Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.12.2013, 12:14:51
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Ce cazuri ați spus voi aici sunt povești,
Citiți aici un caz cutremurător și adevărat despre românca Olga Răileanu din Constanța care a murit de-adevăratelea și a înviat.

http://www.formula-as.ro/2001/456/mi.../miracole-2140

Gogosi umplute

Ingrediente (pentru 30 de bucati): 90 g unt, 500 g faina, 35 g drojdie uscata, 250 ml apa, 5 galbenusuri, 70 g zahar, putin rom, coaja rasa de lamaie, ulei pentru prajit, marmelada acrisoara pentru umplut, zahar pudra pentru presarat.
Mod de preparare:
Se lasa untul sa se inmoaie. Se pune faina intr-un castron, se face la mijloc o gropita, se toarna in ea drojdia dizolvata in putina apa calduta, se amesteca cu varful degetelor, se acopera cu un stergar si se lasa 10 minute sa se odihneasca.
Se adauga toate celelalte ingrediente, se bate aluatul cu o lingura de lemn, pana ce devine neted, se pune intr-un loc la cald si se lasa sa creasca, pana ce i se dubleaza volumul.
Se pune aluatul pe planseta, se face sul, se taie in 30 de bucati egale si se formeaza, invartindu-le cu palma pe planseta, 30 de gogosi. Se acopera gogosile cu un stergar si se lasa inca o data sa creasca.
Se incinge uleiul intr-o cratita mai mare (la 180.gr), se pun gogosile - cu partea superioara in jos - si se prajesc, cu capac, 30 de secunde, dupa care se intorc si se prajesc si pe partea cealalta, pana ce se rumenesc frumos.
Se scot cu grija din cratita, se lasa sa se scurga pe hartie absorbanta si se umplu, caldute, cu marmelada (cu ajutorul unui cornet).
Se lasa gogosile sa se mai raceasca, se presara cu zahar pudra si se servesc imediat. Atentie: pentru a masura temperatura uleiului, puneti sa se prajeasca o bucatica de paine alba si cand incepe sa se rumeneasca usor, aveti temperatura dorita.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.12.2013, 12:40:39
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Gogosi umplute

Ingrediente (pentru 30 de bucati): 90 g unt, 500 g faina, 35 g drojdie uscata, 250 ml apa, 5 galbenusuri, 70 g zahar, putin rom, coaja rasa de lamaie, ulei pentru prajit, marmelada acrisoara pentru umplut, zahar pudra pentru presarat.
Mod de preparare:
Se lasa untul sa se inmoaie. Se pune faina intr-un castron, se face la mijloc o gropita, se toarna in ea drojdia dizolvata in putina apa calduta, se amesteca cu varful degetelor, se acopera cu un stergar si se lasa 10 minute sa se odihneasca.
Se adauga toate celelalte ingrediente, se bate aluatul cu o lingura de lemn, pana ce devine neted, se pune intr-un loc la cald si se lasa sa creasca, pana ce i se dubleaza volumul.
Se pune aluatul pe planseta, se face sul, se taie in 30 de bucati egale si se formeaza, invartindu-le cu palma pe planseta, 30 de gogosi. Se acopera gogosile cu un stergar si se lasa inca o data sa creasca.
Se incinge uleiul intr-o cratita mai mare (la 180.gr), se pun gogosile - cu partea superioara in jos - si se prajesc, cu capac, 30 de secunde, dupa care se intorc si se prajesc si pe partea cealalta, pana ce se rumenesc frumos.
Se scot cu grija din cratita, se lasa sa se scurga pe hartie absorbanta si se umplu, caldute, cu marmelada (cu ajutorul unui cornet).
Se lasa gogosile sa se mai raceasca, se presara cu zahar pudra si se servesc imediat. Atentie: pentru a masura temperatura uleiului, puneti sa se prajeasca o bucatica de paine alba si cand incepe sa se rumeneasca usor, aveti temperatura dorita.
Multumesc pentru reteta, frate Dalian. Insa e de dulce. :) Oricum, a mea tine postul, datorita muncii ei istovitoare, pe stilul "miercurea si vinerea", si la fel si altii de-ai mei, precum si prieteni si prietene, asa ca le-o recomand lor.
P. S. Evident ca m-am prins ce e cu postarea asta absolut off-topic: un mod elegant de a demonta afirmatiile fratelui tot-Laurentiu. Aprob si subscriu la parerea ta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.10.2014, 09:05:48
mirabella mirabella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2014
Mesaje: 1
Implicit caut caz!!!!

Buna ziua!

As dori sa iau legatura cu cineva care a avut parte de aceasta experienta binecuvantata de Dumnezeu! Cineva caruia Dumnezeu i-a mai acordat o sansa, pentru a reveni pe Pamant si a-si continua viata aici. Numele meu este Mirabela si mentionez ca am nevoie sa intru in contact cu o astfel de persoana, pentru un studiu pe care-l realizez.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor!
Doamne Ajuta!
tel: 0722.487.583
e-mail: mirabella_d_000@yahoo.com
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.10.2014, 09:59:55
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Păi de ce nu începeți studiul contactîndu-l pe Sfântul Lazăr? Rugăciunea e la îndemâna oricui, iar Sfântul a pătruns în moarte chiar mai adânc decât în așazisele cazuri de moarte clinică. Ar mai fi și alte persoane menționate în Evanghelie și în Faptele Apostolilor pe care le-ați putea contacta.
Sau, dacă nu sunteți obișnuită cu rugăciunea, căutați pe la sinagogă, că tradiția evreiască dinainte de Hristos e plină de astfel de cazuri, după cum ne reamintește Sfântul Ioan Hrisostom, în Omilii la Matei - omilia 4.

P.S. Dacă nu vă supărați, ne puteți spune pentru cine lucrați? Cine, adică, v-a comandat studiul?
Și ca să nu plecați cu mâna goală, totuși, permiteți-mi o recomandare: Librăria Sophia deține o carte tradusă în limba română semnată de Serafim Rose, unde găsiți studii atent comentate despre acest fenomen precum și o interpretare de aleasă ținută duhovnicească.

Last edited by Ioan_Cezar; 31.10.2014 at 10:05:48.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.10.2014, 10:35:02
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabella Vezi mesajul
Buna ziua!

As dori sa iau legatura cu cineva care a avut parte de aceasta experienta binecuvantata de Dumnezeu! Cineva caruia Dumnezeu i-a mai acordat o sansa, pentru a reveni pe Pamant si a-si continua viata aici. Numele meu este Mirabela si mentionez ca am nevoie sa intru in contact cu o astfel de persoana, pentru un studiu pe care-l realizez.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor!
Doamne Ajuta!
tel: 0722.487.583
e-mail: mirabella_d_000@yahoo.com
Nu va suparati pe domnul Cezar Ioan pentru raspunsul ironic. Aceasta este "maniera lui specifică plină de umor" si de bunavointa cand este intr-o pasa proasta. De fapt vroia sa va spuna ca ii pare rau dar nu stie niciun caz, ori, fiind psihoterapeut, stie cazuri dar nu va poate da informatii pt ca tine de etica profesionala.

Nici eu nu cunosc cazuri.
Doamne ajuta!
D
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.10.2014, 10:39:30
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Păi de ce nu începeți studiul contactîndu-l pe Sfântul Lazăr? Rugăciunea e la îndemâna oricui, iar Sfântul a pătruns în moarte chiar mai adânc decât în așazisele cazuri de moarte clinică. Ar mai fi și alte persoane menționate în Evanghelie și în Faptele Apostolilor pe care le-ați putea contacta.
Sau, dacă nu sunteți obișnuită cu rugăciunea, căutați pe la sinagogă, că tradiția evreiască dinainte de Hristos e plină de astfel de cazuri, după cum ne reamintește Sfântul Ioan Hrisostom, în Omilii la Matei - omilia 4.

P.S. Dacă nu vă supărați, ne puteți spune pentru cine lucrați? Cine, adică, v-a comandat studiul?
Și ca să nu plecați cu mâna goală, totuși, permiteți-mi o recomandare: Librăria Sophia deține o carte tradusă în limba română semnată de Serafim Rose, unde găsiți studii atent comentate despre acest fenomen precum și o interpretare de aleasă ținută duhovnicească.
V-ar fi costat mult daca ii raspundeati mai putin ironic?
Ati mahnit un om care a intrebat ceva intr-un mod frumos si politicos...
Pacat.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.10.2014, 13:49:12
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Nu va suparati pe domnul Cezar Ioan pentru raspunsul ironic. Aceasta este "maniera lui specifică plină de umor" si de bunavointa cand este intr-o pasa proasta. De fapt vroia sa va spuna ca ii pare rau dar nu stie niciun caz, ori, fiind psihoterapeut, stie cazuri dar nu va poate da informatii pt ca tine de etica profesionala.

Nici eu nu cunosc cazuri.
Doamne ajuta!
D
Vă rog ca pe viitor să nu mai vorbiți în numele meu, dacă nu mi-am dat acordul în prealabil.

Last edited by Ioan_Cezar; 31.10.2014 at 13:53:29.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.10.2014, 14:20:15
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Vă rog ca pe viitor să nu mai vorbiți în numele meu, dacă nu mi-am dat acordul în prealabil.
Aveti dreptate si mi cer iertare. Asa voi face.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.12.2014, 13:56:52
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Stiu... multi nu or sa inteleaga. Unii nu or sa inteleaga mai nimic, altii (putini totusi) or sa preia din film "invataturile" de tip New Age, altii or sa vada alt atac la ortodoxie, ... dar sunt si unii care vor avea ceva informatii in plus si vor intelege mai bine un fenomen aparent paradoxal.

http://www.ted.com/talks/jill_bolte_...ht?language=ro
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moarte clinica padrevicentiu Generalitati 80 25.11.2014 00:03:45
Amintiri din moarte clinica... heaven Generalitati 15 18.12.2013 23:52:30
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 16:22:35
Moartea clinica alexdu Generalitati 5 03.09.2010 17:38:53
Moartea clinica rafella Generalitati 4 08.06.2010 19:37:16