Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2008, 16:26:17
Bunl Bunl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2008
Mesaje: 20
Implicit

Va rog sa ma scuzati daca o sa va para o intrebare aiurea, dar as vrea si eu sa stiu: la Judecata de apoi se ia in considerare si frecventa pacatelor? Adica... cat de des pacatuieste un om... Sau doar gravitatea lor? Adica un om cu pacate mici dar multe cum este in comparatie cu un om cu pacate grave dar putine?:|
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2008, 16:38:14
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bunl
Va rog sa ma scuzati daca o sa va para o intrebare aiurea, dar as vrea si eu sa stiu: la Judecata de apoi se ia in considerare si frecventa pacatelor? Adica... cat de des pacatuieste un om... Sau doar gravitatea lor? Adica un om cu pacate mici dar multe cum este in comparatie cu un om cu pacate grave dar putine?:|
Parintele Cleopa spunea ca, de cele mai multe ori, pacatele mici il duc pe om in Iad.
cu cit repeti mai mult un pacat, cu atit mai mult devii rob patimii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.09.2008, 16:52:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La judecata nu se tine seama decat de departarea si de apropierea de Hristos. Iar la aceasta departe si apropiere, nu ajungi doar prin pacate mari sau fapte mari, ci si prin cele ce ni se par a fi mici.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.09.2008, 19:35:38
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iar cum acele pacate zise "mici" uiti de obicei sa le marturisesti la spovedanie parintelui duhovnic, tocmai pentu ca ti se par atat de "mici", ele se aduna, diavolii-vamesi de la vamile corespunzatoare respectivelor pacate "mici" iti intocmesc "dosare penale" cu acele pacate si cu frecventa infaptuirii lor, iar la Judecata Particulara te raporteaza mandri in fata Domnului Iisus Hristos tocmai pentru ca le-ai dat drepturi sa o faca. Si uite asa, daca nu ai nici prea multe fapte bune, balanta cu cate iti va cantari Domnul Hristos faptele si gandurile va inclina de-a stanga, ceea ce inseamna ca vei cunoaste "pe viu" ce inseamna chinurile lacasului lui Satan cel mare, Lucifer.

Razvan

Doamne ajuta!
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.09.2008, 21:59:57
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bunl
Va rog sa ma scuzati daca o sa va para o intrebare aiurea, dar as vrea si eu sa stiu: la Judecata de apoi se ia in considerare si frecventa pacatelor? Adica... cat de des pacatuieste un om... Sau doar gravitatea lor? Adica un om cu pacate mici dar multe cum este in comparatie cu un om cu pacate grave dar putine?:|
LA JUDECATA DE APOI SE VOR LUA IN SEAMA PACATELE nespovedite ,CCI CELE SPOVEDITE SI PE CARE NU LE-AI MAI REPETAT SINT STERSE ,ORICIT DE MARI AR FI FOST ELE.pACATELE spovedite si repetate cica nu se iarta!dc le repeti mereu,inseamna ca nu iei in serios TAINA SPOVRDANIEI si vei da sama pt aceasta atitudine.:dozingoff:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.09.2008, 22:18:43
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Bateti apa in piua.

De unde stiti voi ce si cum va fi? A fost Judecata de Apoi si ati vazut cum a fost? A murit careva dintre voi si s-a intors sa ne povesteasca cum e cu judecata personala?? NU. Ceea ce inseamna ca discutiile pe tema asta sunt pure speculatii si atat.

Mila lui Dumnezeu este mare, necuprinsa si de neinteles mintii omenesti. Deci ceea ce trebuie sa facem este sa ne ingrijoram pentru ceea ce facem pe pamant si sa lasam ce sa se intample dupa ce murim in pace. Buni, tu incearca sa pacatuiesti cat mai putin si spovedeste-te de pacatele pe care ti le aduci aminte. Mai mult de atat nu poti sa faci.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.09.2008, 23:10:00
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

La judecata vom primi replicile date de catre Hristos atat fecioarelor intelepte, cat si fecioarelor neintelepte. De aceea, Hristos trebuie sa straluceasca in noi ca sa ne bucuram de fericirea vesnica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.09.2008, 00:23:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate am citit, se ia in considerare starea in care se afla sufletul in momentul trecerii la cele vesnice. Multi pacatosi s-au pocait din toata inima si unii dintre acestia au ajuns chiar sfinti. De aceea a venit Iisus: ca sa ne dea aceasta sansa de a ne indrepta, chiar daca am gresit. Exista si oameni care au dus o viata virtuoasa si au pierdut Raiul din cauza mandriei in ultima parte a vietii lor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.09.2008, 08:09:37
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Bateti apa in piua.

De unde stiti voi ce si cum va fi? A fost Judecata de Apoi si ati vazut cum a fost? A murit careva dintre voi si s-a intors sa ne povesteasca cum e cu judecata personala?? NU. Ceea ce inseamna ca discutiile pe tema asta sunt pure speculatii si atat.

Mila lui Dumnezeu este mare, necuprinsa si de neinteles mintii omenesti. Deci ceea ce trebuie sa facem este sa ne ingrijoram pentru ceea ce facem pe pamant si sa lasam ce sa se intample dupa ce murim in pace. Buni, tu incearca sa pacatuiesti cat mai putin si spovedeste-te de pacatele pe care ti le aduci aminte. Mai mult de atat nu poti sa faci.
cam asa ceva:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.09.2008, 08:46:02
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bunl
Va rog sa ma scuzati daca o sa va para o intrebare aiurea, dar as vrea si eu sa stiu: la Judecata de apoi se ia in considerare si frecventa pacatelor? Adica... cat de des pacatuieste un om... Sau doar gravitatea lor? Adica un om cu pacate mici dar multe cum este in comparatie cu un om cu pacate grave dar putine?:|
Pai nu exista pacat mic sau mare,ci doar pacat prin care in loc sa faci voia lui Dumnezeu,faci voia celui rau.Este clar si simplu.Iar la Jdecata,daca pana atunci nu ne-am rupt de cel rau,vim merge impreuna cu el,in locul lui de chin.Deci trebuie sa stam starnsi uniti cu Hristos,mai ales prin Taina Euharistiei,prin milostenie,prin jertfa,si nu sa ne unim cu cel rau prin egoism,ura,viclenie,rautate.Asta este de fapt toata filosofia,iar lungul sir de pacate ,unle mai mult inventate,de genul unora pe care l-ema vazut eu prin anumite indrepatre de spovedanie,nu am ce sa comentez.Era acolo un pacat cica m-am spalat cu sapun frumos mirositor:D,sa te strici de ras,sau altele de agest gen.Pai asa,o sa scoata astia si pacatul ca am mers cu avionul,ca am taiat porcul,ca m-am imbracat in blugi,si alte de-astea.Sa fim seriosi!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O eroare frecventa Mihnea Dragomir Despre Sfanta Scriptura 24 27.04.2012 12:15:18
Robii pacatelor florin.oltean75 Alte Religii 5 22.01.2012 18:10:33
Marturisirea pacatelor antoneta Intrebari utilizatori 0 28.05.2011 09:05:41
Frecventa thefaith Despre Biserica Ortodoxa in general 8 12.07.2009 18:00:22