Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2013, 14:32:10
crestina obisnuita crestina obisnuita is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2012
Locație: Bucuresti- orasul despre care Parintele Arsenie Boca a spus ca va fi Noul Ierusalim
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit Este bine sa purtam tricouri, bluze etc. cu cruce pe ele?

Doamne ajuta! Este bine sa purtam tricouri, bluze cu cruce pe ele? Am vazut in multe magazine astfel de bluze, cu cruci mari imprimate, si nu vreau sa batjocoresc crucea, dar nici sa o ascund si sa nu imi marturisesc credinta, si nu stiu ce sa cred.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2013, 15:30:31
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca nu e bine. Crucea, din pacate a ajuns la moda. Credinta nu se marturiseste prin purtarea unei cruci pe bluza sau tricou. Daca nu ma insel scrie si in indreptarul de spovedanie ca a purta cruci pe bluze/ camasi este pacat.

Bucurie multa!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2013, 20:57:04
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai pe Hristos trebuie sa il marturisim intr-o maniera cat mai demna de Hristos. A purta tricou cu cruce e ceva cam ostentativ, nu pare modalitatea cea mai potrivita de a Il marturisi. Sfintii nu s-au rusinat niciodata de Hristos si cand a fost cazul si-au marturisit credinta insa nu oricand si nu oricum. Conform parintilor, cel mai bun mod de a ne marturisi credinta in Hristos sunt faptele si atitudinea noastra. Chiar El spune sa avem dragoste intre noi caci asa ne vom arata oamenilor ca ucenici ai Lui, Cel care ne-a iubit intr-atat incat a purtat toate consecintele pacatelor noastre.

Last edited by VladCat; 08.08.2013 at 20:59:52.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2013, 10:37:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu am vazut si tatuaje cu Maica Domnului,Iisus,cruci imense,scene biblice etc. :)
Poate nu o fi punctul meu de vedere cel mai relevant,insa personal consider ca iubirea pentru Dumnezeu o porti in suflet,iar daca iti doresti o cruciulita finuta la gat,ceva discret este altceva.Insa,deja ce devine ostentativ mi se pare ca nu mai are prea multe in comun cu credinta crestina,care pana la urma se bazeaza pe smerenie si lucruri de taina dintre suflet si legatura sa cu Dumnezeu.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde