Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.01.2007, 21:02:36
zurlina23 zurlina23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 12
Implicit

multi duhovnici spun ca o femeie care a facut avorturi, trebuie sa puna in loc atatia copii cati avortat. adica sa convinga pe cineva care vrea sa avorteze sa n-o faca. in plus, sa ia in grija copilul salvat de la avort, sau un alt copil amarat si sa il ajute financiar cat poate de mult, sa-l tina la scoala si sa ocupe de educatia lui ca de propriul copil. as putea sa iti dau mai multe materiale despre acest lucru daca ai vrea sa discutam pe messenger sau prin mail. adresa mea este: zurlina23@yahoo.com
te astept cu drag la o discutie daca si tu doresti. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.01.2007, 19:15:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dr. Kenneth McAll a scris cartea: "Vindecarea arborelui genealogic" , aparuta in editura harisma.
El spune: "Eu nu sunt de acord cu aceia care argumenteaza ca, daca sarcina ar fi fost doar de cateva saptamani, copilul nu s-a format si nu conteaza. Experienta mea, in care "i-am vazut" pe acesti prunci in grupul de copii de varsta lor, imi dovedeste adevarul cuvintelor lui Dumnezeu " Inainte de a te fi zamislit in pantece, te-am sfintit si te-am randuit prooroc pentru popoare" ( Ieremia 1, 15 si Psalmii 139, 13). Acesti copii erau oameni reali, care aveau suflet si isi aminteau de un Dumnezeu al iubirii car i-a ajutat odata".
Cartea a fost mentionata la una din conferintele ASCOR. Autorul propune si o solutie pentru astfel de situatii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.02.2007, 16:42:43
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

DRAGA MEA, IN PRIMUL RAND POT SA-TI SPUN CA DACA TU TE MANTUIESTI SI COPILUL PE CARE L-AI AVORTAT SE MANTUIESTE- CE E DE FACUT: INCEARCA SA FACI MILOSTENIE CU CEI SARACI, SA BOTEZI UN COPIL AMARAT SAU DE LA CASA DE COPII, SI INCA CEVA FA TOTI COPII PE CARE TI DA DUMNEZEU DE ACUM INCOLO. DUMNEZEU SA-TI AJUTE
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.05.2010, 21:13:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Christie, boteaza un copil, imbraca un copil sarac... si naste un copil si Dumnezeu te va ierta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.02.2011, 17:13:47
Andreea_me Andreea_me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit buna

Din pacate si eu am fost pusa intr-o astfel de situatie si nu cred ca exista zi in care sa nu ma rog pt sufletele lor la unul dintre cei doi puiuti ai mei am facut avort din motive cunoscute mie si pe care as prefera sa nu le spun...si cel de-al doilea l-am pierdut prin avort spontan insa ma simt groaznic de vinovata pentru amandoi.La mine s-a intamplat ca un medic sa imi spuna ca nu pot avea copii decat foarte greu iar eu am crezut astfel ca m-am trezit ca am ramas insarcinata si pana la urma am facut avort...la cel de-al doilea cu o seara inainte sa il pierd am avut un vis cu un baietel mai maricel care ma striga mami, mami vreau si eu sa te rog ceva dar sa nu te superi..iar eu nu spune mami nu am cu cine sa ma joc aici las-o pe surioara mea sa vina la mine si atunci am inceput sa plang si am zis ca nu vreau asta ca de ce....ca vreau sa stea langa mine...si el ma tot ruga si intr-un final am acceptat si el a luat un buchetel de flori mici si i l-a dat si au plecat tinanadu-se de mana si imi faceau cu mana...am ramas foarte impresionata si a doua zi am inceput sa am scurgeri astfel ca atunci cand am ajuns acasa l-am pierdut si l-am si vazut....Am incercat sa fiu tare insa mereu ma gandesc la ei....si am un sentiment de vinovatie si ma apasa atat de tare.....nu cred ca m-am putut ierta....nu caut aici nici un fel de intelegere sau critica...ci doar mi-am expus povestea pentru a mai alina din durere....oricum acum am un baietel de 2 ani pe care il ador nespus de mult insa mereu imi vor lipsi ceilalati doi si ma voi gandi mereu la ei...ba chioar i-am botezat pe baietel Bogdan care inseamna darul lui Dumnezeu si pe fetita Briana Maria...stiu ca pt unii este o prostie insa pt mine nu e ....nu stiu daca Dumnezeu ma va putea ierta insa stiu ca ma iubeste ca altfel nu mi-ar fi trimis un alt puiut pe nume Andrei....sper doar ca sentimentu asta de vinovatie nu ma mai preseze atat de mult....acum astept sa vina duminica si sa ma duc la spovedit dupa atatia ani....Cat despre tine Christie e bine ca macar constientizezi ca ai gresit atunci cand ai facut avortul si iti spun sincer ca Dumnezeu te-a iertat cu siguranta daca avazut ca te caiesti si esti sincera....parerea mea sincera este sa te apropii mai mult de el...eu mi-am reprimat si inca imi reprim sentimentele...am plans atat de mult cand i-am pierdut....a fost o exp[erienta traumatizanta si fizic si psihic....am, simtit totul ....Trebuie sa te gandesti ca totul in viata are un scop, necunoscut de noi intr-adevar dar are un scop...Pe mine Dumnezeu m-a ajutat enorm chiar daca am gresit foarte multa de el sau fata de mine ...tot timpul ma rugam...ba chiar seara am un ritual de rugaciune...Si singurul lucru pt care ii multumesc este ca mi-a dat viata sa traiesc si sa ma bucur de ea...fiindca si eu urma sa fiu avortata de mama insa o matusa i-a deshis ochii si uite ca m-am nascut...de asta zic in viata nimic nu este intamplator

Last edited by Andreea_me; 09.02.2011 at 17:22:59.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.02.2011, 18:26:09
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit Despre avort, cu Parintele Cleopa Ilie

http://www.orthodoxphotos.com/readin...l/cleopa.shtml

Veti gasi raspuns la multe intrebari.
E usor de citit.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.02.2011, 18:29:26
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicola06 Vezi mesajul
o intrebare : cine s-a protejat pentru a nu face copii, are aceeasi vina,pacat, ca cineva care a avortat?
Depinde ce contraceptie ai folosit.
Exista si avort chimic, cel cu anticonceptionale, pilule, sterilet si altele. (Domnul doctor Mihnea vorbeste si despre anticonceptionale non-avortive).
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.05.2013, 23:02:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am o intrebare cu care traiesc de multi ani,de cand am aflat ca o ruda de-a mea a facut un avort.
Din pacate,mi-a marturisit dupa eveniment si nu inainte,poate as fi reusit sa-i spun o vorba buna sau sa-i fac vreo propunere de intrajutorare.

Nefericirea este cu atat mai mare cu cat ea nu este credincioasa si nu doreste sau nu gaseste de cuviinta sa inceapa cu o spovedanie si cu un canon de pocainta,incercand sa-si spele pacatele dar sa si roage pt salvarea sufletului copilului avortat.

Nici eu nu am deschis acest subiect dureros cu ea(am banuieli ca-si regreta foarte mult fapta) si nici nu ma simt in stare sa-i fac alte recomandari pt ca si asa suntem intr-o relatie destul de tensionata si din alte aspecte ale vietii.

Intrebarea care nu-mi da pace este daca EU as putea face ceva pt acest suflet din neamul nostru?As putea?
Ce ar trebui sa fac in mod concret?Sau numai mama in discutie este cheia dilemei?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.05.2013, 23:12:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce ar trebui sa fac in mod concret?
Sa o pomenesti in rugaciunile tale , sa-L rogi pe Bunul Dumnezeu sa-i lumineze mintea !
Atat , nimic mai mult , momentan , caci risti sa agravezi relatia dintre voi , caci tu esti tanara , dar credincioasa , iar ea inca nu -L cunoaste pe Dumnezeu , deci indicat este sa folosesti RUGA !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.05.2013, 23:55:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa o pomenesti in rugaciunile tale , sa-L rogi pe Bunul Dumnezeu sa-i lumineze mintea !
Atat , nimic mai mult , momentan , caci risti sa agravezi relatia dintre voi , caci tu esti tanara , dar credincioasa , iar ea inca nu -L cunoaste pe Dumnezeu , deci indicat este sa folosesti RUGA !
Multumesc Cristian ca mi-ai raspuns.
Vad ca nu inghesuie nimeni.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 09:47:27
Copiii avortati sunt trimisi in iad. Nu exista, il avortez ca sa ii fie mai bine. spre_rasarit Generalitati 101 26.09.2011 17:19:19
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
De unde vin sufletele pe pamint? gavriil Generalitati 22 14.06.2010 09:01:57