Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 14.06.2012, 02:38:32
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
Păi nu e corect, băieții neînsurați au avantajul competitiv al....vârstei !
După o anumită vârstă (cred că pragul psihologic e pe la 30 de ani), femeile sunt etichetate în categoria 'acțiuni nerentabile' pe piața bursieră a măritișului (conform judecății discriminatoare că 'dacă n-a luat-o nimeni până la vârsta asta asta, sigur are vreun defect major'). În schimb (și aici subliniez partea cu...nu e corect!!! :-) bărbații trecuți de 30 de ani sunt incluși în categoria 'acțiuni profitabile', le crește valoarea la bursă , conform teoriei că 'dacă nu s-au însurat până la vârsta asta înseamnă că au trăit bine, au avut parte de femei/bani/carieră/etc,etc suficient de mult încât să nu simtă nevoia de însurătoare' . Nu aruncați cu pietre, am expus doar mentalitatea populară. În plus, multe femei tinere preferă bărbații mai maturi, însă reciproca (femei mature, preferate de bărbați tineri) nu e valabilă.

Așa că nu prea mi se pare întemeiată suferința bărbatului neînsurat, înrudit cu femeia nemăritată prin prisma celibatului, însă diferențiat de ea prin percepția lumii (burlac râvnit versus săraca fată bătrână).

PS: 23 de ani, single :) Nu sufăr (deocamdată) deloc din cauza nemăritișului, ca să-l numesc așa.... ba chiar mă bucură. Am văzut prea multe căsnicii ratate, prea multe cupluri nefericite, prea multă singurătate în doi, ca să-mi doresc ceva ce pare frumos doar privit din exterior, conceptul de mariaj fericit mi se pare deja utopie. Dac-o vrea Dumnezeu să fie, va fi, dacă nu, c`est la vie :).
mentalitatea populara e complet opusa. si anume: daca a trecut de 30 de ani si e inca singur sigur are defecte, hibe, vicii si d-aia saracu nu l-a luat niciuna de barbat
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #202  
Vechi 14.06.2012, 02:49:43
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Incet ,incet threadul se transforma in apologia celibatului...Barbatii isi incurajaza acest statut facand haz de necaz,pe cand femeile isi plang in pumni...

Sincer cred ca cele din urma au o atitudine mai realista in fata existentei,decat primii.
Ar trebui sa facem apologia uniunii,a casatoriei,a vietii binecuvanatate in doi;viata cu bune si rele alaturi de o singura persoana pe care o alegi pe viata cu toate riscurile.
Romantic stuff,huh? Too medieval?
Nope! True life!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #203  
Vechi 20.06.2012, 01:26:47
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Unde e suferinta ar trebui sa mi se faca mila, dar eu am ras in hohote citind threadul asta, o lectura mai plina de umor nu gaseam nici sa-mi fi propus =))))))))))))))))))))))))
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #204  
Vechi 20.06.2012, 10:34:47
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
mentalitatea populara e complet opusa. si anume: daca a trecut de 30 de ani si e inca singur sigur are defecte, hibe, vicii si d-aia saracu nu l-a luat niciuna de barbat
sau cel mai probabil ar fi ca nu are bani...
Reply With Quote
  #205  
Vechi 20.06.2012, 11:22:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sau că nu mai are...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #206  
Vechi 20.06.2012, 14:57:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
mentalitatea populara e complet opusa. si anume: daca a trecut de 30 de ani si e inca singur sigur are defecte, hibe, vicii si d-aia saracu nu l-a luat niciuna de barbat
mentalitatea asta s-a dus demult la oras, ba chiar usor, usor incepe sa se duca si din mediul rural
Reply With Quote
  #207  
Vechi 20.06.2012, 15:58:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Acuma deh, te înțelegem, ce să zici și tu...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #208  
Vechi 21.06.2012, 13:52:49
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mentalitatea asta s-a dus demult la oras, ba chiar usor, usor incepe sa se duca si din mediul rural
aceasta "mentalitate" de tip nou s-a instaurat datorita faptului ca in societatea moderna de astazi casatoria nu mai inseamna nimic !
Reply With Quote
  #209  
Vechi 26.06.2012, 01:10:19
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mentalitatea asta s-a dus demult la oras, ba chiar usor, usor incepe sa se duca si din mediul rural
nu sunt de acord :) este cat se poate de prezenta, mai ales in mediul urban.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #210  
Vechi 26.06.2012, 08:55:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
mentalitatea populara e complet opusa. si anume: daca a trecut de 30 de ani si e inca singur sigur are defecte, hibe, vicii si d-aia saracu nu l-a luat niciuna de barbat
Da,este o convingere bazata pe generalizare,evident ca nu se aplica la toata lumea,insa,totusi,trebuie sa recunosc ca un sambure de adevar exista in toata aceasta istorie.
Datorita unor conjuncturi de viata,m-am vazut in situatia ca dupa varsta de 30 de ani sa fiu singura,desi,evident imi doresc si eu ca o mare parte din oamenii de pe acest pamant si incadrati in societate sa imi gasesc un partener de viata impreuna cu care sa ne construim o familie.
Usor de spus,insa mai greu de facut,mai ales,ca dupa cum spunea cineva intr-o postare anterioara,nu mai avem varsta adolescentei sa ne orientam doar spre aspectul fizic al cuiva,mai sunt multe alte lucruri extrem de importante,care,daca nu exista in omul respectiv,mai bine ramai celibatar.Personal nu sunt adepta unei relatii sau casatorii doar de dragul de a nu ramane in singuratate,pentru ca,din experienta mea proprie,singuratatea uneori este o binecuvintare in comparatie cu o relatie toxica.
Revenind,insa,fiind singura de cam aproximativ 1 an de zile,evident ca am lasat deschisa posibilitatea de a cunoaste alti oameni,insa am constatat ca persoanele care depasisera o anumita varsta si speram eu sa fie ceva mai mature,nu erau neaparat si asa: foarte multe curtari din partea unor oameni insurati,extrem de multe,iar faptul ca aveau si copii,iar modul de a relationa in viata de familie pe care mi-o descriau (doi straini care practic imparteau niste interese si niste copii,in rest,fiecare cu viata proprie) m-au facut sa caut sa deschid ochii si mai bine la ce este in jurul meu.Nu inteleg sensul pentru a ramane intr-o relatie de complezenta,dependenta,o afacere de familie numita casatorie,dar in care pe parte sufleteasca nu mai exista nimic sau in tot cazul nu ceea ce ar fi firesc sa fie intre doi oameni casatoriti.Si atunci,incerci sa iti cumperi cu bani iubirea,romantismul si pasiunea,tot ceea ce in caminul tau conjugal lipseste.Este trist,insa o realitate a multor cupluri din zilele noastre...
Apoi o gama variata de persoane care au serioase probleme de relationare,adaptare la societate,tulburari de personalitate sau oameni singuri sau divortati,separati care nu se mai implica decat superficial din cauza faptul ca undeva,candva au fost raniti,iar ei nu au putut depasi durerea acelor momente sau chiar emotional vorbind,sunt inca prinsi si legati de o persoana cu care nu mai au nimic de impartit,poate de ani.
De ceva timp,am multe alte prioritati,asa ca am lasat problema asta pe un plan secund,poate nici nu este momentul in prezent,insa,din planul observatorului nu pot sa nu urmaresc ce se petrece in aceasta societate.Nu cred ca varsta este un impediment,ci faptul ca oamenii devin din ce in ce mai inautentici,din ce in ce mai putin doritori sa se implice cu adevarat,chiar si atunci cand sunt in relatii de cuplu de ani de zile,asist la un adevarat spectacol al falsitatii nu doar fata de ceilalti,ci fata de sine in primul rand,spectacol al carui actor principal este frica...frica de a mai iubi,frica de a mai darui,frica de a mai oferi incredere,frica de a te arata celorlalti asa cum esti,iar pe acest altar al fricii ne jertfim intreaga noastra viata.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 26.06.2012 at 08:59:28.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 10:50:16
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 00:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24