Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.03.2013, 01:18:42
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Din pacate catolicii vad lucrurile putin diferit de ortodocsi; cum as putea sa va iau apararea in diferentele de credinta? Noi trebuie sa ne preocupam doar de ortodocsi si sa ne aparam de injuriile aduse de cei din afara ortodoxiei;
Pai, mai sus, spuneati ca nu ai voie sa-ti bati joc de credinta unui om. Cand, deunazi, la alegerea noului Papa, userul pretins ortodox Decebal i-a facut pe catolicii din piata Sf. Petru "pseudocrestini", n-am remarcat sa sariti sa ii atrageti atentia ca nu se face sa-si bata joc de credinta lor.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 19.03.2013, 01:30:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Pai, mai sus, spuneati ca nu ai voie sa-ti bati joc de credinta unui om. Cand, deunazi, la alegerea noului Papa, userul pretins ortodox Decebal i-a facut pe catolicii din piata Sf. Petru "pseudocrestini", n-am remarcat sa sariti sa ii atrageti atentia ca nu se face sa-si bata joc de credinta lor.
Regret, dar nu am citit acel mesaj. Nu m-a pasionat in mod deosebit schimbarea papei, dar consider ca e un lucru bun, ca a venit un papa inclinat indeosebi spre rugaciune. Cred ca am scris acest lucru.
Pentru problema ta trebuie sa te adresezi altcuiva, nu mie.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 19.03.2013, 11:15:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Autoritatea Sf. Ap. Pavel nu e suficienta penru tine?
1 Corinteni cap. 9
e o MARE DIFERENTA intre ce spune aici Pavel si ce fac acum unii preoti



Citat:
Pai ce, sta mantuirea ta in manile preotului respectiv si nu o poti dobandi decat cu suma cutare?
botezul este primul pas spre mantuite. Ti se pare normal ca sa fie cumparat?

Citat:
El cere o suma ca stie ca asta e "vadul", vrei nunta de fitze la biserica mare, centrala, etc., platesti tariful, daca nu vrei sa dai atatia bani, mai sunt 10 in spatele tau care sunt dispusi sa dea suma asta, iar mataluta te multumesti si cu o bisericuta mai de cartier, salvezi si bani si inveti si smerenia in contul lor, deci esti dublu castigat.
si ti se pare ca acest lucru e in regula, ca un preot sa vada cum este "vadul"?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 19.03.2013, 11:21:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tu ai cumpărat botezul copiilor/finilor/nepoților tăi?
Sau ai auzit de așa ceva?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #105  
Vechi 19.03.2013, 12:06:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tu ai cumpărat botezul copiilor/finilor/nepoților tăi?
Sau ai auzit de așa ceva?
nu am copiii, dar am participat la cateva botezuri in care preotul a impus cat sa se dea pentru botez.
ps: la inmormantarea bunicii dupa tata, preotul satului a IMPUS lui tata cat sa dea, altfel NU ar fi inmormantat-o pe bunica. Din pacate sunt "N" cazuri de acest fel
Reply With Quote
  #106  
Vechi 19.03.2013, 12:24:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
e o MARE DIFERENTA intre ce spune aici Pavel si ce fac acum unii preoti
Asta este o apreciere generica si subiectiva.

Citat:
botezul este primul pas spre mantuite. Ti se pare normal ca sa fie cumparat?
Daca vrei musai botez de fitze la biserica de fitze mi se pare normal sa platesti taxa de fitze.

Romanul are o vorba: domnia si prostia se platesc.

Citat:
si ti se pare ca acest lucru e in regula, ca un preot sa vada cum este "vadul"?
Cand sunt 100 amatori si timpul iti permite doar 10 botezuri, care ar trebui sa fie criteriul de departajare?
Avand in vedere ca poate majoritatea nici nu sunt din parohia respectiva ci cum ziceam, vor o anumita biserica din motive de fitze, de ce sa nu le taxezi fitzele (botezul e gratis)?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 19.03.2013, 12:27:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu am copiii, dar am participat la cateva botezuri in care preotul a impus cat sa se dea pentru botez.
ps: la inmormantarea bunicii dupa tata, preotul satului a IMPUS lui tata cat sa dea, altfel NU ar fi inmormantat-o pe bunica. Din pacate sunt "N" cazuri de acest fel
Sumele fiind ...care in cele doua cazuri?

In cazul inmormantarii, a incercat sa negocieze si preotul nu a acceptat?

Daca ar fi adus un preot din alta parte, ce se intampla?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.03.2013 at 12:31:15.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 19.03.2013, 12:30:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Pai, mai sus, spuneati ca nu ai voie sa-ti bati joc de credinta unui om. Cand, deunazi, la alegerea noului Papa, userul pretins ortodox Decebal i-a facut pe catolicii din piata Sf. Petru "pseudocrestini", n-am remarcat sa sariti sa ii atrageti atentia ca nu se face sa-si bata joc de credinta lor.
Probabil se referea la faptul ca dupa el, crestini adevarati sunt doar cei botezati ortodocsi (si practicanti), cei de alte confesiuni chiar daca sunt practicanti intr-un anumit fel, nefiind ortodocsi n usunt pe deplin crestini.

O pozitie asemanatoare cred ca o are oarecum si BRC fata de BO, deci n-ar trebui invinovatit prea tare.

Nu ca i-as lua aparerea, stiu ca respectivul are destule probleme.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 19.03.2013, 14:24:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sumele fiind ...care in cele doua cazuri?

In cazul inmormantarii, a incercat sa negocieze si preotul nu a acceptat?
În cazul botezului se bate obrazul, virtual.
În cazul înmormântării, la propriu.
Cu toate că lumea scapă din vedere o seamă de aspecte legate de: achitarea sau nu regulată a taxelor anuale, participarea la viața bisercii etc.
Și (nu zic că acum ar fi vorba de așa ceva!) când brusc au nevoie de biserică și preoții ei, după ce au ignorat-o amar de vreme, constată că nici să mori nu-i gratis. De parcă biserica aia n-are nevoie de întreținere...
Citat:
Daca ar fi adus un preot din alta parte, ce se intampla?
Nu cred că se bagă unii peste alții.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #110  
Vechi 20.03.2013, 22:03:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Comunicat !

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE ne informează:

În zilele de 23 și 24 martie 2013, cu prilejul Duminicii Ortodoxiei (prima din postul Sfintelor Paști), cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, la biserica ICOANEI din București va avea loc a VI-a ediție a manifestării religios-culturale intitulată ,, ICOANA - FEREASTRĂ SPRE DUMNEZEU”, organizată de Arhiepiscopia Bucureștilor și Protoieria 2 Capitală în colaborare cu Primăria Sectorului II.

Joi, 21 martie 2013, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Icoana Maicii Domnului cu pruncul de la Mănăstirea Nămăiești - jud Argeș va fi adusă spre a fi purtată în procesiunea organizată în ziua de 24 martie 2013 la Biserica Icoanei din București.

Sâmbătă, 23 martie 2013, programul manifestării va continua cu slujba Vecerniei (la orele 17.00) și procesiunea Lumina Ortodoxiei (la orele 18.30) în jurul parcului Icoanei din apropiere. În timpul procesiunii, preoții și credincioșii vor purta în mâini lumânări aprinse și vor cânta imne bisericești. Un detașament de jandarmi în uniforme de gală vor purta în mâini torțe aprinse.

Duminică, 24 martie 2013, după Sfânta Liturghie oficiată la biserica ICOANEI, de la orele 13.30, va avea loc procesiunea Icoana - fereastră spre Dumnezeu în jurul parcului Icoanei, cu opriri în cele patru laturi ale parcului. Preoții vor purta veșminte preoțești și cruci de binecuvântare în mâini. Credincioșii vor purta în mâini icoane și iconițe tip insignă în piept. În fruntea procesiunii vor fi purtate icoane împărătești, steaguri bisericești, cruci mari și toaca. La final, va fi citită rugăciunea de sfințire a icoanelor.

***
Icoana Maicii Domnului cu pruncul de la Mănăstirea Nămăiești - jud Argeș este considerată a fi una dintre cele 12 pictate de Sfântul Apostol și Evanghelist Luca, la dorința Maicii Domnului. Aceasta le-a dat apoi apostolilor înainte de a pleca la propovăduire. Potrivit aceleiași tradiții, icoana ar fi fost adusă la noi în țară de Sfântul Apostol Andrei. Datorită vicisitudinilor vremii biserica și icoana au fost acoperite de praful timpului și al uitării și au fost descoperite în urma unui vis, de un cioban care păștea oile în zonă. Începând din secolul XVI mănăstirea Nămăiești a dus o viață duhovnicească fără întrerupere, având în centru renumita icoană considerată ca fiind făcătoare de minuni. În anul 1778 sfânta icoană a fost îmbrăcată într-o ramă de argint de către Enache Postelnicu, iar în 1913 peste această ramă veche s-a pus o altă ramă mai mare, pe cheltuiala doamnei Elena General Rosty.

Astăzi icoana este renumită prin ajutorul dat femeilor care se roagă pentru a naște copii, pentru ajutorul dat bolnavilor de boli grave sau tuturor celor care se află în necazuri.

PROGRAM PELERINAJ ”ICOANA - FEREASTRĂ SPRE DUMNEZEU”
21-24 MARTIE 2013


JOI 21 MARTIE 2013
La ora 17.00 va sosi Icoana făcătoare de minuni de la Nămăiești la biserica Icoanei, unde va rămâne până pe data de 25 martie.

VINERI 22 MARTIE 2013
18.00 - 19.30 -Slujba Pavecerniței la biserica Icoanei.
19.30 - Cuvânt de învățătură. În continuare corala bisericii Icoanei va susține un concert de cântări religioase din perioada Postului Mare.

SÂMBĂTĂ 23 MARTIE 2013
17.00 -18.30 - Vecernia la biserica Icoanei
18.30 - 19.30 - Procesiunea “Lumina Ortodoxiei”.
Se pleacă cu lumânări aprinse, începând din curtea bisericii Icoanei spre Parcul Grădina Icoanei. Procesiunea va avea următoarea alcătuire Sfânta Cruce, Toacă de lemn, ripide, steaguri bisericești, preoți cu lumânări aprinse, militari cu torțe aprinse, credincioși cu lumînări aprinse. Traseul va fi în jurul Parcului.
19.30 - 20.30 - Citirea unor rugăciuni și interpretarea unor cântări bisericești pe traseu, de către corala parohiei Icoanei. Alocuțiuni despre Lumina Ortodoxiei, cântări bisericești (pe scena amenajată în parcul Icoanei).
20.30 - Revenirea participanților in curtea bisericii Icoanei.

DUMINICA 24 MARTIE 2013
10.00 – 12.00 - Sfânta Liturghie în biserica Icoanei sau pe un podium amenajat în fața bisericii.
12.00 – 13.00 - Deplasarea credincioșilor spre Parcul Grădina Icoanei, unde se vor uni cu credincioșii tuturor parohiilor care participa la procesiune.
13.30 – 14.15 - Pelerinajul ”Icoana-fereastră spre Dumnezeu” se va desfășura în jurul parcului Grădina Icoanei, în următoarea ordine:
• Sfanta cruce
• toacă
• ripide
• steaguri bisericești
• icoane mari purtate pe baldachin
• preoți cu sfânta cruce de binecuvântare în mână, îmbrăcați cu epitrahil și felon
• credincioși cu icoane în mâini
Se înconjoară Parcul Icoanei ca și la procesiunea din seara precedentă, cu opriri și rostiri de ectenii.

14.15 – 15.00 - Slujbă de sfințire a icoanelor purtate de credincioși.
• Rostirea Mărturisirii de Credință (Crezul)
• Alocuțiunea rostită de dl. Primar Neculai Onțanu
• Cuvânt de învățătură
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 17:00:37
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 14:49:50
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 19:39:34
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 05:49:55
Biroul de Presă și Comunicații al Patriarhiei Române Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 1 13.03.2009 00:40:05