Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.03.2008, 15:04:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Da, asa este cum spui tu, dar nu trebuie sa atentionezi pe cei de pe forum asupra gramaticii in felul in care ai facut-o tu, adica "ma dezgusta cei care nu stiu gramatica". Ai fi putut-o spune sub o forma mai placuta, adica sa fi facut un apropo zambaret asupra faptului ca bogdan a facut o mica gafa in exprimare, dar in nici un caz cum ai tratat tu, pentru ca pe cei care gresesc niciodata nu ii vei indrepta sau atrage sa te asculte daca ii tratezi cu atitudine didactica rece, ci ai putea sa ii tratezi cu exigenta - dar exigenta cu "caldura" din partea ta, astfel incat cel care a gresit sa suporte corectarea si sa vada unde a gresit, :)
de cand cunoshti veliur forma manushilor shi finetzea in care se face mustrarea? e scris cu Duhul Blandetzii... iar antihrist cu manushi venea in care avea degete cu copite la unghii, dar este adevarat ca in vorbire sau scriere cuvantul urat shi rau le poate strica shi pe celelalte ca asha ne invatza Cuvantul Lui Dumnezeu sa avem vorbire curata shi dreasa cu sare... iar a dezgusta, are un sens corect, shi nu vad unde vezi tu o mai buna procedura in a face glume? ironice, poi dumneata nu shtiai ca satira shi batjocorirea Sfantului este jucaria lui dracu? deci fi mai atent ce fel de mustrare faci ca dumneata doreshti mustrari pironice shi luarea in gluma a adevarului... ca te nemultzumeshti de sinceritate? ...???:(:(
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.03.2008, 15:08:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
"Totul,dar absolut totul in viata este determinat si influientat de studiu,inclusiv credinta" Atunci cum ramane cu fariseii si carturarii? Eu cred ca totul este influentat de raportul meu cu Dumnezeu.
Daca tot am deviat de la topic...
Ar trebui sa inteleg ca un tata care a facut numai cateva clase este mai putin bogat spiritual decat fiul care are vreo nu-stiu-cate facultati. Daca ar fi asa, la cat studiu pe cap de locuitor avem la ora actuala, ar trebui sa fim o tara de sfinti. (nu minciuna, nu mandrie, nu furt- pe care cei cu studii putine le fac la nivelul lor. Ceilalti se imbogatesc legal.)
poi zicea Hristos ca daca credintza noastra nu o va depasi pe cea a Fariseilor shi Saducheilor shi Nazarinenilor shi Carturarilor, adica asta inseamna ca toata Cartea pusa in practica, atunci cu nici un chip nu vetzi intra in Imparatzia Cerurilor, caci Credintza indeamna la plinirea poruncilor in aurul intzelepciunii... dar se intreaba Cuvantul Lui Dumnezeu, de unde capata aurul fier? iar mai nou chiar fiere... ca e amestecata cu lenea... am impresia... sau cu spurcaciunile... cine poate shti...???:(:(
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.03.2008, 18:28:20
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Ory,cred ca faci o greseala indeparand pe cei care nu au acordat mai multa atentie gramaticii. Cu siguranta nu despre cat de bine stim limba romana ne va intreba la Judecata. Si oricare dintre noi putem face astfel de omisiuni.
Cu toate astea,limba romana merita putin mai mult respect decat ii acorda romanii, asa ca nu e rau sa fie indreptate greselile astea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.03.2008, 18:51:50
BogdanBogdan BogdanBogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Doamne iarta-i pe militari!!!....insa,intotdeauna m-a dezgustat "corijenta" la limba Romana,si deci,la limba materna.
te rectific :thumbsup: in loc sa fiti atenti la credinta voi sunteti atenti la gramatica:D
si nuti trebuie gramatica pentru ati exprima gesturile:D si credinta:p
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.03.2008, 13:07:33
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
[...] shi nu vad unde vezi tu o mai buna procedura in a face glume? ironice, poi dumneata nu shtiai ca satira shi batjocorirea Sfantului este jucaria lui dracu? deci fi mai atent ce fel de mustrare faci ca dumneata doreshti mustrari pironice shi luarea in gluma a adevarului... ca te nemultzumeshti de sinceritate? ...???:(:(
vsovi, fii mai atent si observa ca eu nu am facut mustrare prin gluma, plus ca eu nu am mustrat, ci am facut o observatie, atat.
Si iti mai spun ca nu am luat in gluma devarul, te rog sa nu mai interpretezi. :|
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.03.2008, 15:50:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Cu toate astea,limba romana merita putin mai mult respect decat ii acorda romanii, asa ca nu e rau sa fie indreptate greselile astea.
subscriu
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.03.2008, 18:03:36
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de istoica
Ory,cred ca faci o greseala indeparand pe cei care nu au acordat mai multa atentie gramaticii. Cu siguranta nu despre cat de bine stim limba romana ne va intreba la Judecata. Si oricare dintre noi putem face astfel de omisiuni.
Cu toate astea,limba romana merita putin mai mult respect decat ii acorda romanii, asa ca nu e rau sa fie indreptate greselile astea.
De acord, si poate gasiti voi cu Ory o solutie sa-i invatati gramatica pe copiii romanilor din occident Bogdan fiind unul din ei, in caz ca nu stiti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.03.2008, 19:50:08
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Poate ca de aceia
...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.03.2008, 20:29:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

La Sfanta Liturghie se face pomenirea celor ce pier ca eroi . Sa-i pomenim si noi ori de cate ori putem si ne aducem aminte, pentru ca in graba noastra cotidiana , uitarea si nepasarea ne apasa si ne marcheaza .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarta-ma ! dorinastoica14 Pocainta 88 31.12.2012 16:21:13
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 16:18:24
Sfinti militari IonelS Biserica Ortodoxa Romana 41 01.07.2011 13:29:54
Doamne iarta-ne pe noi pacatosii si ne miluieste serb_crina Preotul 3 04.12.2007 21:54:16
Doamne iarta-ma si ma miluieste pe mine pacatoasa. serb_crina Preotul 1 03.12.2007 21:46:14