Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2009, 09:32:19
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Hirotonia femeii

[COLOR=#993366]Patriarhul Kirill considera hirotonia femeilor drept o inselaciune periculoasa[/COLOR]
[COLOR=#800000]Moscova, 7 aprilie, Interfax - Patriarhul Kirill al Moscovei si al intregii Rusii considera hirotonia femeilor, larg raspandita in unele Biserici Protestante din Vest, drept o inselaciune periculoasa.[/COLOR]
[COLOR=#800000]„O inselaciune periculoasa, in incercarea de a obtine drepturi egale, a produs revendicari pentru o pozitie speciala a femeii in Biserica si pentru cereri de hirotonie a lor” - a spus Patriarhul Kirill marti, la slujba din catedrala Adormirii Maicii Domnului din Kremlin.[/COLOR]
[COLOR=#800000]A mentionat faptul ca nu intamplator astfel de cereri provin de la comunitatile crestine din Vest, care „nu venereaza pe Sfanta Fecioara”.[/COLOR]
[COLOR=#800000]Conform spuselor patriarhului, Biserica crestina tot timpul a venerat taina mamei, cinstind mereu nasterea. “Biserica tot timpul a incurajat si intarit femeia” - a spus Patriarhul kirill.[/COLOR]
[COLOR=#800000]“Viata nu a fost niciodata simpla in Rusia si toata experienta istorica terifianta a secolului 20 a afectat in principal femeia”, a continuat Patriarhul.[/COLOR]
[COLOR=#800000]“Cu toate acestea, slabita de natura, femeia a aparut puternica sufleteste si a reusit sa-si pastreze credinta” - a spus Primatul Bisericii Ortodoxe Ruse. [/COLOR]
[COLOR=#800000]Conform lui, femeile s-au dovedit a fi mai puternice in lupta impotriva viciilor sociale, precum alcoolismul si consumului de droguri; multumita lor, sanatatea societatii in general este pastrata.[/COLOR]
[COLOR=#800000]trad. dan.camen.[/COLOR]
[COLOR=#993300]~~~+~~~[/COLOR]
[COLOR=#993300][/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.04.2009, 09:33:15
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit



Hirotonia femeii- continuare
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.04.2009, 12:14:38
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Buna
Din cate stiu eu este o greseala cu hirotonia la femei...sigur exista motive pentru care este doar pentru barbati...asa cum femeia nu poate intra in altar ...exista o explicatie clara dar sunt prea la inceput ca sa imi dau seama de ea..
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.04.2009, 15:07:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sufletul are cumva sex?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2009, 17:49:35
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sufletul are cumva sex?
Sufletul nu are sex, dar trupul are. Ca oameni avem si suflet si trup.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2009, 18:07:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Smile Au fost si Apostolite si NU STIM NOI?

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Sufletul nu are sex, dar trupul are. Ca oameni avem si suflet si trup.
Avind in vedere ca tot ce a facut Hristos pe pamint a fost sa pregateasca SUFLETUL pentru Imparatia Cerurilor si deci sexul nu conteaza....eu zic Anca ca nu i-ai raspuns INCA la intrebare...continua te rog :)...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.04.2009, 21:58:30
crista crista is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit sufletul e duh

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sufletul are cumva sex?
iar preotul slujeste cu trupul.sufletul ar putea tine sfantul potir in maini?
ciudata abordare
...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2009, 20:07:34
Raducu21 Raducu21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 12
Implicit 2 raspunsuri

Va dau exemplul dat de un monah: daca s-ar face un film despre Napoleon, am pune o femeie sa joace rolul lui? Nici vorba. Mantuitorul a fost barbat, doar un barbat poate face lucrarea de preot prin care Mantuitorul lucreaza. E mai potrivit. Nu vi se pare nefiresc ca o femeie sa slujeasca si sa aduca Sfanta Jertfa?

Legat de femeia la necuratie, nu poate intra in Biserica. E mai cuviincios sa stea acasa sau in tinda/pridvorul Bisericii, daca vrea totusi sa auda slujba.
Daca e curata sau nu atunci, nu stiu. Parintele Tanase explica f frumos de ce nu poate intra femeia in Biserica. In biserica nu trebuie sa curga sange decat sangele Mantuitorului la Sfanta Jertfa. Daca de ex, preotul se taie la deget cand taie anafura, biserica trebuie resfintita. Vedeti? Atunci cum sa intre femeia in Biserica in acea perioada a lunii??
Radu
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2009, 20:10:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raducu21 Vezi mesajul
Va dau exemplul dat de un monah: daca s-ar face un film despre Napoleon, am pune o femeie sa joace rolul lui? Nici vorba. Mantuitorul a fost barbat, doar un barbat poate face lucrarea de preot prin care Mantuitorul lucreaza. E mai potrivit. Nu vi se pare nefiresc ca o femeie sa slujeasca si sa aduca Sfanta Jertfa?

Legat de femeia la necuratie, nu poate intra in Biserica. E mai cuviincios sa stea acasa sau in tinda/pridvorul Bisericii, daca vrea totusi sa auda slujba.
Daca e curata sau nu atunci, nu stiu. Parintele Tanase explica f frumos de ce nu poate intra femeia in Biserica. In biserica nu trebuie sa curga sange decat sangele Mantuitorului la Sfanta Jertfa. Daca de ex, preotul se taie la deget cand taie anafura, biserica trebuie resfintita. Vedeti? Atunci cum sa intre femeia in Biserica in acea perioada a lunii??
Radu
Radu dragă , deja fabulăm .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2009, 20:26:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

In primul rand sa ne intrebam de ce Maica Domnului dupa pogorarea Sfantului Duh nu devine centrul preotiei sacaramentale?
Iata un interviu cu parintele John Breck pr aceasta tema.
Cu toate ca in lumea protestanta exista cazuri de femei pastor, spuneti-ne care este motivul pentru care femeile, in Biserica Ortodoxa, ca si in cea Catolica, nu sunt hirotonite?

Noi folosim termenul de Tata pentru Dumnezeu Monarhul, sursa oricarei vieti divine si umane, si aceasta din cauza functiei paternitatii, care este o functie strict a Tatalui, reflectata in parohiile noastre prin preoti, pe care il estimez ca fiind singurul motiv concret si acceptabil pentru a refuza ca femeile sa fie hirotonite. Nu este deloc din cauza faptului ca Hristos a ales drept apostoli doisprezece barbati; aceasta a fost o alegere sociologica. Preotii trebuie sa fie de gen masculin datorita simplului fapt ca sunt chemati si obligati sa asume rolul paternal in cadrul vietii Bisericii, rol paternal care nu este acelasi cu rolul femeilor. Femeile nasc, ceea ce barbatii nu pot sa faca, toata lumea stie asta, este chiar banal de a mentiona, dar acest lucru marcheaza ca exista o diferenta creationala intre barbat si femeie si ca o astfel de diferenta este prezenta chiar si in sanul Bisericii. Aceasta diferenta trebuie respectata nu din cauza ca barbatul ar fi mai bun ca femeia, ca are mai multa forta decat femeia sau alte diverse lucruri in plus fata de ea, toate astea nu au nici o legatura. in mod normal, femeile detin, strang si mentin viata Bisericii mult mai bine decat barbatii si cateodata chiar mai bine decat preotii, cum este si cazul Sfintei Maria Egipteanca. Prin calitatea lor de a naste copii, femeile asuma mult mai bine viata Bisericii si cu mai multa credinta, adancime, eficacitate decat barbatii etc. Deci nu este deloc vorba de o problema de egalitate sau de lipsa de egalitate, ci de un singur lucru, dupa cum vad eu lucrurile: singurul motiv pentru care femeile nu trebuie ordonate la preotie, pentru a o spune intr-o maniera meschina, este datorita faptului ca acesta nu este rolul lor, ci este rolul barbatilor si nici macar al tuturor barbatilor, ci numai al anumitor barbati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 19:01:35
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25