Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.08.2007, 21:39:48
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Eu am scris pe acest topic un raspuns la intrebarea dulcineei.
Se pare ca intrebarile pe care mi le-ati adresat au avut alt substrat...imi pare rau ca adevarul doare, dar asta e viata.

Vreau sa mai subliniez cateva chestiuni pe acesta tema, dupa care ma retrag din aceasta discutie.

Citand ancah:
"Mirela, am auzit o predica pe tema asta si parca se spunea acolo, ca botezul nu se repeta, caci copilul sau persoana a primit Duhul Sfant, fiind vorba de botezul la catolici."

Ca sa poti considera botezul unei alte confesiuni ca fiind valid trebuie sa apelezi la iconomie. Apelarea la iconomie se foloseste rar pt ca din cauza ei se poate altera un adevar valabil. BOR a apelat la iconomie, in privinta botezului catolic, dupa 1024... ea fiind prinsa deja in "vartejul" ecumenismului. Sa zicem ca apelarea la iconomie in acest caz a fost corecta(in cadrul BOR)...DAR de ce preotii ortodocsi boteaza copiii ortodocsilor asemeni catolicilor(prin stropire)? Sa stiti ca iconomia nu se aplica si in aceste cazuri. Ceea ce fac acesti preoti nu inseamna altceva decat o abuzare de iconomie. Repet... imi pare rau de aceste lucruri ce sa intampla in zilele noastre, dar acesta e adevarul...nu le-am scos de la mine, nici Sf Glicherie nu le-a inventat, ci au fost legi hotarate de Sf Parinti.

Citand mirelat:
"dupa cum vad, in bosv mai mare importanta are ce zice un glicherie, de ex., pe care ma faci sa cred ca il venerezi mai mult decat pe Maica Domnului, dupa semnatura pe care ti-ai tras-o. "

Nu am spus nimic impotriva sfintilor din cadrul BOR. Va respect deciziile luate in aceasta privinta... Dar rog deasemenea putin respect si din partea voastra...
Fiecare om are evlavie la un anumit sfant. daca ai citi viata acestui sfant ai vedea si tu de ce este sfant... pt cunostintele tale generale, iti recomand sa citesti viata lui.
sincer...folosesti un limbaj care nu ar trebui sa se foloseasca pe acest forum. E a II-a oara cand folosesti un limbaj inadecvat.

Mai repet pt cei care nu au fost atenti: Nu am venit aici ca sa impun anumite reguli ci doar ca sa va informez. Voi hotarati daca le aplicati sau nu. Decizia va apartine in totalitate.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.08.2007, 22:39:09
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Luly, multumesc pentru raspuns. Vezi, e chia r cazul meu. Am fost stropita la botez pentru ca eram bolnavicioasa, deci din motive de sanatate. Trebuie sa citesc sa vad ce inseamna iconomia, caci nu stiu.

In rest, te rog sa ne ierti pentru excesul de zel. Vrem cu totii sa fim cat mai buni credinciosi si fiecare gaseste modul sau pripriu de a o face.
Inca odata multumiri pentru raspunsurile tale intotdeauna documentate.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.08.2007, 23:39:33
albinuta albinuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
cand sotul meu a fost confirmat ortodox nu s-a pus problema ca trebuie sa se boteze din nou, la ortodocsi, ci i s-a recunoscut botezul catolic.
e normal daca preotii au salarii de la vatican...:(ce ai vrea sa fie musulman?o sa se ajunga sa fie recunoscut si botezul musulman daca banii ar veni de acolo
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.08.2007, 23:42:30
albinuta albinuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina-elena
hai sa va intreb ceva in legatura cu botezul copiilor mei.
se da situatia: primmul copil a fost botezat doar prin stropire, imi amintesc perfect, chiar m-am mirat putin, dar apoi m-am gandit ca daca slujba si rugaciunile de pogorare a sfantului duh au fost spuse, nu-i nici o problema, si apoi preotul stie ce face(argumentul autoritatii). la al doilea, peste cativa ani , acelasi preot, de la biserica parohiei noastre, pe timp de iarna, cu biserica recisoara, a efectuat botezul cu scufundare cu tot.
se cere:
1)a ma lamuri cineva daca botezul copilului nr.1 e valabil, sau , Doamne fereste, ar trebui s-o mai botez odata;
2)a incerca o elucidare a atitudinii preotului, in varsta de altfel, oare in perioada dintre cele 2 botezuri o mai fi citit cate ceva sau i-a fost solicitat de catre mai-marii lui sa nu mai faca treaba de mantuiala, la reclamatia vreunui nemultumit?
Sf Paisie Aghioritul si alti Sfinti ne-au dat exemple clare referitoare la botezurile catolice ..ca acestea nu sunt valide.si multe persoane au fost botezate prin scufundare ,botezul prin stropire nefiind recunoscut.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.08.2007, 23:46:43
albinuta albinuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
anca, ma indoiesc ca luly are dreptate. din moment ce dogmele noastre ortodoxe accepta botezul catolic, pentru aceia care vor sa devina ortodocsi, e clar ca nu are.
te rog frumos da-mi si mie mai multe informatii despre dogmele tale ortodoxe unde se accepta botezul catolic.din cate am citit eu in SF Parinti catolicii sunt declarati eretici.numai ortodoxia este credinta care duce la mantuire.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.08.2007, 23:49:42
albinuta albinuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirela, am auzit o predica pe tema asta si parca se spunea acolo, ca botezul nu se repeta, caci copilul sau persoana a primit Duhul Sfant, fiind vorba de botezul la catolici. Botezul de la protestanti, prin lipsa Tainelor, e cu totul altceva si difera total de cel ortodox. Dar poate ne lamureste cineva, care e mai in masura ca mine.
ce taine au catolicii?te indepartezi de biserica mama-scumpa noastra ortodoxie ca sa dai dreptate catolicilor!?ei sunt afurisiti de sfintii parinti?!
si inca ceva..un proverb destul de adevarat:spune-mi cu cine te iei ca sa iti spun cine esti...:(
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.08.2007, 00:38:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de albinuta
te rog frumos da-mi si mie mai multe informatii despre dogmele tale ortodoxe unde se accepta botezul catolic.din cate am citit eu in SF Parinti catolicii sunt declarati eretici.numai ortodoxia este credinta care duce la mantuire.
draga mea, eu m-am casatorit in strainatate, iar cununia religioasa a fost oficiata de un preot, consilier patriarhal, care fusese trimis acolo de PF Teoctist, pe o perioada anume, la cererea comunitatii romanesti. acest preot l-a confirmat ortodox pe sotul meu, inainte de a ne casatori. pentru aceasta i s-a cerut sa aduca certificatul de botez (catolic) si in baza acestuia s-a facut slujba de confirmare.

bottom line, eu una nu sunt genul sa ma indoiesc de ceva care este aprobat de cei in masura sa judece asta. adica nu ma consider eu cea in masura sa ii invat pe cei care conduc biserica noastra.

ptr luly: scuze daca te simti cumva lezat/a de cele spuse aici, tu insa ai ales sa scrii pe acest forum, nu te-a obligat nimeni. acest glicherie o fi sfant ptr voi, stilistii, insa atata timp cat el a separat credinciosii in sanul aceleiasi biserici ortodoxe, ptr mine nu e OK. nu e vorba de calendar aici - dupa cum stii BOR are relatii f. bune cu Patriarhii care pastreaza calendarul vechi, insa in unanimitatea bisericilor respective - pe cand BOSV este neascultatoare si se vrea o biserica ortodoxa alternativa in Romania, aici este buba.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.08.2007, 01:23:53
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de albinuta
Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirela, am auzit o predica pe tema asta si parca se spunea acolo, ca botezul nu se repeta, caci copilul sau persoana a primit Duhul Sfant, fiind vorba de botezul la catolici. Botezul de la protestanti, prin lipsa Tainelor, e cu totul altceva si difera total de cel ortodox. Dar poate ne lamureste cineva, care e mai in masura ca mine.
ce taine au catolicii?te indepartezi de biserica mama-scumpa noastra ortodoxie ca sa dai dreptate catolicilor!?ei sunt afurisiti de sfintii parinti?!
si inca ceva..un proverb destul de adevarat:spune-mi cu cine te iei ca sa iti spun cine esti...:(
E vorba de o predica a IPS Serafim Joanta. Presupun ca un mitropolit stie despre ce vorbeste, nu? Eu nu ma indepartez de BO, caci nu am de ce, dar stiu ca BO a anulat anatema impotriva BC si o considera biserica sora.
Despre tainele catolicilor poti citi pe site-ul catolic. Pe mine ma preocupa numai tainele ortodoxe.
Dar ce ai vrut sa zici cu proverbul? Il cunosc, dar nu vad legatura.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.08.2007, 02:26:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Ierarh Glicherie are moastele depuse la Biserica Manastiruii Slatioara. Presupun ca nu a ajuns sa fie sant pentru ca a mentinut calendarul iulian ,ci din multe alte considerente. Existenta moastelor spune tot. Sa avem respect pentru Duhul Sfant Care l-a luminat pe Sf. Glicherie. Iar celelalte probleme cu calendarul sunt la nvel de BOR - BOSV, nu la nivelul nostru de useri.
rog sa ma ierte cei care nu vor puteas digera aceste cvinte, dar sa pastram decenta si sa aratam smerenie fata de un sfant.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.08.2007, 03:59:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

este cinstit de BOR? in ce zi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12
Botezul Hartford Biserica Ortodoxa Romana 34 30.12.2009 13:30:00
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 01:10:00