Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 15.01.2007, 15:52:40
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Cristi... ai sunat exact ca petre tutea.
Jeniffer...in viziunea mea dincolo de diferentele de credinte intre atei si fundamentalisti religiosi, sunt putine diferente in mentalitatea celor 2 grupuri.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 19.01.2007, 11:54:54
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

jeniffer, sunt de acord ca se pot crea iluzii optice si vedenii de toate felurile. Din cauza asta am verificat de fiecare data imediat ce m-am trezit daca era real ce vazusem din afara corpului.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 19.01.2007, 12:33:29
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Plecand de la aceste intrebari: "D-zeu dupa ce l-a creat pe Lucifer, i-a lasat posibilitatea sa cada? sau altfel cum ar fi putut cadea daca nu exista aceasta varianta? Nu se putea crea o lume in care sa nu existe de loc raul, sa nu existe notiunea de greseala si sa fie imposibila orice cadere pt orice fiinta creata?", pot spune urmatoarele lucruri:
- Dumnezeu este desavarsit, lumea pe care a creat-o nu este desavarsita, are in ea chemarea spre aceasta stare. Astfel, ingerii au avut posibilitatea sa progreseze in bine, sau sa rupa legatura cu El. Dumnezeu a ingaduit caderea pentru ca a respectat alegerea. Daca ar fi creat lumea perfecta, lumea ar fi fost pasiva intru totul in aceasta titulatura.
- Dumnezeu nu pierde ceva din fiinta sa prin caderea noastra sau a ingerilor, dar nici nu dobandeste ceva prin mantuirea unora dintre noi - pentru ca nu suntem de aceeasi fiinta.
- Prefer sa aud de un rai in care suunt prezente fiintele care au depus efortul de a face trecerea de la chip la asemanare, decat sa aud de un rai in care sunt persoane care doar au fost declarate drepte, dar fara a depune vreun efort in acest sens.
- Cel ajuns in rai nu va mai cadea - deci, exista o lume in care caderea apare imposibila.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 19.01.2007, 14:38:35
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

"Cel ajuns in rai nu va mai cadea - deci, exista o lume in care caderea apare imposibila."
Asta duce la 3 concluzii:
1. In rai nu exista libertate
2. In rai toti se afla intr-o stagnare continua
sau
3. Raiul reprezinta iluminarea spirituala deplina
Cu 1 nu ati fost de acord mai devreme, iar avand in vedere cum sunt oamenii considerati drepti, ma indoiesc si de varianta 3....
Sunt curios ce voiai sa zici cu aceasta ultima fraza...
Reply With Quote
  #95  
Vechi 19.01.2007, 14:53:45
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

In rai exista adevarata libertatate, spun ca nu va mai cadea, pentru ca vointa omului a devenit una cu vointa lui Dumnezeu, omul nu mai vrea ceva contrar Creatorului.
Nu exista stagnare, exista un alt mod de existenta; daca Dumnezeu este prezent in lume insemna ca este doar in miscare? Sfintii Parinti vorbesc de nemiscarea lui Dumnezeu - nu are spre ce sa tinda. Maxim Marturisitorul vorbeste de o "miscare stabila".
In legatura cu al treilea punct, consider ca starea celui ajuns in rai, cunoaste o continua crestere in bine; omul devine desavarsit prin participare si nu prin propria fiinta.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 19.01.2007, 16:22:30
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

vointa omului a devenit una cu vointa divinitatii?? E totuna cu privarea libertatii...
Reply With Quote
  #97  
Vechi 19.01.2007, 16:35:55
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Ce este raiul?
Reply With Quote
  #98  
Vechi 19.01.2007, 17:03:32
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Da, vointa omului a devenit una cu vointa divinitatii. Nu inseamna privarea libertatii. Dumnezeu poate sa distruga lumea dar nu vrea, nu este un semn de slabiciune, nu o face pentru ca nu a creat lumea pentru acest scop. Omul nu mai face nimic rau in rai - nu pentru ca nu ar avea libertate, ci pentru ca este intarit in bine. Cand iubesti cu adevarat si simti ca esti iubit cu adevarat, nu mai doresti sa te desparti de cel iubit, doresti ca aceea iubire sa nu cunoasca sfarsit, asta nu insemna ca esti lipsit de libertate, poti sa nu mai iubesti. Dar, daca vei fi in iubirea mentionata si te vei desparti de cel iubit, inseamna ca nu ai iubit cu adevarat.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 19.01.2007, 20:25:04
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Pt jeniffer: un element de teologie crestina. Teoretic este locul in care "cei drepti" ajung dupa ce mor, in comuniune cu binele absolut.
Pt dan: am inteles acum ideea...oamenii care ar trebui sa ajunga in rai chiar nu au vointa proprie... singura decizie din viata lor este sa se transforme in pionii unui sistem de ideei...foarte interesant
Reply With Quote
  #100  
Vechi 19.01.2007, 21:54:43
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Avand in vedere ca plec de la datul scripturistic - omul este creat dupa chipul lui Dumnezeu - tinde spre asemanarea cu El - actiunea de a face vointa mea cat mai asemanatoare cu cea divina, face parte din ratiunea mea de a fi. Deci, nu-i consider pe cei ajunsi in rai ca fiind lipsiti de vointa, dimpotriva au o vointa "realizata, implinita". Eu cred ca cel care nu ajuge la ceea ce am marturisit, este lipsit de vointa, pentru ca este purtat de diverse patimi - "cand incolo, cand aici" - acesta este un pion in existenta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum corecteaza Dumnezeu raul NECTARIE Generalitati 3 10.01.2011 14:58:42
Minunea de la Raul Iordan Laurentiu Intamplari adevarate 11 19.01.2010 13:49:08
Ingerii, oamenii si raul Marius22 Generalitati 135 30.11.2009 15:09:06
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 21:56:45