Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.10.2010, 13:23:10
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Drapt graiesti, insa diabeticilor nu le este de ex. interzisa carnea...In anumite forme de diabet aflate in anumit stadiu li se cere sa manance zilnic carne de ex....Si nu li se cere sa nu consume nimic pana la nu stiu ce ora...Stiu sigur asta...avand in familie pe cineva...
Intr-un fel, diabeticii tin si ei un post, pentru ca se abtin de la atat de multe...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.10.2010, 14:04:31
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit si ploua cu bucurie si stropi

Fiecare cu crucea lui...insa trebuie sa recunosc ca pe langa stress sau alte cauze externe , chiar si diabetul are cauze "launtrice" din cauza carora se imbolnavesc oamenii...ma refer desigur la cauzele subtile ale bolii...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.10.2010, 22:29:52
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Afara ploua dar sufletul este la fel de cald...afara este ceatza dar ochilor launtrici le straluceste pupila mintii lumina....Fiecare cu crucea lui...insa trebuie sa recunosc ca pe langa stress sau alte cauze externe , chiar si diabetul are cauze "launtrice" din cauza carora se imbolnavesc oamenii...ma refer desigur la cauzele subtile ale bolii...
cauze lautrice? nu functioneaza pancreasul asa cum trebuie, de aceea trebuie aport extern de insulina, cat de launtric este acest aspect ?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.10.2010, 22:49:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
cauze lautrice? nu functioneaza pancreasul asa cum trebuie, de aceea trebuie aport extern de insulina, cat de launtric este acest aspect ?
Totul de la abuzuri și nu în ultimul rând sistemul nervos ce dă comenzi greșite, plus problemele ereditare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.10.2010, 23:04:32
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
diabetul are cauze "launtrice" din cauza carora se imbolnavesc oamenii...ma refer desigur la cauzele subtile ale bolii...
De fapt Elesya s-a referit la cauzele subtile ale bolii, adica dereglari ale corpului energetic si spiritual, chestii ezoterice care pe noi ne depasesc.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.10.2010, 23:09:53
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile Am trait si eu

Doane ajuta la tot forumul
cand eram maimic si chircand aveam 17 ani nu aveam rabdre saunu mergeam la biserica
acum cu ajutorul lui dumnzeu sew poate si cu ajutorul unor crestini care mau ajutat in special t cre m iubito f mult si nsul meu
adeva ca dac aveam de toate si nu cunosteam biserica si icoanele si rugaciunile si tot ce e dat de la dumnzeu era vi de mine
nu mai aveam nadejde in necazuri
si nu credeam pote ca mai exista o lta viata frumoasa si vesnica alaturi de sfinti si dumnezeu
cand aud pe cineva ca e cu biserica si manastirile sunt f ferict
doamne ajuta
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.10.2010, 23:10:41
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile Doamne ajuta

ionut12 ionut12 is online now
Member

Data înregistrării: 18.05.2010
Mesaje: 85
Smile Am trait si eu
Doane ajuta la tot forumul
cand eram maimic si chircand aveam 17 ani nu aveam rabdre saunu mergeam la biserica
acum cu ajutorul lui dumnzeu sew poate si cu ajutorul unor crestini care mau ajutat in special t cre m iubito f mult si nsul meu
adeva ca dac aveam de toate si nu cunosteam biserica si icoanele si rugaciunile si tot ce e dat de la dumnzeu era vi de mine
nu mai aveam nadejde in necazuri
si nu credeam pote ca mai exista o lta viata frumoasa si vesnica alaturi de sfinti si dumnezeu
cand aud pe cineva ca e cu biserica si manastirile sunt f ferict
doamne ajuta
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.10.2010, 07:50:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit . . . . . .

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De fapt Elesya s-a referit la cauzele subtile ale bolii, adica dereglari ale corpului energetic si spiritual, chestii ezoterice care pe noi ne depasesc.
Zonă cam nesigură și periculoasă . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.10.2010, 10:16:13
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit sufletul

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
cauze lautrice? nu functioneaza pancreasul asa cum trebuie, de aceea trebuie aport extern de insulina, cat de launtric este acest aspect ?
In prima parte ma exprimasem metaforic(si sunt convinsa ca stii ...)...Cat despre diabet se poate face pe baza de stress cand de ex...iti pleca un parinte de acasa si nu se mai intoarce si dupa niste ore bune te suna de la un spital ca este imobilizat la pat acolo, nu se poate misca cateva luni bune...iar acel parinte este batranel si cardiac ...si atunci te poti necaji fff tare...crede-ma...si ce doare? SUFLETUL...pana la cel mai ascuns coltisor al lui...Fie sa nu traiesti asa ceva vreodata !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.10.2010, 10:19:32
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit nu chiar...

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De fapt Elesya s-a referit la cauzele subtile ale bolii, adica dereglari ale corpului energetic si spiritual, chestii ezoterice care pe noi ne depasesc.
Nu chiar Doriana...dar ma gandisem ca poate prin modul meu de gandire am gresit si poate prin suferinta mea sau a altcuiva , drag, ma pedepseste El...Desi daca ma gandesc bine, pacat nu e ce gandesti ci ce iese pe gura...am zis bine?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Stari de neliniste VasileDana4 Generalitati 3 26.11.2012 18:28:33
Am trait s-o aud si pe asta... antiqu Generalitati 89 18.01.2010 17:03:11
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08