Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.12.2010, 11:33:53
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Sunt baiat nus fata, iar fata cu care am vb despre vopsitul parului este o buna prietena care tin la ea si nu as vrea sa se vopseasca are si parul frumos aranjat moale , si asta nu intelegeam de ce vor fetele aceste lucru. Eu iam explicat iam zis ca mai bine esti cum esti tu de la natura cu parul frumos asa cum este el. Dar ea imi reproseaza ca nu ii place deloc culoarea parului si asa mai departe. Am sa mai vorbesc cu ea so conving sa nu se vopseasca.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.12.2010, 11:45:09
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dar totuși părul crește la loc și nu mai e nici urmă de vopsea. Dar niște șuvițe subțiri și restul culoarea naturală?
E putin aiurea situatia si va spun si ce imi vine in minte.
Am citit un articol pe net, mai demult. Era pe tema machiatului.
O fata s-a apropiat de Biserica si la un moment dat i-a spus cineva sa nu se mai machieze pentru ca e pacat. Din momentul ala a privit lucrul asta ca pe o interdictie si era foarte nefericita, iar dupa un timp s-a apucat din nou sa foloseasca machiajul si i-a trecut nefericirea. Ce este de remarcat aici: daca privim tot ce ne invata Ortodoxia ca pe interdictie de la lucruri bune placute(noi stim ca sunt patimi si ne vatama sufletele) nu vom rezista.
Cand ne luptam sa scapam de un pacat o facem petru ca stim ca nu ne ajuta si ca ne face rau si ne bucuram ca am scapat de el(chiar daca nu avem parte de putina placere pe care ne-o ofera - oricum ne rasplateste Dumnezeu insutit).
Din motivele de mai sus nu vreau sa pronunt un raspuns categoric, ci doar va pot sfatui sa discutati problema asta cu duhovnicul dumneavoastra pentru ca dumnealui e in masura sa va dea un sfat potrivit.
Dumnezeu sa va ajute!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.12.2010, 11:56:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
E chiar rău să-ți vopsești părul, sau să-ți faci șuvițe?
Trebuie sa te gandesti , ca toate acestea sunt pentru a atrage atentia asupra ta , nu ma refer la tine , ci in general ! Deci , vrei sa atragi privirea , ochiul celui , celor de langa tine , sa smintesti pe cel mai slab de ingeri , vrei sa iesi in evidenta , prin tinuta , vorba , comportament , iar toate acestea au legatura directa sau indirecta cu sexualitatea , atractia trupeasca , si alte cele asemanatoare . Iertare , dar curvele se impopotoneaza cel mai mult ! De ce ? Pentru a atrage atentia , pentru a sminti , si recurg la parul vopsit in tot felul de nuante , suvite , se fardeaza strident . . . , ori nu asta vrea o fata normala , cu frica de Dumnezeu . Odata intrata in astfel de "aranjamente" , cu greu te vei deslipi de ele , plus ca vopsitul , inclusiv aceste suvite , dauneaza in timp firului de par . Vopsitul poate fi intr un fel justificat la femeile in varsta , dar cu cat mai tarziu , cu atat mai bine . Nu-l sminti pe fratele tau ( colegul de clasa , vecinul , . . . ) caci saracul cade in pacat cu ajutorul tau , iar " oricine se uita la femeie , poftind-o , a si savarsit adulter cu ea in inima lui ". . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.12.2010, 12:44:23
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dar totuși părul crește la loc și nu mai e nici urmă de vopsea. Dar niște șuvițe subțiri și restul culoarea naturală?
vrei sa-ti arat in Scripturi unde scrie Pavel ca femeile sa nu-si faca impletituri de par? daca nu e voie la impletituri, nici alte "aranjamente"!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.12.2010, 12:44:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
vrei sa-ti arat in Scripturi unde scrie Pavel ca femeile sa nu-si faca impletituri de par? daca nu e voie la impletituri, nici alte "aranjamente"!
Arată-mi! :D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.12.2010, 12:47:35
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Arată-mi! :D
1 Timotei 2:9 *Asemenea și femeile, în îmbrăcăminte cuviincioasă, făcându-și lor podoabă din sfială și din cumințenie, nu din păr împletit și din aur, sau din mărgăritare, sau din veșminte de mult preț;
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.12.2010, 12:52:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
1 Timotei 2:9 *Asemenea și femeile, în îmbrăcăminte cuviincioasă, făcându-și lor podoabă din sfială și din cumințenie, nu din păr împletit și din aur, sau din mărgăritare, sau din veșminte de mult preț;
Din asta reiese nu neapărat că n-ai voie să-ți pui podoabe, ci să nu fie mai de preț pentru om decât frumusețea sufletească.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.12.2010, 12:55:46
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Din asta reiese nu neapărat că n-ai voie să-ți pui podoabe, ci să nu fie mai de preț pentru om decât frumusețea sufletească.
nu, nu ! textul e foarte clar, ori una ori alta (ma refer la podoaba); si cred ca nu e cazul sa-ti spun ca sfintii parinti la fel spun, ca femeile sa nu se rujeze, vopseasca, fardeze etc.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.12.2010, 12:58:16
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
nu, nu ! textul e foarte clar, ori una ori alta (ma refer la podoaba); si cred ca nu e cazul sa-ti spun ca sfintii parinti la fel spun, ca femeile sa nu se rujeze, vopseasca, fardeze etc.
Dar sfinții împărați și împărătese nu purtau haine scumpe și podoabe?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.12.2010, 13:00:50
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dar sfinții împărați și împărătese nu purtau haine scumpe și podoabe?
Asta a fost in vechiul legamant, cei intrati in noul legamant, facut in baza sangelui lui Cristos, trebuie sa respecte niste norme morale mult mai inalte.
Aminteste-ti ca in vechime, oamenii drepti ai lui Dumnezeu la care faci referire, David, Solomon au avut mii de tiitoare. Insa asta acum se cheama preacurvie daca ai mai mult de o femeie. Deci legile si poruncile s-au schimbat considerabil.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 10:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 15:34:42
despre vopsitul parului o_copila Generalitati 85 20.07.2009 18:12:32