Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 25.03.2008, 14:44:53
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Traditie,o virtute impinsa in extrema devine pacat.Ceea ce sustii tu seamana mult cu doctrina unei secte ortodoxe si anume "turma sfantului Ilie"care sustine ca legatura conjugala dintre soti este pacat.Mi-ai raspuns ca "ai experienta in iubirea conjugala" si citesc ca nu esti casatorit.Vrei sa precizezi mai bine? Doamne ajuta!
Eu nu sustin acel lucru.

Am mai raspuns o data, vezi în mesajele precedente.
  #72  
Vechi 25.03.2008, 14:58:22
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Orgasmul e un fenomen psihologic prin care cineva are impresia ca-l poseda pe celalalt, ma rog e ceva spurcat de care nu e bine sa vorbim.
Aiureli. E doar partial psihologic si in mare masura fiziologic. Daca e bine s anu vorbim, atunci de ce ai deschis topicul despre orgasm?
  #73  
Vechi 25.03.2008, 15:04:33
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Orgasmul este o experienta puternica care are ca urmare diminuarea functiilor spirituale: slabirea simturilor, a ratiunii.

Cu fiecare orgasm fiinta umana înainteaza spre dezintegrare.

Observând batrânii care au avut viata sexuala si cei care nu au avut (calugari si calugarite, preoti catolici) observam o puternica degradare la primii si pastrarea puterilor sufletesti la cei din cealalta categorie.


Cred ca placerea orgasmului trebuie evitata, unirea trupeasca sa fie facuta doar pentru nastere de prunci, cu o lupta contra gustarii placerii.
Macar de ai fi calugar sa-ti foloseasca la ceva toate idiosincrasiile astea.
  #74  
Vechi 25.03.2008, 15:22:47
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
ce sustii tu seamana mult cu doctrina unei secte ortodoxe si anume "turma sfantului Ilie"care sustine ca legatura conjugala dintre soti este pacat.
Sa nu ne suparam....
Eu personal NU am inteles ca Traditie ar considera prin ideile lui cum ca legatura conjugala este un pacat, ci doar ca placerea sexuala in relatia conjugala poate fi oarecum reglata "intre urechi" ca sa lase loc mai mult celeilalte duhovnicesti...adica sa fim mai aproape de starea ingereasca...


  #75  
Vechi 25.03.2008, 15:23:55
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Aiureli. E doar partial psihologic si in mare masura fiziologic. Daca e bine s anu vorbim, atunci de ce ai deschis topicul despre orgasm?



Macar de ai fi calugar sa-ti foloseasca la ceva toate idiosincrasiile astea.


Totul e psihologic, e o stare de euforie.

Vad si la tine aceeasi viclenie ca la Quasar. Vai de tine.
  #76  
Vechi 25.03.2008, 15:36:05
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

parintele Arsenie Boca spunea asa despre 'betesugurile trupului':
una din pricini ar fi desfranarea.'cand treci masura cuvenita incepe sa te doara spatele,spinarea,salele,slabesc nervii,oamenii devin iuti si nerabdatori.toate acestea pentru ca nu si-au infranat poftele(puterile).este tocmai ca bogatul care saraceste.asa si trupul care si-a mancat toata vlaga.'
  #77  
Vechi 25.03.2008, 15:46:05
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Totul e psihologic, e o stare de euforie.

Vad si la tine aceeasi viclenie ca la Quasar. Vai de tine.
Ba e vai de tine, dar tu nu poti sa-ti dai seama de asta. Daca vrei sa traiesti in celibat, foarte bine, dar nu te apuca sa vituperezi viata normala, pentru ca din motive care nu ma privesc nu o ai sau nu o doresti.
  #78  
Vechi 25.03.2008, 15:49:12
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Totul e psihologic, e o stare de euforie.
Am impresia ca intr-adevar nu cunosti fenomenul. Este evident pentru oricine l-a trait ca la mijloc sunt si niste procese fiziologice.
Si chiar daca ar fi totul doar o stare de euforie, care ar fi problema?
  #79  
Vechi 25.03.2008, 15:52:16
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Traditie, ai dreptate pe undeva, insa te intreb:
daca doi tineri nu urmaresc in viata decit sa placa lui Hristos, mai are vreun rost sa aiba relatii intre ei, chiar si fara orgasm, sau mai bine ar trai in cadrul unei casatorii albe?

ai dreptate in ceea ce priveste orgasmul: nu este o stare primara a omului, ci una ulterioara caderii in pacat. cu sau fara orgasm, conceperea copiilor tot in pacat se face. doar botezul poate spala acest pacat.
  #80  
Vechi 25.03.2008, 15:52:50
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
parintele Arsenie Boca spunea asa despre 'betesugurile trupului':
una din pricini ar fi desfranarea.'cand treci masura cuvenita incepe sa te doara spatele,spinarea,salele,slabesc nervii,oamenii devin iuti si nerabdatori.toate acestea pentru ca nu si-au infranat poftele(puterile).este tocmai ca bogatul care saraceste.asa si trupul care si-a mancat toata vlaga.'
Da stiu, din cate se pare, dupa el desfranarea ar fi cauza tuturor problemelor. Am citit pe alt topic cum ca ar fi descoperit solutia pentru problemele romanilor: abstinenta sexuala in timpul sarcinii, care ar crea inclinatii spre sfintenie la copil. :dontgetit:
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alinarea sufletului ranit bogman margareta Generalitati 34 12.06.2013 21:12:39
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 22:17:54
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 21:42:29
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 23:37:08
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 08:32:19