Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.10.2014, 17:22:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Roaga-l pe colegul t4ilgunn3r sa-ti explice, poate o fi inteles el ceva ... cine stie ?
El nici n-a contribuit acestui thread. Si nu el a spus ca eu am rationamentul gresit. Ce vreau sa stiu este de ce crezi tu ca am un rationament gresit.
  #22  
Vechi 29.10.2014, 17:25:53
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
El nici n-a contribuit acestui thread. Si nu el a spus ca eu am rationamentul gresit. Ce vreau sa stiu este de ce crezi tu ca am un rationament gresit.
Pai ia spune, ce crezi tu ca e acela un rationament logic, sa vedem daca ne referim la acelasi lucru ?
Poti sa dai definitia de unde vrei, cu conditia sa ne explici cu cuvintele tale ce intelegi tu din ea.
  #23  
Vechi 29.10.2014, 17:36:36
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Pai ia spune, ce crezi tu ca e acela un rationament logic, sa vedem daca ne referim la acelasi lucru ?
Poti sa dai definitia de unde vrei, cu conditia sa ne explici cu cuvintele tale ce intelegi tu din ea.
Pe scurt, obtinerea unei idei noi dedusa rational dintr-un grup de idei initiale.
  #24  
Vechi 29.10.2014, 19:43:13
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Credinta nu are sensul de a inlocui stiinta sau filozofia in explicarea lumii.
Cine are credinta,se uita asa cu amuzament la toate paradoxurile sau incercarile stiintei de a cauta ultima veriga logica a existentei. Nu o va gasi ! . Lumea nu poate fi explicate rfational pina la ultima ei fibra,este doar o nebunie a omului. Daca omul ar putea explica singur lumea,ce nevoie ar mai fi de Revelatie ? Pe de o parte avem stiinta cu sute de ipoteze care nu se bazeaza pe nimic,sunt simple extinderi ale unor observatii stiintifice extrapolate la infinit . Unu se treezeste dimineata si lanseaza o ipoteza ,si restul se chinuie sa demonstreze ca e adevarata sau nu. "Un nebun arunca o piatra si zeci de intelepti nu pot sa o scoata" .
Trebuie doar sa nu intri in acest joc, al contrazicerii pe teme stiintifice . Nimeni nu stie ce a fost,nimeni nu stie adevarul ,ci stie doar ipoteze foarte vagi si sumare ,care 99% nu au treaba cu realitatea .
De aceea credimnta se adreseaza pruncilor ,si revelatia se naste odata cun un Prunc, pentru ca adevarul nu este un joc logic,nu este rezultanta unui discurs iscusit
Adevarul este in exteriorul omului ,este inaccesibil lui , este Dumnezeu. Si totusi ,Dumnezeu da omului singurul lucru de care are nevoie ,si anume cunoaasterea Lui ,prin intrupare .
Omul nu are nevoie de mai mult , gandirea sa nu se odihneste mai bine, logica sa nu se satura mai mult ,decat in admiratia lui Dumnezeu cel intrupat . Si Dumnezeu in eternitate si om pentru eternitate ,nimic,nici o taina , nu e mai folositoare omului dceat aceasta .
Nu cunoasterea de idei , ci trairea firii umane si desavarisirea ei in Dumnezeu , acestea apropie omul de Adevar . Cunoasterea fara Dumnezeu sunt simple exercitii de a cuceri universal cu prastia
  #25  
Vechi 29.10.2014, 22:06:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Să vedem ce spune și Biserica Ortodoxă astăzi.
Când se adresează tinerilor, viitorilor preoți, Biserica afirmă următoarele (pag. 129, Dogmatica Ortodoxă, Manual pentru Seminariile Teologice, 2007 - acest manual este obligatoriu pentru cei care dau examenul de admitere la Facultățile de Teologie din România).
Cam așa scrie în manual.
Acel manual este scris inainte de revolutie, pentru ca primul autor a murit in 1985. Este acesta: http://www.librarie.net/p/49007/Dogm...n-Ioan-Zagrean
Este conceput la Cluj, unde stim ca si familia Ica sustine evolutionismul teist. Zilele transformate in ere nu au nicio legatura cu crestinismul, sfintii nici macar nu au sugerat asa ceva. De fapt este un import din alte culte, dorinta fiind de a armoniza facerea cu teoriile evolutioniste. Perioadele indelungate au aparut in stiinta abia pe la inceputul sec. XX, pentru ca teoriile evolutionista si despre formarea Univeruslui aveau nevoie de timp.
Noi Facerea o talcuim, la fel ca toata Scriptura, din ceea ce au scris sfintii. Ar insemna altfel sa o talcuim dupa Darwin sau alti filozofi/oameni de stiinta, ceea ce e gresit.
P.S. Tocmai aratam pe alte topice ca de fapt stiinta ne arata ca nu exista milioane de ani.
  #26  
Vechi 29.10.2014, 23:37:20
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Păi de atâția ani nu s-o găsit nimeni să sesizeze treburile astea? Nimeni din BOR nu a remarcat, de ani și ani, că studenții la Teologie vin pregătiți cu teorii străine de spusele sfinților?
Hîm... Ciudat...
Io zic să mai cercetăm totuși ce spun sfinții. Tocmai am primit câteva lucrări pe tema Facerii. Tâlcuiri ale Sfinților Părinți. Dacă apuc să citesc și găsesc ceva relevant pentru discuția noastră, o să dau de veste.
Doamne ajută!
  #27  
Vechi 30.10.2014, 06:47:05
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Îmi cer iertare, dar preoția nu poate fi numită profesie....
Din ce punct de vedere ?
Pentru ca, orice activitate a omului ce are ca scop, fie mentinerea/dezvoltarea/mentenanta/apararea unei societatii, este o profesie.
  #28  
Vechi 30.10.2014, 06:48:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

O să dai!
O să dai!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #29  
Vechi 30.10.2014, 09:56:40
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Io zic să mai cercetăm totuși ce spun sfinții. Tocmai am primit câteva lucrări pe tema Facerii. Tâlcuiri ale Sfinților Părinți.
Va recomand sa rasfoiti si astea:

http://www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/..._la_Facere.zip
http://www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/..._Dogmatica.pdf
http://www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/...rieri_Vol1.pdf

As insista pe aceasta carte mai putin cunoscuta a Sfantului Nichita Stithat:

http://www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/...pre_Suflet.pdf

Doamne ajuta!

Last edited by AlbertX; 30.10.2014 at 12:48:31.
  #30  
Vechi 31.10.2014, 14:25:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Păi de atâția ani nu s-o găsit nimeni să sesizeze treburile astea? Nimeni din BOR nu a remarcat, de ani și ani, că studenții la Teologie vin pregătiți cu teorii străine de spusele sfinților?
Hîm... Ciudat...
Io zic să mai cercetăm totuși ce spun sfinții. Tocmai am primit câteva lucrări pe tema Facerii. Tâlcuiri ale Sfinților Părinți. Dacă apuc să citesc și găsesc ceva relevant pentru discuția noastră, o să dau de veste.
Doamne ajută!
Sunt si pe net Talcuirile. Parintele Serafim Rose s-a apucat sa scrie despre Facere tocmai pentru a raspunde lui Kalomiros, care ajunsese in comuniune cu ortodocsii din America. Singurele talcuiri in sensul evolutionismului teist in ortodoxie provin de la Kalomiros, iar cei ce au mai scris dupa au luat de la acesta. Sunt doar cateva citate scoase din context si chiar comice unele interpretari. Le-a adus in discutie si Eugen cand era pe forum.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare