Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.08.2009, 12:42:00
alexdima alexdima is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 11
Implicit Pelerinaj Cacica 2009

CU ocazia hramului bisericii din Cacica, mii de pelerini s-au deplasat in aceasta directie pentru a sarbatori impreuna adormirea maicii domnului. Cu aceasta ocazie am realizat un fotoreportaj care sa exprime o idee din cele intamplate la Cacica in perioada 14-15 august 2009.
http://alexdimaphoto.info/?p=148
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.08.2009, 14:20:00
alissa's Avatar
alissa alissa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Exclamation azi ne rugam pentru romanii emigranti

Biserica a hotarat ca astazi, 16 august, sa ne rugam pentru romanii plecati in strainatate. Asadar, Dumnezeu sa-i intareasca pe toti romanii care sunt plecati in strainatate, fie la lucru, fie ca emigranti. Maica Domnului sa-i ocroteasca de orice rau, sa-i intareasca in credinta ortodoxa și in fapta buna. Dumnezeu sa le umple inima de iubire, sa nu uite niciodata ca sunt romani, ca avand pe Dumnezeu in suflet...NU SUNT SINGURI!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.08.2009, 14:42:46
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de alissa Vezi mesajul
Biserica a hotarat ca astazi, 16 august, sa ne rugam pentru romanii plecati in strainatate. Asadar, Dumnezeu sa-i intareasca pe toti romanii care sunt plecati in strainatate, fie la lucru, fie ca emigranti. Maica Domnului sa-i ocroteasca de orice rau, sa-i intareasca in credinta ortodoxa și in fapta buna. Dumnezeu sa le umple inima de iubire, sa nu uite niciodata ca sunt romani, ca avand pe Dumnezeu in suflet...NU SUNT SINGURI!
Multumim! Asta simt in fiecare zi: sub cerul lui Dumnezeu nu poti fi nicicand singur.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.08.2009, 17:16:27
alexdima alexdima is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 11
Implicit

Asa este. Dumnezeu este pretutindeni. Dumnezu si Sf. Marie sa fie alaturi de cei plecati in strainatate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2009, 12:16:52
ADragos ADragos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Mesaje: 1
Implicit

Frumoase fotografiile dvs. ! Insa sunt totusi uimit de puterea Dumnezeiasca in a exista astfel de minuni ! Este dovada evidenta ca Dumnezeu este pretutindeni si ca pildele din Biblie sunt prezente zilnic. Am auzit zvonuri ca si cum reclama adusa icoanei facatoare de minuni nu ar prezenta adevarul, asa este? Sunt multi sceptici ce sustin asta si as dori o parere cat de cat sigura de la cei ce au trecut pe acolo !

Multumesc, Dumnezeu fie cu voi !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.08.2009, 00:35:33
alexdima alexdima is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 11
Implicit

Iti Multumesc. Nu este reclama falsa, am fost acolo si stiu ce am simtit. Senzatia este unica. Simti ca Dumnezeu este alaturi de tine. Incearca.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.08.2009, 07:05:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

la Cacica este biserica catolica sau greco-catolica?

nu mi-a placut imaginea asta unde o femeie se confesa preotului, este parca prea multa intimitate. (noi ortodocsii stam in genunchi in fata preotului, dar sub patrafir, nu sub umbrela).

Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.08.2009, 17:24:08
alexdima alexdima is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 11
Implicit

Sa raspund pe rand. Este biserica catolica, romano catolica, dar cu ocazia hramului, fiind multi pelerini, au fost diferite tipuri de slujbe (grco-catolica, in limba poloneza, maghiara, italiana) .
Mie asta mi-a placut cel mai mult. nici la noi nu se sta sub umbrela, dar ploua, si fiind mii de oameni in zona nu mai erau locuri de spovedit decat in afara bisericii, fiind zeci de preoti care spovedeau. Intradevar, confesiunea este ceva sacru si intim, dar aceasta poza nu reda nimic din cele spuse de femeie, doar o imagine Pelerinajului de la Cacica.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.08.2009, 00:56:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdima Vezi mesajul
Sa raspund pe rand. Este biserica catolica, romano catolica, dar cu ocazia hramului, fiind multi pelerini, au fost diferite tipuri de slujbe (grco-catolica, in limba poloneza, maghiara, italiana) .
Mie asta mi-a placut cel mai mult. nici la noi nu se sta sub umbrela, dar ploua, si fiind mii de oameni in zona nu mai erau locuri de spovedit decat in afara bisericii, fiind zeci de preoti care spovedeau. Intradevar, confesiunea este ceva sacru si intim, dar aceasta poza nu reda nimic din cele spuse de femeie, doar o imagine Pelerinajului de la Cacica.
Acum, te rog să mă ierți, dar observația Mirelei , este justificată ! Imaginea nu redă cele spuse de femeie, pentru că nu are cum, dar e clar o imitație neavenită ce se vrea a fi Sf. Spovedanie. Seamnă cu mai mult cu o declarație de dragoste, cu orice altceva, dar nu cu o Spovedanie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.08.2009, 10:39:47
alexdima alexdima is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 11
Implicit

Imi cer iertare. Vreau sa va impartasesc si voua un fotoreportaj despre saracie, si mi-ar face nemapomenita placere sa aud parerile dumneavoastra despre acest articol.

,,Cine ar putea crede in nemurire? Ce e viata fara moarte? O simplă înlănțuire de evenimente care nu au nicio finalitate, al căror apogeu tinde sa devină inefabil.

Acum, nu de mult, în casa aceea locuiau oameni, acum e doar o ruină, un morman de dărâmături care ascunde sub ale sale ziduri o intreagă istorie a generații ce au viețuit acolo.

O viață de om este la fel ca aceste resturi. Ce rămâne in urma morții? Nimic, precum si in aceasta ruină, o fundație ce sub amprenta trecerii timpului devine uitata.

Fii tu, trăiește clipa!"

Mai multe poze la adresa. Vizionare placuta http://alexdimaphoto.info/?p=230
Attached Images
File Type: jpg Cg 1.jpg (15,4 KB, 5 views)
File Type: jpg cg2.jpg (11,8 KB, 6 views)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinaj la sfanta filofteia 06 decembrie 2009 agriniotour Stiri, actualitati, anunturi 5 07.11.2009 19:18:51
Pelerinaj la pestera sf.apostol andrei 30 noiembrie 2009 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 29.10.2009 12:22:36
Pelerinaj la sfanta filofteia 06 decembrie 2009 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 29.10.2009 12:10:12
Pelerinaj la sfantul nectarie 05.11.2009 agriniotour Stiri, actualitati, anunturi 0 19.10.2009 12:15:58
Pelerinaj la Sfantul Ioan Rusul 2009 agriniotour Generalitati 0 17.11.2008 18:17:17