Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 23.01.2007, 22:08:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Si uite....sunt in sfarsit de acord cu cristi...
Dar pe final am observat o vaga referinta la discutie...deci..sa sper la mai mult?
Si vezi jeniffer...logic vorbind...sa dovedesti ca nu exista nici un Dumnezeu este cam la fel ca si cum ai dovedi ca exista: imposibil..cel putin la nivelul actual al perceptiei si constiintei umane. Deci..e o chestiune de credinta
Deci...e o chestiune de credinta si de respect reciproc, pina la urma urmei. Cei ce nu cred in Divinitate si in creationism ar trebui sa vina macar cu minime argumente despre origina omului in viziunea lor, a vieti ,a lumii in general. Noi avem vechiul si noul testament, manuscrise, descoperiri arheologice, insasi traditiile si obiceiurile crestine transmise din generatie in generatie etc , etc. Ei ce argumente , dovezi au?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 24.01.2007, 00:24:58
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Nu m-as baga in evolutie sau creationism...e un camp minat, si prefer sa nu indreptam discutia intr-o directie ce va degenera intr-o cearta inutila. Eu vorbeam de argumentarea ideii..tot zice de spiritele imaginare...dar nu spune de ce nu sunt reale,etc. Nu iau aici nici o parte...dar va rog de dragul discutiei inteligente...aduceti si argumente solide din cand in cand...si unde nu aveti...spuneti: "eu cred...dar nu pot sa argumentez..."
Reply With Quote
  #113  
Vechi 24.01.2007, 00:37:19
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Viata a aparut in oceane, prin reactii, acizi, baze, zahar, alge si organisme. Este demonstrat si aceasta varianta nu poate fi comparata miturilor din trecut, care nu se bazau pe studiu. Credintele in divinitate dau nastere unor idei diferite despre natura vietii de cele reale si pot crea fenomene in care ratiunea este destabilizata. http://lgb.unige.ch/evolution/oriindex.htm
Reply With Quote
  #114  
Vechi 24.01.2007, 12:51:55
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

e adevarat ca asa a aparut, pt ca se spune ca Duhul Sfant se plimba pe deasupra apelor, si nu poti nega ca exista Duhul Sfant!

Si orcium , acizii si bazele cine le-a creat?

"Cum am mai afirmat binele si raul sunt moduri de a privii lumea".

Binele si raul se pot stabili f simplu dupa legea bunei morale sau si mai simplu dupa principiul ce tie nu iti place altuia nu-i face, asa ca nu e nici o confuzie aici. Raul exista si sunt lucruri pe care orice om le considera rele fara dubii de ex cancerul , moartea unei rude parinte sau ceva apropiat, nedreptatea, durerea fizica, etc.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 24.01.2007, 13:13:05
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

"Binele si raul se pot stabili f simplu dupa legea bunei morale sau si mai simplu dupa principiul ce tie nu iti place altuia nu-i face, asa ca nu e nici o confuzie aici. Raul exista si sunt lucruri pe care orice om le considera rele fara dubii de ex cancerul , moartea unei rude parinte sau ceva apropiat, nedreptatea, durerea fizica, etc."
"Legea bunei morale" e la fel de subiectiva. Daca eu as fi un masochist asta ar insemna ca trebuie sa chinui pe cei din jur? Eu spre exemplu proape niciodata(poate foarte rar si in circumstante cu totul deosebite)nu dau "pomana". Eu nu as cere si nu as primi asa ceva...dar asta sunt eu...altii pot avea alte idei. Raul exista in mintea fiecaruia...si acolo ramane. Acum din exemplele tale: moartea, eu personal nu o consider un lucru rau,sunt oameni carora durerea fizica le provoaca o placere psihologica.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 24.01.2007, 17:32:02
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
D-zeu dupa ce l-a creat pe Lucifer, i-a lasat posibilitatea sa cada? sau altfel cum ar fi putut cadea daca nu exista aceasta varianta?
Nu se putea crea o lume in care sa nu existe de loc raul, sa nu existe notiunea de greseala si sa fie imposibila orice cadere pt orice fiinta creata?
D-zeu este drept de aceea ingaduie si bineele si raul, nu se poate pune problema ca de ce nu a creat o lume a binelui?? noi am transfosrmat binele in rau, de ce a ingaduit D-zeu? tocami pt ca este drept.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 24.01.2007, 19:33:47
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Duhurile nu exista, ca forme de viata, sint doar personificari. Este o diferenta intre pericolul natural si cel omenesc, deci morala se refera la protectia vietii.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 24.01.2007, 22:54:16
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"noi am transfosrmat binele in rau, de ce a ingaduit D-zeu? tocami pt ca este drept."

te cred ca noi am transformat in rau, dar de ce? pentru ca nu suntem perfecti, asa am fost facuti cu posibilitatea de a gresi, si in cazul asta mai tarziu sau mai devreme raul este facut, pt ca e posibil acest lucru din start...era bine sa nu existe aceasta posibilitate. De exemplu daca exagerez un pic, sa zicem ca americanii creaza clone in laborator, au gandire proprie si posibilitati de a face rele destule si monstrul din ele de tip Frankenstein se manifesta pana la urma....cine e de vina monstrul sau americanul?
In plus mai e o chestie sa zicem ca unii oameni sunt corecti respecta tot asa cum trebuie, ce vina au ei sa suporte nedreptatile altora? Ar trebui separati : asupritorii sa fie izolati sa stea cu de-ai lor, si oamenii respectosi,corecti intre ei-asa ar fi mai corect dar nu e nici pe departe asa.

Alexandr, daca ne luam dupa parerea nebunilor sau a anormalilor e clar ca nu ajungem nicaieri, trebuie sa ne luam dupa adevaruri universal valabile care includ si legea bunei morale, altfel degeaba traim (in haos). E clar ca exista ceva la care trebuie sa te raportezi si o influenta o are si ingerul pazitor (glasul constiintei).

jeniffer, nu ai zis inca cine sau ce ar putea misca obiectele. Mie mi s-au intamplat chestii la gen in fata mea...cine sau ce misca toate astea?

Reply With Quote
  #119  
Vechi 24.01.2007, 23:13:39
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Nu am nevoie de certitudini in ceea ce priveste duhurile, sint sigura ca nu exista.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 31.01.2007, 11:13:45
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Zis-a cel nebun in inima sa: "Nu este Dumnezeu!" (Psalmul 13:1)
Zis-a cel nebun întru inima sa: "Nu este Dumnezeu!" (Psalmul 52:1)
Aceste cuvinte sunt vrednice de crezare și adevărate. (Apocalipsa 22:6)

Jenico, nebuna mica... :rolleyes:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum corecteaza Dumnezeu raul NECTARIE Generalitati 3 10.01.2011 14:58:42
Minunea de la Raul Iordan Laurentiu Intamplari adevarate 11 19.01.2010 13:49:08
Ingerii, oamenii si raul Marius22 Generalitati 135 30.11.2009 15:09:06
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 21:56:45