Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.06.2015, 11:21:24
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Sunt rugăciuni puternice de dezlegare, de pilda Moliftele Sfântului Vasile cel Mare.

Dar ce boală aveti de ati fost asa des la Sf. Maslu în ultima lună??
Stiu ca sunt rugaciuni puternice de dezlegare precum Moliftele Sf. Vasile, dar am precizat ca aici la noi in Ardeal nu se citesc asa oricum si la oricine; cel putin asa stiam in vremea cand am deschis subiectul si participam la Sf. Maslu doar la mine in parohie. La noi in parohie se citesc in paralel cu Evangheliile in soapta sau in gand, nici nu distinge nimeni ce spune preotul.
Intre timp, cineva m-a indrumat spre o alta biserica si am participat si la slujbe puternice de dezlegare.
Des? Nu e des sau mult nimic din ce tine de recuperarea credintei si a sufletului.

Am rugamintea sa nu-i faceti aici lui Igor analiza pe text. Sunt sfaturile lui pentru mine si dincolo de ce reprezinta cuvintele apreciez ca mi-a sarit in sprijin si incurajare cand aveam enorm de multa nevoie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.06.2015, 13:12:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Esti noua pe aici, nu il cunosti pe Daniel-Igor-Emilian.

Daca te concentrezi putin, poate observi ca 80% din sfaturile lui nu iti sunt utile cu nimic si sunt in mare pare pe alturi fata de problema ridicata de tine.

Nici lui nu ii sunt, ca nici nu e casatorit si are o relatie vai de steaua ei, e cu o fata care asteapta sa se casatoreasca cu ea dar el nu are de gand nici nu i-o spune verde in fatza.

Nitel discernamant nu strica, nu tot ce zboara se maninca, daca tu crezi altceva, risti sa ajungi exact acolo unde nu ti-ai fi dorit sa fii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.06.2015 at 13:17:50.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.06.2015, 20:42:55
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Stiu ca sunt rugaciuni puternice de dezlegare precum Moliftele Sf. Vasile, dar am precizat ca aici la noi in Ardeal nu se citesc asa oricum si la oricine; cel putin asa stiam in vremea cand am deschis subiectul si participam la Sf. Maslu doar la mine in parohie. La noi in parohie se citesc in paralel cu Evangheliile in soapta sau in gand, nici nu distinge nimeni ce spune preotul.
Intre timp, cineva m-a indrumat spre o alta biserica si am participat si la slujbe puternice de dezlegare.
Des? Nu e des sau mult nimic din ce tine de recuperarea credintei si a sufletului.

Am rugamintea sa nu-i faceti aici lui Igor analiza pe text. Sunt sfaturile lui pentru mine si dincolo de ce reprezinta cuvintele apreciez ca mi-a sarit in sprijin si incurajare cand aveam enorm de multa nevoie.

Eu nu înteleg ce fel de credintă practicati, si ce fel de Maslu se slujeste acolo la dvs.!?
Adică fiecare îsi citeste rugaciunile lui, în soaptă sau în gând, în timp ce preotii citesc Evangheliile?

Slujbele de Maslu sunt în special pentru oamenii bolnavi, trupeste sau sufleteste. Si dacă tot ati mers asa des în ultima lună, ati observat schimbări în bine? Că din ce am citit mi se pare că vi se întâmplă taman pe dos.

Căutati că sunt preoti buni si cu îndrăzneală să citească Moliftele Sf. Vasile si în Ardeal. Dar mai ales consultati-vă cu duhovnicul dvs., acesta vă va sfătui cel mai bine ce să faceti. Colegul Igor e mai exaltat de felul lui si vorbeste la modul general, din cărti si situatii ideale.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.06.2015, 22:58:35
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eu nu înteleg ce fel de credintă practicati, si ce fel de Maslu se slujeste acolo la dvs.!?
Adică fiecare îsi citeste rugaciunile lui, în soaptă sau în gând, în timp ce preotii citesc Evangheliile?
Nu, un preot citeste cu voce tare Evangheliile iar ceilalti citesc soptit din Moliftelnic, deci in paralel cu cel ce citeste Evangheliile. Asa se procedeaza la noi in parohie.

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Slujbele de Maslu sunt în special pentru oamenii bolnavi, trupeste sau sufleteste. Si dacă tot ati mers asa des în ultima lună, ati observat schimbări în bine? Că din ce am citit mi se pare că vi se întâmplă taman pe dos.
Subiectul l-am deschis acum aproape o luna. Merg in continuare la Sf. Maslu saptamanal pt ca in ziua x la ora y acolo vreau sa fiu si nu in alta parte. Nu merg la Sf. Maslu sau la Sf. Liturghie in scopul de a contoriza ceva ca doar nu merg sa fac troc cu Dumnezeu. Bineinteles ca exista schimbari bune.
Ce anume din cele citite vi se pare pe dos? Ca eu, traindu-mi propria viata, nu-mi dau seama ce e pe dos in faptul ca dupa ani indelungati de ratacire m-am intors la Hristos, merg la slujbe, ma spovedesc/ impartasesc, ma rog in fiecare zi, imi indrept faptele si gandurile spre a fi o buna crestina.

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Căutati că sunt preoti buni si cu îndrăzneală să citească Moliftele Sf. Vasile si în Ardeal. Dar mai ales consultati-vă cu duhovnicul dvs., acesta vă va sfătui cel mai bine ce să faceti. Colegul Igor e mai exaltat de felul lui si vorbeste la modul general, din cărti si situatii ideale.
Cand va fi vremea, Dumnezeu va randui sa se intample si asta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.06.2015, 00:08:54
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Bineinteles ca exista schimbari bune.
Ce anume din cele citite vi se pare pe dos? Ca eu, traindu-mi propria viata, nu-mi dau seama ce e pe dos
Pai aici spuneati altceva:

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Doresc sa va cer tuturor indrumare. Eu de o luna si putin, de cand am ales sa duc o viata curata in post si in rugaciune trec prin stari ciudate, oboseala, dureri fizice, uneori deznadejde si ganduri anapoda, felurite ispite, evenimente care ma opresc din rugaciune. Vi s-a intamplat? cum procedati?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.06.2015, 00:29:20
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Intr-adevar, asa spuneam in 31 mai. In timp am perseverat; am invatat sa lupt cu ispitele, sa alung gandurile aiurea, sa ma rog, mai mult si mai mult si sa nu cedez. Oboseala vine din somn putin, durerile fizice din alimentatie anapoda. Deznadejdea e generata de lene si comoditate, cel putin in cazul meu.
Nimic bun si durabil nu vine cu o bataie din piciorus.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.06.2015, 00:53:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Oh, ce bine că ati învătat să perseverati asa repede. Sănătate multă vă doresc si s-auzim numai de bine!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.06.2015, 12:02:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul

Bănuiesc ca sfaturile astea le dai din proprie experientă, adică, le si pui în practică, nu?
Nu. Asta arata din ce specie de diavol face parte acela care il incearca. Cand cineva vitupereaza cu mai mult zel impotriva unei anumite specii de pacat, stim ce specie de diavol il tenteaza pe acela. Cand cineva se spune, ingrozit, ce teribil pacat facem incalcand postul, stim ca acela e incercat de lacomie si asa mai departe. Dupa cum am aflat dintr-o legatura postata chiar azi si chiar de...mirela.t.
Aceasta.

Pe scurt, in limbaj psihologic, e vorba de proiectie.


Citat:
Si ăstia divortati ce să facă săracii? vezi că la noi, la ortodocsi, si ei se pot re-căsători.
Pai, cum ramane ? Se pot ? Sau nu se pot ? Fiindca de cate ori am aratat ca Biserica Ortodoxa incalca Evanghelia prin acceptarea bigamiei, ortodocsii mi-au raspuns ca aceste "recasatoriri" nu sunt casatorii adevarate, ci binecuvantari (=ierurgii, nu Taine) ale unor situatii de fapt.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.06.2015, 14:41:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta ar fi interesant de lamurit.

Pana la urma, diferenta practica care ar fi ?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.06.2015, 18:45:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dupa cum am aflat dintr-o legatura postata chiar azi si chiar de...mirela.t.
Aceasta.
Nu, gresit. Eu am postat articolul respectiv nu azi, ci cu peste o lună în urmă. Era legat de Duminica femeii samarinence:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=711

Citat:
Pai, cum ramane ? Se pot ? Sau nu se pot ? Fiindca de cate ori am aratat ca Biserica Ortodoxa incalca Evanghelia prin acceptarea bigamiei, ortodocsii mi-au raspuns ca aceste "recasatoriri" nu sunt casatorii adevarate, ci binecuvantari (=ierurgii, nu Taine) ale unor situatii de fapt.
Nu e nimic de discutat în sensul "cum rămâne". Căsătoria a 2-a si a 3-a sunt acceptate de BO ca pogorăminte pentru slăbiciunile omenesti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare