Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.07.2015, 12:56:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Auzi? Tu ți-ai propus să iei toate tâmpeniile de pe net și să le aduci aici?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.07.2015, 12:58:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Si inca ceva: Dumnezeu e iubitor, e atotstiutor, e corect, drept, dar intrebarea este: ce vina are un copil care se naste, sa zicem cu o malformatie sau o boala grea, adica ce vina are acel copil, care se naste asa, ca doar nu a pacatuit inainte sa se nasca?
Boala este o consecință a păcatului lui Adam, adică a ruperii legăturii cu Dumnezeu, care este Viață și dă viață. Boala este semnul intrării morții în om, al cărui trup, despărțit de Izvorul Vieții, a devenit coruptibil. A început să moară. Moartea este, deci, prezentă în lume pretutindeni, în foarte multe forme. Lumea întreagă este într-o măsură mult mai mare moartă decât vie.
În lumea asta a intrat Hristos, suferind și El durerile, chinurile și moartea în trup, ca să ne aducă, din nou, Viața, Învierea. Pe aceasta o primim și noi, prn participare, asumându-ne, adică, modul de viață cel nou, pe care ni-L arată Hristos.

Suferința unui copil ce se naște bolnav se datorează, deci, acestei morți atot-prezente în lume. Însă ea nu este o piedică pentru dobândirea adevăratei Vieți, ci poate fi chiar un mijloc. De aceea Domnul ne-a dăruit Viața, însă nu ne lasă durerile. Este nevoie de Cruce.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.07.2015, 12:59:10
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Bun, am inteles asta. Dar de ce religia este impotriva homosexualitatii?E o chestie cu care te nasti si nu poti alege. In plus, sunt multe specii de animale care sunt homosexuale.
Ce??!??! Sunt biolog de formatie si te asigur ca e falsa ideea asta. E propaganda curista 100%. Nu exista "specii homo". Ce porcarii au ajuns inversatii sa propage, aglutinati sub cur-cu-beu... si tu crezi asa ceva?! Animalele nu fac avort sau sodomie, umanii fac. Logic, omul e specia cazuta, dar nu vede asta din motive de trufie auto-justificativa. De aceea Fiul a venit pe Pamant, in trup uman, a fost ucis si a inviat, tocmai pentru ca noi sa putem dobandi iertare prin credinta in jertfa Lui. Si daca El a fost Jertfa, cine suntem noi sa nu fim, la scara noastra infinitezimala, jertfe la randul nostru?

Last edited by autunit; 17.07.2015 at 13:04:23.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.07.2015, 13:05:40
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Auzi? Tu ți-ai propus să iei toate tâmpeniile de pe net și să le aduci aici?
Da, ca sa ma lamuresc. Daca nu vrei sa mentii o discutie decenta, eu nu te oblig. dar macar paraseste conversatia decat sa raspunzi cu rautate, nu am nevoie de reprosuri. Multumesc.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.07.2015, 13:07:49
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de autunit Vezi mesajul
Ce??!??! Sunt biolog de formatie si te asigur ca e falsa ideea asta. E propaganda curista 100%. Nu exista "specii homo". Ce porcarii au ajuns inversatii sa propage, aglutinati sub cur-cu-beu... si tu crezi asa ceva?! Animalele nu fac avort sau sodomie, umanii fac. Logic, omul e specia cazuta, dar nu vede asta din motive de trufie auto-justificativa. De aceea Fiul a venit pe Pamant, in trup uman, a fost ucis si a inviat, tocmai pentru ca noi sa putem dobandi iertare prin credinta in jertfa Lui. Si daca El a fost Jertfa, cine suntem noi sa nu fim, la scara noastra infinitezimala, jertfe la randul nostru?
Colegi de-ai tai spun altfel, iata: http://www.zooland.ro/homosexualitat...a-animala-3880
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.07.2015, 13:08:30
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Boala este o consecință a păcatului lui Adam, adică a ruperii legăturii cu Dumnezeu, care este Viață și dă viață. Boala este semnul intrării morții în om, al cărui trup, despărțit de Izvorul Vieții, a devenit coruptibil. A început să moară. Moartea este, deci, prezentă în lume pretutindeni, în foarte multe forme. Lumea întreagă este într-o măsură mult mai mare moartă decât vie.
În lumea asta a intrat Hristos, suferind și El durerile, chinurile și moartea în trup, ca să ne aducă, din nou, Viața, Învierea. Pe aceasta o primim și noi, prn participare, asumându-ne, adică, modul de viață cel nou, pe care ni-L arată Hristos.

Suferința unui copil ce se naște bolnav se datorează, deci, acestei morți atot-prezente în lume. Însă ea nu este o piedică pentru dobândirea adevăratei Vieți, ci poate fi chiar un mijloc. De aceea Domnul ne-a dăruit Viața, însă nu ne lasă durerile. Este nevoie de Cruce.
Va multumesc pentru raspuns!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.07.2015, 13:10:29
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Colegi de-ai tai spun altfel, iata: http://www.zooland.ro/homosexualitat...a-animala-3880
Aceea e propaganda. Nu realitate. Pentru informarea ta, crede-ma, stiinta e demult ideologizata, si da, se minte si in stiinta. Insa, daca gandesti logic, in spiritul Sf. Scripturi, vezi adevarul: Dumnezeu nu a creat abominatia. Abominatia se "creeaza" pe sine, de fapt, se naruie si se chinuie singura la nesarsit. Cu alte cuvinte, Iadul. Homosexualitatea, avortul, suicidul, si altele de acest fel, sunt, toate, Iad pregustat. Punct.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.07.2015, 13:11:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Da, ca sa ma lamuresc.
Lămurește-te și singur CITIND nu forumuri atee ci CĂRȚI. Începând cu catehismul ortodox.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.07.2015, 13:16:22
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Mai am o intrebare: nu mai stiu sigur cui i-a derut Dumnezeu sa-si ucida fiul epntru a-asi arata credinta in El...de ce ar face asta Dumnezeu?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.07.2015, 13:17:43
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Mai am o intrebare: nu mai stiu sigur cui i-a derut Dumnezeu sa-si ucida fiul epntru a-asi arata credinta in El...de ce ar face asta Dumnezeu?
Pune mana pe catehism odata!!!! Sau, trollezi?!
Reply With Quote
Răspunde