Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.09.2012, 21:55:30
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Talking

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul

- preotii n-au salvat niciodata pe nimeni, insa toata lumea se roaga la ei si le acorda incredere. Medicii, in schimb, salveaza in fiecare zi mii de oameni, insa toata lumea ii injura.
A spune ca preotii n-au salvat niciodata pe nimeni e minciuna. Eu cunosc cel putin un preot care a salvat pe cinea:

Am o prietena care a nascut o fetita. Cand fetita avea aproape un an a mers cu ea la locul ei de munca sa-si ia o adeverinta. Ea lucra (si lucreaza) la o firma de proiectare drumuri si poduri. A stat putin intre colegi si din greseala a scapat fetita din ochi. In colturile acelui birou era pus grau otravit pentru soareci. In clipa de neatentie fetita a luat un bob de grau de pe jos si l-a pus in gura. Mama a observat si evident ca a mers imediat la doctor. Din pacate nimic nu a mers bine. Cu toate spalaturile, dieta si tratamentele aplicate fetita voma si avea scaunul cu sange. In urma acestei intimplari s-a imbolnavit si sotul prietenei mele. Era fara putere, fara vlaga si nu era capabil nici de cele mai mici lucruri. S-au scurs asa cateva luni pana cand le-a venit gandul cel bun si au mers la preot. Au ajuns la biserica iar in curtea bisericii s-au intilnit cu un preot batran, venit acolo in vizita. S-au dus la el cu copilul si i-au spus problema. Acest preot a facut o scurta rugaciune asupra copilului si i-au trimis in biserica sa multumeasc Domnului. Dupa toate astea au mers acasa si deja din acea zi fetita a inceput sa manance hrana solida si nu a mai sangerat niciodata.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.09.2012, 22:02:14
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaG Vezi mesajul
Deci sunt multi preoti in Romania, mai multi decat medici.
Pai e clar de ce in Romania sunt mai multi preoti decat medici. Pentru ca medicii emigreaza. Au de ales intre a primi atentii si injuraturi in spitalele Romaniei si a merge in alte tari unde primesc salarii mari si sunt respectati.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.09.2012, 22:07:09
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Tu ridici problema unui dezechilibru asa cum il vezi. Ei bine acesta n-ar fi decat unul din cele mai mici dezechilibre (daca intr-adevar este desi nu sunt convinsa).
Eu vad zi dupa zi din ce in ce mai multe dezechilibre care ma sperie si incerc sa fac fata realitatii.
Azi am mers in spatele unui baiat care avertiza unele persoane de pe strada ca vine politia (parca unii aveau posturi stabilite). Am simtit ca-l urmaream desi aveam drum comun (pana am stat la un alt semafor).
Mi se pare ca Romania este "Marea capuseala". Cica avem cel mai mare grad de coruptie (31 fata de Bulgaria care are 25) din UE.
Scuze pt ca sunt off topic dar cand vezi atatea prapastii in jurul tau numarul de preoti si doctori pare irelevant.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.09.2012, 22:12:31
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

nutucutu, te rog eu frumos, NU FI ATAT DE SIGUR ca in Romania orice medic ia spaga de la bolnavi. De asemenea, NU FI ATAT DE SIGUR ca cine emigreaza in Occident o face DOAR din cauza lipsei de bani. Emigrarea NU este motivata doar de bani iar emigrantul plateste un pret foarte mare pentru alegerea lui. NU este atat de usor sa emigrezi.
Echivalarea profesiei de cadru medical cu sarlatania si spagaria este la fel de puerila ca si denigrarea intregului cler pe motiv ca unul sau altul fac cutare lucru.
Problemele adevarate au radacini scrise foarte frumos in articolul de azi despre mandrie si lipsa altruismului in faptele bune.
Adaug pentru Fallen: cautati banii publici si prin turnuletele de aur si pe la petrecerile cu manele si "fara numar, fara numar, fara numar". Mai cautati-i si la infractorii de drept comun care au inceput usurel sa iasa si cu arme de foc pe strada romaneasca, asa ca in Occidentul cel atat de invidiat, ca si in SUA cea adulata, ca si in frumoasele tari unde anul are o mie si una de nopti si unde te invata de mic sa tragi cu pusca (nu spun care). Si mai cautati-i si prin vilele politicienilor care nu incap pe ecrane dupa ce au apucat o functie in partid, pardon. Mai lasati Biserica in pace!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.09.2012, 22:20:51
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Raluca, de ce te inversunezi asa?
Am pus ce mi-a dat cineva care a gasit pe un site, si mi s-a parut o perspectiva rezonabila. Chiar se cheltuiesc multi bani pe catedrala aceea extraordinara, cand oamenii nu au loc in spitale.
Vroiam sa vad o perspectiva venita din alta directie. Dar se pare ca multi dintre cei ce au postat, au tot etichete si generalizari in minte si tot inversunare. Nu vad nicaieri acceptare calma a unui alt punct de vedere, nu atacarea unei idei ci doar prezentarea calma si rationala a propriei realitati, nu nervi, ca m-am saturat de nervi si oameni care vad mafioti si manelisti peste tot. Cu ce te afecteaza acestia?
Oamenii nu traiesc decat in trecut, care este o amintire, deci nu este, si in viitor care nu exista inca. Si in lumea lor interioara, acolo de unde nu vad nimic din ce se intampla in jurul lor, absolut nimic. Poate daca ne-am concentra spre exterior am schimba multe, despre noi, ca daca este ceva asupra caruia sa avem putere absoluta, suntem noi, si practic, doar prin noi este lumea. Doar noi o vedem, mirosim si simtim, doar noi o purtam in suflet si in ganduri.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.09.2012, 22:23:25
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Majoritatea bisericilor sunt construite inca de pe vremea marilor voievozi : Deci , afirmatia "nr bisericilor s-a dublat" e o ineptie.
Off topic: Haideti, totusi, sa nu contracaram o ineptie cu alta ineptie. Nu este adevarat nici ca majoritatea bisericilor sunt contruite de pe vremea voievozilor. Si veti spune ca pana la urma nu aduce nimic in plus aceasta corectie. Ba aduce. Pentru ca perseverand in argumente nebazate pe realitate si spuse dupa ureche asta va duce ca si valoare celor adevarate si reale sa fie puse sub semnul intrebarii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.09.2012, 23:20:51
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Asemenea topicuri sunt pure provocari. Continutul e irelevant, nu sunt citate sursele iar tonul este agresiv- incriminator (de televiziune proasta); subiectul sau a mai aparut candva pe forum pe aici (ceea ce conduce la concluzia ca un subiect ce pare a face "audienta" e reincalzit). Concluzie - trash!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.09.2012, 00:28:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preotii si medicii salveaza in chip si la nivel diferit.
Ajutorul medicului e de obicei simtit mai usor, mai repede, mai usor de constientizat.
Ajutorul preotului este prin natura lui tainic, in primul rand. Si e nevoie de o colaborare cu totul aparte a celui salvat. Una sufleteasca, cu mare daruire de sine. O stim din practica, fiecare.
Comparatia mi se pare cam fortata si, oricum, cu tendinta evidenta de a acoperi lucrarea sfintitilor slujitori.
Nu e intelept, cred eu, sa judecam asa in opozitie care tine doar de cele vazute si simtite direct, spontan, imediat. Realitatea e cu mult mai complexa decat riscam s-o prezentam aici. Apoi, credinta crestinului nu are deloc de-a face cu reperele acestor binefaceri imediate. Desi sunt multe cazuri care dovedesc ca ajutorul preotului este nu de putine ori cu efect imediat sau, in orice caz, simtit in timp scurt.
Spovedania e cel mai la indemana exemplu.
Iar eu am mai trait si nenumarate alte foloase evidente, practice, clare, obiectivabile in relatia mea cu preotul duhovnic si cu alti preoti. (Ma abtin insa sa dau amanunte aici si acum. Am dat deja poate prea multe, cu alte ocazii, pe forum. Stiu ca totul se interpreteaza, si nu voiesc riscul de a expune rautatilor lucruri prin natura lor curate si bune. In definitiv, lucruri sfinte.)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.09.2012, 00:50:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tare mi-ar fi placut ca romanii nostri sa fi luat atitudine in cazul Rosia Montana, al gazelor de sisturi, al politicianilor corupti, al votului si al atator si atator evenimente din viata civica. Nu pe forum, ci in realitate!

Dar e usor sa bati niste taste si sa faci pe carcotasul in spatele calculatorului, in loc sa faci ceva concret si sa iti slujesti crezul pe care l-ai ales.

Si mai observ ca o mare problema a romanilor este lipsa de solidaritate, probabil o fi vreo mostenire a sistemului comunist. Lipsa de solidaritate intre colegi, intre membrii unei breasle, intre bugetari, intre romani. Dar mai bine sa moara si capra vecinului, nu?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.09.2012, 01:02:41
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaG Vezi mesajul
nutucutu, te rog eu frumos, NU FI ATAT DE SIGUR ca in Romania orice medic ia spaga de la bolnavi. De asemenea, NU FI ATAT DE SIGUR ca cine emigreaza in Occident o face DOAR din cauza lipsei de bani. Emigrarea NU este motivata doar de bani iar emigrantul plateste un pret foarte mare pentru alegerea lui. NU este atat de usor sa emigrezi.
Sunt sigura ca in Romania sunt destui medici care isi fac meseria cu onoare in ciuda salariului pe care il au. Si eu am intalnit cativa atunci cand am umblat prin spitale. Totusi, mi se pare destul de pervers sa le cerem medicilor sa-si faca datoria doar din constiinta si onoare, ei nefiind platiti asa cum ar trebui (din punctul meu de vedere). La fel de pervers mi se pare ca ei sa fie supusi presiunii de a nu se putea intretine decent in urma meseriei pe care o practica.
Citat:
În prealabil postat de RalucaG Vezi mesajul
Echivalarea profesiei de cadru medical cu sarlatania si spagaria este la fel de puerila ca si denigrarea intregului cler pe motiv ca unul sau altul fac cutare lucru.
Foarte adevarat, iar daca eu am lasat sa se inteleaga asta imi cer scuze.

Last edited by nutucutu; 26.09.2012 at 01:15:33.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Altă Evanghelie Carmen FUNIERU Despre Sfanta Scriptura 17 04.02.2014 16:53:19
Sf Petru,din perspectiva ortodoxa Ioana-Andreea Biserica Romano-Catolica 9 14.02.2013 22:41:32
Spovedania - perspectiva repetitiva Nicador Generalitati 14 25.01.2011 15:21:12
Perspectiva crestin asupra sportului.. florinbrasov0 Generalitati 16 26.03.2009 13:45:09
Perspectiva Crestina danyel Generalitati 0 26.05.2007 02:01:06