Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 18.03.2013, 17:55:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, doar interpretarile sectare.
Daca vrei sa ma contrazici, sa vii cu o interpretare ortodoxa, ceva pana in sec. XIX care zice ca numarul fiarei "666" reprezinta literal cifrele "666".

Sau ca lepadare inseamna sa ai un numar trecut in actele de identate sau ceva care contine cifrele "666".
Eu nu am de ce sa-ti aduc nici o interpretare. Daca ai nevoie caut-o singur. Tu te-ai leagat si de versete din Biblie, cand le-am postat si le-ai interpretat dupa cum ti-a venit... Asa ca din partea mea... nimic. Cauta singur.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 19.03.2013, 00:19:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu s-a pus problema daca un preot sa refuze sau nu "orele suplimentare" ci daca sa fie platit si cu cat.

Si cred ca e in drept sa fie platit, scrie si in Sf. Scriptura asta dar unii nu stiu decat anumite pasaje care sunt conforme cu o anumita perspectiva - ca neoprotestantii.
ce-ar fi sa-mi arati unde spune una ca asta Hristos?
Citat:
Poti oricand sa alegi alt preot.
Simplu.
si preotul spagar cum ramane? Biserica nu este "pestera de talhari", ca sa-l citez pe Hristos, iar aici venim sa cautam mantuirea, NU sa o cumparam cu suma impusa de un preot

Last edited by stefan florin; 19.03.2013 at 00:22:59.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 19.03.2013, 00:25:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ce-ar fi sa-mi arati unde spune una ca asta Hristos?
Autoritatea Sf. Ap. Pavel nu e suficienta penru tine?
1 Corinteni cap. 9

Citat:
si preotul spagar cum ramane? Biserica nu este "pestera de talhari", ca sa-l citez pe Hristos, iar aici venim sa cautam mantuirea, NU sa o cumparam cu suma impusa de un preot
Pai ce, sta mantuirea ta in manile preotului respectiv si nu o poti dobandi decat cu suma cutare?

El cere o suma ca stie ca asta e "vadul", vrei nunta de fitze la biserica mare, centrala, etc., platesti tariful, daca nu vrei sa dai atatia bani, mai sunt 10 in spatele tau care sunt dispusi sa dea suma asta, iar mataluta te multumesti si cu o bisericuta mai de cartier, salvezi si bani si inveti si smerenia in contul lor, deci esti dublu castigat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.03.2013 at 00:29:26.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 19.03.2013, 00:26:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eu nu am de ce sa-ti aduc nici o interpretare. Daca ai nevoie caut-o singur. Tu te-ai leagat si de versete din Biblie, cand le-am postat si le-ai interpretat dupa cum ti-a venit... Asa ca din partea mea... nimic. Cauta singur.
Eu n-am interpretat, tu ai interpretat si eu ti-am zis ca e o prostie sectara iar daca vrei sa ma contrazici, sprijina ce spui cu surse ortodoxe - care evident nu exista.

N-am ce cauta, stiu sigur ca asta cu interpretarea literara si superstitioasa a lui "666" o prostie care e importata de la sectari, nu are cum sa fie ortodoxa.

Asa ca la alt raspuns nici nu ma asteptam.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.03.2013 at 00:32:45.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 19.03.2013, 00:33:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai n-am ce cauta, stiu sigur ca o prostie care stiu ca e importata de la sectari nu are cum sa fie ortodoxa, oricat ar tipa sectarii in haine ortodoxe ca este.

Asa ca la alt raspuns nici nu ma asteptam.
Iti arati iar si iar nerusinarea cu care vorbesti despre altii, pe care nu ii cunosti; in schimb tu te rusinezi sa scrii ca esti ortodox. In aceste conditii sunt mai mult ca sigura ca nici nu esti. Asa ca pastreaza-ti jignirile pentru tine ca le meriti cu prisosinta.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 19.03.2013, 00:34:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iti arati iar si iar nerusinarea cu care vorbesti despre altii, pe care nu ii cunosti; in schimb tu te rusinezi sa scrii ca esti ortodox. In aceste conditii sunt mai mult ca sigura ca nici nu esti. Asa ca pastreaza-ti jignirile pentru tine ca le meriti cu prisosinta.
Eu cred ca are forumul destul ortodocsi de eticheta - se cunosc dupa cum fac caz de ea, semn ca doar atata au, asadar nu vreau sa risc sa fac unul in plus. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 19.03.2013, 00:43:57
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eu nu am de ce sa-ti aduc nici o interpretare. Daca ai nevoie caut-o singur. Tu te-ai leagat si de versete din Biblie, cand le-am postat si le-ai interpretat dupa cum ti-a venit... Asa ca din partea mea... nimic. Cauta singur.
Pai, cam are dreptate AlinB.

Iata ce spune un autor despre numarul fiarei:

Pe seama acestui număr s'au făcut numeroase speculații, fiecare în funcție de alfabetul și maniera în care se operează calculul. Cea mai probabilă rămâne aceea care, în valorile numerice ale alfabetului ebraic, îl indică pe Caesar Neron, împăratul Romei, primul mare persecutor al creștinilor: QSR = 10 + 60 + 20; NRON = 50 + 20 + 6 + 50; totalul: 666. Semnificația poate fi însă și de ordin mai general: cifra 7 (simbolul perfecțiunii) minus 1 = simbolul imperfecțiunii, repetată de trei ori în 666; acest număr îl poate desemna pe omul total imperfect, pe cel ce întruchipează tot ce este mai rău. În cazul lui Nero (sau Neron), el poate fi persoana istorică reală, dar și arhetipul celor ca el de-a lungul istoriei.


Stiti cine este ?
Reply With Quote
  #98  
Vechi 19.03.2013, 00:44:55
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca are forumul destul ortodocsi de eticheta - se cunosc dupa cum fac caz de ea, semn ca doar atata au, asadar nu vreau sa risc sa fac unul in plus. :)
La tine nici eticheta nu tine de la un spalat la altul.
La teorie te pricepi: arata-mi si mie unde scrie ca ai voie sa iti bati joc de credinta unui om? Bataia ta de joc este asociata cu ura. Asa intelegi tu ortodoxia? Atunci n-o intelegi de loc.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 19.03.2013, 00:51:37
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
La teorie te pricepi: arata-mi si mie unde scrie ca ai voie sa iti bati joc de credinta unui om? Bataia ta de joc este asociata cu ura. Asa intelegi tu ortodoxia? Atunci n-o intelegi de loc.
Nu v-am vazut la fel de grabita sa aprati dreptul catolicilor sau al protestantilor la propria lor credinta, atunci cand coreligionarii D-vs. i-au facut in fel si chip.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 19.03.2013, 01:10:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu v-am vazut la fel de grabita sa aprati dreptul catolicilor sau al protestantilor la propria lor credinta, atunci cand coreligionarii D-vs. i-au facut in fel si chip.
MihaiG, sunt suficienti catolici pe acest forum, care sa va ia apararea.
Intre noi vorbind, nu stiu de ce stati pe acest forum si nu mergeti pe forumul catolic, unde ati vorbi la unison?!? Pentru mine e o enigma acest lucru. Dar daca va simtiti bine aici, ramaneti, dar nu va plangeti ca sunteti printre ortodocsi.
Din pacate catolicii vad lucrurile putin diferit de ortodocsi; cum as putea sa va iau apararea in diferentele de credinta? Noi trebuie sa ne preocupam doar de ortodocsi si sa ne aparam de injuriile aduse de cei din afara ortodoxiei; si sunt destui din acestia, unii chiar cu blana.
Dar aveti dreptul la credinta catolica; nu trebuie nimeni sa va apere in acest sen. Este un drept primit de la botez.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 17:00:37
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 14:49:50
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 19:39:34
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 05:49:55
Biroul de Presă și Comunicații al Patriarhiei Române Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 1 13.03.2009 00:40:05