Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.06.2009, 13:26:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Duminica Sfintilor Romani , o sarbatoare ciudata

Pentru simplul motiv ca Biserica Ortodoxa nu e nationala ci universala.
Ca zice Sfantul Apostol Pavel:
"11.Unde nu mai este elin și iudeu, tăiere împrejur și netăiere împrejur, barbar, scit, rob ori liber, ci toate și întru toți Hristos."
Nu marturisim la crez:
"Si intr-una Sfanta,apostoleasca si soborniceasca(adica sinodala) Biserica"?
Oare zice aci ca am crede in mai multe Biserici Ortodoxe Nationale si cica "autocefale"?
:))
Adica cum autocefale au alt cap decat pe Domnul nostru Iisus Hristos?
Cum sa fie Biserica autocefala ca daca Unul e capul Unul e si Duhul Capului care lucreaza in Sfanta Biserica.Care Duh e personal si nicidecum nepersonal.
Mai apoi pe vremea multora din Sfintii considerati ca "sfinti romani" nici nu exista acest termen.Alti Sfinti desi nu au trait deloc pe teritoriul actual al Romaniei si nici nu s-au nascut aci sunt numiti Sfinti Romani precum:
Sfanta Cuvioasa Parascheva,Sfantul Dimitrie Basarabov etc.
Intr-un cuvant "sarbatoarea" aceasta este o mare absurditate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.06.2009, 14:12:02
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cred ca a cauta sa excluzi specificul local tine de un universalism prost inteles, un extremism legat de forme, obositor.

Ce te faci daca e sa aplici versetul respectiv, te stradui sa nu mai fii barbat sau femeie? Sensul versetului nu este ca trebuie sa uniformizam diferentele intre oameni ci ca in fata lui Hristos toti suntem egali.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.06.2009, 15:02:06
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://www.voscreasna.com/142/pogora...n-gura-de-aur/
"
Duhul Sfânt însa de aceea a venit în chip de limbi, ca sa aminteasca de o întâmplare de demult a vechiului testament. Adica, când odinioara, oamenii, umflati de mândrie, voiau sa zideasca un turn, care sa ajunga pâna la cer, a despartit Dumnezeu prin amestecarea limbilor aceasta pacatoasa unire a popoarelor.
Acum din contra s-a varsat Duhul Sfânt în chipul limbilor, pentru ca lumea cea dezbinata întru sine iarasi sa se aduca la o unire (mai înalta), adica la împaratia lui Dumnezeu, la credinta si la dragoste. Cu aceasta s-a savârsit ceva neobisnuit si nou.
Oarecand limbile au dezbinat lumea si au sfarâmat unirea cea pacatoasa, iar acum limbile cele de foc iarasi au adus unirea în lume si cei dezbinati iarasi s-au legat unii cu altii.
Aceasta a fost pricina, pentru care Sfântul Duh s-a aratat în chipul limbilor."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.06.2009, 18:24:06
fantana's Avatar
fantana fantana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Nu este deloc ciudata, sa nu intelegi gresit, nu este o sarbatoare prin care vrem cumva sa ne separam de Biserica una cea a Domnului. Nu este o sarbatoare izvorata din mandrie sau filetism.
Ii cinstim pe cei care au sfintit sfintindu-se aceste tinuturi si pe parintii nostri. Un bun prilej, o bucurie, o sarbatoare frumoasa.
__________________
http://fantana.wordpress.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2009, 00:18:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfintii care se praznuiesc in aceast duminica nu reprezinta numai Sfinti de neam roman.
Spre exemplu Sfantul Paisie Velicicovski a fost de neam ucrainean.
Sfantul Ierarh Antim Ivireanul de neam georgian.
In aceasta sarbatoare se arata foarte clar ca in Hristos nu mai este "elin și iudeu, tăiere împrejur și netăiere împrejur, barbar, scit, rob ori liber, ci toate și întru toți Hristos."
Si este o sarbatoare panortodoxa.
Deci se poate de intelege de aci ca titulatura "Duminica Sfintilor Romani" de se refera la Duminica Sfintilor care au vietuit pe teritoriul actual al Romaniei.
http://www.crestinortodox.ro/predici...intilor-romani
Imi cer iertare ca am inteles gresit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.06.2009, 00:20:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://www.ziarullumina.ro/articole;...a-noastra.html
"Priviți împreună, toți acești minunați sfinți ai pământului românesc și ai Bisericii universale ne arată taina Evangheliei lui Hristos care a rodit, într-un popor credincios, aceste raze și chipuri de lumină, sfințind timpul și formând legături între generații, pentru că în ei „Iisus Hristos, ieri și azi și în veci, este același“ (Evrei 13, 8)."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.06.2009, 13:57:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Cred ca are dreptate si mihail si Traditie.
In masura in care aceasta sarbatoare priveste sfintii locali, este foarte ortodox sa o sarbatorim. Dar in masura in care se face prilej de mandrie nationala, de nationalism in rai, nu este corect. Am vazut din pacate astfel de tendinte, de ex. aici in occident in loc sa se serbeze sfintii locali de aici (sunt cu duiumul, din primul mileniu), se serbeaza sfintii rusi, romani etc., depinde de biserica Deci nu locali. Iar unele stihire sunt de -a dreptul patriotarde. Noroc ca se canta in slavona si nu intelege aproape nimeni, la rusi :-) (mi-a radus cineva odata)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.06.2009, 13:00:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Manastirea Optina, una dintre cele mai mari manastiri si oaze de spiritualitate filocalica din Rusia, isi serbeaza sfintii intr'o anumita zi din an. Ziua de [COLOR=darkred]11 octombrie[/COLOR] este inchinata [COLOR=darkred]Sfintilor Cuviosi de la Optina[/COLOR]. Sa fie si aceasta o ruptura de Biserica Universala ? Normal ca nu este o ruptura, ci o dragoste fata de sfintii proprii, fara a exclude nici un alt sfant, de alta nationalitate.

Daca se doreste cu adevarat a se intelege raportul Biserica Universala - Biserici Locale, sa se caute in Dogmatica. Scurt spus, [COLOR=darkred]Biserica Locala este o ipostaziere a Bisericii Universale[/COLOR]. Deci nu va speriati de anumite trasaturi specifice ale Bisericilor Locale, acestea nu sunt cadere din dreapta credinta. Cu siguranta nu stiti cate praznice nationale au alte tari, precum Grecia ori Rusia.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.06.2009, 14:13:05
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Manastirea Optina, una dintre cele mai mari manastiri si oaze de spiritualitate filocalica din Rusia, isi serbeaza sfintii intr'o anumita zi din an. Ziua de [COLOR=darkred]11 octombrie[/COLOR] este inchinata [COLOR=darkred]Sfintilor Cuviosi de la Optina[/COLOR]. Sa fie si aceasta o ruptura de Biserica Universala ? Normal ca nu este o ruptura, ci o dragoste fata de sfintii proprii, fara a exclude nici un alt sfant, de alta nationalitate.

Daca se doreste cu adevarat a se intelege raportul Biserica Universala - Biserici Locale, sa se caute in Dogmatica. Scurt spus, [COLOR=darkred]Biserica Locala este o ipostaziere a Bisericii Universale[/COLOR]. Deci nu va speriati de anumite trasaturi specifice ale Bisericilor Locale, acestea nu sunt cadere din dreapta credinta. Cu siguranta nu stiti cate praznice nationale au alte tari, precum Grecia ori Rusia.
acuma mihailt vorbeste si el numa sa se afle-n treaba...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.02.2010, 22:42:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei am gresit ca Duhul Sfant cand a venit a dat Sfintilor Apostoli sa graiasca fiecare in limba celor de ascultau.
"1.Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
2.Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei.
3.Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei.
4.Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi.
5.Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici, din toate neamurile care sunt sub cer.
6.Și iscându-se vuietul acela, s-a adunat mulțimea și s-a tulburat, căci fiecare îi auzea pe ei vorbind în limba sa.
7.Și erau uimiți toți și se minunau zicând: Iată, nu sunt aceștia care vorbesc toți galileieni?
8.Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut?
9.Parți și mezi și elamiți și cei ce locuiesc în Mesopotamia, în Iudeea și în Capadocia, în Pont și în Asia,
10.În Frigia și în Pamfilia, în Egipt și în părțile Libiei cea de lângă Cirene, și romani în treacăt, iudei și prozeliți,
11.Cretani și arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!

12.Și toți erau uimiți și nu se dumireau, zicând unul către altul: Ce va să fie aceasta?"
Ca asa intelege omul credinta crestin ortodoxa daca ii este propovaduita in limba sa materna,pe care a invatat-o de cand era mic.
Asta inseamna asa ca simplificare ca nu sunt anulate neamurile ci ca prin credinta crestin ortodoxa,prin invatatura crestin ortodoxa,prin Sfintele Taine prin care Dumnezeu se salasluieste in om si prin toate celalte neamurile vor trai in armonie si unitate.

Dealtfel si Maica Domnului a proorocit:
"46.Și a zis Maria: Mărește sufletul meu pe Domnul.
47.Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48.Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile. "
Dumnezeu sa ma ierte ca mi-am hulit si defaimat Mama cea din care am fost renascut si reinnoit adica Biserica Ortodoxa Romana si am propagat erezii si invataturi gresite datorita mandriei celei multe.

E o sarbatoare crestin ortodoxa ca e unitate in diversitate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duminica Tuturor Sfintilor costel Diverse Sarbatori 12 16.06.2014 10:31:05
Duminica Sfintilor Romani glykys Diverse Sarbatori 3 27.07.2012 02:45:23
Predica la Duminica Tuturor Sfintilor Silvia Calancea Intrebari utilizatori 0 19.06.2011 21:06:20
Duminica Sfintilor Parinti de la Sinodul I Ecumenic ciprian69 Intrebari utilizatori 0 17.05.2010 01:05:49