Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2012, 00:37:36
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Hristos a inviat si pentru ei!!!!!

Hristos a înviat!

Domnul nostru Iisus Hristos, în infinita Sa iubire, S-a sacrificat pe Cruce și a înviat pentru întreaga omenire, nu doar pentru noi, cei care credem în El și-L iubim!
Hristos a înviat și pentru eretici!
Hristos a înviat și pentru păgâni!
Hristos a înviat și pentru contestatarii și trădătorii Săi!
Hristos a înviat... chiar și pentru cei care L-au răstignit!

Slavă lui Hristos, Mirele inimilor noastre, pentru iubirea Sa "cea mai presus de cunoștință"!

Să ne rugăm ca toți cei aflați în neștiință, toți cei care n-au auzit de Dumnezeul nostru Cel înviat, toți cei care-L neagă cu înverșunare, toți prigonitorii creștinilor să creadă în Hristos și să I se dăruiască Lui pe vecie!

Hristos a înviat, a Lui fie slava în vecii vecilor, Amin!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2012, 01:45:00
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Omorirea mortii normal ca ar trebui sa fie importanta pt toti
Pina la Hristos se moare ,dupa Hristos apare viata vesnica.
Toata lumea ar trebui sa se bucure ca moartea nu e singura realitate ultima,ca viata e fara de sfarsit,si ca Dumnezeu care da viata ,nu sta undeva impasibil ,ci vine El insusi si ne o daruieste
Hristos e unicul adevar,unicul Dumnezeu intrupat . El e valabil pentru toti : si cei ce nu Il cunosc,si cei ce Il resping ,si cei ce nu Il asculta , si cei ce cred in alte nascociri.
Hristos moare pt pacatul tuturor,ca toti am gresit, si invie pt viata tuturor ,ca toti vom fi inviati si judecati de El ,Judecatorul cel bland
Iar judecata este doar a Lui , doar El stie cine se mantuie si cine nu
Avem poruncile Lui universale ,catre toti oamenii ,si anume porunca iubirii ,inclusiv catre cei ce nu il cunosc sau au alti dumnezei
Dar avem si Trupul Sau,Biserica ,care se adreseaza celor ce il cunosc,si care ii ajuta pe acestia sa ramina in dragostea Lui.
Indiferent cine suntem noi oameni,Hristos e unul singur ,si adevarul e unul singur,Hristos a inviat ,si moartea nu mai e singura noastra certitudine
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2012, 19:41:36
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Omorirea mortii normal ca ar trebui sa fie importanta pt toti
Pina la Hristos se moare ,dupa Hristos apare viata vesnica.
Toata lumea ar trebui sa se bucure ca moartea nu e singura realitate ultima,ca viata e fara de sfarsit,si ca Dumnezeu care da viata ,nu sta undeva impasibil ,ci vine El insusi si ne o daruieste
Hristos e unicul adevar,unicul Dumnezeu intrupat . El e valabil pentru toti : si cei ce nu Il cunosc,si cei ce Il resping ,si cei ce nu Il asculta , si cei ce cred in alte nascociri.
Hristos moare pt pacatul tuturor,ca toti am gresit, si invie pt viata tuturor ,ca toti vom fi inviati si judecati de El ,Judecatorul cel bland
Iar judecata este doar a Lui , doar El stie cine se mantuie si cine nu
Avem poruncile Lui universale ,catre toti oamenii ,si anume porunca iubirii ,inclusiv catre cei ce nu il cunosc sau au alti dumnezei
Dar avem si Trupul Sau,Biserica ,care se adreseaza celor ce il cunosc,si care ii ajuta pe acestia sa ramina in dragostea Lui.
Indiferent cine suntem noi oameni,Hristos e unul singur ,si adevarul e unul singur,Hristos a inviat ,si moartea nu mai e singura noastra certitudine
Cine crede in acest adevar, in momentul in care mintea il constientizeaza si inima il valideaza obtine concomitent doua trairi speciale: o stare cathartica (o stare de curatie interioara care realizeaza eradicarea impuritatii mortii) si o bucurie plina de speranta.

Insa aceasta traire minunata poate fi usor astupata de pamantul lumii sau stinsa de vijeliile ei, daca nu stim cum sa o cultivam si prin ea astfel sa ajungem in inima Lui Hristos.

Daca aceasta scanteie nu devine un foc launtric puternic, degeaba o experimentam in inima cand si cand sau o marturisim cu gura. Vom fi doar caldicei.

Ca sa fim noi insine valvatai ale acestui adevar trebuie sa stim cum sa imblanzim mintea si sa o amestecam pe deplin cu taina hristica.

In crestinism nu am identificat instructiuni psihologice la fel de profunde ca cele budiste privind linistirea mintii, conditie absolut necesara unirii curate cu intelesurile tainice ortodoxe.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 16.04.2012 at 19:57:05.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2012, 20:56:10
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
In crestinism nu am identificat instructiuni psihologice la fel de profunde ca cele budiste privind linistirea mintii, conditie absolut necesara unirii curate cu intelesurile tainice ortodoxe.
Nici n-ai găsești niciodată tehnici de autosugestie (mai simplu spus, cum să te fraierești singur) în creștinismul autentic, bisericesc, fiindcă vorbim de cu totul altceva decât gnozele budhiste.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2012, 21:13:18
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit Hristos a înviat și pentru mine...

*****************************************

Iisus Hristos este Cel ce avea să se nască spre mântuirea lumii, El este Cel proorocit din vechime, El este Cel așteptat de cei căzuți ca să-i ridice, de cei plânși ca să le dea bucurie, de cei legați ca să-i deslege și de cei morți ca să-i învieze.
Și nu s-a lăsat așteptat...
El este Cel ce a ascultat pe Tatăl, și a zis: “Iată-mă, vin să fac voia Ta, Dumnezeule!”... Și s-a coborât din Ceruri, și s-a întrupat de la Duhul Sfânt și din fecioară și s-a facut om.
Om ... ca mine și ca tine.
Și și-a părăsit numele de Fiu al lui Dumnezeu și s-a îmbrăcat cu numele de Fiu al omului. Și-a lăsat haina Lui neprihănită pentru a se acoperi cu scoarța mea mânjită. L-am chemat în casa mea unde locuiam împreună cu cel rău și El a venit... L-am ospătat la masa mea de ocară și El a servit. L-am hulit, L-am disprețuit, L-am batjocorit... dar El m-a iubit. În toate L-am ispitit dar El în toate a fost găsit desăvârșit.
Până într-o zi... Da, a fost o zi. O zi cât o veșnicie... când L-am văzut purtînd un lemn... și-o cunună. Atunci nu L-am recunoscut, eram cu mulți și ne distram pe seama lor... a tâlharilor. Până-ntr-un loc, când a căzut și m-a privit... Și ochii Lui m-au țintuit... Și m-a iubit...
Era El... Cel ce a intrat la mine, era El... Cel ce a cinat cu mine.
*****************************************
De-acum era pe cruce sus... iar eu, în inimă străpuns, am întins o mână să-l ajut dar El... din trupul însângerat a picurat pe chipul meu îndurerat și mi-a răspuns: “Îți e de-ajuns!”
Trei zile-am plâns, și tânguit... până-ntr-un ceas când a venit ca altădat` și m-a iubit, șoptindu-mi: “Pace!”
*****************************************
E-n Slavă-acum, și despre El mărturisesc Sângele și Apa, Duhul Sfânt și însuși Dumnezeu. Lui îi cântă îngerii și Lui i se-nchină domniile și stăpânirile.
El este Unsul lui Dumnezeu, Sfântul lui Israel, Leul din Iuda, Rădăcina lui David, Mielul Divin și Împăratul Slavei. Autoritatea Lui este în cer și pe pământ iar Domnia Lui este din veșnicie în veșnicie.
Pe El Dumnezeu L-a uns ca Domn și Lui i s-a dat Numele care este mai presus de orice Nume.
*****************************************
De-acuma știu că a fost blestemat pentru ca eu să fiu binecuvântat.
Știu că El a fost smerit înaintea mea pentru ca eu să fiu preamărit în El.
Și știu că mi-a pregătit un loc... și o răsplată... O moștenire... în glorie și-n preamărire.

A Lui să fie slava, gloria și mărirea în veci de veci. Amin!

*****************************************
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.04.2012, 21:59:48
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nici n-ai găsești niciodată tehnici de autosugestie (mai simplu spus, cum să te fraierești singur) în creștinismul autentic, bisericesc, fiindcă vorbim de cu totul altceva decât gnozele budhiste.

Mintea are mecanismele ei intime de functionare, indiferent de continutul formelor de rationament.

Toate religiile si invataturile (fie lumesti, fie ingeresti), inclusiv cea ortodoxa, sunt forme specifice de sugestionare, iar nevointa personala o forma specifica de autosugestionare (fie ca are aspect religios sau nu).

Citeste Patericul Egiptean si vei realiza cat de importanta este atingerea linistirii.

Mai important insa, este sa-i intelegi natura.
__________________

Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.04.2012, 22:58:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
In crestinism nu am identificat instructiuni psihologice la fel de profunde ca cele budiste privind linistirea mintii, conditie absolut necesara unirii curate cu intelesurile tainice ortodoxe.
Din fericire putem spune asta, adica faptul ca nu avem nimic in comun cu budismul. In ortodoxie avem invataturi despre paza mintii, iar aceasta se face in principal prin rugaciune.
In budism linistirea si golirea mintii se face pentru a ajuta ingerii cazuti sa nu mai aiba bariere in acapararea controlului. Se spune ca mintea este si o bariera pentru ingerii cazuti. Daca stii gurusii folosesc si plante halucinogene tocmai pentru ruperea barierelor mintii.
In ortodoxie (pentru ca doar in ortodoxie exista acest concept) toate practicile au ca scop indumnezeirea omului prin capatarea harului de origine divina. La cei mai avansati pe calea spirituala li se daruiesc harisme. In budism si alte religii orientale toate practicile au ca scop preluarea controlului de catre ingerii cazuti (in mare parte fara ca cei ce practica sa stie aceasta), iluminarea nu e decat o stare de posedare. Si aici se ajunge la minuni la cei avansati, dar minuni de la ingerii cazuti, diferite de cele de la Dumnezeu.

Last edited by catalin2; 16.04.2012 at 23:08:32.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.04.2012, 23:01:42
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Mintea are mecanismele ei intime de functionare, indiferent de continutul formelor de rationament.

Toate religiile si invataturile (fie lumesti, fie ingeresti), inclusiv cea ortodoxa, sunt forme specifice de sugestionare, iar nevointa personala o forma specifica de autosugestionare (fie ca are aspect religios sau nu).

Citeste Patericul Egiptean si vei realiza cat de importanta este atingerea linistirii.

Mai important insa, este sa-i intelegi natura.
O dublă așezare eronată, atât în credință cât și în cultură, conduce la afirmații reducționiste cum este cea bolduită de mai sus. A supradimensiona o înțelegere limitată la nivel universal e o farsă logică penibilă, atâta timp cât lipsește argumentația care să conducă la validarea valorii universale a aserțiunii.

Am citit Patericul egiptean și altele decât egiptean și n-am găsit nicăieri o îndrumare care să presupună liniștirea ca scop în sine. Asta ți-am scris-o doar ca observație suplimentară la constatarea că n-ai înțeles ce-am scris eu în mesajul anterior, unde mă refeream la tehnicile de liniștire , nu la isihia ascezei creștine. Diferența dintre cele două se aseamănă cu deosebirea dintre calmant și tratament: prima îți furnizează doar iluzia stării de sănătate, iar a doua elimină cauza durerii în vederea însănătoșirii durabile.
În momentul când cauți doar niște argumente pentru a întări niște prejudecăți bine instalate în gândire, poți să te aștepți la multe ”decepții” de la creștinism.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.04.2012, 23:07:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Iisus Hristos este Cel ce avea să se nască spre mântuirea lumii, El este Cel proorocit din vechime, El este Cel așteptat de cei căzuți ca să-i ridice, de cei plânși ca să le dea bucurie, de cei legați ca să-i deslege și de cei morți ca să-i învieze.

De-acuma știu că a fost blestemat pentru ca eu să fiu binecuvântat.
Știu că El a fost smerit înaintea mea pentru ca eu să fiu preamărit în El.
Și știu că mi-a pregătit un loc... și o răsplată... O moștenire... în glorie și-n preamărire.
Hristos S-a jerfit pentru toti oamenii, dar numai cei ce Il si urmeaza pot beneficia de jertfa Sa si de Mantuire. Iar Hristos ne-a lasat pe pamant Biserica Sa ca plan practic de mantuire, altfel si ingerii cazuti cred in El.
Asadar, pana nu venim in Biserica Sa si de aici sa incepem lucrarea pentru mantuire (credinta, har si fapte) pana la sfarsitul vietii, doar credinta ramane doar o filozofie nemantuitoare. Daca cineva vrea sa il urmeze pe Hristos asculta si de El, si vine in ceea ce ne-a lasat, Biserica Sa, acum numita Biserica Ortodoxa. Daca cineva vrea sa asculte de pastorii neoprotestanti, adventisti, si alte culte eterodoxe la sfarsit o sa aiba surpriza ca locul binecuvantat asteptat sa fie exact ce nu se asteptau si sa vada ca s-au imbatat cu apa rece servita de mai marii cultului lor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.04.2012, 00:04:52
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

*****************************************
Iată ce zice Bisericii, Duhul:

* Tu vrei să fii iubit, apreciat... Eu îți dau Dragostea Mea ca să o împarți altora.
* Tu vrei fericire, fără lipsuri, o viață lipsită de necazuri... Eu îți dau Bucurie în necazuri.
* Tu vrei să fii liniștit, nederanjat, netulburat... Eu îți dau Pacea Mea în mijlocul tulburărilor.
* Tu ceri de la alții punctualitate și vrei totul instant... Eu îți dau Îndelungă răbdare, vreau să te învăț ce este veșnicia...
* Tu vrei să fii înconjurat de oameni buni și plăcuți... Eu îți dau o Bunătate cu care să Mă vestești tuturor celor răi și păcătoși.
* Tu vrei atenția celorlalți și ajutorul lor... Iată, Eu îți trimit și puterea și voința de A face bine tuturor celor de lângă tine.
* Tu ceri de la Mine îndurare... Eu pun în tine Blândețea Mea cu care să-i stingi pe cei neîndurători.
* Tu mai vrei să-ți bucuri simțurile... Eu te învăț să strunești firea ta și să te Înfrânezi de la poftele rele.
* Tu vrei ca fratele să te urmeze îndeaproape, tu vrei ca cel de lângă tine să te asculte în toate... Iată, Eu pun în tine Credincioșia necurmată față de Mine.

*****************************************
Iată ce zice Cel ce este Amin, Martorul credincios și adevărat, Începutul zidirii lui Dumnezeu:

"Rămâi în Mine, așa cum eu sunt în tine. Vreau să rodesc în tine. Ridică-te fiule, căci te-am rânduit să-Mi slujești fără frică. Iată... am pus Roada Duhului Meu în tine, ridică-te acum și arată-Mă lumii.
Iată că răsplata Mea este cu Mine... Eu vin curând... Păstrează ce ai, ca nimeni să nu-ți ia cununa”
. Amin!
*****************************************

Last edited by ucenic; 17.04.2012 at 00:15:16.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 17:05:04
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 12:44:58
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 02:20:01
Hristos a inviat! bmd Biserici Protestante 8 28.05.2009 17:22:39
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 23:18:35