Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 09.06.2012, 01:49:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
eronat...măi băiete...însă mi-ar surâde mai mult să cred că nu o vei lua spre prăpastia gamomaniei...
De unde si pana unde ai scos-o pe asta??

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Observație corectă! Domnișoarele din categoria asta de vor să se mărite cu niște principii și standarde. Culmea e că și reușesc, chiar și fără vreun bărbat prin preajmă.....
Acum nu zic de cele care au tot felul de pretentii,ci de fetele credincioase in general,care vor sa aiba nu numai un baiat frumos (sau ma rog,cat de cat,adica sa le placa de el) ci si unul care totodata sa fie si crestin practicant. Si e cam greu sincer... adica sunt putini in categoria asta,atat fete cat si baieti.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 09.06.2012, 02:13:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Acum nu zic de cele care au tot felul de pretentii,ci de fetele credincioase in general,care vor sa aiba nu numai un baiat frumos (sau ma rog,cat de cat,adica sa le placa de el) ci si unul care totodata sa fie si crestin practicant. Si e cam greu sincer... adica sunt putini in categoria asta,atat fete cat si baieti.
După părerea mea, toată lumea are dreptul să aleagă ce crede că i se potrivește, numai că o grilă prea complexă de condiții ajunge adeseori să elimine toți ”candidații” în faza de preselecție. Poate că evaluarea corectă și realistă a raportului dintre ”cerere și ofertă” ar ușura întâlnirile promițătoare între oamenii care au în față perspectiva căsătoriei. Dumnezeu ne ajută dacă învățăm în prealabil să ne măsurăm cu onestitate lungul nasului.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 09.06.2012, 03:33:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Bun. Si cum sa fac diferenta? Adica sa si constientizez ca e ok dpdv crestinesc,sa-mi si placa de ea,sa impac si capra si varza?? E greu...



Gandesti prea departe



Daca ar fi facut-o cineva banuiesc ca s-ar fi stiut,nu vad ce motive ar avea sa ramana in anonimat. Insa cum se spunea,doar nu vreti sa devina si forumul asta site de matrimoniale. De fapt m-am mai exprimat in privinta asta: nu ar fi neaparat rau nici asta atata timp cat ar fi ceva serios. Dar va dati seama ca toti distrusii care n-au nicio treaba cu religia ar intra pe aici. Ba poate s-ar mai da si falsi numai sa agate vreo eventuala frumusete de fata,si atunci ce folos ar mai avea??



Hai ca ma faci sa vin la Cluj,ca de mult mi-am dorit sa ajung si pe acolo



Si ca o concluzie,toate la timpul lor cred. Uneori poate si noi gresim,in sensul ca ne prea grabim. Dumnezeu le randuieste pe toate,doar ca uneori ne mai si departam de El Sau cel putin eu simt ca mai am si momente de cadere,de distantare,chiar daca "teoretic" cred in continuare,merg la biserica etc.


Si mai e ceva. Din ce vad eu parca fetele sunt cele care au din ce in ce mai putina nadejde ca ar putea gasi un baiat calumea,frumos,credincios etc.Ca baietii in general pot agata mai usor o fata,sunt destule. Dar fetele care se respecta si au cat de cat niste pretentii si niste standarde de la care sa nu accepte derogare,parca nu au asa multe variante din cate vad eu...

Deoarece: barbatii frumosi,destepti,credinciosi,fideli,generosi...etc .etc...sunt pe cale de disparitie!!!
Trebuie urgent incropita o rezervatie naturala in care sa fie protejati prin lege de la disparitie!!!

Glumesc desigur,lucrurile nu stau chiar asa,insa nu sunt nici departe de adevar...iti cam trebuiesc ani buni sa cauti un partener pt casatorie cu care sa doresti sa imbatranesti,sa-ti combini genele si culmea sa te mai prezinti cu el si la Judecata!
Toate prietenele mele singure de vreo decada,si-au gasit jumatatea pe la vreo 30+ si asta deoarece au lasat din pret ,au bagat discount.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 09.06.2012, 08:27:55
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Iata o varianta de raspuns la intrebarea de ce traiesc unele femei in concubinaj. Din cauza ca barbatii de 34 de ani nu au inca de gand sa se insoare. Mai au timp pana la 60. Daca au noroc inca mai pot face si copii la aceasta varsta.
Si daca Doamne fereste ne ia pe neasteptate, asa cum se facea pe vremuri botezul pe patul de moarte, probabil o sa se implementeze si cununia pe patul de moarte; daca tot am trait toata viata in pacat, macar sa nu murim in pacat.

(Presimt ca voi fi putin injurata pt. cele spuse, asa ca cred ca ar fi mai bine sa-mi cer scuze anticipat daca voi tulbura pe cineva).
asa o fi, insa cazul lui "Stefan Florin" nu se numara printre acestea !
Stefan a precizat foarte clar ca relatia lui stabila nu se poate numi si "concubinaj".
Reply With Quote
  #185  
Vechi 09.06.2012, 09:12:34
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
asa o fi, insa cazul lui "Stefan Florin" nu se numara printre acestea !
Stefan a precizat foarte clar ca relatia lui stabila nu se poate numi si "concubinaj".
Hei, eu nu am postat asta :)
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #186  
Vechi 09.06.2012, 14:03:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Bun. Si cum sa fac diferenta? Adica sa si constientizez ca e ok dpdv crestinesc,sa-mi si placa de ea,sa impac si capra si varza?? E greu...



Si mai e ceva. Din ce vad eu parca fetele sunt cele care au din ce in ce mai putina nadejde ca ar putea gasi un baiat calumea,frumos,credincios etc.Ca baietii in general pot agata mai usor o fata,sunt destule. Dar fetele care se respecta si au cat de cat niste pretentii si niste standarde de la care sa nu accepte derogare,parca nu au asa multe variante din cate vad eu...
In general cand te indragostesti, cand iti pica cu tronc cineva, nu iti mai pui atatea intrebari. Oricum ar fi pt tine e Fat Frumos sau Ileana Cosanzeana. Doar ca dupa ceva timp se poate transforma in Muma Padurii. Pt. personajul masculin nu stiu sa existe un echivalent. Daca zic zmeu sau balaur ii fac un compliment. Mai degraba un broscoi urat.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 09.06.2012, 14:08:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Deoarece: barbatii frumosi,destepti,credinciosi,fideli,generosi...etc .etc...sunt pe cale de disparitie!!!
Trebuie urgent incropita o rezervatie naturala in care sa fie protejati prin lege de la disparitie!!!

Glumesc desigur,lucrurile nu stau chiar asa,insa nu sunt nici departe de adevar...iti cam trebuiesc ani buni sa cauti un partener pt casatorie cu care sa doresti sa imbatranesti,sa-ti combini genele si culmea sa te mai prez,si-au gasit jumatatea pe la vreo 30+ si asta deoarece au lasat din pret ,au bagat discount.
Cam asta fac multe femei care se apropie de 30 de ani si sunt singure, poate si mai devreme, unele. Era si un banc cu idealul unei femei peste nu mai stiu ce varsta e "un barbat viu".
Probabil barbatii de care spui tu sunt "pe cale de disparitie" tocmai pt ca au fost devorati de vampe.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 09.06.2012, 15:51:51
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Probabil că băieții neînsurați din preajma bisericii mai au o problemă pe care n-am observat să o aducă cineva în dezbatare: malaxorul mental pietist al domnișoarelor ”cuminți și credincioase”. Adică: un fel de obsesie pentru forme și tipare de gândire sau comportament care trebuie neapărat bifate, contrabalansate de un dispreț din oficiu pentru tot ce refuză stereotipiile respectivelor forme și tipare . De regulă fetele ajung la credință după experiența unor ulițe existențiale înfundate, în urma cărora se aleg cu traume, crize de identitate și o neîncredere cronică în excercițiul propriei libertăți; nu-i de mirare că în asemenea condiții apare riscul de a confunda credința cu un fel de refugiu de siguranță a existenței avariate în furtunile vieții (anterioare convertirii). N-ar fi nicio problemă dacă aceste confuzii s-ar limita la perioada de carantină, dar o prelungire indefinită a pasivității în procesul regăsirii de sine în lumina harului Duhului Sfânt, riscă să eșueze într-un stil de viață asemănător ghetourilor sectare, acompaniat de o gândire rigidă, impersonală și abuziv-excusivistă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 10.06.2012, 00:37:54
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
De regulă fetele ajung la credință după experiența unor ulițe existențiale înfundate, în urma cărora se aleg cu traume, crize de identitate și o neîncredere cronică în excercițiul propriei libertati
"Reteta" e mai degraba unisex, nu vad de ce ar fi apanajul fetelor. Oricum, concluziile mi se par prea generalizante, ca sa nu zic hazardate.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 10.06.2012, 00:40:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
"Reteta" e mai degraba unisex, nu vad de ce ar fi apanajul fetelor. Oricum, concluziile mi se par prea generalizante, ca sa nu zic hazardate.
.......Amin!!!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 10:50:16
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 00:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24