Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2023, 17:43:33
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit IPS Streza – greșeală capitală: asocierea cu Simion, trădătorul „de aur”

În urmă cu câteva zile, mai exact în data de 30 noiembrie a anului în curs, IPS Streza a comis încă o greșeală capitală, pe lângă altele pe care le mai are în trecutul „dumnealui”, anume i-a acordat decorația „Crucea Șaguniană” personajului politic extrem de dubios, un șarlatan politic dovedit prin multitudinea de „fețe” pe care și le-a luat de-a lungul timpului (fără să realizeze nimic din presupusele lui sloganuri din trecut cu care a prostit pe mulți români, de exemplu cu sloganul unionismului) în goana lui disperată și absolut nejustificată de a ajunge „cineva” în viață, pe alte căi decât pe cele drepte, anume așa-zisului președinte al partidului AUR, Simion George.

Bineînțeles că vor spune unii, care-i problema, că doar Simion ar fi simpatizat de unii români și chiar și de unii creștini ortodocși, mai ales că așa-zisul partid AUR clamează anumite principii, e drept că acele principii le-a clamat pe filiera curentului naționalist-conservator reprezentat la o vreme de Târziu Claudiu, spre deosebire de curentul pretins unionist, care cică era reprezentat de Simion, pretins în mod mincinos evident, că vedem că „unionismul” a dispărut complet din retorica șarlatanului politic Simion; vedem că între timp Simion din „unionist” a ajuns să „acapareze” și conservatorismul (în fanteziile lui, evident), iar mai nou se pretinde nu doar „suveranist”, ba chiar un soi de „cheie de boltă” a suveranismului românesc, deși nu îl recomandă nimic în aceste sensuri, ba chiar dimpotrivă, avînd în vedere că mai nou Simion a luat anumite poziții care sînt exact împotriva suveranismului românesc, împotriva suveranității naționale a românilor, avînd în vedere poziția anticonstituțională, antinațională despre care voi pomeni imediat.

Și nu se poate spune că IPS Streza nu ar fi știut și nu ar ști despre așa ceva, avînd în vedere că discutăm despre lucruri care nu doar că au fost făcute publice, dar la care s-a făcut referire chiar de mai multe ori în spațiul public, anume este vorba despre poziția lui Simion și eventual și a unora, nu știm dacă din AUR sau din afara AUR-ului, referitoare la acordarea cetățeniei române unui număr de aproximativ 800.000 (opt sute de mii) de cetățeni ai unui alt stat, anume ai statului Israel. Poziția lui Simion este în mod vădit nu doar antinațională, avînd în vedere că vorbim despre o populație străină, indiferent în definitiv care ar fi acea populație străină, deci care ar afecta în mod inerent prin diferența de naționalitate drepturile și interesele naționale românești, inclusiv cele ale creștinilor ortodocși din România, dar este și anticonstituțională, avînd în vedere că, potrivit Constituției României, pe teritoriul României nu pot fi strămutate sau colonizate populații străine, or este limpede că printr-o astfel de propunere, dacă s-ar realiza, s-ar ajunge de fapt la posibilitatea strămutării sau colonizării mascate a unei populații străine pe teritoriul României, pentru că pe baza acelei încetățeniri acea populație care acum este străină, ar putea să pretindă că de fapt nu ar mai fi străină și deci ar avea „dreptul” să se strămute sau să se colonizeze în România. Este clar că discutăm despre ceva care este profund anticonstituțional și în definitiv împotriva voinței și intereselor poporului român, împotriva chiar a suveranității naționale a poporului român care stă în spatele Constituției.

Și deci se poate trage concluzia destul de evidentă că, prin „asocierea” lui IPS Streza cu Simion, IPS Streza a comis o greșeală capitală, pentru că orice fel de susținere, sub orice formă, chiar și numai simbolică prin acordarea unei decorații, a lui Simion este echivalent cu susținerea indirectă a acestei poziții antiromânești, anticonstituționale, antiortodoxe și așa mai departe, mai mult, avîndu-se în vedere că IPS Streza nu a făcut nicio precizare, nicio condiționare din acest punct de vedere, pentru că dacă ar fi ținut cont în mod real de aceste aspecte, în mod normal nu ar fi putut să facă o astfel de decorare, n-ar fi trebuit să își permită o astfel de faptă, dar asta ar presupune, în mod nerealist după cum prea bine vedem, că IPS Streza ar avea o legătură autentică cu voința, drepturile și interesele autentice ale poporului român, or prin această asociere nu putem decât încă o dată să vedem că lucrurile stau cu totul altfel decât vor unii să îl prezinte pe acest personaj căruia Arsenie Boca i-a spus cândva să aibă grijă cu promovările nedemne în Biserică, și nu este deloc exclus, ba chiar cred că Arsenie Boca i-a spus acele lucruri lui Streza în primul rînd avîndu-l în vedere chiar pe Streza ca pretendent.

http://mitropolia-ardealului.ro/wp-c...2-1024x575.jpg

Voi reveni în postarea următoare cu alte linkuri și comentarii pe marginea acestui subiect, care nu în mod întîmplător este ascuns aproape complet în presa din România, de parcă ar acționa un soi de omertă (adică o lege a tăcerii) cu privire la acest act al lui Simion de trădare clară din punct de vedere politic și moral; cât despre aspectul juridic vom vedea în viitor dacă se vor ocupa unii de astfel de fapte ale „domnului” Simion. Oricum cred că este clar pentru orice om de o minimă bună credință că un personaj ca Simion, disperat total să facă aproape orice numai ca să poată el să parvină politic și să ajungă și el „cineva”, că pe alte căi se vede clar că nu i-a ieșit, el fiind un personaj cu o profesie incertă, deci un astfel de personaj este absolut contraindicat nu doar pentru funcția de președinte, dar pentru orice funcție de demnitate a statului român și pentru orice funcție relevantă în politica din România.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2023, 17:52:50
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Și nu se poate spune că IPS Streza nu ar fi știut și nu ar ști despre așa ceva, avînd în vedere că discutăm despre lucruri care nu doar că au fost făcute publice, dar la care s-a făcut referire chiar de mai multe ori în spațiul public, anume este vorba despre poziția lui Simion și eventual și a unora, nu știm dacă din AUR sau din afara AUR-ului, referitoare la acordarea cetățeniei române unui număr de aproximativ 800.000 (opt sute de mii) de cetățeni ai unui alt stat, anume ai statului Israel. Poziția lui Simion este în mod vădit nu doar antinațională, avînd în vedere că vorbim despre o populație străină, indiferent în definitiv care ar fi acea populație străină, deci care ar afecta în mod inerent prin diferența de naționalitate drepturile și interesele naționale românești, inclusiv cele ale creștinilor ortodocși din România, dar este și anticonstituțională, avînd în vedere că, potrivit Constituției României, pe teritoriul României nu pot fi strămutate sau colonizate populații străine, or este limpede că printr-o astfel de propunere, dacă s-ar realiza, s-ar ajunge de fapt la posibilitatea strămutării sau colonizării mascate a unei populații străine pe teritoriul României, pentru că pe baza acelei încetățeniri acea populație care acum este străină, ar putea să pretindă că de fapt nu ar mai fi străină și deci ar avea „dreptul” să se strămute sau să se colonizeze în România. Este clar că discutăm despre ceva care este profund anticonstituțional și în definitiv împotriva voinței și intereselor poporului român, împotriva chiar a suveranității naționale a poporului român care stă în spatele Constituției.
Da, asta n-am inteles-o nici eu de ce a declarat asta Simion. Eu nu votez AUR pana nu isi retrag afirmatiile de genul asta. E absurd.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2023, 18:10:12
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Da, asta n-am inteles-o nici eu de ce a declarat asta Simion. Eu nu votez AUR pana nu isi retrag afirmatiile de genul asta. E absurd.
Bineînțeles că fiecare vot „contează”, însă aici discutăm despre acest „vot” dat de „domnu” Streza, pentru că, dincolo de faptul că Simion este un personaj execrabil, aici o mare problemă, ba chiar foarte mare, este „domnu” Streza, și nu pot să înțeleg cum de românii ortodocși mai pot tolera un astfel de personaj cu atât de multe și de mari probleme pe „tronurile” pe care el pretinde că le ocupă. Și-așa existau argumente destul de clare din punctul meu de vedere pentru ca acest personaj să fie caterisit, acum nu a făcut decât să își mai atîrne o „piatră de moară” care să îl trimită, mai devreme sau mai târziu, acolo unde îi este cu adevărat locul, cel puțin din punctul de vedere al conștiinței naționale și ortodoxe românești, dacă nu cumva și din al lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.12.2023, 20:44:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Da, asta n-am inteles-o nici eu de ce a declarat asta Simion. Eu nu votez AUR pana nu isi retrag afirmatiile de genul asta. E absurd.
Nu te mai lua după David, omul strecoară jumătăți de adevăr și manipulează e expert în asta.
Simion a spus că ar da drept de cetățenie la cei care fac dovada că au strămoși români, sunt o grămada prin alte țări care au rădăcini românești, ce vrei să-și nege rădăcinile ?

Până la declarația asta nu-i scoteau din antisemiți tot oameni de teapa lui David care întorc pe 1000 de părți comunicarea publică pt a împroșca.

Oricum felul pervers cum prezintă acest David și Șoșoacă și alți mincinoși, e ca și cum cetățenii străini nu ar avea drept de ședere pe teritoriul României, nu doar că au, dar la cum e făcută legea pot să cumpere și teren arabil și proprietăți imobiliare.

Orice patriot care nu votează sau stă acasă de fapt ajută PNL, PSD, USR, UDMR să câștige și să continue să facă țăndări ce a mai rămas din România.

Adică să continue tot ce a fost rău în Pandemie, la felul cum a fost gestionat Referendumul pt Familie spre eșec în mod deliberat, pe tema ajutoarelor de război, pe inflația prețurilor la energie, pe taxele pe proprietate care vor fi tot mai mari, pe vaccinare obligatorie, pe avansul identității digitale obligatorii șamd.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.12.2023 at 20:47:35.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.12.2023, 21:22:56
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu te mai lua după David, omul strecoară jumătăți de adevăr și manipulează e expert în asta.
David le rasuceste mereu stiu, vezi si mai sus ca imediat a incercat sa se asigure ca ramane discutia la IPS Streza. Dar asta nu inseamna ca nu exista si lucruri adevarate.

Citat:
Simion a spus că ar da drept de cetățenie la cei care fac dovada că au strămoși români, sunt o grămada prin alte țări care au rădăcini românești, ce vrei să-și nege rădăcinile ?
De ce folosesti limbaj emotional, "sa-si nege radacinile"? Nu ma intereseaza ce-si neaga sau afirma ei, aici e vorba de dat drept de vot unui milion de oameni care nu au nicio treaba cu Romania de mult timp. Eu nu am incredere in sistemul lor de verificare a asa-zisilor "stramosilor romani" si nici in loialitatea lor fata de Romania. Ar fi un dezastru sa dai drept de vot atator straini, nu o sa votez pentru asa ceva. Daca vrea sa prioritizeze Romania si romanii din imprejurimi din Europa, da. Daca vrea sa prioritizeze "romanii" din Israel, nu ma intereseaza proiectul lor si sa fie sanatosi.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.12.2023, 21:36:35
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu te mai lua după David, omul strecoară jumătăți de adevăr și manipulează e expert în asta.
Simion a spus că ar da drept de cetățenie la cei care fac dovada că au strămoși români, sunt o grămada prin alte țări care au rădăcini românești, ce vrei să-și nege rădăcinile ?
Nu știu despre ce „strămoși români” vorbești mata, eu însă îți spun că din România de după 1945 au plecat de bună voia lor peste 400.000 de persoane la Israel sau prin alte părți (dintre care probabil marea majoritate au cetățenie a statului Israel), AU RENUNȚAT LA CETĂȚENIA ROMÂNĂ, AȘA CUM ERA ȘI NORMAL, așa încât la ora actuală fac parte dintre populațiile străine care, potrivit Constituției statului român, care reflectă VOINȚA românilor, nu au dreptul să se strămute sau să se colonizeze pe teritoriul României.

Cine-i nimeniul de Simion, nu să „dea el” vreun drept de cetățenie cuiva, că n-are absolut nicio calitate și nicio putere pentru a face așa ceva, ci măcar să facă astfel de promisiuni? Un NIMENI, exact cum am spus, pentru că numai un nimeni și un trădător poate să facă astfel de promisiuni, doar pentru ca să creadă el că „îi deschide cineva niște uși” sau i-ar oferi „sprijin” pentru ce altceva decât pentru ca el să devină și mai parvenit decât a ajuns până acum!

Dacă Sinodul BOR nu reacționează la astfel de mîrșăvii ale lui Streza, nu-i exclus ca într-un viitor nu prea îndepărtat întreaga conducere a BOR să aibă probleme extrem de grave de legitimitate și de acceptabilitate în fața poporului român. Dacă Sinodul BOR nu conștientizează la timp că Streza efectiv sapă ortodoxia din interior, așa cum am argumentat și în altă speță, s-ar putea ca „domnii” ierarhi să se trezească cu probleme mari din partea românilor în ceea ce îi privește a îi mai accepta drept „conducători”. Și să nu își facă ei iluzii că nu există sau că nu vor exista alternative...!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.12.2023, 22:01:11
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
(...) Daca vrea sa prioritizeze Romania si romanii din imprejurimi din Europa, da. Daca vrea sa prioritizeze "romanii" din Israel, nu ma intereseaza proiectul lor si sa fie sanatosi.
Vezi dumneata, prezinți lucrurile ca și cum Simion ar mai putea să o dea la întors. Nu mai poate! Și chiar și dacă ar încerca să facă așa ceva, el nu mai are și nu mai poate avea nicio credibilitate în fața românilor. Ceea ce a făcut acest nimeni este impardonabil din punct de vedere politic, singura lui șansă ar fi să se retragă de urgență și complet din politică, omul este total decredibilizat. El mizează pe manipularea și prostirea românilor în masă prin televiziuni și așa mai departe; acest nimeni prin astfel de lucruri arată nesimțirea lui totală față de români și de România. Singurul lucru de importanță pentru el este propria lui parvenire, dacă nici după așa ceva nu conștientizezi ceea ce de mai multă vreme am argumentat aici pe forum, atunci nu știu ce să mai spun.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.12.2023, 22:34:45
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
omul este total decredibilizat
E hai, mai decredibilizat ca tine nu are cum sa fie. Fiecare om cu pacatele lui.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.12.2023, 23:03:42
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
E hai, mai decredibilizat ca tine nu are cum sa fie. Fiecare om cu pacatele lui.
Eu să fiu decredibilizat? În fața cui, în fața unora de-alde Streza?
Cred că ai glume tari în seara asta în program.
(La unele emisiuni prin 2018, poate chiar 2019, Hoandră la Realitatea Tv, ca să îl mai pună la punct pe Barna & co., întreba doar „Cine-i Dan Barna?” Și avea dreptate să facă așa ceva, pentru că în spatele „succeselor” de mucava, s-a demonstrat că din punct de vedere politic e cam un nimeni. Și de fapt despre asta era vorba.)

Eu sînt și român și cetățean român, dar vreau să îți spun, în caz că n-ai aflat, că Rusia, după ce cam termină cu vajnicii ucraineni războinici proxy ai altora, există șanse mari să înceapă să bată și la porțile Europii. Și în caz că nu știi, pe noi de Crimeea rusească nu ne despart decât ape ale Mării Negre, în rest sîntem cam vecini. Vrei să îți mai spun și despre anumite pretenții de securitate pe care le-a emis Rusia, nu României, ci americanilor și conducerii NATO vizavi de anumite armamente și trupe care deocamdată staționează pe teritoriul României? Vrei să îți mai spun și despre ce pretenții a făcut Rusia inclusiv vizavi de România (și de Bulgaria), „întîmplător” țări majoritar ortodoxe?

Aș vrea totuși să știu, există oameni în conducerea BOR care să vrea „ucrainizarea” BOR? Nu de alta, dar sîntem într-un context în care într-un viitor nu prea îndepărtat s-ar putea să „obțină” așa ceva. Asta în cazul unui scenariu mai „favorabil” pentru ei. Nu de alta, dar se pot imagina chiar și scenarii mult mai sumbre, așa elegant vorbind.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.12.2023, 23:24:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
De ce folosesti limbaj emotional, "sa-si nege radacinile"? Nu ma intereseaza ce-si neaga sau afirma ei, aici e vorba de dat drept de vot unui milion de oameni care nu au nicio treaba cu Romania de mult timp. Eu nu am incredere in sistemul lor de verificare a asa-zisilor "stramosilor romani" si nici in loialitatea lor fata de Romania.
O parte dintre evrei sunt loiali României și o parte dintre ei sunt din familii mixte tată evreu mamă româncă, eu știu personal câțiva care sunt oameni la locul lor.
Nu trebuie toți priviți cu suspiciune, așa și noi poate avem strămoși care s-au creștinat și poate erau evrei în trecut.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ar fi un dezastru sa dai drept de vot atator straini, nu o sa votez pentru asa ceva. Daca vrea sa prioritizeze Romania si romanii din imprejurimi din Europa, da. Daca vrea sa prioritizeze "romanii" din Israel, nu ma intereseaza proiectul lor si sa fie sanatosi.
Nu cred că-i interesează dreptul de vot pe evrei și ei deja au finanțe să cumpere imobile, terenuri, cam tot ce ar vrea, dar n-am văzut un exod al lor spre România, mai degrabă îi scot pe palestinieni din zonele de unde erau ei pe vremea Otomanilor.

Faptul că italienii, olandezii sau arabii au cumpărat mult teren arabil, nu văd să îngrijoreze pe nimeni pe acest forum și dacă n-ai pământ și ai mâncare scumpă cam simte oricine la buzunar că toți mănâncă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde