Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 26.03.2012, 14:26:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asa si? Cand ai fi vrut sa intre Iisus in sinagoga, in zi de joi? Care era ziua in care evreii de adunau in sinagoga? Era sambata.
Cum ziceam, e semnificativ că acesta era un obicei, o adevărată "Tradiție" la Iisus [și la Pavel]. Biserica Ortodoxă de ce nu a păstrat aceeași Sfântă Tradiție cu a lui Iisus [și Pavel]? Nu este o biserică Cristiană [și apostolică]? Aceștia (Iisus și Pavel) au revoluționat Biserica, nefiindu-le teamă să răstoarne tradițiile și cutumele evreești când a fost cazul. În cazul sâmbetei n-au făcut-o. Ei bine, acest lucru este semnificativ.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Dar nicaieri nu gasim in NT in care sa scrie ca Iisus ne-a indemnat sa tinem sambata
Dar ne-a îndemnat undeva să ținem duminica?Întrebare de 1.000.000 de €.
  #192  
Vechi 26.03.2012, 14:44:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cum ziceam, e semnificativ că acesta era un obicei, o adevărată "Tradiție" la Iisus [și la Pavel]. Biserica Ortodoxă de ce nu a păstrat aceeași Sfântă Tradiție cu a lui Iisus [și Pavel]? Nu este o biserică Cristiană [și apostolică]? Aceștia (Iisus și Pavel) au revoluționat Biserica, nefiindu-le teamă să răstoarne tradițiile și cutumele evreești când a fost cazul. În cazul sâmbetei n-au făcut-o. Ei bine, acest lucru este semnificativ.

Dar ne-a îndemnat undeva să ținem duminica?Întrebare de 1.000.000 de €.
Hristos dezlega sambata. El a afirmat in zi de sambata:"Tatăl Meu până acum lucrează; și Eu lucrez" (Ioan 5:17). Daca Dumnezeu s-a odihnit in zi de sambata (ziua a 7-a), asa cum sustin adventistii, cum se face ca Hristos a spus ca Tatal lucreaza in zi de sambata. Nu uita ca ziua a 7-a a creatiei nu s-a incheiat inca si nicaieri nu spune ca Dumnezeu ar mai fi facut ceva in ziua a 7-a, doar ca Dumnezeu s-a odihnit si a sfintit-o. Atat. Dar conform spuselor lui Hristos, Tatal lucreaza in ziua sambetei
  #193  
Vechi 26.03.2012, 15:14:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Deci versiunea "păcălicioasă" a Bibliei Ortodoxe este greșită, probabil tot adventiștii sunt de vină pentru asta. Și să luăm un exemplu dintre multele texte privitoare la ziua de odihnă/Sabatul/sâmbăta:

"Și Sâmbetele Mele sfințiți-le. și să fie un semn între Mine și între voi, ca să cunmoașteți că Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru" (Iezechiil 20,20 - versiunea Sinodală 1914)
Scrii pagini intregi, nici nu mai am timp sa raspund, si ma gandesc daca sa o mai fac, oricum repeti aceleasi lucruri desi ti le-am mai explicat odata.

Ti-am spus si data trecuta si ti-am precizat si acum intr-un mesaj ca sabat se mai referea la ceva, anume la "sarbatoare". Daca imi amintesc bine ti-am dat data trecuta un articol al unui teolog adventist pe tema asta, dar tu repeti aceleasi lucruri: http://tornafratre.blogspot.com/2008...-216_1662.html
Asadar aici e vorba de "sarbatorile Mele". Macar spune ce spun adventistii, nu ce interpretari mai aduci si tu.
  #194  
Vechi 26.03.2012, 15:24:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dar ne-a îndemnat undeva să ținem duminica?Întrebare de 1.000.000 de €.
Am mai scris, Noul Testament nu are descrierea amanuntita care este in Vechiul Testament in legatura cu Legea. Abia apoi au scris Evanghelistii Evangheliile, si abia in secolul IV s-a hotarat ce se pastreaza si ce nu. Adventistii nu au de unde sa stie multe lucruri, ei au o istorie abia din sec. XIX, nu stiu ce au organizat Apostolii, au doar ce a ramas scris.
  #195  
Vechi 26.03.2012, 15:27:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Lasă-mă domnule cu datele istorice, eu îți arăt ce zice Sfânta Carte!
Nu imi arati decat cum au modificat adventistii Sfanta Scriptura dand interpretarile lor la pasajele din Biblie.
  #196  
Vechi 26.03.2012, 15:51:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
“Toti judecatorii, locuitorii oraselor si meseriasii sa se odihneasca in venerabila zi a soarelui; dar la tara barbatii pot in mod liber si legal sa se ocupe de agricultura; deoarece adeseori se intampla ca semanatul graului si plantarea viilor nu pot fi facute cu atata avantaj in orice alta zi, ca nu cumva neglijand ocazia, sa piarda foloasele pe care bunatatea divina le revarsa asupra noastra.”

daca crestinii tineau de facto ziua duminicii, la ce bun sa mai dea Constantin un edict in sensul asta??? e logic ca nu o tineau decat poate cel mult partial si Constantin a dorit sa fie serbata duminica, altfel nu dadea acel edict.
Vad ca si tu ai inceput sa fii confuz si nu mai intelegi lucruri simple. Imperiul roman era pagan, nu crestin, pana la edictul din Milano romanii au persecutat pe crestini. Sfantul Constantin cel Mare a dat un edict pentru a nu mai fi persecutati crestinii si crestinismul era recunoscut ca religie alaturi de celelalte religii. Tot atunci a dat o zi libera pe saptamana, dupa modelul vazut la crestini, o zi romana a devenit zi de odihna, tocmai pentru ca la crestini acea zi, prima din saptamna era zi de odihna. Abia apoi ziua respectiva a fost numita "ziua Domnului".
  #197  
Vechi 26.03.2012, 16:13:00
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asa si? Cand ai fi vrut sa intre Iisus in sinagoga, in zi de joi? Care era ziua in care evreii de adunau in sinagoga? Era sambata.
Il reduci pe Domnul sambetei la starea de simplu evreu, obligat sa tine datinile evreiesti.
Reciteste versetul si vezi ca acolo se spune despre "obiceiul Sau"(personal).


Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Dar nicaieri nu gasim in NT in care sa scrie ca Iisus ne-a indemnat sa tinem sambata
Pe cine sa indemne sa tina sambata? Pe cei care oricum o tineau? Nu era cazul.

Ceea ce a facut Domnul Iisus Hristos a fost sa ne invete cum trebuie pazita ziua sambetei. De aceea gasim in cele 4 Evanghelii cca. 40 de referiri la ziua sambetei. Si, in nici una din aceste referiri, Domnul sambetei nu desfiinteaza pazirea singurei zile a saptamanii, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu.
  #198  
Vechi 26.03.2012, 16:15:38
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Hristos dezlega sambata.
Asa este. A dezlegat sambata de toate invataturile fariseilor, i-a redat frumusetea de la inceput si ne-a invatat si pe noi cum sa o pazim.

Citeste corect. A dezlegat sambata, nu ne-a dezlegat pe noi de pazirea a ceea ce Dumnezeu a binecuvantat si sfintit, inca de la facerea lumii.
  #199  
Vechi 26.03.2012, 16:17:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Hristos dezlega sambata.
  1. Fariseii spuneau despre Hristos că "dezlega" sâmbăta. Hristos n-a afirmat niciodată așa ceva.
  2. A dezlega calul priponit nu înseamnă niciodată a-l ucide.
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
El a afirmat in zi de sambata:"Tatăl Meu până acum lucrează; și Eu lucrez" (Ioan 5:17). Daca Dumnezeu s-a odihnit in zi de sambata (ziua a 7-a), asa cum sustin adventistii, cum se face ca Hristos a spus ca Tatal lucreaza in zi de sambata.
Dumnezeu este Dumnezeu, nu om. Dacă Dumnezeu S-ar opri din "lucrul" Său o singură secundă, toți oamenii ar cădea morți la pământ și Universul s-ar prăbuși în neant. Nu uita de asemenea, că Hristos a lucrat (inclusiv sâmbăta) [și lucrează în continuare] pentru mântuirea omului și pentru însănătoșirea lui fizică și spirituală, niciodată pentru a-Și umple punga de dinari.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Nu uita ca ziua a 7-a a creatiei nu s-a incheiat inca
Pentru Pământ, Creația s-a terminat în ziua a 7-a. Că a continuat pentru clusterul stelar M245-B, nu ne interesează, noi suntem oameni, iar sâmbăta a fost făcută pentru om (Marcu 2,27).

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si nicaieri nu spune ca Dumnezeu ar mai fi facut ceva in ziua a 7-a, doar ca Dumnezeu s-a odihnit si a sfintit-o. Atat.
Tocmai acest "atât" respins de voi, a făcut Dumnezeu în ziua a 7-a: Crearea Sabatului , sfințirea lui și binecuvântarea lui.
  #200  
Vechi 26.03.2012, 16:18:47
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Hristos dezlega sambata.
nu, nici vorba de asa ceva, chiar nu se poate deduce de niciunde din evanghelii ca Isus a dezlegat sambata.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinti cu moaste Seraphim7 Moaste 4 04.11.2011 19:22:06
S-a umplut din nou Casa Domnului de comercianti? Marius22 Generalitati 11 12.08.2010 17:06:14
sfinti...chinezi? mariamary Moaste 3 03.03.2010 13:23:00
Bucuria lui Dumnezeu de a ne darui cerul Ioan_Ciobota Generalitati 2 20.04.2008 18:14:32
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05