Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2008, 14:50:45
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

stim cu totii ca centrele de transfuzie de sange din tara sunt in criza de sange
avantajele donarii de sange sunt: in primul rand este un gest umanitar, nu poti sa stii niciodata cand vei avea nevoie de o transfuzie, aflarea grupei ( in caz ca unii nu o stiu), analize complete gratuite si o zi libera de la lucru. Nu se recolteaza decat 400 de ml.
ca si reguli nu se mananca in ziua donarii, iar in ziua precedenta a se evita dulciurile si grasimile
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2008, 21:41:30
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trebuie specificat, ca sunt apti de a da sange cei care sunt sanatosi. Eu, de exemplu, am avut hepatita a si nu pot da sange.
Am avut si eu odata nevoie de sange si am primit de la doua persoane, pe care nu le cunosteam. Si acum imi aduc aminte de sentimentul de infinita recunostinta fata de acele doua persoane, care mi-au salvat poate viata.
Cine poate da sange, e bine sa o faca. Nu se stie ce vieti salvati. Regret ca eu nu pot, ca as da.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2008, 17:43:08
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

plus test gratuit pt HIV;Hepatita c si b
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2008, 22:04:45
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de esox
plus test gratuit pt HIV;Hepatita c si b
Frate sa stii ca Parinntele Sofronie de la Esex nu era de acord cu donatiile de sange si cu transplantulde organe..Asta poate sa trrezeasca mandria celui ce doneaza si este si faptul ca Dumnezeu a vrut sa fie asa..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.03.2008, 00:58:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Laurentiu, daca nu sti cui dai sangele, ce mandrie sa ai?
Am citit pe acest site, ca Biserica incuvnteaza la donarea de organe, daca este unica modalitate de a salva viata. Personal nu sunt chiar asa sigura ca e cea mai buna solutie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.03.2008, 01:01:51
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Citat:
În prealabil postat de esox
plus test gratuit pt HIV;Hepatita c si b
Frate sa stii ca Parinntele Sofronie de la Esex nu era de acord cu donatiile de sange si cu transplantulde organe..Asta poate sa trrezeasca mandria celui ce doneaza si este si faptul ca Dumnezeu a vrut sa fie asa..
Tu cum te-ai simti sa fii lasat sa mori de catre semenii tai care ar sti ce sa faca sa te salveze, dar se tem sa nu cada in mandrie?
I-ai mai considera pe acei semeni APROAPELE tau? Ai considera ca fac fapta de iubire? Pai samarineanul cel milostiv, trebuie sa fi fost taaare mandru, ca doar el l-a ajutat pe cel in nevoie!!
Oare omul a facut sangele acela sau organul bun de donat, ca sa cada in mandrie??
Mandria asta e umflata bine, dar cam fara creieri.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.03.2008, 01:15:29
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Nu este usor deloc sa vorbim despre aceste lucruri, deoarece toti ne tinem cu dintii de ce avem, viata noastra, insa, si asta cred ca tine de induhovnicirea fiacaruia, si care nu se poate intelege prin vorbe. Multi sfinti stiau ziua si ceasul cind suferintele lor se vor sfirsi prin moarte si cu calm duhovnicesc se pregateau sa faca Voia Tatalui nu fugeau disperati sa-si infiga tuburi in corp sau sa ia pastile cu pumnul pentru a mai cistiga timp...si se pune intrebarea cistigi Timp pentru CE? insa din nou, eu nu sunt in acel punct pentru a-i putea intelege pe sfintii Parinti la fel cum nu putem imagina martiriul cel voluntar...totul tine de Duhul Sfint si revarsarea LUI!

Sa nu uitam ca Mintuitorul, nici o data macar nu ne-a spus, tineti-va de aceasta viata cu dintii, evitati ceea ce va este scris, evitati nuiaua Tatalui Meu, sa nu uitam ca totul este facut pentru vindecarea sufletului si , pe undeva, si nu este usor de declarat asta..., insa ne opunem Voii Lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.03.2008, 08:47:47
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Mie mi se pare sinucidere sa refuzi un tratament care ti-ar putea salva viata. Daca vom da socoteala, in fata Domnului? Pana la urma, nu hotaram noi cand murim. Putem sa ne dorim moartea, dar nu avem voie sa o grabim. Are Dumnezeu planurile Lui. El stie pentru ce ne da timp.
Din cat mi-aduc aminte, nu a zis sa tinem cu dintii de viata. Dar a zis: MILA VOIESC IAR NU JERTFA! Jertfa lui Dumnezeu- duhul umilit.
Iubirea e cea mai importanta porunca. Deci, sa cautam sa implinim iubirea. Sa iubim pe semenul nostru, nu neaparat pentru ca e bun si sfant, si merita si nu ne dezamageste, ci pentru ca Dumnezeu il asteapta si pe el, si ne cere sa fim aproapele lui.
Decizia asta de a nu se trata cred ca apartine fiecaruia,pana la urma. Dar sa nu spuneti ca asta ne cere Domnul!! Domnul a vindecat, a iertat pacatele si i-a lasat sa traiasca. El stie de ce. Cum spuneam, s-ar putea sa dea socoteala aceia care grabesc moartea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.03.2008, 11:06:14
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Nu mai stiu care sfant spunea ca mandria este ca un ghimpe care oricum ar cadea te inteapa...ne mandrim zilnic prin ceea ce facem, suntem, spunem, etc..si nu ne facem o atat de aspra judecata, poate realizam sau poate ca nu ca am fost incercati de mandrie.
Atunci cand vine vorba de salvarea unei vieti, eu cred ca "merita " sa "consumam " un pic de mandrie..oricum ne va "intepa ", nu este om care sa nu fi fost incercat de mandrie, important este sa ne spovedim mereu .
Pe calea asta vreau sa va reamintesc de cartea "Patericul mirenilor " , Danion Vasile, pe care o gasiti pe [link=http://www.sfaturiortodoxe.ro], in care gasim o multime de exemple de persoane care nu s-au mantuit pentru ca au fost mandre, desi in rest au dus o viata curata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.03.2008, 12:05:09
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

In schimb parintele Paisie Aghioritul intrebat fiind de donarea de organe (sange) spune asa: Care iubire poate fi mai mare decat aceea de ati pune trupul pentru aproapele? Ce iubire poate fi mai desavarsita decat aceasta? Nu este pacat sa ajuti omul suferind, pacat este sa crezi ca tu ai facut minunea si nu Domnul prin tine.:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre transfuzia de sange Mirela0110 Generalitati 29 02.10.2016 11:52:19
Voi unde donati hainele pe care nu le mai purtati? casiana Umanitare 40 05.01.2016 12:42:56
Grupe de sange! SHOTO Din Vechiul Testament 75 13.07.2012 11:29:45
Doneaza sange ! Meritoriu Stiri, actualitati, anunturi 14 17.01.2012 19:03:41
Donati un suspin si o rugaciune pentru sinistrati jenica Rugaciuni 5 11.09.2007 20:42:11