Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 15.12.2013, 23:20:19
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
15. Cel ce vede în inima sa vreo urmă de ură față de un
om oarecare,
pentru vreo anumită greșeală, e cu totul
străin de iubirea de Dumnezeu, deoarece iubirea de
Dumnezeu nu suferă câtuși de puțin ura față de om." Sf. Maxim Marturisitorul
Așa e când te unești cu ereticii, pe toate le sucești și decazi din ce în ce mai rău. Nu m-aș mira să te aud că și Cuviosul Părinte Ilie Cleopa este cu totul străin de iubirea de Dumnezeu:

"Când este vorba să-l ajuți pe fratele tău, ajuți pe orice om din lume, e în boală, se îneacă dă-i mâna, e în primejdie ajută-l, dar când este vorba de credință îl urăști, căci ei sectarii urăsc adevărul. Hristos a zis: "Eu sunt calea, adevărul și viața!". Iar în psalmul 138 se spune: "Pe cei ce Te urăsc pe Tine, I-am urât" și zice Psalmul: "Cu ură desăvârșită I-am urât pe ei, căci neprieteni mi s-au făcut mie". Pentru că ei urăsc adevărul n-avem voie să-I iubim."
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.12.2013, 00:11:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am făcut vreun comentariu referitor la ironie?...
Eu m-am legat de ceea ce susții:



Și dacă vei citit cu atenție tot mesajul pe care îl susții, vei observa că pregătirea teologică e un idol mai presus de ascultarea de duhovnic (care îți cunoaște starea ta duhovnicească și știe mai bine decât tine ce e potrivit sufletului tău și implicit mântuirii tale).
Problema unui forum este ca de multe ori citim o fraza si proiectam in spatele ei multe din lucrurile care ne preocupa pe noi, si nu ce a vrut autorul sa zica. (Si eu fac asta, evident...)

Cu continutul general al mesajului Laurei am zis ca sunt foarte de acord, insa sigur ca daca iei o fraza separata, oricare (inclusiv din Evanghelie, de altfel) ii poti da si un sens neortodox.
Deci, fraza Laurei pe care o citezi sigur ca poate fi inteleasa in sensul in care zici, dar mie mi se pare exagerat sa vorbesti de 'idoli'. Banuiesc ca este de la sine inteles pentru Laura ca profesorul respectiv este si un om care se roaga (un teolog in sesul de care ziceam mai sus, caci daca este doar teolog academic ce valoare are teologia, oare?), nu orice teolog.
Profesorii mei pentru care am respect si pe care 'ii ascult' intr-un anume fel (fara insa nicidecum sa imi fac idoli din ei) sunt si oameni cu credinta si traire.
Banuiesc ca si ai ei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 16.12.2013 at 00:18:03.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.12.2013, 00:34:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am făcut referire la tot mesajul pe care, de altfel, tu îl susții...iar ceea ce am citat aici a fost doar un exemplu.
Trecând peste mica neînțelegere, citind tot mesajul, te las pe tine să deduci pe ce loc e cunoașterea teologică (atât personală cât și cea a duhovnicului) și pe ce loc e duhovnicia.

Last edited by ovidiu b.; 16.12.2013 at 00:41:42.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 16.12.2013, 02:25:02
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Eu chiar nu înțeleg cum de unii de p-aci se bagă ca musca-n ciorbă în subiecte mai presus de capacitatea lor de absorbție și prelucrare a datelor. Acuma, pentru a fi bun ortodox n-o fi frate nevoie de studii teologice universitare dar nici nu-i musai să fii țărănoi de la oi cu mintea greoaie procesor Intel 8086/8 MHz. Și să fii prost nu-i condiție eliminatorie pentru a ajunge în rai.
Pardon, sunt foarte multi tarani si ciobani simpli care sunt mult mai credinciosi decat cei cu facultatea de teologie. Lui Dumnezeu nu ii pasa cat de intelectual esti sau ce statut ai. Si de cand cuvantul "taran" a devenit o insulta?
Reply With Quote
  #95  
Vechi 16.12.2013, 02:34:32
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Problema unui forum este ca de multe ori citim o fraza si proiectam in spatele ei multe din lucrurile care ne preocupa pe noi, si nu ce a vrut autorul sa zica. (Si eu fac asta, evident...)

Cu continutul general al mesajului Laurei am zis ca sunt foarte de acord, insa sigur ca daca iei o fraza separata, oricare (inclusiv din Evanghelie, de altfel) ii poti da si un sens neortodox.
Deci, fraza Laurei pe care o citezi sigur ca poate fi inteleasa in sensul in care zici, dar mie mi se pare exagerat sa vorbesti de 'idoli'. Banuiesc ca este de la sine inteles pentru Laura ca profesorul respectiv este si un om care se roaga (un teolog in sesul de care ziceam mai sus, caci daca este doar teolog academic ce valoare are teologia, oare?), nu orice teolog.
Profesorii mei pentru care am respect si pe care 'ii ascult' intr-un anume fel (fara insa nicidecum sa imi fac idoli din ei) sunt si oameni cu credinta si traire.
Banuiesc ca si ai ei.
Si asa ne invata Biserica, sa ascultam mai mult de profesori si nu de ierarh? Problema nu este ca iti admiri profesorul si ai un mare respect ptr. dansul, ci faptul ca il consideri pe Ierarh mai prejos decat profesorul pe motiv ca nu are nu stiu ce studii. Profesorul de teologie nu la acelasi nivel cu Ierarhul.
Apoi, sa afirmi ca duhovnicul nu cunoaste stararea ta duhovniceasca si de aceea nu il asulti cand nu intelegi rational(!), e o mare problema.Cred ca stiti de sectele rationaliste din Vest.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 16.12.2013, 02:35:22
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Un Parinte a spus: Omul este liber sa faca ce vrea, dar facand ce doreste nu devine liber.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 16.12.2013, 09:09:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Un Parinte a spus: Omul este liber sa faca ce vrea, dar facand ce doreste nu devine liber.
foarte frumos spus!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 16.12.2013, 10:19:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Bine ati pus problema, coleg bin000. Exact: acum ne dam mari, zicem ca de, tinem cu Biserica, dar daca ne-am fi nascut sa zicem, nu in vremea monotelismului (a durat, temporal vorbesc, prea putin pentru a lua ca exemplu), ci a iconoclasmului; daca unii din noi, care pupa ierarhia in...mina una-doua, ar fi trait atunci, mai mult ca sigur ca ar fi fost iconoclasti, ca de, asa se definea "Biserica". Ce ti-e si cu spiritul de turma aglutinata, fie la meciuri, fie la concerte, fie in biserica!
Si tu ce crezi, ca cei care au fost iconoclasti din ascultare, si-au pierdut mantuirea sau nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 16.12.2013, 11:09:24
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si tu ce crezi, ca cei care au fost iconoclasti din ascultare, si-au pierdut mantuirea sau nu?
Sa o luam conform logicii: Sf. Theodor Studitul si altii ca el sunt recunoscuti de Biserica ca sfinti pentru "lupta cea buna". Ce crezi ca s-a intimplat cu cei aflati de partea cealalta a baricadei, soteriologic vorbind? Eu zic ca Dumnezeu i-a judecat si, eventual, mantuit pe unii, din motive de curatenie a inimii, fapte ale credintei (mers la biserica, spovedit, cuminecat, paza mintii, jertfa fata de aproapele, etc.). Insa, asta o face Dumnezeu. Nu noi. Noi avem o vedere monoculara a criteriilor. :) Nu avem habar de toate variabilele care concura la mantuirea sau damnarea noastra personala (decit de ce percepem prin constiinta, eventual luminata de har, si modificam prin vointa), darmite a altora.
Insa daca luam doar criteriul dogmatic in sine, nu stiu daca sau cine s-a/s-au mantuit. Insa avem nevoie de un reper pe calea mantuirii, si il avem: invatatura neschimbata a Bisericii, pecetluita la sapte sinaode ecumenice. Orice altceva este, potential, o erezie sau schisma (vezi Vaticanul, NP, respectiv stilistii). Daca mergi pe linia asta, papist-like, cu ascultarea, ar fi ca si cind Dumnezeu se contrazice sau, mai rau, "tine" deopotriva cu Isus si cu Satan. Ceea ce e absurd si blasfemic.
Sa zicem ca Biserica proclama in seara asta ca Fecioara Maria a avut mai multi copii, cum zic NP. Tu ce faci, faci ascultare?
Inca ceva. Sper ca stii care este criteriul fundamental al invataturii Bisericii: "ce s-a crezut de catre toti, intotdeauna, pretutindeni".

Last edited by Barsaumas; 16.12.2013 at 11:36:01.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 16.12.2013, 11:40:04
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Sa zicem ca Biserica proclama in seara asta ca Fecioara Maria a avut mai multi copii, cum zic NP. Tu ce faci, faci ascultare?
Fiecare face ascultare de cine crede el de cuviință, așa cum îi dictează inima luminată de Duhul Sfânt. Dacă eu cred că un duhovnic ține domele bisericii, de el ascult. Dacă cred că un episcop nu învață așa cum trebuie, n-am nici o obligație să cred ce spune el.

Principalul e ca eu să cunosc bine învățătura Bisericii și apoi ascult doar de duhovnicii care se conformează ei.

Tuturor ierarhilor care se țin erezii moderne, nu le pot spune decât: "inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu!"
Reply With Quote
Răspunde