Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.07.2015, 01:19:49
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Question Deznadejde si iar deznadejde

Din titlu cred ca va dati seama ca ma aflu in deznadejde, una foarte mare: pun la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este foarte greu pentru mine, pentru ca am citit pe site-uri ateiste despre dovezi care afirma ca Dumnezeu nu exista, si par chiar logice. Nu ma simt deloc bine, in interiorul meu este o lupta cum nu va puteti imagina.
Ce este de facut?am nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.07.2015, 01:52:43
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Din titlu cred ca va dati seama ca ma aflu in deznadejde, una foarte mare: pun la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este foarte greu pentru mine, pentru ca am citit pe site-uri ateiste despre dovezi care afirma ca Dumnezeu nu exista, si par chiar logice. Nu ma simt deloc bine, in interiorul meu este o lupta cum nu va puteti imagina.
Ce este de facut?am nevoie de ajutor
Ce e de facut? Aproape nimic. Mai exact nesemnificativ de putin. Dar extrem de important. Cauta in inima ta si... afla-ti originea divina. Tu, Omule, nu vii de nicaieri si nu te indrepti spre nicaieri. TOTUL este calculat cu precizie dumnezeiasca in viata noastra, iar tu acum treci printr-un moment cheie. Adica ai ajuns exact acolo unde multi fac eforturi sa ajunga: la limita deznadejdii, zona de unde incepe Iadul. Ramai doar cu mintea, pentru a primi mila lui Dumnezeu in toata bucuria ei, doar rostind cu smerenie si convingere: "Doamne, Tu vezi si cunosti ce-i in sufletul meu! Miluieste-ma, ca pier in pacatul inselarii!"
Restul va fi istorie. Cu conditia ca dupa aceea, tot primind, sa nu ti se para ca ai devenit virtuos fata de ceea ce esti acum, fiindca risti sa ajungi mult mai jos fara sa-ti dai seama, pur si simplu!
Doamne-ajuta si mantuire!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.07.2015, 09:03:51
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Din titlu cred ca va dati seama ca ma aflu in deznadejde, una foarte mare: pun la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este foarte greu pentru mine, pentru ca am citit pe site-uri ateiste despre dovezi care afirma ca Dumnezeu nu exista, si par chiar logice. Nu ma simt deloc bine, in interiorul meu este o lupta cum nu va puteti imagina.
Ce este de facut?am nevoie de ajutor
Nu exista dovezi ca ceva nu exista. Intr-o lume cu posibilitati infinite, orice are potentialul sa existe.

Poate ai citit ceva ce iti schimba perceptia asupra lui Dumnezeu, si asta este diferit. Ce perceptie ai acum asupra Lui?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.07.2015, 11:00:05
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu exista dovezi ca ceva nu exista. Intr-o lume cu posibilitati infinite, orice are potentialul sa existe.

Poate ai citit ceva ce iti schimba perceptia asupra lui Dumnezeu, si asta este diferit. Ce perceptie ai acum asupra Lui?
1. Iisus spunea ca sa va intoarce peste 2000 de ani....au trecut 2015 si inca n-a aparut
2. De ce Dumnezeu ne-a mai lasat liberul arbitru daca doar 1 varianta avem de ales?
3. Dumnezeu stia dinainte ca Satana va dori sa-I ia locul, de ce ne-a pedepsit tocmai pe noi, oamenii, cu el pe Pamant?
4. Daca Dumnezeu este atotstiutor, de ce l-a strigat pe Adam sa-l intrebe unde e? Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"(Geneza 3:9)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.07.2015, 11:34:10
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
1. Iisus spunea ca sa va intoarce peste 2000 de ani....au trecut 2015 si inca n-a aparut
2. De ce Dumnezeu ne-a mai lasat liberul arbitru daca doar 1 varianta avem de ales?
3. Dumnezeu stia dinainte ca Satana va dori sa-I ia locul, de ce ne-a pedepsit tocmai pe noi, oamenii, cu el pe Pamant?
4. Daca Dumnezeu este atotstiutor, de ce l-a strigat pe Adam sa-l intrebe unde e? Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"(Geneza 3:9)
Si de ce te framanti cu intrebari al caror raspuns nu il avea vreodata? Iti faci singur rau. Ar trebuie sa fii tu cel mai important pentru tine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.07.2015, 11:48:41
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de autunit Vezi mesajul
Si de ce te framanti cu intrebari al caror raspuns nu il avea vreodata? Iti faci singur rau. Ar trebuie sa fii tu cel mai important pentru tine.
Pai daca nu-l voi avea niciodata, de ce as mai crede?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.07.2015, 12:03:15
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Pai daca nu-l voi avea niciodata, de ce as mai crede?
Credinta nu este ca raspunsul la cat fac 2 ori 2. E poezie si in acelasi timp cea mai inalta ratiune. Priveste natura. Crede-ma, se vede clar ca este creata. Eu pot fi eclesiosceptic, pot fi revoltat de felul cum traiaesc sau dogmatizeaza fariseic unii, dar...sa Imi neg Creatorul, niciodata!
La 4 grade C, apa are densitate maxima. Asta ingaduie ca gheata sa urce linistita la suprafata, in timp ce straturile cu aceasta temepratura sunt spre fund, unde ingaduie viata creaturilor acvatice. Asta e GANDITA DE DUMNEZEU. Astea, nu acatiste, nu paraclise, nu dsicursuri dogmatice, ma fac pe mine sa cad in genunchi, la figurat si la prorpriu, cand ma gandesc la ce a facut Facatorul.
Respiratia mea si a ta sunt automate. Nu le faci constient. Mintile noastre pot fi astfel libere pentru altele. Eu, cadn vad complexitatea vietii si a Universului, atat cat pot eu, o maimuta imbracata, meschina si rea, sa vad, ucid orice impuls de ateism mi-ar putea da, nevazut de ochiul mintii, tarcoale. Pentru mine, ateismul este infirmitate. Inseamna sa iti scoti ochii, si sa zici ca tot ce ai vazut nu a existat. Nebunia suprema, crede-ma, frate. Pentru mine esti un frate, si vreau sa iesi urgent din orice deznadejde. Sufeltul tau este mai important decat orice lucru material. Nu il arunca deci la Pradatorul din Adanc. Stii ce miracol este ca triaesti si esti saantos?
Eu nu inteleg de ce nu cantam ca ingerii pentru macar minimul ce il avem: saantatea si viata. Oh, ne putem revolta. Impotriva (unor) semeni, impotriva societatii, impotriva propriiilor greseli. Deseori, e chiar trebuincioasa aceasta revolta, intrucat este constructiva. Dar niciodata, absolut niciodata, sa nu mai cazi in dezanadejde/scepticism in privinta Tatalui nostru Care este in Ceruri.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.07.2015, 11:54:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Tot forumul o sa sara in barca ateista dupa ce o sa citeasca ultima postare asta a ta. Mai putin Igor, care e ocupat cu propriul colt de rai.

Serios, astfel de argumente par logice cand ai 15-16 ani si esti gica contra. Cand mai cresti si inveti sa le mai si rumegi un pic, ajungi sa te rusinezi de felul in care gandeai cand erai adolescent.

Hai ca iti mai dau eu inca un argument bun. Cain isi duce fratele undeva departe si il omoara. Apoi Dumnezeu il intreaba: "Unde este Abel, fratele tău?"
Pai ce, daca e atotstiutor nu stia unde-i fracsu ? Ce rost avea sa-l intrebe pe ala ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.07.2015, 11:55:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
1. Iisus spunea ca sa va intoarce peste 2000 de ani....au trecut 2015 si inca n-a aparut
Unde spune că se va întoarce peste 2000 de ani?
"Iar de ziua și de ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl." (Matei 24, 36)

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
2. De ce Dumnezeu ne-a mai lasat liberul arbitru daca doar 1 varianta avem de ales?
Cine este constrâns să nu aleagă varianta 2? Varianta 1 este pentru cel care vrea să recâștige ceea ce a pierdut odinioară. Dumnezeu nu are nevoie de nimic, ci omul are nevoie de varianta 1.

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
3. Dumnezeu stia dinainte ca Satana va dori sa-I ia locul, de ce ne-a pedepsit tocmai pe noi, oamenii, cu el pe Pamant?
Pentru că omul a ales, el căzut din har prin neascultare. Cine e de vină, Dumnezeu sau omul?
Apoi, Dumnezeu nu pedepsește. Din marea Lui dragoste față de om, Dumnezeu i-a dat varianta 1, adică să treacă prin încercări și "moarte" pentru a nu rămâne în veșnicie căzut din har. I-a dat omului posibilitatea să recâștige harul. "Moartea" (trupească) a fost rânduită pentru deființarea păcatului, deci tot o formă de iubire a Domnului față de om.

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
4. Daca Dumnezeu este atotstiutor, de ce l-a strigat pe Adam sa-l intrebe unde e? Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"(Geneza 3:9)
Sfântul Simeon Noul Teolog:

"Asculta Dumnezeiestile Scripturi care zic: Și a spus Dumnezeu lui Adam, dupa incalcarea poruncii: "Adame, unde esti?". De ce zice aceasta Facatorul tuturor? O face fiindca voieste sa-l aduca in simtiri, chemandu-l la pocainta pe Adam."

"Adame, unde esti? Cunoaste-te pe tine, ia seama bine ca esti gol de harul pe care ti l-am dat! Ia aminte la vesmantul si la slava pe care le-ai pierdut!"

"Adame, unde esti?" Se indreapta spre acesta rugandu-l si zicandu-i: "Cugeta, nefericitule si iesi de unde esti ascuns! Crezi ca poti sa te ascunzi de Mine? Spune: "Am pacatuit!" Adica Dumnezeu il roaga pe Adam sa spuna: "Am pacatuit!". Dar nu spune aceasta, mai ales eu, nenorocitul nu spun acest lucru, al meu este pacatul! Dar ce spune? Mergand prin Rai am auzit glasul Tau, si am cunoscut ca sunt gol si m-am ascuns!"

Last edited by ovidiu b.; 29.07.2015 at 18:01:01.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.07.2015, 04:00:02
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
4. Daca Dumnezeu este atotstiutor, de ce l-a strigat pe Adam sa-l intrebe unde e? Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"(Geneza 3:9)

*
Unii creștini înțeleg prin modul de a Se purta cu Adam, semnul nesfârșitei Iubiri și Înțelepciuni a lui Dumnezeu pentru om. Modul exemplar de a a avea grijă de omul aflat la mare pierdere, la cumplit necaz (și ce pierdere mai mare ar fi putut suferi Adam? Ce necaz mai cumplit ar fi putut trăi?)
Găsindu-l deci pe Adam în nenorocirea stării căzute, am putea înțelege că Domnul procedează cu desăvârșită înțelepciune, avînd grija ca mai întâi Adam să își dea seama ce i se întâmplă. Face aceasta, ajutîndu-l să conștientizeze schimbarea radicală a lui și a relației cu Făcătorul lui, vorbindu-i altfel ca de obicei - pe măsura schimbării suferite de Adam. "Unde ești Adame?" ar putea însemna, printre altele, "Iată, Eu nu te mai găsesc împreună cu Mine". Și implicit: Adam, ce s-a întâmplat? Ce-ai făcut, copilul meu drag - înțelegi tu oare, acum, de ce te povățuisem să nu faci acel lucru? Îți dai seama ce e cu tine?
Este, implicit, invitația la acțiune, la fapta salvatoare pe care Adam o avea înainte și o putea alege în prezența și cu sprijinul Părintelui său.

Este o invitație la cercetarea de sine, la conștientizarea de sine a celui aflat într-o nouă stare pe care, firește, nu putea să o înțeleagă tocmai atunci și numai de unul singur. Ne putem imagina, să zicem așa, că Adam era într-o stare de șoc (am zice noi astăzi cu limbajul nostru psihologist) și că nu putea cu nici un chip să înțeleagă (să își dea seama) ce i s-a întâmplat de fapt. Dumnezeu îl ajută cu întrebări, așa cum un părinte îl ajută pe copil sau cum un profesor îl ajută pe elev etc.
Ținta este, deci, conștientizarea de sine și realizarea în conștiință a faptului că trăia ruptura de Dumnezeu. Următorul pas ar fi fost asumarea totală a greșelii, recuperarea responsabilității de sine și, prin aceasta, a puterii originare care stătea în legătura harică cu Făcătorul. Aceasta nefiind însă posibilă fără înțelegerea profundă a schimbării suferite de Adam.
Însă Adam nu apucă Mâna întinsă... El alege să se complacă în mocirla schimbării; se complace, alterat deja profund în funcționarea sa sufletească, se complace așadar cu răul, cu lipsa adâncă din "compoziția" noii lui stări. El dă vina pe Eva care îl găsește responsabil pe șarpe etc. Amândoi refuză să își exercite darul responsabilității, resping lucrul cel mai bun pe care îl aveau de făcut - lucrarea de sine, cererea cu smerenie a ajutorului. Într-un cuvânt, recuperarea Puterii. Se închid astfel, definitiv, în propria greșeală. În slăbiciune, în lipsă. Ca și cum, curios lucru, parcă ar prețui-o mai mult decât își prețuiau condiția anterioară... Se vede de aici cât de mult li se alterase deja limpezimea conștiinței, cât li se tulburase inima și ce funcționare stranie aveau de acum puterile lor sufletești... Ceva le lipsea... Cineva...


Exact la fel facem și noi de câte ori refuzăm starea de a fi în pocăință, în contact așadar cu Dumnezeu prin rugăciunea cu duh umilit, cu inimă înfrântă și smerită. Ne îndepărtăm de Dumnezeu pentru ca apoi, răniți și jefuiți, să răspundem strâmb la întrebările care ne-ar putea salva de întunericul minții noastre. Ne așezăm în duhul deșertăciunii și al dezbinării (al rupturii de Creatorul și Proniatorul nostru) apoi ne mirăm că Dumnezeu nu ne ajută, nu ne răspunde etc. Ajungem chiar să Îi negăm Prezența.
Ceea ce avem de făcut e un singur lucru: să ne ridicăm mintea la El, coborîndu-ne fruntea cu o anumită amărăciune și rușine (îmi e rușine, zic, că am fost atât de prost și m-am lăsat păcălit atât de ușir) dar și cu neștirbită nădejde. Domnul ne ajută deîndată, spontan!
O spun din experiență statornică, repetată, slavă lui Dumnezeu pentru Marea Lui Milă!

*
În concluzie, Cristi, poți nega, desigur, că Domnul este Atotcunoscător. Aceasta ar implica, printre altele, că Scriptura e profund contradictorie. Poți crede și așa.
Dar la ce ți-ar folosi?
Tocmai spuneai că ești în deznădejde...

*
Deci, ce voiești de fapt: să ieși din starea de deznădejde?
Sau, mai degrabă, să o cultivi...
Iată, aceasta ține tocmai de liberul tău arbitru. Poți alege!

Last edited by Ioan_Cezar; 20.07.2015 at 04:22:15.
Reply With Quote
Răspunde