Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 19.08.2008, 07:45:29
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit

Părintele Cleopa spunea că ,,Puterea Bisericii stă în canoanele ei"
Reply With Quote
  #62  
Vechi 19.08.2008, 09:00:23
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit

S-a scris despre unii bolnavii de cancer,care apropiindu-se de moarte și rugându-se, nu au mâncat nimic 40 de zile și s-au vindecat. Canoanele nu se pot desființa, ci se pot personifica pe fiecare individ. Nu știu cum a ajuns emoticonul acela în articolul meu.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 19.08.2008, 10:04:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

mirelat, nu interpreta greshit canoniada, ca aia e impunere shi osandire shi rautate, dar sfintele canoane ne sunt folositoare unora, ca sa nu ajungem malahishti shtiintzifici... care se mai shi tzin mari... printr-o ingamfare vicleana... caci aceste suflete grosZave, greu se indreapta caci ii cuprinde un entuziasm a iluziei vredniciei ca o fata morgana... iar in macelaria montana ce se taie oare? decat taina vorbei cele mari... cu sange rece.. ca altfel cum ar putea fi numitzi, pui-pui de naparparci....

deci multzumim pentru canoane.... ca unii macar se vor vindeca shi vor ieshi dintre malahishtii malahienelor... ca hienele... mananca zombii, iar liliecii somnambuli... iar bulii sunt aia cu gLumea gLumii... nu ca-s simpatici... greu cuvant "simpatic".
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.08.2008, 07:47:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de isaia
Părintele Cleopa spunea că ,,Puterea Bisericii stă în canoanele ei"
eu n-am zis ca nu sunt bune canoanele -- dar decat sa insirui cu nemiluita si sa ne sufoci cu ele, mai bine da exemplificari scurte si la obiect, pe cazuri concrete -- cum face dorstor de exemplu, care si el canonist, dupa cum s-a prezentat, dar cred ca gandeste un pic mai mult inainte de a posta.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 20.08.2008, 07:52:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
deci multzumim pentru canoane.... ca unii macar se vor vindeca shi vor ieshi dintre malahishtii malahienelor...
eu una iti doresc succes, sa scapi cat mai repede de problema!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 20.08.2008, 22:41:41
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
eu n-am zis ca nu sunt bune canoanele -- dar decat sa insirui cu nemiluita si sa ne sufoci cu ele, mai bine...
...sari peste ele, Mirela!
Uite, mai sunt unii care cu placere isi umplu timpul citind canoane.
Cred ca nu vrei sa ne iei aceasta bucurie de a sti?!?
Dealtfel pacatul malahiei e foarte raspandit, si sunt multi care au pus intrebari la alte sectiuni si pot profita acum de cele postate.

isaia, multumim pentru canoane. Daca ai un link, da-ne te rog link-ul, caci e foarte greu de citit cu diacritice si in plus nu ai suficient spatiu sa postezi toate canoanele.

Am citit zilele acestea ceea ce au scris Parintii filocalici despre pacat.
Calugarii, chiar daca sunt intrucatva lipsiti de stressul nostru cotidian, au alte ispite tot mai mari, pe masura inaintarii lor pe calea duhovniceasca.

"Cand pizmasul diavol nu poate misca memoria in vremea rugaciunii, atunci sileste starea hormonala a trupului sa aduca vreo nalucire ciudata inaintea mintii, sa o faca pe aceasta sa primeasca o anumita forma. Iar mintea avand obiceiul sa petreaca in cugetari, usor se inconvoaie".
Ocari, lovituri, strigate, vatamari, forma de sabie; in toate aceste ispite, rugatorul are ajutor pe Ingerul cel bun,dat la Botez si pe ceilalti ingeri.

Cei mai ravnitori dintre toti au de luptat cu doi diavoli: unul incearca sa le mai supere si sa le tulbure trupul printr-o exagerata si irationala pofta spre impreunare . Altul supara sufletul, dand la o ravna exagerata in dragostea de Dumnezeu, in sensul ca ostenitorul vrea sa nu placa si altul lui Dumnezeu, in afara de el.
Sf. Diadoh al Foticeii spune ca trebuie luptat prin infranare, nemaniere, gandire adanca la moarte,smerenie si dragoste.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 22.08.2008, 16:50:49
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit

PENTRU HIPEREXTROGENISM ESTE EXCELENT PUTIN POST SI PUTIN CEAI DE FRUNZA DE NUC SAU MIERE CU NUCA VERDE, COAJA VERDE.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 23.08.2008, 12:10:18
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/Pravila_Bisericeasca-c412-p0-new.html
http://canoaneortodoxe.net/pdf/5.Canoanele%20Intregitoare/Canoane_Ioan_Ajunatorul.pdf
http://www.crestinortodox.ro/Primirea_in_viata_monahala_7740.html
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/luminasifaptele.htm
FRUNZA DE NUC, COAJA VERDE SUNT BUNE PENTRU MAI MULTE AFECȚIUNI, INCLUSIV AMORȚESC PATIMILE.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 23.08.2008, 13:07:50
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, isaia , pentru frunza de nuc si coaja verde, ca avem cu totii patimi de amortit.
Daca stii, poate ne spui si cum se folosesc, ca sa fim pregatiti la vreme de patima.
Bunica punea mucile verzi la macerat in alcool, si ne dadea cand nedurea stomacul sau burta. Lichidul nu era prea bun la gust, dar iti lua durerea cu mana.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.08.2008, 13:09:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

rectific: nucile. Iertare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta moderna - produs al teologiei evreiesti! LgMihail Teologie si Stiinta 18 05.03.2013 14:27:25
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 02:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 15:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 00:21:52
Turnul Eiffel sau adorarea falusului in societatea moderna mihailt Generalitati 12 01.04.2009 20:13:27