Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2016, 00:49:55
Stefan30 Stefan30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2016
Mesaje: 1
Implicit Cununie

Bună seara, pot cununa fata nașilor noștri de cununie?
Mulțumesc, Dan
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2016, 05:48:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Desigur. Nu numai ca se poate, dar este si un lucru foarte frumos, ca intotdeauna cand, peste ani, intoarcem un serviciu.

Problema ridicata imi aminteste de primele doua articole al Juramantului lui Hippocrate:
"Să respect pe cel care m-a învăt›at această artă la fel ca pe propriii mei părint›i, (...)să-i consider pe descendent›ii lui ca frat›i s™i să-i învăt› această artă, dacă ei o doresc, fără obligat›ii s™i fără a fi plătit.
Să transmit mai departe învăt›ăturile acestei arte fiilor mei, fiilor maestrului meu(...)

Casatoria este, intr-un fel, o ordinare. Un sacramentum ordinis. Vazuta astfel, ea este o continuare a sacramentelor initierii. Ca si, intr-un fel, juramantul hippocratic (de aia ar trebui sa-i spuna familiei respective "Ordinul Medicilor", in loc de nefericita si laicista formulare "Colegiul Medicilor"). Ce poate fi mai frumos decat sa transmiteti ceea ce ati primit, exact urmasilor celor de la care ati primit ?

Un gand bun tinerilor fini! Fie ca aceasta casa "de piatra" pe care o cladesc, fie ca aceasta noua biserica domestica sa creasca in cuprindere si inaltime, aducand rod bogat spre mai marea glorie a lui Dumnezeu!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.01.2016 at 12:21:07.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2016, 16:35:11
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan30 Vezi mesajul
Bună seara, pot cununa fata nașilor noștri de cununie?
Mulțumesc, Dan
Bună seara, Dan!
De ce ne puneți nouă, unor "virtuali", întrebări despre ce puteți sau nu puteți dvs.? De unde să știm noi?
Dar, mai ales, de ce aveți preot? Nu ca să vă lămuriți în legătură cu toate cele sfinte?
Dacă eu sau Dl. Dragomir o să vă spunem că nu, nu puteți, ce veți face: nu veți mai cununa fata?
Adică dvs. căutați păreri fără să apelați la autoritatea preotului? Păi atunci, de ce îl mai aveți ca păstor în parohie? Doar de formă?

Uitați, ca să înțelegeți că era mai bine să mergeți cu întrebarea la Preot, eu vă spun franc: NU, nu puteți. E o încălcare de Canoane și e un păcat strigător la Cer.

Nu era mai bine să întrebați de la bun început pe Preot?
Reply With Quote
Răspunde