Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2023, 12:17:42
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit IPS Streza, aniversare cu catedrală aproape goală

Se întîmpla anul trecut și nu, nu mai era în vreme de pandemie, deși unii credincioși căutau bisericile chiar și în vremea pandemiei. Împlinea 75 de ani, dar la catedrala din Sibiu a venit foarte puțină lume, și mulți, dintre cei PUȚINI de altfel, probabil veniți din obligație, așa „cu arcanul”, să îi facă pe plac sau pe sluj IPS-ului Streza, că altfel probabil s-ar fi supărat foarte tare pe ei și cine știe ce le mai făcea.

Când nu te iubește lumea, nici nu te caută, inclusiv la momente aniversare. În definitiv, lipsa de considerație și de iubire din partea oamenilor este principalul indicator pentru eșecul major, luat la general, sau eșecurile majore de-a lungul vremii în această funcție sau în acele funcții, că întîi a fost cu reședința la Caransebeș.

La fotografiile din link poate vedea oricine că era aproape goală ditamai catedrala, și încă la un așa moment aniversar
http://mitropolia-ardealului.ro/mome...nit-75-de-ani/

Voi reveni și cu alte considerații, inclusiv asupra omagiilor neîntrerupte care i se aduc acestui personaj, fără să îmi dau seama în ce măsură ar fi meritate, poate unii pur și simplu din frică simt că trebuie să scrie sau să spună ceva elogios, nu cumva să se supere cel care, știm bine de-acum, este „deasupra Clujului”. Nu cred că are cine știe ce prezență în conștiința publică, însă, vorba vine, ce mai contează, când trăiești pe picior mare, în tot soiul de belșuguri, înveseliri și „bucurii ale vieții”, în timp ce în jurul tău se cam prăbușește realitatea sau cel puțin anumite părți ale ei.

(Așa ca o paranteză, s-a publicat că ieri a fost să slujească la Sita Buzăului. Interesant, fotografiile sînt mai ales concentrate pe preoți, în număr mare de altfel, mirenii pe undeva pe-acolo „pe la margini”, la un moment dat ți se pare că ar fi fost mai mulți preoți decât mireni la slujbă. Dar oricum, ce mai contează? Când duci o „viață bună” plină de „bucurii ale vieții” ... pare destul de bizară luarea unui nume de martir ... dar ce mai contează?)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2023, 19:49:24
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

În ceea ce privește ascensiunea lui Streza la nivelul de acum, este clar că zvonurile lansate mai demult trebuie să aibă ceva adevăr în ele, anume este vorba despre influența Masoneriei la ascensiunea lui Streza spre „Sibiu”. Pe lângă faptul că Masoneria este una dintre organizațiile (și nu oricum, ci oculte, secrete) cele mai dușmănoase la adresa Bisericii, indiferent de ceea ce se vrea să se prezinte oficial sau formal, Streza s-a asociat el însuși cu un anumit aspect și practic s-a dat de gol în ceea ce privește legături pe care acest personaj le avea cu Masoneria.

Citat:
Nici jocurile pentru șefia BOR nu i-au scăpat lui Frunzăverde. Partidul Initiativa Nationala (PIN), condus atunci de Cozmin Gușă, îl acuza în 2007 pe Sorin Frunzăverde că încearcă, în numele lojii masonice din care face parte, să influențeze alegerea noului Patriarh. Formațiunea lui Cozmin Gușă susține că în Adunarea Națională Bisericească și în special în Adunarea Eparhială a Sfintei Arhiepiscopii a Bucureștiului Masoneria a desfășurat activități de lobby printre persoanele care au drept de vot pentru alegerea noului Patriarh pentru a încuraja alegerea unui candidat la scaunul patriarhal care ar fi mai apropiat de valorile masonice decât alți candidați. Gușă susținea că Frunzăverde a mai influențat tot în favoarea Masoneriei și alegerea Mitropolitului de Ardeal, Î.P.S. Laurențiu Streza și solicita șefului acestei organizații, Eugen Ovidiu Chirovici, precum și politicienilor să nu mai interfereze în activitatea Bisericii Ortodoxe Romane (BOR).
https://www.curentul.info/actualitat...-suta-la-suta/

IPS LAURENTIU STREZA si MASONERIA: Mitropolitul Ardealului il felicita il si incurajeaza pe autorul volumului „Scriitori diplomati romani-francmasoni din secolul al XIX-lea”
https://saccsiv.wordpress.com/2013/1...al-xix-lea-in/

Când ai un astfel de trecut, este clar pentru oricine că „domnu” Streza a avut mijloace și principii neortodoxe de promovare în viață. Până la urmă ortodocșii români l-au simțit, i-au simțit duhul fals, parșiv, lipsit de o mărturisire autentică ortodoxă (a se vedea și cum a trădat cauza referendumului pentru definirea familiei, după ce ani de zile a încercat să se afișeze ca vedeta BOR pentru familia tradițională și chiar împotriva unor elemente ale agendei homosexualiste; a se vedea și trădarea în cazul „racolării” de copii români ortodocși de către FDGR, așa-zisele școli germane și chiar cultul luteran în ceea ce privește ore de religie la școală, astea numai așa ca exemple), așa se explică în definitiv reticența sau pur și simplu îndepărtarea oamenilor de acest personaj, cum am spus, că lumea nu îl caută pentru că nu îl iubește, nu are de ce să aibă cine știe ce considerație pentru „dumnealui”, în ciuda abuzului pe care îl face sistematic de harul lui Hristos, har pe baza căruia și-a făcut o carieră plină de „bucurii ale vieții” și „hambare-mbelșugate”.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2023, 21:16:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Se întîmpla anul trecut și nu, nu mai era în vreme de pandemie, deși unii credincioși căutau bisericile chiar și în vremea pandemiei. Împlinea 75 de ani, dar la catedrala din Sibiu a venit foarte puțină lume, și mulți, dintre cei PUȚINI de altfel, probabil veniți din obligație, așa „cu arcanul”, să îi facă pe plac sau pe sluj IPS-ului Streza, că altfel probabil s-ar fi supărat foarte tare pe ei și cine știe ce le mai făcea.
Depinde la ce oră era aniversarea, 12 octombrie 2022 a fost într-o zi lucrătoare de miercuri, cine crezi că merge în timpul săptămânii, dimineața la Catedrală ?
Eu văd și în alte orașe e puțină lume oriunde la Catedrala într-o zi lucrătoare dimineața, nu știa nimeni de aniversare în afară de oameni din mitropolie, cine crezi că urmărește când sunt născuți episcopii ?

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Voi reveni și cu alte considerații, inclusiv asupra omagiilor neîntrerupte care i se aduc acestui personaj, fără să îmi dau seama în ce măsură ar fi meritate, poate unii pur și simplu din frică simt că trebuie să scrie sau să spună ceva elogios, nu cumva să se supere cel care, știm bine de-acum, este „deasupra Clujului”.
Inițial Anania și-a extins eparhia Clujului luând în primire din Mitropolia Ardealului, ulterior după moartea sa o parte din ucenicii săi aduși de el în anturaj mitropolitan, au trecut în jurisdicția Mitropoliei Ardealului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2023, 23:37:34
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Depinde la ce oră era aniversarea, 12 octombrie 2022 a fost într-o zi lucrătoare de miercuri, cine crezi că merge în timpul săptămânii, dimineața la Catedrală ?
Eu văd și în alte orașe e puțină lume oriunde la Catedrala într-o zi lucrătoare dimineața, nu știa nimeni de aniversare în afară de oameni din mitropolie, cine crezi că urmărește când sunt născuți episcopii ?
Oamenii care îi prețuiesc pe alți oameni se mai ocupă de tot felul de lucruri. Spre exemplu, la ediția de 140 de ani de la nașterea lui Enescu, au fost prezentate multe lucrări de-ale lui la Festivalul „Enescu”, mai multe decât de obicei, și asta ca să dau un exemplu. Am auzit că la Arsenie Boca au fost cozi de cinstitori, de pelerini, inclusiv oameni cu tot felul de probleme, și asta în condițiile în care Arsenie Boca e pe lumea aialaltă, nu la viață bună, de lux, cum duce „domnu Streza”.

Încercăm să găsim false argumente, tot felul de contorsionări, când realitatea este destul de clară, oamenii nu îl iubesc pe „domnu Streza”, de-aia nici nu îl caută, și nici nu văd de ce l-ar iubi sau l-ar respecta, mă refer la personajul în sine, nu la abuzurile pe care le face el sistematic de poziția de putere și de harul lui Hristos, pretinzînd că oamenii trebuie să îl „cinstească” doar în virtutea harului lui Hristos pe care „a pus mâna”. Personajul se pare că nici acum nu pricepe că acel har, acea hirotonire, de care eu personal nu îl consider vrednic și am adus argumente în alte dezbateri, cere ca și personalitatea, caracterul, devenirea spirituală și morală să fie cât mai adecvate harului, sfințeniei dumnezeiești. Până la urmă lumea nu îl caută pentru că nu Îl vede pe Dumnezeu, pe Hristos în „domnu Streza”. N-are rost să ne încrîncenăm cu tot felul de false argumente, cu ora, cu ceasul, cu ziua și așa mai departe.

Iar dacă mai pomenim și de teologia crucii, ce să mai vorbim și ce să așteptăm, ce să aștepte diverși oameni de la un astfel de personaj, despre care știm că el înțelege că este cu crucea în sensul că îi „răstignește” pe alții, în timp ce el o duce foarte bine, probabil pentru că așa „i se cuvine lui”, așa „i-a surîs norocul”, ca să vorbesc în termenii stăpînului său Iohannis (că Streza este la nivelul mentalității cam așa în epoca „sclavagistă”, are impresia că unii sînt „sclavii lui”, fără să afirme explicit asta, dar el așa are în mentalitate, că el este „sclavul” altora, „mai mari decât el”, cum și zice de altfel, astfel Biserica ar face cumva parte dintr-o ierarhie așa foarte dură, inflexibilă, necruțătoare de tip „sclavagist”).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2023, 01:20:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Oamenii care îi prețuiesc pe alți oameni se mai ocupă de tot felul de lucruri. Spre exemplu, la ediția de 140 de ani de la nașterea lui Enescu, au fost prezentate multe lucrări de-ale lui la Festivalul „Enescu”, mai multe decât de obicei, și asta ca să dau un exemplu. Am auzit că la Arsenie Boca au fost cozi de cinstitori, de pelerini, inclusiv oameni cu tot felul de probleme, și asta în condițiile în care Arsenie Boca e pe lumea aialaltă, nu la viață bună, de lux, cum duce „domnu Streza”.
Ce treabă are una cu alta, la Arsenie Boca era relativ liniște prin 2000-2001 până să explodeze cărțile care pun pe seama lui fel de fel de minuni.

Comparația nu se pune Streza cu Arsenie Boca sau cu Enescu ci Streza cu alt ierarh în viață din România sau din altă țară, la ce alt ierarh în viață de ziua lui într-o miercuri e plină catedrala ?

Din start e putredă argumentația, așa la Michael Jackson s-au călcat în picioare când a cântat la București.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2023, 13:09:28
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...) ci Streza cu alt ierarh în viață din România sau din altă țară, la ce alt ierarh în viață de ziua lui într-o miercuri e plină catedrala ?
Nu merge neapărat așa, oricum nu știu câți au vîrsta și vechimea lui Streza. Dar nu merge neapărat așa, ți-am mai zis că argumentația de tipul „toți eram comuniști, deci toți eram vinovați, deci nimeni nu este vinovat” nu ține, adică faptul că poate nici alții nu inspiră prea multe ca persoane, asta nu l-ar disculpa pe „domnu Streza” de la faptul că lumea nu îl caută, pe el în mod special. A, că de ce se insistă cu IPS Streza, că de ce alții nu critică pe alți ierarhi sau nu îi critică public, asta nu are importanță, până la urmă anumite neajunsuri ale altora nu ar anula în sine neajunsurile „dumnealui”.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.09.2023, 17:34:42
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Inca un weekend, inca un "drive-by" de la acest David asupra lui IPS Streza. Acest David din peste 100 de postari, numai despre politica a scris! Un singur post nu a facut in care sa vorbeasca de credinta crestina in sine. In schimb, tine condica si numara cati au venit la ziua lui IPS Streza anul trecut (!). Interese nedeclarate, confesiunea la profil nedeclarata, doar turuiala impotriva celor de la BOR si povesti de adormit copii.

Dragule, pentru ce faci propaganda pe un site citit de 10 oameni? Cei care te platesc stiu ca dau banii de pomana?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.09.2023, 18:55:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Nu merge neapărat așa, oricum nu știu câți au vîrsta și vechimea lui Streza. Dar nu merge neapărat așa, ți-am mai zis că argumentația de tipul „toți eram comuniști, deci toți eram vinovați, deci nimeni nu este vinovat” nu ține, adică faptul că poate nici alții nu inspiră prea multe ca persoane, asta nu l-ar disculpa pe „domnu Streza” de la faptul că lumea nu îl caută, pe el în mod special. ”.
De unde știi matale că nu-l caută oamenii pe ÎPS Streza, lucrezi la biroul de audiențe ?

Mi se pare oarecum logic să nu spovedească ierarhul pe toată lumea sau să le facă slujbe speciale, fiindcă are de gestionat probleme de Mega -Administrație, sunt sute de angajați minim în subordine plus personalul neclerical care ia salariu tot din Biserică, fiecare cu familiile lui, la preoți mai mediază ierarhii și crize de familie să nu se ajungă la divorț, carierele din mediul clerical țin și de o anumită conduită.

Chiar nu aș vrea să am pe cap ce are un ierarh de gestionat administrativ, nu mi se pare că te poți trage de șireturi cu ierarhul.

E limpede de ce anumiți duhovnici sunt mai iubiți în popor decât ierarhul, pt că duhovnicul pansează răni sufletești prin spovedanie, face slujbe particulare pt diferite nevoi, masluri, e alături de om la necaz și la bucurie cununie și botez, iar ierarhul e chemat să se îngrijească și să asigure anumite condiții de trai unor preoți, fără de are activitatea s-ar bloca sau s-ar restrânge mult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.09.2023, 22:54:04
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Inca un weekend, inca un "drive-by" de la acest David asupra lui IPS Streza. Acest David din peste 100 de postari, numai despre politica a scris! Un singur post nu a facut in care sa vorbeasca de credinta crestina in sine. (...), doar turuiala impotriva celor de la BOR si povesti de adormit copii.
Eu înțeleg că ai o viziune reducționistă și foarte îngustă, e treaba matale dacă nu reușești să pricepi implicații sau aplicații de tot felul ale religiei și moralei în diverse sectoare ale vieții. Eu văd foarte clar că mare parte din ceea ce am scris chiar are legătură cu credința creștină în sine, iar cât privește raporturile cu politicul, aici este clar că cea mai mare implicare o au chiar ierarhii BOR, ierarhi care s-au obișnuit mult prea mult și greșit, chiar păcătos, să trateze astfel de chestiuni pe baze complet nedemocratice, lipsite de transparență, neprincipial, chiar neortodox, chiar și antiortodox, prin jocuri de culise extrem de suspecte și de vinovate în dese rînduri.

A, că mata ai impresia că astfel de lucruri au fost și sînt legitime, că așa trebuie să decurgă lucrurile mai departe, e un punct de vedere, dar n-aș exclude că se apropie niște vremuri în care nu doar că unii vor trebui să dea și vor da socoteală, dar vor trebui, inclusiv forțați dacă va fi cazul, să înceapă să își vadă cel puțin ceva mai corespunzător de îndatoririle pe care ei și le pretind.

Cât despre „poveștile de adormit copiii”, eu înțeleg astfel de tentative de împins în derizoriu, însă spre deosebire de ceea ce au făcut unii ierarhi ai BOR până acum, n-aș miza chiar așa pe prostia, ticăloșia și pe alte defecte sau neajunsuri ale românilor. Asta ca să nu amintesc și de Marele Uitat de preamăreți ierarhi, adică de Însuși Dumnezeu. Înțeleg că unii se cred prea la înălțimi, și îi cred pe alții prea mici și prea jos, dar chiar n-aș miza pe o astfel de „carte”, dacă aș fi în locul unora dintre ei.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.09.2023, 23:16:10
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...), nu mi se pare că te poți trage de șireturi cu ierarhul.
Dacă ți se pare cumva că eu „mă trag de șireturi” cu „domnu Streza”, eu cred că totuși se întîmplă ceva mai serios și mai grav decât așa ceva. Bineînțeles, se pot face diverse aprecieri, însă îți spun și dumitale că n-aș miza atât pe prostia, ticăloșia, nemernicia și alte defecte sau neajunsuri ale românilor, așa cum multă vreme s-a bazat inclusiv „domnu Streza”, așa se explică și extrem de dubioasa „dumisale” implicare (sau mai exact masivă neimplicare) vizavi de avorturi, de migrație masivă, de referendumul pentru definirea familiei, de siluirea subtilă asupra românilor din cuprinsul Episcopiei Sibiului de a accepta lucruri inacceptabile în ceea ce privește educația și sub egida unei organizații cu vădite fapte sau acceptanțe inacceptabile. Oricât de bine întemeiat se consideră „domnu Streza” în ceea ce privește desconsiderarea, culmea chiar a „propriilor” credincioși (sau poate ar trebui să le spunem „supuși”, „iobagi”?), eu cred că „domnu Streza” a făcut greșeli foarte mari din acest punct de vedere și la un moment dat românii sau măcar o parte dintre ei s-ar putea să se mai trezească la realitate, oricât de netrebnici îi consideră „dumnealui”. Prea s-a considerat și se consideră „domnu Streza” „rechinul” care a înotat și înoată în „ape tulburi”; la un moment dat s-ar putea să se mai limpezească apele, inclusiv în ceea ce îl privește pe „domnu Streza”, pe „inocentul” „domn Streza”.

Last edited by David_1859; 22.10.2023 at 11:32:27. Motiv: corecturi
Reply With Quote
Răspunde