Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.01.2011, 17:13:39
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
ceace ce spui tu inseamna desavarsirea,iubirea este ultima treapta a virtutiilor,pana acolo eu ca un muritor si pacatos,inca cad,lupt ,iar cad,iar ma ridic
Desavarsirea inseamna DOBANDIREA DUHULUI SFANT! Adica sa luptam intr-atat incat sa ajungem ca DUhul SFant sa Se salasluiasca intru noi si sa lucreze ca in sfinti! Pentru a ajunge aici, trebuie sa indeplinim porunca lui Hristos de a IUBI, de ierta celor ce ne grsesc, si de a nu raspunde raului cu rau! IUBIREA este CONDITIA de mantuire!
Ca sa ajungem aici sus, cum zici fratia ta, trebuie sa luptam cu patimile noastre, precum un campion lupta pentru atingerea de perfoamante uriase si sa merite premii si medalii!
A lupta cu noi, cu patimile inseamna a le indeparta din noi, din mintea si fiinta noastra, prin spovedanie, lupta cu gandurile de a nu judeca ci de a IUBI cu mila si durere pe aroapele nostru, prin rugaciune, prin chemarea Duhului Sfant in noi!
Toate acestea numai de ne vedem NUMAI SI NUMAI de noi! adica nu IN egoism, ci in DESPATIMIRE! Iar despatimirea are legatura si cu aproapele! In fiecare coleg de scoala sau servici este Hristos, este CHIPUL SAU! Eu daca il judec, il judec pe Hristos! Daca rad de el, rad de Hristos! Toate actiunile mele sunt in Hristos, atunci cand ne raportam la aproapele! Sa nu ma intereseze religia lui, ci CHIPUL LUI HRISTOS creat prin excelenta de Hristos in el! Prin iubirea noastra, Hristos lucreaza cu Duhul SFant si il face pe acel sectar sau protestant sa il vada altfel pe Hristos de cum stia el, Il vede asa cum este EL, asa cum ni S-a daruit!
Dar daca noi alergam la rautate, la respingere, la egoism, la mandria, la ocara, la clevetire, ne separam de Hristos, indepartam pe Duhul Sfant de la noi! Si atunci actiunile noastre nu sunt decat esecuri, in defavoarea noastra si a aproapelui!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 07.01.2011, 17:20:09
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ekajad Vezi mesajul
Unde-i dulama ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.01.2011, 17:48:05
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
...
Dar noi oamenii repet NE GRABIM sa osandim, ne punem in locul lui Hristos! AMARNICA ZIUA JUDECATII IN CARE NI SE VOR CERNE PACATELE JUDECATII!
sunt 2 situatii diferite:

1. nu trebuie sa judecam pe nimeni, nici nu avem dreptul, nici capacitatea de a judeca pe cineva


2. dar cand este hulita credinta ortodoxa, nu avem voie sa tacem


asa ar trebui sa gandim, nu o zic eu, o zic cei mai in masura sa isi dea cu parerea
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.01.2011, 17:52:59
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
NU TREBUIE SA FIM LASI ASA ESTE! Dar nu putem arata cu degetul O PERSOANA CARE NI SE PARE NOUA CA GRESESTE! Judecata noastra nu e ca a lui Hristos! Citeste pe Sf.Siluan Athonitul, citeste Patimi si Virtuti (vol.5 al Cuv.Paisie) si vezi cum e iubirea lui DUmnezeu CARE NE IARTA PE TOTI! Erezia dupa capul nostru este la tot pasul, in fata lui Hristos, lucrurile noastre bolnave, El le vede cu MILA SI DUERE! Noi taiem si spargem, EL RABDA SI ASPEAPTA SI IUBESTE! Vrea INTOARCEREA pacatosului!
Arata-I tu lui Hristos greseala aproapelui tau si te vei osandi singura!
In pateric un pustinic spune: „daca cineva iti va spune de aroapele tau ca a facut cutare pacat, sa il alungi de la tine ca pe un calcator de lege, iar de il vei vedea tu gresind, sa nu crezi nici pe jumatate, ci sa te rogi pentru el”!
CIne suntem noi viermii si necuratii sa aratam cine este murdar sau spurcat?
Pr.Teofil Paraian ne spunea: „Cel smerit sta la locul lui!” Cum stam noi la locul nostru daca noi nu vedem lungul nasului, nu ne intindem doar cat ne este plamuma? Vedem paiul din ochiul aproapelui dar pe BARNA din al nostru NU o vedem!
Cum vom vedea iubirea lui Hristos, daca noi suntem ORBITI de pacate, de patimi si rautate? Cum vom vindeca pe cineva daca nu ai nici o putere fara de Hristos?

Uitam ca suntem oameni marginit si limitati, gata oricand de cadere, dar judecam si aratm cu degetul si aruncam cu piatra in cei care gresesc! Asa se va cunoasta ca suntem uncenicii lui Hristos?

Rugaciunea si iubirea sunt SINGURELE arme cu care ar trebui sa se inarmeze azi crestinul ca sa ajunga la ASEMANAREA lui Hristos! Daca Hristos ar judeca dupa judecata omeneasca, ar muri toti... NICIUNUL NU SUNTEM VREDNICI DE EL, nici de Sf.Euharistie si noi CONTINUAM sa luam pe nevrednicie Sf.Taine... continuand sa judecam si sa luam decizii in locul lui Hristos!
Tot ce-ai scris pana acum este foarte adevarat, dar acesta este conduita de baza si fundamentala care trebuie s-o aiba orice credincios de pe acest pamant pentru a ajunge la uniunea cu Dumnzeu, dar asta n-are nici o legatura cu ereziile Pr Cristian Pomohaci si cu metodele lui neortodoxe de a-si face publicitate pierzand cat mai multe suflete. Este adevarat ca noi, cei care am ripostat imaginea Pr Pomohaci, nu reprezentam soborul care trebuie sa-l anatemizeze pe Parintele, in cauza. Dar nici nu putem tacea, pacatosi fiind cu totii, cand Biserica Ortodoxa este patata de astfel de "Arie".Cum a spus si Pr Iustin Parvu, ca de vom tacea noi, vor striga pietrele in locul nostru.
Sa ne intoarcem in trecut, pe timpul ereziilor lui Arie, cand imparatul Constantin a adunat mare sobor in cetatea Niceii pentru a intari credinta in Hristos, unde printre cei 318 de Sf Parinti era Sf Ierarh Nicolae, care din ravna dumnezeiasca ca un al doilea Ilie, l-a lovit peste fata, intristand pe ceilalti Parinti, unde i s-a luat omoforul arhieresc. Dar acesta ravna i-a fost laudata Sf Ierarh de Domnul nostru Iisus Hristos si de Preabinecuvantata lui Maica, inapoindu-i ceea ce i se luasera.
Si acum o sa spui: "Da, dar noi nu suntem sfinti si episcopi pentru a face acelasi lucru si cu Pr. Pomohaci!" Si sunt de acord cu tine. Dar lumea simpla pacatoasa, asa cum suntem noi, necuratii si viermii (perfect adevarat), care erau si in acele timpuri, au constatat si ei erezia lui Arie,la fel ca noi: cei care am constatat pe cea a Pr Pomohaci.
Si cu ajutorul lui Dumnezeu, speram si noi ca si acei viermi si necurati care aratau "cine este spurcat sau murdar", ca soborul nostru episcopal va scoate afara toti acesti "Arie".
Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne dea curaj si tarie in credinta ca sa nu fim lasi! Pentru ca ma tem ca astazi noi, cei viermi si spurcati, daca vom tacea, nici soborul nostru nu va lua masuri. Am fi dorit noi un Sf Ierarh Nicolae, in zilele astea si alti Ilie ca sa stim cui lasam aceasta sarcina, ca sa nu fim noi aia mai mici, "viermi si necurati" sa strigam.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.01.2011, 13:40:26
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Desavarsirea inseamna DOBANDIREA DUHULUI SFANT! Adica sa luptam intr-atat incat sa ajungem ca DUhul SFant sa Se salasluiasca intru noi si sa lucreze ca in sfinti! Pentru a ajunge aici, trebuie sa indeplinim porunca lui Hristos de a IUBI, de ierta celor ce ne grsesc, si de a nu raspunde raului cu rau! IUBIREA este CONDITIA de mantuire!
Ca sa ajungem aici sus, cum zici fratia ta, trebuie sa luptam cu patimile noastre, precum un campion lupta pentru atingerea de perfoamante uriase si sa merite premii si medalii!
A lupta cu noi, cu patimile inseamna a le indeparta din noi, din mintea si fiinta noastra, prin spovedanie, lupta cu gandurile de a nu judeca ci de a IUBI cu mila si durere pe aroapele nostru, prin rugaciune, prin chemarea Duhului Sfant in noi!
Toate acestea numai de ne vedem NUMAI SI NUMAI de noi! adica nu IN egoism, ci in DESPATIMIRE! Iar despatimirea are legatura si cu aproapele! In fiecare coleg de scoala sau servici este Hristos, este CHIPUL SAU! Eu daca il judec, il judec pe Hristos! Daca rad de el, rad de Hristos! Toate actiunile mele sunt in Hristos, atunci cand ne raportam la aproapele! Sa nu ma intereseze religia lui, ci CHIPUL LUI HRISTOS creat prin excelenta de Hristos in el! Prin iubirea noastra, Hristos lucreaza cu Duhul SFant si il face pe acel sectar sau protestant sa il vada altfel pe Hristos de cum stia el, Il vede asa cum este EL, asa cum ni S-a daruit!
Dar daca noi alergam la rautate, la respingere, la egoism, la mandria, la ocara, la clevetire, ne separam de Hristos, indepartam pe Duhul Sfant de la noi! Si atunci actiunile noastre nu sunt decat esecuri, in defavoarea noastra si a aproapelui!
Da...tu propui IUBIREA,si bine faci ,caci este cea mai mare porunca,dar asa cum ti-am spus eu propun o urcare sistematica,caci nu voi putea de acum sa am o asa mare iubire,vezi Sf Siluan Athonitul,care este trecut la Domnul doar in 1938,cum s-a luptat pana a ajuns la iubirea pe care o propui tu,asta este Raiul,si Raiul pe pamant il aduc sfintii,nu eu o umbra de pacatos.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.01.2011, 09:36:14
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Nici macar cu parerea nu suntem indreptatiti sa judecm actiunile aroapelui nostru! De ne-am vedea sufletul in astfel de discutii cum plange si cat de jerpelit si muradr e, ne-am ingrozi... noi ca oameni fapturi ai lui Dumnezeu, Il uitam pe Creator... uitam IUBIREA pusa de El in noi, si actionam dupa ratiunea omeneasca care nicidecum nu corespunde cu ratiunea divina! Judecam si vrem dreptate omeneasca, analizam actiunila aproapelui nostru dupa aparente si partea exterioara, nestiind inima si sufletul cuiva! (nu scriu in apararea pr.Cristian, ci a APROAPELUI in general - mereu am urat si uarasc barfa, judecata, clevetirea, jignirea, etc, cu alte cuvinte Staretul Emilianos de la Simonos Petras din Sf.Munte, spune ca omul care cauta sa il injoseasca pe aproapele sau in fata celorlalti, se face asemeni dracilor cu sufletul si uraciune in fata lui Dumnezeu!

Parintele Cristian daca face ceva, face pe raspunderea lui, are UN Dumnezeu Care il va judeca, are un Ierarh care il va baga in Consistoriu Patriarhal de greseste, noi nu pitem face NIMIC! Cui nu ii place sa NU mearga sau sa nu il asculte! Nimeni nu e obligat sa creada si sa asculte pe un parinte , fiecare are LIBERTATE! Daca mie imi place Enorm Cuv.PAISIE AGHIORITUL asta nu inseamna ca si tie frate care citesti acum (sau soro) trebuie sa iti placa ca imi place mie! NU! Fiecare isi alege parintele sau de inima, sau Hristos i-l descopera... Eu-l prefer spre ex pe Pr.Rafail Noica, decat pe Pr.Iustin Parvu! Ma judeca cineva de ce tin eu la Pr.Rafail si nu la Pr.Iustin? Nu am acces nici la unul nici la altul, dar am conferintele Pr.rafail din care ma adap mai aceva ca dintr-un izvor! Il inteleg si ma patrunde mai ceva decat Pr.Iustin, dar asta nu ma indreptateste sa il judec pe pr.Iustin, sau sa zic lucruri urate! Mi-e drag si Pr.Iustin, dar sufletul meu il simte mai aproape pe Pr.Rafail!

NU in asta sta mantuirea omului! Ci in jertfa lui Hristos!
Sf.Siluan Athonitul nu a avut niciun duhovnic pe masura sfinteniei sale... dar asta nu insemna ca era indreptatit sa ii jdece pe Parintii duhovnici ai Sf.Munte... atat s-a smerit si s-a luptat cu gandurile si cu diavolii incat nu a dat prilej mintii sa judece sau sa isi caute indreptatire, pana Insusi Hristos i-a luminat mintea!

Noi ne cautam placerea noastra, dreptatea omeneasca, si aici cadem din HAR! Cititi pe Sf.Siluan „Intre Iadul deznadejdii si Iadul Smereniei” si veti invata cum sa va rugati, cum sa iubiti pe aproapele, cum sa castigati Smerenia lui Hristos, cum veti DOBANDI PE DUHUL SFANT!
Foarte frumos ce ai scris.
Nu stii unde pot gasi cartea Sf Siluan de care scrii mai sus?
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.05.2011, 09:48:41
mrandreigam mrandreigam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2011
Mesaje: 1
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
daca doriti un Parinte cu adevarat duhovnicesc, mergeti la Pr. Justin Parvu de la Manastirea Petru Voda si nu va mai pierdeti vremea cu oameni care nu stiti daca miracolele le face de la diavol sau de la Dumnezeu. Dumnezeu sa ne lumineze calea! Craciun fericit
oare nu tot asa spunea si despre Mintuitorul ca face minuni cu belzebul.Ev.matei 12.cu ver.4.asa ca sa nu ne grabim sa facem afirmatii nefondate.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.12.2012, 16:46:34
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

un vecin de-al nostru care a crescut in satul din care este si parintele Pomohaci a spus ca nu e adevarat ca ar umbla cu femei asa cum se vehiculeaza si tot el a zis ca a infiat 5 copii.si eu il judecam dupa ce am vazut(cred ca anul trecut)un reportaj la Romania te iubesc unde se spunea despre el ca face vraji si altele,dar pana la urma cine suntem noi sa judecam,mai ales pe un preot?
bineinteles,daca ar fi adevarat ce s-a prezentat la PRO TV(dar nu am nicio certitudine pt ca eu nu-l cunosc pe acest parinte si ar fi o prostie sa ma iau dupa ce zice un canal de televiziune care are mai mereu tendinta sa denigreze Biserica,bine mai sunt si exceptii,de ex.azi la ora 18:00 la Romania te iubesc o sa fie un interviu cu Arhiepiscopul Justinian Chira,am vazut un promo si mi-a placut f.mult,abia astept sa ma uit) nu m-as duce acolo la slujbe si nu cred ca m-as spovedi la el,dar atat,nu ar trebui sa-l judecam,ci sa ne rugam pt. el.si-apoi,de unde stim noi faptele lui cele bune si pocainta,poate sunt mai multe decat pacatele.si-mi aduc tot acum aminte si de ce-am citit la Parintele Cleopa,povestea despre un calugar care,pe moarte fiind,spunea ca cel care nu a judecat pe nimeni mare folos va avea in ceasul mortii.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 23.12.2012, 19:07:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

F. frumos interviul cu vladica Justinian Chira !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #50  
Vechi 23.12.2012, 19:21:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
F. frumos interviul cu vladica Justinian Chira !
L-am urmărit cu mare bucurie. Să mulțumim lui Dumnezeu că mai avem încă astfel de preoți.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
pomohaci



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Parintele Cristian Pomohaci nutzy Mari Duhovnici si predicile lor 332 26.05.2013 15:37:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26