Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2010, 12:30:22
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit ati trait astfel de stari?

Mie, care tot ce tine de biserica mi se parea pana acum greu de facut( de ex. daca era vineri si trebuia sa tin post ,ziua respectiva mi se parea cea mai lunga si mai trista zi, nu mai spun ca rugaciunile mi se pareau lungi si plictisitoare s.a)acum observ ca m am schimbat. Si asta datorita Voua, celor care ati infiintat acest site si mi ati raspuns la intrebari.Acum postesc si eu dar sunt sigura ca daca nu m as ruga nu as putea posti. Rugaciunea care imi place fffff mult este Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.Tot ce fac, fac cu placere inteleg ca altul este sensul vietii noastre pe pamant si incerc sa L vad pe Dumnezeu in toate. De multe ori ma simt ca un copil care incepe pentru prima data sa mearga si ma bucur ca v-am gasit . Imi pun si multe intrebari ,la unele nu gasesc raspuns la altele le gasesc aici pe forum. Multumesc ca existati! Cred ca nu sunt singura in situatia asta si as vrea sa citesc si alte pareri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.02.2010, 13:44:43
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Mie, care tot ce tine de biserica mi se parea pana acum greu de facut( de ex. daca era vineri si trebuia sa tin post ,ziua respectiva mi se parea cea mai lunga si mai trista zi, nu mai spun ca rugaciunile mi se pareau lungi si plictisitoare s.a)acum observ ca m am schimbat. Si asta datorita Voua, celor care ati infiintat acest site si mi ati raspuns la intrebari.Acum postesc si eu dar sunt sigura ca daca nu m as ruga nu as putea posti. Rugaciunea care imi place fffff mult este Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.Tot ce fac, fac cu placere inteleg ca altul este sensul vietii noastre pe pamant si incerc sa L vad pe Dumnezeu in toate. De multe ori ma simt ca un copil care incepe pentru prima data sa mearga si ma bucur ca v-am gasit . Imi pun si multe intrebari ,la unele nu gasesc raspuns la altele le gasesc aici pe forum. Multumesc ca existati! Cred ca nu sunt singura in situatia asta si as vrea sa citesc si alte pareri.
Dumnezeu sa te binecuvinteze fiindca te-ai straduit si-ai ajuns pana aici. Este intr-adevar un lucru deosebit daca simti aceasta diferenta. Dar cum nimic nu-i usor pe lume, trebuie sa fii pregatita ca acum apar alte probleme, pe care nu le-ai gandit pana acum. Nu vreau sa te sperii, dar cei care credeau ca te-au avut de parte lor, acum vor face orice sa-ti cotrobaiasca prin toate ungherele sufletului pentru a-ti gasi alte si alte slabiciuni, iar mandria este cea mai usor de gasit si speculat pentru fiecare dintre noi. Asa ca, tot ce vei face, tot ce vei hotara sa fie inainte de toate trecut prin filtrul gandului binecuvantat de Dumnezeu. Intr-un fel este foarte bine ca ne impartasesti din implinirile tale, dar pe de alta parte, fii cu bagare de seama...
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2010, 15:26:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Mie, care tot ce tine de biserica mi se parea pana acum greu de facut( de ex. daca era vineri si trebuia sa tin post ,ziua respectiva mi se parea cea mai lunga si mai trista zi, nu mai spun ca rugaciunile mi se pareau lungi si plictisitoare s.a)acum observ ca m am schimbat. Si asta datorita Voua, celor care ati infiintat acest site si mi ati raspuns la intrebari.Acum postesc si eu dar sunt sigura ca daca nu m as ruga nu as putea posti. Rugaciunea care imi place fffff mult este Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.Tot ce fac, fac cu placere inteleg ca altul este sensul vietii noastre pe pamant si incerc sa L vad pe Dumnezeu in toate. De multe ori ma simt ca un copil care incepe pentru prima data sa mearga si ma bucur ca v-am gasit . Imi pun si multe intrebari ,la unele nu gasesc raspuns la altele le gasesc aici pe forum. Multumesc ca existati! Cred ca nu sunt singura in situatia asta si as vrea sa citesc si alte pareri.
Si eu ma regasesc in cele spuse de tine. De multe ori se intampla sa intalnesc pe acest forum raspunsuri la multe din intrebarile care ma framanta. Desigur, asta nu inseamna ca forumul tine locul duhovnicului, doar pentru ca aici putem marturisi niste ganduri sau primi un sfat, si cu atat mai putin rugaciunii. Cred ca rolul lui este tocmai acela de a ne orienta, prin marturiile celor de aici, catre duhovnic si rugaciune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.02.2010, 17:24:41
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Dumnezeu sa te binecuvinteze fiindca te-ai straduit si-ai ajuns pana aici. Este intr-adevar un lucru deosebit daca simti aceasta diferenta. Dar cum nimic nu-i usor pe lume, trebuie sa fii pregatita ca acum apar alte probleme, pe care nu le-ai gandit pana acum. Nu vreau sa te sperii, dar cei care credeau ca te-au avut de parte lor, acum vor face orice sa-ti cotrobaiasca prin toate ungherele sufletului pentru a-ti gasi alte si alte slabiciuni, iar mandria este cea mai usor de gasit si speculat pentru fiecare dintre noi. Asa ca, tot ce vei face, tot ce vei hotara sa fie inainte de toate trecut prin filtrul gandului binecuvantat de Dumnezeu. Intr-un fel este foarte bine ca ne impartasesti din implinirile tale, dar pe de alta parte, fii cu bagare de seama...
Doamne-ajuta!
Da , chiar ma gandesc cum il voi convinge pe sotul meu sa se roage sau sa posteasca.Acum ne despart cca 400km dar de Pasti vom fi impreuna . Ce va zice cand ma va vedea rugandu ma sau postind? Mai ales ca tatal lui a trecut la adventisti inaite de a muri si intr un fel ii simpatizeaza.Sigur imi va fi greu sa l conving.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.02.2010, 18:27:29
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Da , chiar ma gandesc cum il voi convinge pe sotul meu sa se roage sau sa posteasca.Acum ne despart cca 400km dar de Pasti vom fi impreuna . Ce va zice cand ma va vedea rugandu ma sau postind? Mai ales ca tatal lui a trecut la adventisti inaite de a muri si intr un fel ii simpatizeaza.Sigur imi va fi greu sa l conving.
Roaga-te pentru el , caci exista destule rugaciuni pentru soti , iar in al doilea rand nu-ti mai face atatea griji , ce se va intampla daca , ce o sa spuna X sau Y , ce o fi cand o fi sau nu va mai fi si de ce e asa si nu invers . . . caci astfel toata credinta ta va slabi incet , incet , vei sta in tulburare mai tot timpul , toate zilele iti vor fi calvar , ori nu asta vrei pana la urma !Gandeste-te ca multi si-au pastrat credinta in medii mult mai ostile , inconjurati de atei sau de eretici . Dragoste de Hristos nu are oprelisti , dar cu o singura conditie , sa fie ADEVARATA . Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.02.2010, 18:30:26
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Da , chiar ma gandesc cum il voi convinge pe sotul meu sa se roage sau sa posteasca.Acum ne despart cca 400km dar de Pasti vom fi impreuna . Ce va zice cand ma va vedea rugandu ma sau postind? Mai ales ca tatal lui a trecut la adventisti inaite de a muri si intr un fel ii simpatizeaza.Sigur imi va fi greu sa l conving.
Cred ca nici nu ar trebui sa incerci macar sa-l convingi. Fa-i doar pofta, ca sa incerce singur:)

Convingerea (argumentarea) e o forma de constangere si de obicei are efecte inverse celor asteptate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.02.2010, 00:42:51
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daca te referi la schimbarea data de acest forum,da ,si eu m-am schimbat.
Dar ca in orice schimbare nici nu mai stii care e cauza : forumul acesta,sau harul lui Dumnezeu.
Pe mine m-a schimbat forumul printr-un efect bun si culmea (!) ,printr-un efect pervers.
Efectul bun este ca am cunoscut multe lucruri noi,am cunoscut oameni adevarati,am cunoscut credinta mult mai puternica ca a mea a multora .Am vazut cam ce trebuie sa faci,si cum trebuie sa iti mentii convingerile .Alt efect bun este ca am simtit o comunitate,un dialog ,chiar daca nu depline,asa cum numai realitatea iti poate da
Efectul pervers,dar care a dus tot la o schimbare in bine,a fost zadarnicia multor subiecte,a vorbitului in gol ,a exprimarii parerii personale .Ca un cor in care toti vorbesc de dragul de a se auzi pe ei ,si a isi spune parerea cu orice pret.Dar aceasta stare de lucruri m-a dus ,la fuga de cele desarte,si la dragostea de liniste ,de rugaciune,de pace interioara(nu ca as avea-o) ,de traire. Si in final am resimtit si eu dorinta de rugaciune,care inainte nu o putusem avea cu nici un chip. Deci Dumnezeu lucreaza in cele mai neasteptae feluri.
Acest forum e cu adevarat o binecuvantare,din orice punct de vedere l-ai privi.
El nu poate fi intrecut decat de viata de obste dintr-o manastire ,sau de adunarea unor prieteni care au aceleasi idealuri.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.02.2010, 18:11:13
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nu vreau sa te sperii, dar cei care credeau ca te-au avut de parte lor, acum vor face orice sa-ti cotrobaiasca prin toate ungherele sufletului pentru a-ti gasi alte si alte slabiciuni, iar mandria este cea mai usor de gasit si speculat pentru fiecare dintre noi.
Asta imi place la acest forum: ca uneori citesti niste pareri personale care sunt precum o licarire de lumina prin ceata aparentelor si a zidul creat de starile psiho-emotionale proprii, prin sablonul prin care vezi realitatea.Cum zicea cineva tot in acest thread ca sa convingi pe cineva este o forma de constrangere, si ca uneori lucreaza contra intentiei tale.
Ceea ce vreau sa spun este ca sunt revelatii.Si ca intr-adevar, urmarea lui Hristos este maximul efortului si dedicarii personale si a abandonului personal.Lupta pe care o descrie OmuBun sperie pe multi cei care inteleg in ce consta, si nu teribilul ei nu poate fi descris in cuvinte.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.02.2010, 20:18:47
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Asta imi place la acest forum: ca uneori citesti niste pareri personale care sunt precum o licarire de lumina prin ceata aparentelor si a zidul creat de starile psiho-emotionale proprii, prin sablonul prin care vezi realitatea.Cum zicea cineva tot in acest thread ca sa convingi pe cineva este o forma de constrangere, si ca uneori lucreaza contra intentiei tale.
Ceea ce vreau sa spun este ca sunt revelatii.Si ca intr-adevar, urmarea lui Hristos este maximul efortului si dedicarii personale si a abandonului personal.Lupta pe care o descrie OmuBun sperie pe multi cei care inteleg in ce consta, si nu teribilul ei nu poate fi descris in cuvinte.
Poate reiei ce ai vrut sa postezi, pentru ca nu ai fost coerent in exprimare si datorita greselilor gramaticale , aceasta coerenta a lipsit aproape cu desavarsire. Ai vrut tu sa pari elevat si inteligent , dar ai dat-o rau in bara !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.02.2010, 20:58:17
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa cum stiti, unii dintre noi se nevoiesc zilnic pentru promisiunile facute Lui Dumnezeu in perioada acestui post. In plus, au fost trimise acatiste la multe manastiri (la 10 stiu eu) unde se fac zilnic rugaciuni pentru perioada acestui post. In ultima perioada am fost la biserica miercurea si vinerea pentru Sf. Maslu, si sambata pentru pomenirea mortilor (cineva in familie a murit cu mai putin de un an in urma si trebuie mers in fiecare sambata cu coliva, prescura si vin), si bineinteles duminica la Sf. Liturghie. In mod normal ar trebui ca nici o ispita sa nu se mai atinga de mine, dar in ciuda acestui fapt, uneori ma vad intrat vara voia mea in imprejurari cu totul nedorite, cand ma descopar neputincios, mi se rastalmacesc vorbe... Iar asta numai pentru ca am indraznit sa spun ca "martisorul", in afara de bucuria oferita copiilor, cu care sunt de acord, este un obicei pagan, si ca nu sunt de acord cu listele interminabile de buchete de flori pentru persoane care n-au stiut niciodata sa aprecieze gestul si nici nu vor sti vreodata. Pentru anumite persoane din lista aceea ciudata, mi se parea un fel de "ploconeala" si am indraznit sa spun ca "nu merita!" In fond eram suparat pe situatia in sine (cu sotia am avut discutia, evident) si am reprosat in final ca niciodata n-a simtit nevoia sa puna o floare la Icoana Maicii Domnului, dar pentru "oameni" avem o sensibilitate deosebita... Si bineinteles ca au urmat muulte lacrimi, in ciuda faptului ca urasc sa fac pe cineva drag sa sufere!
De ce? Oricum, dupa aceea am mers si-am luat... "cu varf si-ndesat", dar faptul ca n-am putut depasi momentul cu intelepciune (nu pe ea o fac vinovata, ci pe mine ca nu spun din prima: "Da, mamica, asa facem, cum spui tu!", ci atac frontal cand ceva nu cade bine in constiinta mea...)ma face sa cred ca, cu cat ne obosim mai mult, cu atat se face apel la orgoliu, vanitate, mandrie... doar-doar te mai ratacesti macar un pic! Mania il face pe diavol sa chiue de bucurie!...


Citat:
În prealabil postat de CRIS2010 Vezi mesajul
Poate reiei ce ai vrut sa postezi, pentru ca nu ai fost coerent in exprimare si datorita greselilor gramaticale , aceasta coerenta a lipsit aproape cu desavarsire. Ai vrut tu sa pari elevat si inteligent , dar ai dat-o rau in bara !
Mda! Iata inca un exemplu... remarcabil!
Cris2010, ti se pare corect sa "lovesti" asa? Faptul ca pui sub semnul indoielii inteligenta altuia nu face decat sa te puna pe tine in umbra. Eu unul am inteles bine ce vrea sa spuna, iar greseli de exprimare mai facem cu totii din cand in cand. "Vanatoarea" asta, chiar nu are ce cauta pe-aici, crede-ma!

Last edited by OmuBun; 27.02.2010 at 21:07:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Stari de neliniste VasileDana4 Generalitati 3 26.11.2012 18:28:33
Am trait s-o aud si pe asta... antiqu Generalitati 89 18.01.2010 17:03:11
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08