Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2010, 12:09:27
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Post lamuriti -ma va rog

Timp de cateva luni am locuit in acelasi apart cu un adventist de ziua a 7-a.El este atat de convins ca sambata este ziua Domnului si nu duminica incat eram cat pe aci sa-l cred.Eu stiu ca noi, ortodoxii tinem duminica deoarece in aceasta zi a inviat Mantuitorul dar nu l-am convins cu asta. El a venit cu multe argumente din Biblie . Spune ca Duminica a fost introdusa de imp Constantin si Elena. Din ignoranta ,cred, nu m-am informat suficient; de aceea va rog sa ma "luminati".
Mii de multumiri pentru toate raspunsurile primite !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2010, 12:13:48
demirel137's Avatar
demirel137 demirel137 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Corbeanca
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Exclamation NU vreau sa fiu rautacius

Si asa este, chiar nu vreau sa fiu, dar daca citesti chiar la inceputul bibliei vei incepe deja sa gasesti raspunsuri. Ideea este ca daca ei vor sa tine Sambata si nu Duminica, este strict treaba lor. Insa pentru ca eu sa ii cred va trebui sa vina cu mai multe dovezi, nu cu aberatii. Din cate stiu eu acesti oameni sunt calmi sa isi vad de treaba lor. Atata timp ca nu incearca sa faca ceea ce fac adeptii lui Iehova nu cred ca e o problema.
Si daca ar avea omul credinta cat un bob de mustar... continuarea o stiu toti dar putini sunt cei care cred.
__________________
Carpe Diem !
"Pe unii inteligenta ii urmareste, dar ei sunt mult mai rapizi!"
"Nu iti fa griji nu esti complet inutil. Cel putin servesti ca un exemplu negativ pentru ceilalti!"
"Exista lucruri imposibil de realizat si stim asta, insa vine unul care nu stie si le realizeaza!"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2010, 12:55:54
l_dorobat l_dorobat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Asta e tot ce trebuie sa marturisesti:



16. Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete, Cap. 16

10. Am fost în duh în zi de duminică și am auzit, în urma mea, glas mare de trâmbiță,
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel

2. În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni.
Faptele Sfinților Apostoli

7. În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească și a prelungit cuvântul lui până la miezul nopții.
Sfânta Evanghelie după Ioan

1. Iar în ziua întâia a săptămânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt dis-de-dimineață, fiind încă întuneric, și a văzut piatra ridicată de pe mormânt.

19. Și fiind seară, în ziua aceea, întâia a săptămânii (duminica), și ușile fiind încuiate, unde erau adunați ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus și a stat în mijloc și le-a zis: Pace vouă!
Sfânta Evanghelie după Marcu

2. Și dis-de-dimineață, în prima zi a săptămânii (Duminică), pe când răsărea soarele, au venit la mormânt.

9. Și înviind dimineața, în ziua cea dintâi a săptămânii (Duminică) El s-a arătat întâi Mariei Magdalena, din care scosese șapte demoni.
Sfânta Evanghelie după Matei

1. După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena și cealaltă Marie, ca să vadă mormântul.

Mai exista o carte a Arhim. Ilie Cleopa care da foarte bine raspunsuri la acest tip de intrebari. Cred ca se numeste "Credinta Ortodoxa". Are vreo 400-500 de pagini.

Cauta si vei gasi!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2010, 13:07:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iata aici niste raspunsuri bine argumentate - http://www.blog.teologie.net/2009/12...si-nu-sambata/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2010, 13:47:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...le-ilie-cleopa

http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...locul-sambetei

http://www.scribd.com/doc/2397550/Pa...dinta-ortodoxa

Cred ca poti gasi cartea in librarii cu sectiuni "de profil".
Sau la o librarie online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2010, 14:03:34
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Timp de cateva luni am locuit in acelasi apart cu un adventist de ziua a 7-a.El este atat de convins ca sambata este ziua Domnului si nu duminica incat eram cat pe aci sa-l cred.Eu stiu ca noi, ortodoxii tinem duminica deoarece in aceasta zi a inviat Mantuitorul dar nu l-am convins cu asta. El a venit cu multe argumente din Biblie . Spune ca Duminica a fost introdusa de imp Constantin si Elena. Din ignoranta ,cred, nu m-am informat suficient; de aceea va rog sa ma "luminati".
Mii de multumiri pentru toate raspunsurile primite !
Din pacate folosesc aceleasi argumente intr-un mod eronat. Cum ca duminica a fost introdusa de imparatul Constatin cel Mare. In 321 imparatul Constantin recunoaste intr-un mod oficial ca Duminica este sarbatoarea crestinilor. A se face distinctie intre instituire si recunoastere a unei practici existente inca din timpul Apostolilor. Sunt dovezi inainte de acest an, la Iustin Martirul si Filozoful si altii, ca in perioada persecutiilor crestinii se adunau duminica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.02.2010, 14:20:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sambata nu a fost data de Dumnezeu ca o sarbatoare obligatorie pentru toate popoarele , ci este randuita sarbatoare si ca un legamant vesnic numai pentru poporul sau , Israel : " Sa pazeasca fiii lui Israel sambata , praznuind ziua odihnei din neam in neam , ca un legamant vesnic . Si sa fie aceasta semn vesnic intre Mine si fiii lui Israel . . . " Dumnezeu ziua a saptea a binecuvantat-o caci El a gasit de cuvinta a se odihni si El insusi a sfintit acesta zi , pentru-ca El insusi S-a odihnit de toata lucrarea pe care a savarsit-o .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.02.2010, 16:47:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iisus a venit sa desavarseasca Legea divina cuprinsa in Vechiul Testament. E normal ca noi sa ne conducem dupa Noul Testament si sa-I acordam cinstea cuvenita lui Iisus si sarbatorii sarbatorilor care este Invierea. Oare ar fi normal ca noi, care ne ghidam viata in special dupa Noul Testament, nu acordam importanta zilei in care Mantuitorul a inviat?

In Vechiul Testament, sambata era serbata deoarece Dumnezeu Insusi S-a odihnit in aceasta zi. Oare nu e firesc sa observam ca Invierea este un eveniment si mai important pentru intregul neam omenesc? Datorita Invierii, noi, crestinii, putem trai cu nadejdea mantuirii. Deci se cuvine sa cinstim duminica, ziua in care Hristos a inviat.


Last edited by antoniap; 22.02.2010 at 16:49:44.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2010, 19:19:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iisus a venit sa desavarseasca Legea divina cuprinsa in Vechiul Testament. E normal ca noi sa ne conducem dupa Noul Testament si sa-I acordam cinstea cuvenita lui Iisus si sarbatorii sarbatorilor care este Invierea. Oare ar fi normal ca noi, care ne ghidam viata in special dupa Noul Testament, nu acordam importanta zilei in care Mantuitorul a inviat?

In Vechiul Testament, sambata era serbata deoarece Dumnezeu Insusi S-a odihnit in aceasta zi. Oare nu e firesc sa observam ca Invierea este un eveniment si mai important pentru intregul neam omenesc? Datorita Invierii, noi, crestinii, putem trai cu nadejdea mantuirii. Deci se cuvine sa cinstim duminica, ziua in care Hristos a inviat.

Exact , pentru-ca se stie ca << sfarsitul legii este Hristos >> ( Rom. 10,4 ) . " Iata , vin zile - zice Domnul _ cand Eu voi incheia cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda legamant nou . . . "( Ieremia ) . Tot in Sfanta Scriptura se arata clar ca Vechiul Testament ( Legea cea veche ) a pregatit omenirea pentru a-L primi pe Mesia : " astfel ca Legea ne-a fost noua calauza spre Hristos , pentru ca sa ne indreptam din credinta . Iar daca a venit credinta , nu mai suntem sub calauza " ( Gal., 3, 24-25 ).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2010, 02:22:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Binecunoscutul argument al adventiștilor că Ziua Domnului a fost mutată Duminica abia sub Constantin, chiar dacă ar fi adevărat (nu este, dar să zicem că ar fi, de dragul ipotezei) este perfect invalid. După cum ne învață chiar Biblia care relatează primul Conciliu Apostolic de la Ierusalim, Biserica are putere să modifice regulile deuteronomice și levitice referitoare la post. Porcul era interzis înainte de Lege, dar Biserica a hotărât ca să fie permis. Dacă Biserica a hotărât asta, înseamnă că are competența să mute și Ziua Domnului. Între faptul că adventiștii nu mănâncă porc și faptul că țin sâmbăta e o legătură mult mai strânsă decât pare: ambele arată că ei nu au asimilat cele scrise în Faptele Apostolilor și că ei nu cred că Biserica are vreo autoritate de la Cristos să modifice lucruri care țin de cult. Prin urmare, Biserica avea competența, sub împăratul Constantin ca și în ziua de azi, să stabilească în care din zilele săptămânii să fie ziua Domnului. Dacă mâine, prin consensul Bisericii, s-ar stabili că marțea este Șabat ori că nu mai avem voie să mâncăm praz (dau exemple voit "extremiste"), înseamnă că Biserica a stabilit ceva ce e de domeniul competenței ei să facă și orice bun creștin va fi chemat să vină la Liturghia de marți și să scoată prazul din grădina sa.
Așa că să-i lăsăm pe adventiști în sinagogile lor și să ne rugăm pentru ei !

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.02.2010 at 02:27:53.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mostenirea - ma lamuriti si pe mine, va rog? mihaiB Generalitati 7 27.08.2011 07:42:28
Milostenia - ma lamuriti si pe mine, va rog? mihaiB Generalitati 6 14.08.2011 14:03:01
va rog sa ma lamuriti daca puteti... mary_boo Stiri, actualitati, anunturi 0 27.05.2011 00:56:18
LAMURITI-MA , URGENT ! andreimarian Generalitati 17 22.06.2009 02:59:10