Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.07.2023, 20:47:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Omul asta e pe jumatate clovn.

E un clovn care zice ca e preot.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.07.2023, 13:06:15
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
omul asta e pe jumatate clovn.

E un clovn care zice ca e preot.
”omul asta e pe jumatate clovn.
E un clovn care zice ca e preot.”

”Stii” tu si zici si tu de parintele Constantin ca defapt e doar un om, pe jumatate clown, adica un om care cand zice ca e preot (al neamului) devine clown in intregime?

Dupa ce ai mai revenit pe forum? Sa sari in cap de pe aripa templului?.. sa-i faci in ciuda la Iisus (Dumnezeu)?

Daca taceai filozof ramaneai. Iata ca asa, rapid de tot, tu esti cel care ai ajuns iar si iar un mare... un foarte mare......... ......... clown.

Stii tu ”hotul striga hotii” ca sa se laude uitand ca ”cine zice ala e”!

Stupid. La comportamentul sinucigas ma refer. Dar e libertatea ta, dreptul tau, viitorul tau si nu ma priveste pe mine ce o sa patesti de la atatea sarituri accelerate in....... ”stiinta”.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 10.07.2023 at 13:22:39.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.07.2023, 13:10:49
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Depinde când și-a exprimat admirația, eu cred că e post electoral 2014, nu ante-electoral, (...)
Ești în eroare, de fapt „părintele” Necula și-a exprimat simpatia, „mai mare decât față de alții”, față de Iohannis dinainte de alegerile din 2014, și a făcut lucrul ăsta chiar în public încă din octombrie 2014, chiar dacă nu i-a menționat explicit numele.

https://youtu.be/qqUrHTfVOLo?t=69

Oricum, faptul că a făcut și post-electoral 2014 este echivalent și cu ante-electoral 2019, că Iohannis e la al doilea mandat. De asemenea este de observat din linkul de mai sus că „părintele” Necula se înscrisese în acea mișcare de propagandă de tipul „hai la vot” (mă refer strict la afirmațiile dumnealui din acel video), mișcare care a fost vînturată în acei ani, 2014, 2015, apoi și prin 2019 și despre care vedeam și atunci și vedem și acum ce orientări a avut, în special vorbim despre anti-PSD, anti-Ponta și ulterior anti-Dragnea, și care nu a fost folosită doar în siajul lui Iohannis și al PNL, ci și în cel al USR-ului (neomarxist, anticreștin și antiromân).

Mai mult, încă de pe la începutul anului 2015, Necula se declara ca fiind „un copil al lui Iohannis”, oarecum ca o figură de stil, dar noi putem să înțelegem mai multe și dincolo de aceste figuri de stil, mă refer la susținerea lui Iohannis de către „părintele” Neculă.

https://www.turnulsfatului.ro/2015/0...uo-rdquo-29483

Mai mult, Necula a făcut declarații de admirație la adresa lui Iohannis anul trecut, dar retroactiv vizând inclusiv perioada de dinainte de alegerile din 2014, vizându-l pe Iohannis în fostele sale funcții de inspector școlar și de primar, deci anterioare cu mult anului 2014.

Apropo de „filiația” lui Necula la Iohannis, cu nu multă vreme în urmă George Becali l-a apostrofat în public la o televiziune pe Necula, nemenționându-i numele, dar pomenind de faptul că poartă pălărie, și reproșându-i insinuarea unei anumite „inferiorități” a ortodocșilor față de luterani (asta era părerea lui Becali, nu știu dacă Necula a vrut să insinueze așa ceva, dar se referea cel mai probabil la acea „filiație” de care vorbea Necula în linkul de mai sus).

Ce-i drept, este cam tardivă apostrofarea publică a lui Becali, avînd în vedere și faptul că, pe lângă cele menționate mai sus, „părintele” Necula este printre cei care au tăcut sistematic în Eparhia Sibiului, deși este și preot și consilier al „protopopului” IPS Streza, în ceea ce privește problematica sesizată de mine public la dezbaterea despre dezastrul fără precedent din Eparhia Sibiului. Se înțelege foarte clar că „părintele” Necula nu a vrut în mod sistematic și foarte conștient să îl „deranjeze” pe Iohannis și nici pe cei de la FDGR, astfel se explică tăcerea lui pe marginea acestui subiect extrem de grav de la nivelul Eparhiei Sibiului. Și cred că e de înțeles de oricine că evitarea creării de „probleme” cu acești factori politici nu este chiar așa de întîmplătoare nici din partea lui Streza și nici a lui Necula. O vinovăție din culpă îl vizează din acest punct de vedere și pe „părintele” Neculă, așa cum îl vizează și pe IPS Streza, chiar dacă în cazul IPS-ului Streza chestia e mult mai gravă, fiind factor decizional.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.07.2023, 13:29:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
O vinovăție din culpă îl vizează din acest punct de vedere și pe „părintele” Neculă, așa cum îl vizează și pe IPS Streza, chiar dacă în cazul IPS-ului Streza chestia e mult mai gravă, fiind factor decizional.
ÎPS Streza nu poate face mare lucru fiindcă oamenii alimentează politic pan-germanismul din Sibiu și ei de bunăvoie înscriu la școală germană.
El poate doar să predice, dacă ar zice să se voteze cu un partid naționalist, ar zice lumea cu care că au făcut ciupercăria de pseudonaționaliști, special ca să rupă procente de la singurul partid cu șanse să se ducă în top, sau i-ar reproșa că se bagă în politică.

Necula are gura mare, a recunoscut și el în repetate rânduri, nu cred că lumea a votat Iohannis peste 10 milioane de oameni, pt că a zis el pe undeva prin vreo conferință într-un colțișor din țară ceva laudativ despre sas.

Apoi Necula mai făcea niște glume cu rezist șamd până i s-a spart emoția post colectiv în față când s-a dat cu pietre în Catedrala de la Sibiu și a deschis el ușile și a întâmpinat mulțimea, a zis că acela a fost un moment greu.

Iar în 2014 greșeala recunoscută și de Ponta e că antena 3 făcea o campanie sulfuroasă anti-iohannis, care i-a băgat procente electorale în tolbă, în loc să-l lase să scadă în liniște ca un necunoscut, chiar zicea sasul, că decât să fiu mârlan mai bine să pierd.

Iar Ponta spunea după 2014, că s-a greșit cu agresivitatea unor mesaje și emisiuni pe A3 și RTV, poate și în acel context s-a exprimat Necula și alții că nu le plăcea presiunea mediatică făcută în campanie și au ales pe celălalt.

Până la urmă dacă Necula e pro Iohannis, asta nu-i anulează munca sau unele vorbe spuse bine, sau efortul prin țară, nu merge prin țară să vorbească despre nemți.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.07.2023 at 13:32:59.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.07.2023, 16:07:04
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Până la urmă dacă Necula e pro Iohannis, asta nu-i anulează munca sau unele vorbe spuse bine, sau efortul prin țară, nu merge prin țară să vorbească despre nemți.
Asta nu știm noi ce nu se anulează sau ce se anulează, astea sînt socotelile lui Dumnezeu și nu ne băgăm noi în așa ceva.

Faptul că Necula s-a „băgat slugă” la Iohannis, și parțial și la FDGR, este o chestiune de mai mare amplitudine decât pare la prima vedere, pentru că unele fapte ale lui Iohannis sau care vizează FDGR prezintă niște aspecte ceva mai complicate și mai complexe decât pare la prima vedere, și anumite aspecte sau explicații deja le-am precizat în cadrul dezbaterii despre dezastrul fără precedent din Eparhia Sibiului.

Oricum, „părintele” Necula are toată libertatea să iasă în spațiul public și să precizeze orice documente, sesizări pe care le-a înaintat ÎPS Streza, sau ÎPS Antonie Plămădeală, sau chiar și Patriarhiei, dacă a făcut vreodată așa ceva, cu privire la problemele sesizate de mine public la dezbaterea despre dezastrul fără precedent din Eparhia Sibiului. Eu personal nu l-am auzit vreodată să vorbească despre așa ceva, și în niciun caz în mod critic la adresa lui Iohannis și a FDGR, însă eu n-am de unde să știu tot ce a emis public fie la predici, fie la așa-zisele lui „conferințe”, fie în sesizări interne ale BOR, fie în nenumăratele sale cărți scrise așa cam „pe bandă rulantă”.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.07.2023, 16:58:25
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Până una-alta, uite citește ceva, poate lectura te relaxează https://doctorate.ulbsibiu.ro/wp-con...Constantin.pdf Incepe prin a-i citi CV-ul până la capăt apoi poate-ți face cu ochiul vreun titlu și citești măcar una dintre cărți. Poate îți mai descrețește fruntea, îți mai luminează mintea, îți mai stâmpără sufletul...că pari tragic de trist.
A, și poți să ne trimiți spre lectură și CV-ul tău să vedem pe tine ce te recomandă, cam din ce poziție scuipi tu așa spre părintele Necula.
Vezi dumneata, nu totdeauna vorbesc CV-urile cel mai bine sau cel mai corect despre adevărata statură a oamenilor, mai ales în domeniul spiritual și moral. Așa, aș putea să te întreb cam ce CV ar fi avut Arsenie Boca, care a fost prigonit de „simfonia” comuniști-ierarhi BOR zeci de ani, fără să fi meritat asemenea batjocură și în special din partea ierarhilor, sau ce ar fi trebuit să treacă părintele Gheorghe Calciu la CV în anii mulți de închisoare făcuți în regimul comunist și fără să fie protejat de preamăreții ierarhi BOR și tot pentru fapte pentru care nu a meritat un asemenea „tratament”. Și, să îmi fie cu iertare, popa Necula nu se compară cu Arsenie Boca sau cu Gheorghe Calciu.

De altfel, eu n-am auzit ca „părintele” Necula să fi fost vreodată prigonit de cineva, pentru adevăr, pentru Hristos, dar asta nu înseamnă și că nu a fost prigonit. Poate s-a întîmplat și nu știu eu. Oricum, pentru mine un șmecheraș de-ăsta de popă care s-a fofilat și s-a pus bine cum necum cu tot felul de factori de putere (și Iohannis și FDGR sînt doar unii dintre aceștia), și care deci s-a sustras prin astfel de aranjamente de la orice prigoană pe care ar fi putut-o suferi dacă ar fi avut curajul să spună și să facă niște lucruri „tari”, pentru mine un astfel de personaj nu prea are cum să fie un reper de-adevăratelea, mai ales că vedem cu toții în ce lume trăim.

Nu spun că toți preoții sau ierarhii trebuie să fie sau să fie tot timpul asemenea lui Ioan Botezătorul, dar chiar așa să nu „răsufle” mai nimic, să îmi fie cu iertare dar asta trădează o lipsă clară de mărturisire și de luptă cu vrăjmașul, din anumite puncte de vedere. Deci să mă ierte Dumnezeu și oamenii dar când compar atâția oameni care au fost sacrificați cu popa Necula, supranumit și „nababul în sutană” de către cei de la „ziariștii.com” chiar nu pot să nu observ care oameni sînt adevărate repere (nu îi absolutizez și nici nu-i idolatrizez, au avut și ei păcatele lor).

„Iar Irod tetrarhul, mustrat fiind de el pentru Irodiada, femeia lui Filip, fratele său, și pentru toate relele pe care le-a făcut Irod, a adăugat la toate și aceasta, încât a închis pe Ioan în temniță.” (Luca 3, 19-20)

Apropo de Ioan Botezătorul, mulți avem ideea că el a fost întemnițat pentru mustrarea privind-o pe Irodiada. De fapt, Evanghelia menționează că au fost multe alte fapte pentru care Irod a fost mustrat de marele Ioan.

Nu știu ce tot vorbește popa Necula pe la multele „conferințe” și cărți, eu zic însă că a avut destul timp să arate și ceva cavalerism, că după „război” știm că mulți „viteji” se-arată sau vor să se-arate. Nu știu dacă a făcut-o sau nu, eu însă nu am auzit de așa ceva.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.07.2023, 23:57:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Apropo de Ioan Botezătorul, mulți avem ideea că el a fost întemnițat pentru mustrarea privind-o pe Irodiada. De fapt, Evanghelia menționează că au fost multe alte fapte pentru care Irod a fost mustrat de marele Ioan...
Eu as spune ca Ioan, dovedindu-se a fi pe Cale, nu putea sa aiba alta soarta, deoarece Calea asigura suferinta, care (la randul ei) aduce mantuirea.

12. Și toți care voiesc să trăiască cucernic în Hristos Iisus vor fi prigoniți.(2Tim3,12)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 19.07.2023 at 00:01:05.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.07.2023, 00:44:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Asta nu știm noi ce nu se anulează sau ce se anulează, astea sînt socotelile lui Dumnezeu și nu ne băgăm noi în așa ceva.

Faptul că Necula s-a „băgat slugă” la Iohannis, și parțial și la FDGR, este o chestiune de mai mare amplitudine decât pare la prima vedere, pentru că unele fapte ale lui Iohannis sau care vizează FDGR prezintă niște aspecte ceva mai complicate și mai complexe decât pare la prima vedere, și anumite aspecte sau explicații deja le-am precizat în cadrul dezbaterii despre dezastrul fără precedent din Eparhia Sibiului.
Nu cred că e treaba părintelui Necula sau a IPS Streza sau Plămădeală să închidă școlile cu predare în limba jermană din Sibiu.
E responsabilitatea părinților unde-și înscriu copiii, ce religie fac, ei pot doar să atenționeze în predici.
De unde reiese că ÎPS Streza e de acord sau la curent cu tot ce declară pr Necula sau alt preot din eparhie, poate are sute în subordine.

Necula e doar un preot funcția de prodecan e trecătoare, faptul că noi vb despre el atâta îl face să pară nu știu cum, lui îi merge bine merci probabil că va continua să facă conferințe prin țară și cu 30 de oameni, nu-i pasă, îi place să facă călătorii misionare pe unde e invitat, nu se dă în lături că drumul e nașpa, că e caniculă pe tren șamd.

Nu a obligat Necula pe nimeni să-l asculte, nu s-a prezentat pe sine ca pe un deținător al adevărului unic, nu văd de ce irită așa rău de parcă ne-ar fura bani sau ne-ar impune taxe, ar fi enervant doar dacă ar fi impus cuiva peste voința lui.

Cei care nu-l plac nu au scuze, că mai sunt și alți preoți pe care îi pot lua model sau ca duhovnici.

Prea multe valuri și cu pr Necula dar și notorietatea lui ar intra ușor într-un con de umbră dacă nu s-ar mai vb atâta despre el.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.07.2023 at 00:47:23.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.07.2023, 00:58:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul

Nu spun că toți preoții sau ierarhii trebuie să fie sau să fie tot timpul asemenea lui Ioan Botezătorul, dar chiar așa să nu „răsufle” mai nimic, să îmi fie cu iertare dar asta trădează o lipsă clară de mărturisire și de luptă cu vrăjmașul, din anumite puncte de vedere. Deci să mă ierte Dumnezeu și oamenii dar când compar atâția oameni care au fost sacrificați cu popa Necula, supranumit și „nababul în sutană” de către cei de la „ziariștii.com” chiar nu pot să nu observ care oameni sînt adevărate repere (nu îi absolutizez și nici nu-i idolatrizez, au avut și ei păcatele lor).
Ai idee cine sunt cei de la ziariștii.com, niște farisei care scriu la comanda PNL,

https://r3media.ro/directorul-stiril...a-afirmand-ca/

Directorul interimar al Știrilor TVR, Laurențiu Ciocăzanu, a scris, în 2021, articole care au făcut parte dintr-un contract cu PNL, în valoare totală de peste 30.000 de euro, fără ca materialele să fie marcate ca publicitate politică.


Iar Cartianu a fost scos de pe nașul tv de Radu Moraru că avea tot felul de agende la prezidențiale, deci tu citești intoxicările la ăștia doi și ce mai zic ateii de la Turnul Sfatului din Sibiu și ai pretenția să fii imparțial.


Cum să crezi orice ar scrie ciocâzanu, am văzut că după ce l-au promovat pe Mihai Neamțu au început să-l denigreze de frică să nu meargă la AUR, deci ăștia tot ce fac, fac să protejeze procentele PNL care sunt comanditarii lor, sau cine dă banul mai gros, poate dă USR mai mult.

Pentru mine nu mai au credibilitate jurnaliștii care au luat bani de la Ludovic Orban să facă teroare bio-politică în pandemie, să amenințe nevaccinații să facă emisiune liberă de nevaccinați cum a făcut realitatea, care acum încearcă o diversiune promovând-o pe șoșoacă când atacă aur.

Mai lipsea să citezi din Lucian Mândruță sau din newsweek Sabin Orcan cum a făcut alt coleg pe aici, mi-ar fi rușine să merg la Biserică și să iau drept surse de informare oameni care sunt ostili unei societăți conservatoare, care sunt analfabeți liturgic, ăștia să-mi dicteze pe cine să votez sau să-mi formeze opiniile politice și interpretările evenimentelor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.07.2023 at 01:04:32.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.07.2023, 11:23:42
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ai idee cine sunt cei de la ziariștii.com, niște farisei care scriu la comanda PNL, (...)
Articolul despre popa Necula nu este scris de niciun Ciocăzan.
Oricum relevanță are în primul rînd conținutul.
Nu am auzit ca popa Necula să conteste în spațiul public conținutul acelui articol.
Reply With Quote
Răspunde