Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2023, 23:41:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit Stadiul lucrarilor la Catedrala Mantuirii Neamului

Mă interesează care ar fi stadiul lucrărilor la Catedrala Mântuirii Neamului, când se preconizează că va fi gata măcar exteriorul ?

Am găsit o filmare pe trinitas tv de vreo 4 săpt. https://www.youtube.com/watch?v=gAomtB1UuBA, și mai mult postează unii pasionați de filmări din dronă decât Patriarhia Română.

Am înțeles că întreg ansamblul, inclusiv registrul pictural, va fi gata undeva spre 2025.

Dacă eram o națiune serioasă, proiectul era gata în max 10 ani la tehnologiile de acum, nu prindeam inflație care poate a umflat cu 40% prețul, tarife mari la energie electrică folosită pe șantier, la combustibili, creșterea salariilor în construcții, creșterea prețului per livrări, devalorizare leu față de euro pt mozaicuri și materii prime comandate în valută străină din Italia.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2023, 20:55:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

As raspunde putin mai sec.

Ne spui si noua care e stadiul lucrarilor la Catedrala Mantuirii Personale?

Adica aia din sufletul tau?

Acolo cum stai?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2023, 21:02:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
As raspunde putin mai sec.

Ne spui si noua care e stadiul lucrarilor la Catedrala Mantuirii Personale?
De ce nu ți se pare o întrebare bună, dacă se prelungește construcția mulți nu vor mai apuca să o vadă că nu vor mai fi biologic, sau vor fi plecați din țară.
Cu cât se întârzie crește și dezinteresul tinerelor generații care intră în câmpul muncii pt fenomenul religios.

E ca în paradoxul infrastructurii, la un moment dat s-ar putea să ai școli refăcute țiplă dar să nu mai aibă cine să învețe în ele, sau să nu mai fie nevoie de atâtea.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.07.2023, 15:56:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mă interesează care ar fi stadiul lucrărilor la Catedrala Mântuirii Neamului, când se preconizează că va fi gata măcar exteriorul ?

Am găsit o filmare pe trinitas tv de vreo 4 săpt. https://www.youtube.com/watch?v=gAomtB1UuBA, și mai mult postează unii pasionați de filmări din dronă decât Patriarhia Română.

Am înțeles că întreg ansamblul, inclusiv registrul pictural, va fi gata undeva spre 2025.

Dacă eram o națiune serioasă, proiectul era gata în max 10 ani la tehnologiile de acum, nu prindeam inflație care poate a umflat cu 40% prețul, tarife mari la energie electrică folosită pe șantier, la combustibili, creșterea salariilor în construcții, creșterea prețului per livrări, devalorizare leu față de euro pt mozaicuri și materii prime comandate în valută străină din Italia.
Nu stiu cum s-ar putea ingriji catedralele si bisericile de sufeltele turmelor in mod serios. Ma gandesc ca ar trebui luat exemplu de la Domnul Hristos-Cuvantul si daca acum avem in fiecare oras destule biserici ortodoxe ar trebui ca pe langa ele, in jurul lor sa se faca cat mai multe manastari, comunitati de oameni foarte apropiati care in conlucrare cu biserica sa aiba foarte mare grija de sufletele membrilor comunitatilor. Aceste comunitati pot fi chiar comunitati de familii, comunitati de copii, comunitati de tineri, de barbati, de femei, de vaduve, de fete tinere, de calugarite... deci impartite pe caprarii ar trebui sa se poata ingriji cu deamanuntul de sufletele lor ca sa se vegheze spre mantuirea lor.

Ce rost deci bisericile sau chiar catedrala mantuirii daca nu avem pe langa ele cel putin 20 de comunitati ”manastiresti”, fratesti, in care sa se stie totul despre fiecare suflet si sa fie foarte bine vegheat si pazit fiecare?

Crezi ca poate preotul mirean sa se ocupe de sute sau mii de credinciosi in fiecare zi, de dimineata pana seara, de fiecare ascultare ca sa nu cada si sa se mantuie respectivele suflete?

Trebuie luate deci initiative ortodoxe serioase si facute acum comunitati fratesti pe langa atatea biserici construite astfel incat sa nu ramana nici un suflet pierdut, nemiluit, nechemat, nevegheat in toata vremea de catre fratii mai intelepti si mai sfinti, mai drepti, mai harnici, mai Harici.

Ar trebui sa trecem de la construirea de biserici la intemeierea de cat mai multe comunitati fratesti de familii, de mireni sau de calugari pe langa biserici ce-si lucreaza despatimirea si veghea frateasca, nu hotia, nepasare de suflete si laudarosenia.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 10.07.2023 at 16:10:02.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2023, 23:02:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Catedrala Mantuirii Neamului la 1 iulie 2023 filmari amatori:

https://www.youtube.com/watch?v=qaIijW8A7z4

Oare va fi gata exteriorul până în Decembrie 2023 ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.07.2023, 15:36:46
MineaPeter MineaPeter is online now
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit Arată frumos Catedrala

Arată frumos și promițător!

Am fost în noiembrie 2018 printre oamenii care au intrat în Catedrală, la deschiderea excepțională făcută atunci pentru Centenar - în 2019 a avut loc „excepția a doua”, când a venit întâistătătorul catolic la noi în țară (papa Francisc). Nu am reușit să intru duminică pe 25 noiembrie, fiind și cu domiciliul în alt oraș, dar miercuri pe 28 mi-am luat jumătate de zi liberă și-am venit iar în București, și de astă dată... am intrat!

Fața din afară a Catedralei era atunci foarte... roșie. Înăuntru tot multă cărămidă la vedere și iconostasul cel mare, plus zeci de becuri deasupra la tavan (le-am și numărat :) ). Ar fi fost mai frumos să fie soare în acele zile, care au fost mohorâte și chiar și cu puțină zăpadă.

De pe atunci se știa că ar trebui să fie Catedrala gata în 2024. Între timp, dacă a mai fost pe la noi și virusul cu coroniță, poate că au mai apărut amânări până în 2025, cine știe. Dar este clar că a mai avansat între timp! Să dea Domnul să fie terminată cu succes și la timp bun!

P.S. Probabil vor fi oameni care vor dori să își boteze copiii în Catedrala Neamului, deși, dacă nu mă înșel, ținta este ca ea să devină noua Catedrală Patriarhală.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.07.2023, 19:20:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Arată frumos și promițător!

Am fost în noiembrie 2018 printre oamenii care au intrat în Catedrală, la deschiderea excepțională făcută atunci pentru Centenar
Și eu m-aș fi dus atunci dacă eram din apropiere, când se mai rărea coada.

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Fața din afară a Catedralei era atunci foarte... roșie. Înăuntru tot multă cărămidă la vedere și iconostasul cel mare, plus zeci de becuri deasupra la tavan (le-am și numărat :) ). Ar fi fost mai frumos să fie soare în acele zile, care au fost mohorâte și chiar și cu puțină zăpadă.
Mie chiar mi se pare interesant procesul, poate e clădirea cu cea mai mare dificultate/complexitate de construcție din 1865 încoace.

Ar fi util câte un material trinitas tv despre stadiul lucrării la fiecare 2 săptămâni, cum vrei să-ți și doneze oamenii, dacă nici măcar nu se ține subiectul în evidență.

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
De pe atunci se știa că ar trebui să fie Catedrala gata în 2024. Între timp, dacă a mai fost pe la noi și virusul cu coroniță, poate că au mai apărut amânări până în 2025, cine știe. Dar este clar că a mai avansat între timp! Să dea Domnul să fie terminată cu succes și la timp bun!
Și eu auzisem ceva referitor la Decembrie 2024, deci tot 2025, dar măcar exteriorul să-l termine pe Dec. 2023.
Știu că se fac mai multe, pietruire, montare ferestre duble, anumite detalii prelucrate cu efort suplimentar, dar arată încă la roșu pe celălalt perete.

Din ce înțeleg e doar partea dinspre Palatul Parlamentului făcută și cea care dă înspre bulevard, acelea sigur se termină.

Muncitorii ar fi trebuit să lucreze chiar și pe pandemie, fiindcă nu era trafic, benzina se ieftinise câteva luni atunci și nu-i deranja nimeni în împrejmuirile acelea, poate doar dacă nu aveau materie primă, dar și la aceea se dă comandă cu luni înainte.

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
P.S. Probabil vor fi oameni care vor dori să își boteze copiii în Catedrala Neamului, deși, dacă nu mă înșel, ținta este ca ea să devină noua Catedrală Patriarhală.
Ideal ar fi să devină un centru monahal, fiind catedrală deci cu obște, care să ajute credincioșii din împrejurimi.
Odată terminată va fi punct de atracție pt orice pelerinaj din jurul Bucureștiului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 12.07.2023 at 19:22:44.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.07.2023, 09:53:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Fața din afară a Catedralei era atunci foarte... roșie. Înăuntru tot multă cărămidă la vedere și iconostasul cel mare, plus zeci de becuri deasupra la tavan (le-am și numărat :) ). Ar fi fost mai frumos să fie soare în acele zile, care au fost mohorâte și chiar și cu puțină zăpadă.
Când a fost prima inaugurare nu era gata cred nici altarul, doar iconostasul, acum s-a făcut tot altarul ceea ce e greu mai ales la trecerea acea între registre, la îmbinările zidurilor acolo cică e mai dificil de pus mozaic.
S-a pictat spatele iconostasului pe care-l văd preoții.
S-a pictat scena nașterii Domnului și arcul triumfal care face trecerea dinspre altar spre celelalte ziduri.
https://www.youtube.com/watch?v=4e5LVOgcRoo

Ce ar mai fi greu de pictat, turla principală Pantokrator și probabil cealată absidă opusă celei cu scena Nașterii Domnului, acestea ar fi cele mai mari.

S-au pictat vreo 10.000 mp din 20.k.

Poate s-a ales anul 2025 pt inaugurare, pt a scăpa de politicieni și ingerința lor de a băga capul în poze în 2024 care are 4 rânduri de alegeri (europarlamentare, locale, parlamentare, 2 tururi prezidențiale).

Sper ca inaugurarea să fie primăvara gen luna mai să nu mai fie în frig ca în 2018.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.07.2023 at 10:06:37.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.07.2023, 21:15:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=pUouyyDM1a0

În prezent se lucrează în tehnica mozaic la Absida Nord a Catedralei, în linkul de mai sus sunt simulări despre cum va arăta, am înțeles că în septembrie 2023 ar fi gata Abs Nord, probabil cam tot anul 2023 se vor ocupa cu ea și o vor termina.

Va mai rămâne turla principală Pantokrator, cea mai complexă (după altar) că e la înălțime, dar nu cred că în 2024 vor termina, că vor mai avea de făcut și de la jumătatea Catedralei spre ieșire, ar fi aiurea să rămână jumătate de Catedrală la cărămidă roșie sau cu instalațiile la vedere..

Plus se montează și vitralii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.10.2023, 10:53:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Părintele Nicolae Crângașu consilier patriarhal pe departamentul monumente, despre stadiul lucrărilor la Catedrala Națională:

https://www.youtube.com/watch?v=AZGDZkeuFHw
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica romana, biserici