei de la care primesc uneori Euharistia, pentru ca nu au credinta ei.

Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.10.2006, 15:59:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cred ca nu este rau ca frecventati Biserica Romano Catolica. Chipul lui Hristos, pe care il intalnim in catolicism, nu este intru totul diferit de chipul Sau din ortodoxie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.10.2006, 16:29:30
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Draga Paraschiva,

Inainte de toate La multi ani! daca nick-name-ul este si numele de botez. Daca nu, slava Domnului pt evlavia pt Sf. Cuv. Parascheva. Si eu o iubesc mult, mult, mult. :)

Sunt cam in asentimentul lui Marius_Daniel, adica mai bine ramaneti acasa si va rugati, va rezervati 2-3 ore de rugaciune duminica si de sarbatori sa il slaviti pe Dumnezeu, decat sa mergeti la catolici. Va spun asta, fiindca am discutat problema cu mai multi Preoti, chiar si un profesori de tipic, si cu duhovnicul meu. Cum stau intr-o tara majoritar catolica, am biserica catolica la 3 minute de casa, iar cea ortodoxa la o ora si jumatate de drum. De fapt am una la o jumatate de ora, dar n-am slujba acolo decat de 2 ori pe luna. In rest, merg la o manastire care e la o ora si jumatate de drum, sau mai merg intr-un alt oras la 2 ore de drum, unde sunt mai multe biserici ortodoxe.

Deci, daca ar fi sa aleg calea mai usoara, as merge la catolici. Am mers de cateva ori. Nu vreau sa arunc cu pietre in ei, dar e mare drama ce se intampla in biserica lor: o data au uitat sa spuna Crezul, altadata i-au chemat pe evrei sa slujeasca impreuna, altadata a venit o protestanta sa cante ceva de ziceai ca esti la opera, nu mai spun ca nu au Epicleza, nu au ectenii, se impartasesc cam toti fara nici o pregatire...si as tot continua dar nu vreau sa transform forumul in barfa. Asa ca m-am lipsit. Iar cand am discutat cu Pr. Arsenie Papacioc situatia, pot sa spun ca a cam iesit foc!!! Raspuns clar: daca nu poti sa mergi la ortodocsi, n-ai ce sa cauti in alta parte.

Mi se pare putin dramatica situatia ta, fiindca nu vad cum te spovedesti, cum te impartasesti, etc. Eu n-as pleca niciodata intr-o tara unde sa nu fie biserica ortodoxa. M-am dus cateva zile intr-o tara musulmana si am gasit si acolo biserica ortodoxa greaca. Nu stiu contextul in care traiesti si nu pot sa-mi dau cu parerea in chestii pe care nici nu le cunosc, dar eu una pun pe primul loc avantajul spiritual si apoi celelalte. Decat fara Biserica si sa stau in strainatate ca e mai bine financiar, mai bine lipsa. Daca as fi in locul tau, as mai gasi niste ortodocsi si as face cerere sa avem Biserica acolo. Incearca! Dumnezeu poate sa deschida usi, chiar daca noi le vedem inchise...

Elena

PS: Eu vorbesc pe forum cu toata lumea la pertu, nu din lipsa de respect, dar cred ca daca lui Dumnezeu ii vorbim asa, cu atat mai mult unor frati si surori.

Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.10.2006, 22:00:51
paraschiva paraschiva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2006
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Draga Paraschiva,

Inainte de toate La multi ani! daca nick-name-ul este si numele de botez. Daca nu, slava Domnului pt evlavia pt Sf. Cuv. Parascheva. Si eu o iubesc mult, mult, mult. :)

Sunt cam in asentimentul lui Marius_Daniel, adica mai bine ramaneti acasa si va rugati, va rezervati 2-3 ore de rugaciune duminica si de sarbatori sa il slaviti pe Dumnezeu, decat sa mergeti la catolici. Va spun asta, fiindca am discutat problema cu mai multi Preoti, chiar si un profesori de tipic, si cu duhovnicul meu. Cum stau intr-o tara majoritar catolica, am biserica catolica la 3 minute de casa, iar cea ortodoxa la o ora si jumatate de drum. De fapt am una la o jumatate de ora, dar n-am slujba acolo decat de 2 ori pe luna. In rest, merg la o manastire care e la o ora si jumatate de drum, sau mai merg intr-un alt oras la 2 ore de drum, unde sunt mai multe biserici ortodoxe.

Deci, daca ar fi sa aleg calea mai usoara, as merge la catolici. Am mers de cateva ori. Nu vreau sa arunc cu pietre in ei, dar e mare drama ce se intampla in biserica lor: o data au uitat sa spuna Crezul, altadata i-au chemat pe evrei sa slujeasca impreuna, altadata a venit o protestanta sa cante ceva de ziceai ca esti la opera, nu mai spun ca nu au Epicleza, nu au ectenii, se impartasesc cam toti fara nici o pregatire...si as tot continua dar nu vreau sa transform forumul in barfa. Asa ca m-am lipsit. Iar cand am discutat cu Pr. Arsenie Papacioc situatia, pot sa spun ca a cam iesit foc!!! Raspuns clar: daca nu poti sa mergi la ortodocsi, n-ai ce sa cauti in alta parte.

Mi se pare putin dramatica situatia ta, fiindca nu vad cum te spovedesti, cum te impartasesti, etc. Eu n-as pleca niciodata intr-o tara unde sa nu fie biserica ortodoxa. M-am dus cateva zile intr-o tara musulmana si am gasit si acolo biserica ortodoxa greaca. Nu stiu contextul in care traiesti si nu pot sa-mi dau cu parerea in chestii pe care nici nu le cunosc, dar eu una pun pe primul loc avantajul spiritual si apoi celelalte. Decat fara Biserica si sa stau in strainatate ca e mai bine financiar, mai bine lipsa. Daca as fi in locul tau, as mai gasi niste ortodocsi si as face cerere sa avem Biserica acolo. Incearca! Dumnezeu poate sa deschida usi, chiar daca noi le vedem inchise...

Elena

PS: Eu vorbesc pe forum cu toata lumea la pertu, nu din lipsa de respect, dar cred ca daca lui Dumnezeu ii vorbim asa, cu atat mai mult unor frati si surori.
Draga Elena ,
multumesc pentru urarea facuta , nick-name-ul meu este si numele meu de botez , dar am si evlavie la Sf. Cuv. Paraschiva pe care si eu o iubesc mult . La fel cred si eu cteodata ca e mai bine sa ma rog acasa , e adevarat e mare drama ce se intampla la slujbele lor , canta muzica ca la spectacol cu formatie , femeile recita poezii la microfon , cand eu cred ca rolul femeii in biserica e sa taca si sa asculte . Ma spovedesc o data pe am cand vin in Romania , am incercat sa ma spovedesc la un preot catolic dar nu vrea sa ma spovedeasca fara aprobarea Bisericii Ortodoxe asa ca o sa astept sa ma intorc in Romania pentru a ma spovedii . Dilema mea oricum ramane , multumesc pentru raspuns,
Doamne Ajuta
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.10.2006, 15:00:53
777 777 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2006
Mesaje: 1
Implicit

Draga Parascheva.
Eu cred ca e suficient sa te spovedesti o data pe an si chiar la doi ani numai sa o faci unde trebuie. Ai nevoie si de un duhovnic stabil pt asta.
nu uita exista un Dumnezeu o Biserica si un Botez.
NU TOTI AVEM ACELASI DUMNEZEU FINCA NU IL MARTURISIM TOTI LA FEL.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.10.2006, 23:20:58
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

biserica ortodoxa are sfinti care au fost papi. arsenie boca a zis ca ne putem ruga si la sfintii catolici dar sa nu ii uitam nici pe ai nostri. patriarhul nostru si papa s au intalnit si si-au dat mana.asta inseamna respect si recunoastere pt cele doua mari biserici. minuni s au petrecut si la noi si la ortodocsi.. sunt destule argumente din care rezulta ca biserica catolica are putere de la Dzeu.. dar sa nu uiti un lucru: LUMINA DE LA SFANTUL MORMANT VINE DOAR LA ORTODOCSI
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.10.2006, 00:03:54
tigruta25 tigruta25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschiva
Doamne ajuta ,
locuiesc de 5 ani in costa-rica si nu exista nici o biserica ortodoxa , am inceput sa frecventez spordic biserca catolica , luand cu mine Ceaslovul si Psaltirea ,citesc rugaciunile , ascult slujba . Am consultat preotul catolic care refuza sa ma spovedeasca fara aprobarea Bisericii Ortodoxe , iar eu religia ortodoxa nu mi-o schimb .Oare fac bine frecventand biserica catolica ? Am nevoie disperata de un sfat.
Doamne ajuta
eu te sfatuiesc sa cauti pe o pagina de net a ambasadei sau a consulatului de acolo, e posibil ca biserica sa fie,dar sa nu stii, sau eventual poti telefona sa intrebi daca e vreo biserica sau vreau preot tot la ambasada....cel putin aici unde sunt eu pe pagina ambasadei gasesc o lista de biserici plus nr. de tel. ale preotilor.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 21:57:46
Dilema Azzuurra Generalitati 32 06.10.2011 15:10:28
dilema Mirela0110 Generalitati 26 07.06.2011 15:42:08
Dilema Adriana-Simona Biserica Romano-Catolica 11 24.01.2011 16:01:19
Dilema Tia Botezul 9 03.12.2009 16:04:22