Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2008, 21:51:33
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Stie cineva cum se face o cununie atunci cand el a mai fost cununat odata, iar ea niciodata?

Ma intereseaza ce scrie in canoanele Bisericii, nu ce fac unii preoti modernisti in ziua de azi, care pun cununiile pe cap chiar si cand amandoi au mai fost casatoriti...

Multumesc,

Bogdan.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2008, 22:15:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

In cazul acesta se oficiaza prima cununie. Cat despre cununii, in vechime acestea erau purtate de cei care si-au pastrat fecioria. Din ratiuni practice Biserica a hotarat punerea cununiilor tuturor celor care se casatoresc, pentru a nu produce sminteala. Si in cazul celei de-a doua cununi, Biserica a hotarat punerea cununiilor, pentru ca si aici se rosteste formula: "Se cununa robul lui Dumnezeu(X) cu roaba lui Dumnezeu(X),...."aceasta formula fiind insotita de punerea cununiilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2008, 00:59:58
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF
Stie cineva cum se face o cununie atunci cand el a mai fost cununat odata, iar ea niciodata?

Ma intereseaza ce scrie in canoanele Bisericii, nu ce fac unii preoti modernisti in ziua de azi, care pun cununiile pe cap chiar si cand amandoi au mai fost casatoriti...

Multumesc,

Bogdan.
Eu am fost la o astfel de cununie si am vazut un mic ritual inainte de a incepe Cununia.
Cand au fost intrebati mirii daca e prima data cand se cununa, barbatul a martursit ca pt el era a doua oara!

Si atunci preotul i-a bagat un inel pe degetul inelar si l-a scos usor rostind in acel timp o rugaciune, asta simbolizand anularea primei cununii.
Si slava Domnului e vorba de un Preot deosebit, cu har si iubit de enoriasi!

Cat priveste canoanele, nu stiu ....Stiu doar ca omului care vrea sa se apropie de Dumnezeu ii sunt toate cu putinta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2008, 13:59:08
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de BogdanF
Stie cineva cum se face o cununie atunci cand el a mai fost cununat odata, iar ea niciodata?

Ma intereseaza ce scrie in canoanele Bisericii, nu ce fac unii preoti modernisti in ziua de azi, care pun cununiile pe cap chiar si cand amandoi au mai fost casatoriti...

Multumesc,

Bogdan.
Eu am fost la o astfel de cununie si am vazut un mic ritual inainte de a incepe Cununia.
Cand au fost intrebati mirii daca e prima data cand se cununa, barbatul a martursit ca pt el era a doua oara!

Si atunci preotul i-a bagat un inel pe degetul inelar si l-a scos usor rostind in acel timp o rugaciune, asta simbolizand anularea primei cununii.
Si slava Domnului e vorba de un Preot deosebit, cu har si iubit de enoriasi!

Cat priveste canoanele, nu stiu ....Stiu doar ca omului care vrea sa se apropie de Dumnezeu ii sunt toate cu putinta!
Un adevarat ritual crestin,Ma intreb cum o fii sunad rugaciunea spusa de el.ceva de genul"cum iese inel de pe degetul tau,asa sa-ti iasa din cap vechea sotie:D".Pai asta suna a vrajitorie,cum adica a anulat prima cununie.Uite inca un popa vrajitor:D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2008, 14:37:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Constantin, eu nu am auzit de un ritual de acest gen. Eu stiu ca Taina Casatoriei in cazul de fata urmeaza randuiala Tainei Casatoriei ca si cand niciunul nu a fost casatorit. Eu cred ca daca ar exista o rugaciune de "dezlegare" pentru cel care a mai fost casatorit, ar trebui sa existe si o rugaciune de "mai multa unire" pentru cel necasatorit, dar care se casatoreste cu cineva care a mai fost casatorit. Nu am vazut astfel de acte si cred cu tarie, ca prin aceasta Taina cei doi pot deveni una, fara rugaciui suplimentare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.07.2008, 23:13:59
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de BogdanF
Stie cineva cum se face o cununie atunci cand el a mai fost cununat odata, iar ea niciodata?

Ma intereseaza ce scrie in canoanele Bisericii, nu ce fac unii preoti modernisti in ziua de azi, care pun cununiile pe cap chiar si cand amandoi au mai fost casatoriti...

Multumesc,

Bogdan.
Eu am fost la o astfel de cununie si am vazut un mic ritual inainte de a incepe Cununia.
Cand au fost intrebati mirii daca e prima data cand se cununa, barbatul a martursit ca pt el era a doua oara!

Si atunci preotul i-a bagat un inel pe degetul inelar si l-a scos usor rostind in acel timp o rugaciune, asta simbolizand anularea primei cununii.
Si slava Domnului e vorba de un Preot deosebit, cu har si iubit de enoriasi!

Cat priveste canoanele, nu stiu ....Stiu doar ca omului care vrea sa se apropie de Dumnezeu ii sunt toate cu putinta!
Un adevarat ritual crestin,Ma intreb cum o fii sunad rugaciunea spusa de el.ceva de genul"cum iese inel de pe degetul tau,asa sa-ti iasa din cap vechea sotie:D".Pai asta suna a vrajitorie,cum adica a anulat prima cununie.Uite inca un popa vrajitor:D
Biblia si Hristos permite divortul in cazul adulterului, asadar...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie pentru prima data alinadeacu Pocainta 43 11.01.2013 20:19:58
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
daca eu sunt la prima cununie si el la a doua cum se procedeaza? FloriB Generalitati 5 08.08.2010 14:48:28
Sfanta Liturghie - cind a aparut pentru prima data? patinina34 Sfanta Liturghie 11 04.06.2009 02:11:51