Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.04.2012, 23:22:42
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca cineva vrea sa asculte de pastorii neoprotestanti la sfarsit o sa aiba surpriza ca locul binecuvantat asteptat sa fie exact ce nu se asteptau si sa vada.
Frate Catalin, iarta-ma dar nu prea cred profetia asta a ta. Daca vei fi tu portarul Raiului probabil ca ne-ai face astfel de surprize, dar...

Eu mai degraba as crede ceva asemanator scris de Spurgeon, un predicator englez:
- Voi vedea acolo oameni de care n-am crezut ca-i voi vedea vreodata.”
- Nu voi vedea acolo oameni de care am crezut ca vor fi acolo.”
- Ma voi mira ca eu am ajuns acolo.”
Asta si suna un pic mai smerit, asa-i?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.04.2012, 23:23:58
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Hristos a înviat și pentru eretici!
Adevarat a inviat!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.04.2012, 09:05:32
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
In crestinism nu am identificat instructiuni psihologice la fel de profunde ca cele budiste privind linistirea mintii, conditie absolut necesara unirii curate cu intelesurile tainice ortodoxe.
Hristos a spus: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti! Fa si tu asta si vei avea o minte linistita. Iubirea amice, linisteste TOT trupul omului, nu doar mintea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.04.2012, 14:54:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Frate Catalin, iarta-ma dar nu prea cred profetia asta a ta. Daca vei fi tu portarul Raiului probabil ca ne-ai face astfel de surprize, dar...

Eu mai degraba as crede ceva asemanator scris de Spurgeon, un predicator englez:
- Voi vedea acolo oameni de care n-am crezut ca-i voi vedea vreodata.”
- Nu voi vedea acolo oameni de care am crezut ca vor fi acolo.”
- Ma voi mira ca eu am ajuns acolo.”
Asta si suna un pic mai smerit, asa-i?
Cum am mai mentionat de mai multe ori, nu e profetia mea sau parerea mea. E ceea ce spune Biserica dintotdeauna si Biserica Ortodoxa. Nu dau citatul din sfinti si duhovnici pentru ca nu o sa placa celor ce li se adreseaza cuvintele dure, eu redau sub forma mai usor de citit pentru urechile sensibile.
Nu iti mai amintesti, chiar tu ai dat de pe site-ul Manastirii Dervent converirea ereticilor al ortodoxie (luterani, calvini) si acolo scris ca cel ce intra in Biserica trebuie sa marturiseasca faptul ca exista trei cete ale celor trecuti din viata aceasta: prima a sfintilor care au ajuns in Rai, a doua a ortodocsilor care au murit fara sa faca si canonul si se pot mantui si a treia a paganilor, ereticilor (si ortodocsii care au trait in faradelegi) care au ajuns in Iad.
Nu am dat de exemplu citatul din parintele Cleopa, ca nu ar fi placut neoprotestantilor.
Tu imi dai ce spune un predicator englez, cred ca ti-ai dat seama din mesajele mele de pana acum ca eu nu pun prea multa baza pe teologia aceasta pe care o consider filozofie. Predicatorul isi expune niste pareri, filozofii, din ce a inteles el, nu stie daca e si adevarat ceea ce a spus. Pe cand sfintii si duhovnicii ortodocsi stiu si despre ce vorbesc, unii avand har si inainte vedere. Asadar e evident ca nu am cum sa aleg intre ce spune un predicator sau mai multi si ce spun sfintii si duhovnicii ortodocsi.
Smerenia nu se refera la adevar, nu e cineva smerit daca spune ca musulmanii sunt dreptcredinciosi, dimpotriva, spune un neadevar. Sau daca spuen ca un criminal e un mare credincios, adica sa fie smerit si sa considere crima o fapta buna, ca altfel se mandreste. Daca tu spui ca Romania este in sud estul Europei te mandresti? Sau trebuie sa spui ca e in Asia, ca sa fii smerit de cel ce nu stie adevarul sau nu s-a ostenit sa il afle? E simplu de raspuns.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.04.2012, 21:50:31
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Hristos a spus: Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti! Fa si tu asta si vei avea o minte linistita. Iubirea amice, linisteste TOT trupul omului, nu doar mintea.
Mentionand de "linistirea trupului" ca efect al linistirii mintii in dragoste - inseamna ca ai un anumit nivel de experienta in ceea ce se numeste "linistire".

Cand te sageteaza iubirea, trupul se topeste si nici nu-l mai simti, pentru ca devine atat de usor, ca parca ar fi nematerialnic.

Mintea (implicit inima) poate sta in gandul dragostei conform sistemului budist in trei stadii, care pot fi explicate detaliat in 9 trepte.

Cele trei stadii:

1)atentie intrerupta: treptele 1-7
2)atentie continua: treapta 8
3)atentie spontana: treapta 9


Conditiile necesare atingerii linistirii desavarsite (tranquil abiding) sunt dezlipirea de cele lumesti si multumirea cu putin.

Fara acestea nu putem urca nici macar pe prima treapta.


"Linistirea" este singura stare puternica si patrunzatoare a mintii care poate intelege si gusta miezul virtutilor.

Cea mai importanta virtute este intelegerea "Persoanei" - intelegerea Lui Dumnezeu.

Fara o minte linistita nu-L putem vedea clar.

Cele noua trepte ale linistirii sunt:

------------ ATENTIA INTRERUPTA----------------------------
1. asezarea mintii (in dragoste - daca dragostea este intelesul stabilizator)
2. asezarea continua a mintii
3. reasezarea
4. asezarea apropiata (intima)
5. controlul
6. impacarea
7. impacarea deplina

------------ATENTIA CONTINUA-----------------------------
8. unitatea mintii


----------ATENTIA SPONTANA------------------------------
9. echilibrul natural


Pentru fiecare treapta sunt explicatii detaliate, care instruiesc ucenicul cum sa recunoasca miscarile gresite ale mintii, cum sa evite inclinarile in extreme, care sunt din ce in ce mai subtiri pe masura ce mintea devine mai fina si clara.
__________________

Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.04.2012, 22:09:19
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit "florin.oltean75

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
...conform sistemului budist...
As fi tare fericita sa vad un post al tau din invataturile Sfintilor Parinti, daca tot te declari ortodox...iar de refuzi aceasta invatatura, de ce nu scrii domnule 'budist' la descrierea ta? Sincer eu am facut deja alergie la budismul ce-l tot promovezi tu...


P.S: Ia documenteaza-te matalica din Sfintii Parinti, ca tot ai capacitatea s-o faci, vad, si mai revino atunci pe aici...
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.04.2012, 22:19:15
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
As fi tare fericita sa vad un post al tau din invataturile Sfintilor Parinti, daca tot te declari ortodox...iar de refuzi aceasta invatatura, de ce nu scrii domnule 'budist' la descrierea ta? Sincer eu am facut deja alergie la budismul ce-l tot promovezi tu...


P.S: Ia documenteaza-te matalica din Sfintii Parinti, ca tot ai capacitatea s-o faci, vad, si mai revino atunci pe aici...
Nu stiam ca credinciosii adevarati fac alergii.
Este o lectie pentru mine.

Oricum, multumesc pentru diminutive.

Sa fii binecuvantata, plina de intelepciune si dragoste!
__________________

Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.06.2012, 02:50:42
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
As fi tare fericita sa vad un post al tau din invataturile Sfintilor Parinti
Pai, sora draga, culmea e ca Florin a postat deja cateva pagini minunate din invataturile Parintilor nostri. Si, de nu ma insala memoria, acum vreo luna Florin se declarase ... crestin ortodox. (Ma insel?)
O fi aceasta vreo tehnica budhista de linistire a mintii?... Sau vreun moment de echilibristica pe coarda identitatii spirituale?
Imi place sa cred ca Florin stie bine ce face. Si ca face bine - spre Bine, spre Frumos, spre Adevar.

Domnul sa ne ocroteasca si sa ne lumineze! AMIN+
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.06.2012, 18:23:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu sectantii nu se sta de vorba,este pozitia fara echivoc a tuturor Sfintilor Parinti.Daca omul aflat in inselare,adica intr-o secta a satanei,doreste curat in inima sa auda Adevarul atunci ii poti arata invatatura ortodoxa si apoi il poti indruma spre un preot pentru calauzire duhovniceasca.Nu trebuie intrat in polemica cu cei rataciti pt ca Sfintii Parinti au lamurit deslusit ereziile si ratacirile,cele din prezent nefiind decat apariti sub alta forma a celor din trecut,pentru ca necuratul revine mereu.Din momentul ce totul a fost clarificat la Sinoade sub calauzirea Duhului Sfant nu mai este nimic de discutat sau,Doamne fereste!,de negociat.Sfintii Parinti erau blanzi cu omul,sufereau alaturi de el,se luptau pentru a-l scoate din pacate dar au fost intransigenti cu erezia.Nu-i loc de discutie.Orice secta isi prolifereaza veninul prin mai multe mijloace,unul dintre ele fiind deschiderea unor discutii care nu numai ca nu se vor finaliza ci sunt facute tocmai in acest scop,de smintire si prozelitism.Daca nu elimina veninul ii sufoca.Nu confundati dragostea pentru fiinta umana cu deschiderea usii la erezie.Este alegerea fiecaruia cum isi asterne drumul spre mantuirea sufletului dar calea este numai una singura si a fost aratata de la inceput,fara schimbare si oprire in Sfanta Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.06.2012, 19:21:03
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Sfintii Parinti erau blanzi cu omul,sufereau alaturi de el,se luptau pentru a-l scoate din pacate dar au fost intransigenti cu erezia.Nu-i loc de discutie.
Si cum consideri dumneata ca erau atat de blanzi Sf Parinti din moment ce nici macar de discutie nu era loc? Cum sufereau alaturi de om si cum luptau daca nici nu ii vorbeau? Si cum erau intransigenti cu erezia daca nu vorbeau? In ce consta blandetea si lupta pentru un suflet? In intoarcere cu spatele si lasare in plata Domnului?

Pe vremea Sf Parinti nu era ce este acum. Ereticii ieseau din Biserica, deci stiau invatatura ei. Acum ereticii se nasc eretici, stiind ca adevarul e numai la ei, si pot sa nu afle niciodata alta varianta, mai ales daca dau de oameni care gandesc ca nu e loc nici macar de discutie. Putini sunt insa oamenii care stiu ce inseamna lupta. Pe multi ii doare in cot de altii si ii intereseaza doar frica lor de prozelitism.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 16:05:04
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 11:44:58
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 01:20:01
Hristos a inviat! bmd Biserici Protestante 8 28.05.2009 16:22:39
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 22:18:35