Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.02.2011, 11:35:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Pucioșii sunt Dumnezeii mei!
Ceeee?!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.02.2011, 11:46:12
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ceeee?!
Da, sunt! Și nu mă rușinez de ei... și nici de frații lor creștini și oameni și orice făptură oricare ar fi aceia.

Sau tu te-ai mirat probabil din frica de dumnezidolii cei găunoși?

Și este scris: „Dumnezei veți fii dacă veți face poruncile Mele”, ceva de genul ăsta; și El se va preamării întru ei, adică Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu va fi în mijlocul lor pururea.

Last edited by vsovivi; 24.02.2011 at 11:52:31.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.02.2011, 12:18:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Pucioșii sunt Dumnezeii mei!
Cam multi dumnezei ai ...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.02.2011, 15:08:42
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Sa revenim la subiectul topicului,nu avem ce discuta cu eretici gen vsovivivivivi.... Sa fie sanatos si sa-si vada de a lui pierzare!

Deci revenind la subiect. Uraciunea pustiire este ECUMENISMUL. Asta a spus parintele Adrian Fageteanu. Si eu aveam unele semne de intrebare cu privire la versetele amintite la inceputul topicului insa cercetandu-l pe parintele am gasit in sfarsit un raspuns.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.08.2011, 18:36:41
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Mult ne-a luminat mila lui Dumnezeu prin anumite talcuiri venite prin sfinti,..(cum ar fi si cea cu micro/macrocosmosul). In acest sens, sa ne ajute Dumnezeu sa ne ocupam de cele ce tin de noi, cum ar fi curatirea si pazirea propriei gradini, inima/mintea, fiinta noastra..asa cum ne-au indemnat traitori crestini ai zilelor noastre(p.Papacioc,Rafail Noica,si altii), cand au fost intrebati de anticrist, 666,uraciunea pustiirii...

Eu am inteles ca sunt lucruri care,prin harul Duhului Sfant, tin de noi(cum ar fi sa traim prin incredere in El) si lucruri care tin de Insusi Hristos, Domn si Stapan peste toate, care..la vremea hotarata, doar cu "suflarea gurii Sale va nimici pe cel rau"..Marire Lui !

Astfel, in sens de microcosmos, inima noastra poate fi "locul sfant",si este, pentru oricine s-a miluit prin harul Duhului Sfant..sa-si faca din inima locas al Acestuia...si acela il va iubi pe Dumnezeu, se va inchina lui Dumnezeu in mod drept si nefatarnic,Il va recunoaste pe Dumnezeu ca Domn si Stapan, si va cauta calauzirea Lui, prietenia Lui, Sfatul Lui...si va dori sa traiasca...in El...prin El...si pentru El...asa cum ne-au lasat vie marturie toti adevaratii urmasi ai lui Hristos...

Iar uriciunea pustiirii...poate fi in orice inima care nu da lui Dumnezeu slava si cinstea care i se cuvine,care nu-L recunoaste ca Cine este.. ca si Tata, Creator, ca si Domn..ca si Singurul de la care vine orice bine..si orice binecuvantare are parte, o pune pe seama unor idoli(ca bani, desteptaciune, noroc, smecherie, pile,etc), sau in orice inima care iubeste, propovaduieste si practica pacatul, in mod liber ales, deliberat si constient...pentru ca pacatul este urat, si nu e nimic urat ca pacatul...si inevitabil, fara intoarcere la Hristos, (prin harul Duhului Sfant), aceea inima, fiinta, persoana...va ajunge pustiita...golita de viata, de sens, de bucurie, de dragoste...de orice bine..

Pe noi insine, si unii pe altii..si toata viata noastra...lui Hristos Isus, Dumnezeul nostru.. sa o dam..
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)

Last edited by Sara I; 22.08.2011 at 11:52:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 00:00:33
ce ati face in locul meu? cred_cu_adevarat Generalitati 27 07.07.2012 09:26:01
Locul copilariei dorinastoica14 Generalitati 159 04.07.2011 01:47:33
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21
locul de veci Dia20_diana Eutanasia 4 14.02.2008 21:40:40