Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 29.01.2015, 14:41:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-de ce sa fiu scos din Biserica da nu sunt eretic si nu accept erezia ecumenista,nu o raspandesc,din contra sunt impotriva ereziilor
-pai ierarhii de acum sa ia hotarari o data, sa marturiseasca ca sunt impotriva ecumenismului eretic
-sa nu fie de acord cu saptamana de rugaciune (spurcaciune) in comun cu ereticii
-sa iasa din Consiliul Mondial al Bisericilor (al ereziilor)
Măi Crisiti, credeam că te-ai vindecat de "anti-ecumenism" de când ai revenit pe forum cu noul nume. Dacă tot ai adus în discuție canoanele Bisericii, tu respecți toate canoanele? Un singur canon am să-ți pun în față și fii convins că nu-l respecți. Așadar, ești fără de păcat ca să ridici piatra? Dacă da, ridic-o.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 29.01.2015, 15:05:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Preotul care-si denigreaza sub aceasta forma Patriarhul, e stapanit pana-n maduva oaselor de inselare si erezie. Oricum, eu propun o upgradare a parerilor acestui parinte, pentru ca dupa evenimentele de anul trecut, sunt convins ca si-a revizuit profund starea lui interioara. Nu cred ca astazi mai sustine toate prostiile pe care le sustinea atunci. Cand esti prost, ai o scuza, desi... nu te obliga nimeni sa... "dai pe-afara"! Cand esti rautacios in mandria ta de ortodox, este din cale-afara de periculos pentru ca tinzi sa-ti faci un "partid" din randul celor slabi si la fel de mandri, care sunt cu nemiluita!
Nu-i poți cere omului mai mult decât poate. Bietul, i-a luat pe rând, pe Patriarh, pe pr. Ilarion Argatu, pe pr. Arsenie Boca și pe alții. Dumnezeu îngăduie toate acestea, cu siguranță, tot spre folosul nostru.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 29.01.2015, 16:11:01
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cred ca am mai ascultat predicile acestui asa-zis pastor. Dintre toti pe care-i stiu ca mai sustin predici si conferinte, pe acesta il gasesc cel mai lipsit de harul ortodoxiei, cel mai plin de ura si invrajbire, cel mai superficial in credinta, cel mai periculos in a influenta oameni nevinovati astfel incat sa doreasca chiar sa se omoare intre ei. Cu niste ani in urma eram atat de indignat de invrajbirea de care dadea dovada incat ma inspaimanta influenta sa asupra fratilor crestini. Dar nu mult dupa aceea a ingaduit Dumnezeu sa-si dea singur foc la valiza, pentru ca diavolul isi face treaba lui cu cei mandri peste masura.
Da, el poate sa-l ia drept "pavaza in credinta" pe Parintele Iustin Parvu, dar Parintele Iustin era exact la polul opus in gandurile sale. Toti gresim, mai mult sau mai putin, dar unele lucruri trebuiesc bine intelese pentru a avea o vorba de duh. Femeia care-si huleste barbatul, nu-l cunoaste pe Dumnezeu. Preotul care-si denigreaza sub aceasta forma Patriarhul, e stapanit pana-n maduva oaselor de inselare si erezie. Oricum, eu propun o upgradare a parerilor acestui parinte, pentru ca dupa evenimentele de anul trecut, sunt convins ca si-a revizuit profund starea lui interioara. Nu cred ca astazi mai sustine toate prostiile pe care le sustinea atunci. Cand esti prost, ai o scuza, desi... nu te obliga nimeni sa... "dai pe-afara"! Cand esti rautacios in mandria ta de ortodox, este din cale-afara de periculos pentru ca tinzi sa-ti faci un "partid" din randul celor slabi si la fel de mandri, care sunt cu nemiluita! Ortodoxia nu-i invrajbire! Iar daca dorim sa indreptam pe cineva trebuie neapartat sa luam seama in primul rand daca suntem mai vrednici decat acela si mai ales modul in care incercam sa facem indreptarea, pentru a nu-L rastigni din nou pe Hristos, din prea multa... dragoste!!!
Pe un alt topic tocmai ce am revazut un scurt fragment al parintelui Rafail Noica. Este extrem de bine-venit in aceasta conjunctura. Vi-l recomand cu toata increderea!
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2007/...lua-de-la-voi/
-adica e bine sa acceptam ecumenismul eretic?
-e bine sa se incalce canoanele Bisericii si sa organizeze Patriarhul Bisericii Ortodoxe rugaciune in comun cu ereticii cand sfintii zic altceva

"Sfintul Grigorie Teologul (+389)
“Unde este evidenta necredinta, trebuie sa preferam mai bine focul si sabia si situatiile critice si miinile tiranilor – si toate cu daruire – decit sa luam parte la aluatul pacatului si sa ne unim cu cei care bolesc in credinta… De mii de ori este mai buna dezbinarea care se face pentru cuvintele bunei credinte ortodoxe decit pacea, cind aceasta este unita cu patimile.”

Sfintul Ioan Gura de Aur (+ 407)
"Caci daca, pe de o parte, dogma este rastalmacita, si inger de ar fi, sa nu-l credeti. Nimic nu foloseste viata virtuoasa, daca credinta nu este sanatoasa.
Daca episcopul sau clericul este viclean in chestiunile credintei, atunci fugi si leapada-te de el, nu numai ca de un om, ci chiar si inger din cer de-ar fi. Cel care doreste mintuire personala, cel care vrea sa fie un adevarat fiu al Bisericii Ortodoxe, acela cauta la corabia lui Noe scapare de potop. Cel care are teama de trasnetul strasnic al anatemei, care omoara sufletul si trupul, acela sa ia asupra-i dulcele jug al dogmelor Bisericii lui Hristos, sa-si imblinzeasca indaratnicia cugetului sau, cu ajutorul legilor bisericesti si sa se supuna in toate maicii sale – Biserica… Dupa mine, pacea nu este aceea care se tine pe saluturile si mesele comune fara rost, ci pacea intru Dumnezeu este cea care vine de la unirea duhovniceasca. Multi distrug astazi tocmai aceasta unire, cind, dintr-o rivna nechibzuita, neluind in seama hotaririle noastre si dind mai multa importanta celor iudaice, socotesc pe iudei drept invatatori care merita o incredere mai mare decit Parintii nostri.”

Sfintul Chiril al Alexandriei (+444)
Daca cineva schimba ceva in sfintele si dumnezeiestile dogme patristice, acest lucru nu trebuie sa-l luam drept clarviziune, ci drept crima si abatere de la dogma si pacatuire impotriva lui Dumnezeu.
“Atunci se mareste numele pacii, cind nu ne vom impotrivi parerilor Sfintilor, nici nu vom faptui impotriva hotarelor acelora.” (Migne, PG 68-77)
Reply With Quote
  #204  
Vechi 29.01.2015, 16:15:34
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Măi Crisiti, credeam că te-ai vindecat de "anti-ecumenism" de când ai revenit pe forum cu noul nume. Dacă tot ai adus în discuție canoanele Bisericii, tu respecți toate canoanele? Un singur canon am să-ți pun în față și fii convins că nu-l respecți. Așadar, ești fără de păcat ca să ridici piatra? Dacă da, ridic-o.
-si eu credeam ca voi v-ati vindecat
-da sunt pacatos,nu primesc impartasania o perioada...dar nu sunt eretic,nu sunt ecumenist,nu sunt satanist,nu practic magie,vrajitorie,practici new-age...

Sfintul Teodor Studitul (+826)
Atunci cind Credinta e primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere. Daca e vorba de Credinta, nimeni nu are dreptul sa zica: “Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un cirmuitor? Nici acesta nu doreste sa aiba vreun amestec. Sau un sarac care de-abia isi cistiga existenta? … Nu am nici cadere, nici vreun interes in chestiunea asta. Daca voi veti tacea si veti ramine nepasatori, atunci pietrele vor striga, iar tu ramii tacut si dezinteresat?”

Sinodul nu este aceasta: sa se intruneasca simplu ierarhi si preoti, chiar daca ar fi multi; ci sa se intruneasca in numele Domnului, spre pace si spre pazirea canoanelor… si nici unuia dintre ierarhi nu i s-a dat stapinirea de a incalca canoanele, fara numai sa le aplice si sa se alature celor predanisite, si sa urmeze pe Sfintii Parinti cei dinaintea noastra… Sf. Ioan Gura de Aur a spus deschis ca dusmani ai lui Hristos sunt nu numai ereticii, ci si cei aflati in comuniune cu ei.”

“Avem porunca de la insusi Apostolul Pavel ca, atunci cind cineva invata ori ne sileste sa facem orice alt lucru decit am primit si decit este scris de canoanele Sinoadelor ecumenice si locale, acela urmeaza a fi osindit, ca nefacind parte din clerul sfintit. Nici un sfint nu a incalcat legea lui Dumnezeu; dar nici nu s-ar fi putut numi sfint, daca ar fi calcat-o.”
“Si chiar daca am fi pacatosi in multe, totusi suntem ortodocsi si madulare ale Bisericii Universale, indepartindu-ne de orice erezie si urmind oricarui Sinod recunoscut ca ecumenic sau local. Si nu numai acestora, ci si hotaririlor pe care le-au luat si le-au propovaduit Sinoadele. Nici nu este ortodox desavirsit, ci pe jumatate, cel care crede ca are dreapta credinta, dar nu se alatura dumnezeiestilor Canoane.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 29.01.2015, 18:30:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-si eu credeam ca voi v-ati vindecat
-da sunt pacatos,nu primesc impartasania o perioada...dar nu sunt eretic,nu sunt ecumenist,nu sunt satanist,nu practic magie,vrajitorie,practici new-age...

Sfintul Teodor Studitul (+826)
Atunci cind Credinta e primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere. Daca e vorba de Credinta, nimeni nu are dreptul sa zica: “Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un cirmuitor? Nici acesta nu doreste sa aiba vreun amestec. Sau un sarac care de-abia isi cistiga existenta? … Nu am nici cadere, nici vreun interes in chestiunea asta. Daca voi veti tacea si veti ramine nepasatori, atunci pietrele vor striga, iar tu ramii tacut si dezinteresat?”


Sinodul nu este aceasta: sa se intruneasca simplu ierarhi si preoti, chiar daca ar fi multi; ci sa se intruneasca in numele Domnului, spre pace si spre pazirea canoanelor… si nici unuia dintre ierarhi nu i s-a dat stapinirea de a incalca canoanele, fara numai sa le aplice si sa se alature celor predanisite, si sa urmeze pe Sfintii Parinti cei dinaintea noastra… Sf. Ioan Gura de Aur a spus deschis ca dusmani ai lui Hristos sunt nu numai ereticii, ci si cei aflati in comuniune cu ei.”

“Avem porunca de la insusi Apostolul Pavel ca, atunci cind cineva invata ori ne sileste sa facem orice alt lucru decit am primit si decit este scris de canoanele Sinoadelor ecumenice si locale, acela urmeaza a fi osindit, ca nefacind parte din clerul sfintit. Nici un sfint nu a incalcat legea lui Dumnezeu; dar nici nu s-ar fi putut numi sfint, daca ar fi calcat-o.”
“Si chiar daca am fi pacatosi in multe, totusi suntem ortodocsi si madulare ale Bisericii Universale, indepartindu-ne de orice erezie si urmind oricarui Sinod recunoscut ca ecumenic sau local. Si nu numai acestora, ci si hotaririlor pe care le-au luat si le-au propovaduit Sinoadele. Nici nu este ortodox desavirsit, ci pe jumatate, cel care crede ca are dreapta credinta, dar nu se alatura dumnezeiestilor Canoane.
Va rog sa continuati , avem spatiu virtual cat cuprinde !
Adrian adminul poate doar diminua din cand in cand acest spatiu prin metodele specifice !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #206  
Vechi 29.01.2015, 18:45:29
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Adrian adminul poate doar diminua din cand in cand acest spatiu prin metodele specifice !
-adica ? o sa fiu banat iar pt ca sunt impotriva ereziilor,si cred in cuvintele sfintilor ,pe un forum "ortodox", intr-o tara ortodoxa ?
Reply With Quote
  #207  
Vechi 29.01.2015, 18:53:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"-tocmai ca e monah care a depus votul sărăciei - la fel de bine poate sa zica ca salariul lui e prea mare si sa-l injumatateasca."

Vrednic este lucratorul de plata sa.

N-ai de unde sa stii tu ce face el cu banii, poate nu ramane cu nimic spre folosul personal.


Presedintele Romaniei?
Haha, mai bine vezi ce salariu au capusele de la SIF, Fondul de Garantare al Pensiilor Private, si alte institutii Stato-Private.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 30.01.2015, 17:24:44
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Treaba cu ecumenismul e clara. Marele nostru teolog, Pr.Dumitru Staniloae a facut parte din aceasta miscare. A intrat in ea cu toata inima si dragostea. A scris si a demonstrat unde au ei (protestantii, catolicii etc.) greseli si unde nu. Insa, nu l-a luat nimeni in seama, si intr-un final a iesit din aceasta miscare. Dansul a spus cam asa: 'Spunea bine un sarb, ecumenismul este erezia secolului XX'.
*
Cand mistropolitul Banatului si un pret s-au impartasit la greco-catolici, Sinodul a luat o hotarare f.buna. Au scris negru pe alb, ca cei care se impartasesc de la greco-catolici, catolici si ce o mai fi, daca e mirean sa fie oprit de la impartasanie, daca e cleric sa fie caterisit. Mitropolitul Banatului, nu mai e mitroplit. Acel doceument anuleaza toate hotararile proaste luate inainte (ex Balamand).

Tot din zona Banatului, un alt preot a fost prins ca slujeste impreuna cu catolicii si se impartasea la ei, si a fost caterisit. Rezultatul? Poprul drept credincios a iesit in strada si urla impotriva Sinodului:'noi ne iubim', 'da' ce , e prima data cand face slujba cu catolicii?' etc. Cu alte cuvinte, nu doar Sinodul si preotii au vina, ci si mirenii. Daca mirenii ar fi stat tari si neclintiti in credinta lor, nici preoti si unii clerici nu ar mai aluneca, sau daca ar gresi cu ceva, ar fi inlaturati, nu sustinuti.

Preotii buni trebuie sustinuti, iar cei rai ignorati-nu judecati, injurati. Si poate ar fi bine sa punem mana sa citim Sf.Scriptura(f.putini o fac), scrierile Sf.Parinti, sa ne gasim un duhovnic bun, si sa vedem care sunt indatoririle unui mirean. Un mirean trebuie sa faca mai multe, nu doar sa mearga la Biserica, sa tina post si sa se roage. Nu pot preotii si ierarhii sa duca luptele care trebuie sa fie duse de mireni. Ei pot doar semnala problemele.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 30.01.2015, 21:09:59
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Ecumenismul eretic e raspandit prin saptamana de rugaciune ecumenica si altele.


Epistola Cuviosului Paisie către Orthodoxos Typos-despre ecumenismul eretic: http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...sie-catre.html

"Cu durere în suflet mărturisesc că, dintre toți filo-unioniștii pe care i-am cunoscut, nu am văzut pe nici unul să aibă nu miez, dar nici măcar coajă duhovnicească. Cu toate acestea, știu să vorbească despre dragoste și unire, deși ei înșiși nu sunt uniți cu Dumnezeu, fiindcă nu L-au iubit.
Aș vrea să-i rog cu căldură pe toți frații noștri filo-unioniști: deoarece tema unirii Bisericilor este un lucru duhovnicesc, și pen*tru asta avem trebuință de dragoste duhovnicească, să o lăsăm în seama celor care L-au iubit mult pe Dumnezeu și sunt teologi pre*cum Părinții Bisericii, iar nu funcționari, în seama celor care s-au dăruit și se dăruiesc în întregime pe ei înșiși slujirii Bisericii (în locul lumânării mari), pe care i-a aprins focul dragostei lui Dumnezeu și nu bricheta paraclisierului.

Biserica Ortodoxă nu are nici o lipsă. Singurul ei neajuns este lipsa ierarhilor și păstorilor serioși cu principii patristice. Cei aleși sunt puțini, dar aceasta nu trebuie să ne neliniștească, căci Biserica este a lui Hristos și El o conduce."

Last edited by cristirg; 30.01.2015 at 21:28:57.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 07.02.2015, 01:47:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

n zilele de 5 și 6 februarie 2015, la Reședința Patriarhală, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.
Dintre hotărârile luate menționăm:
- Aprobarea noului Regulament al autorităților canonice disciplinare și al instanțelor de judecată ale Bisericii Ortodoxe Române.
- Cooperarea pastorală transfrontalieră a eparhiilor ortodoxe române din țară cu cele din apropierea granițelor României cu scopul organizării și derulării unor proiecte și programe comune pastoral-misionare, social-filantropice și cultural-educaționale.
- Evaluarea periodică de către Centrele eparhiale a monahilor și preoților care desfășoară activități de comunicare în spațiul virtual. Utilizarea de către clerul ortodox a mijloacelor de comunicare virtuală în întreaga activitate bisericească trebuie făcută cu scopul de a promova misiunea, viața spirituală și unitatea Bisericii, nu în detrimentul acestora.
Întrucât motivarea Curții Constituționale a României la Decizia nr. 669 din 12 noiembrie 2014 cu privire la ora de religie afirmă importanța orei de religie în educația elevilor, eparhiile vor ajuta pe părinții copiilor să constate necesitatea continu*i*tății și a în*vățării sistematice a disciplinei religie pe întreaga perioadă a școlarizării copiilor. (Biroul de presă al Patriarhiei Române)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 17:00:37
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 14:49:50
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 19:39:34
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 05:49:55
Biroul de Presă și Comunicații al Patriarhiei Române Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 1 13.03.2009 00:40:05