Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #781  
Vechi 13.08.2016, 11:47:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce rost are sa discutam despre mucegaiuri cand ala e vreun securist care foloseste clisee de astea ca sa inspaimante babele feisbuchiste ? :)
Îi răspundeam lui Adrian, pt. că îi mucegăiește pâinea. Poate mucegăi și cea făcută cu mașina de pâine. Mie nu-mi mucegăiește cea din comerț nici după o săptămână. Și cumpăr de regulă din cea fără conservanți (grâu întreg). Dar nu am umiditate în casă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #782  
Vechi 13.08.2016, 11:59:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai daca nu arunci 2-3 anateme pe zi mucegaieste. De exemplu painea lui Igor ramane calda si 2 saptamani. :)
Reply With Quote
  #783  
Vechi 13.08.2016, 12:00:24
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Îi răspundeam lui Adrian, pt. că îi mucegăiește pâinea. Poate mucegăi și cea făcută cu mașina de pâine. Mie nu-mi mucegăiește cea din comerț nici după o săptămână. Și cumpăr de regulă din cea fără conservanți (grâu întreg). Dar nu am umiditate în casă.
Aia e: eu am ferestrele spre nord. Ciuciu ultraviolete sterilizante, chiar și pe canicula ssta. De aia am ajuns eu un soi de zugrav amator/neoficial, pocnind fungii de pereți cu antifungici, răzuială și văruit cel puțin once per year. Cînd stai singur, nevoia te învață de toate. Și cînd mă gîndesc că eram, cînd eram juvete, un pămpălău de fugeau norii. No, ca să fac o figură de stil ludică în stilul meu, SWTOR-based (să mai destindem atmosfera, oricum înnotăm în offtopic demult): sînt acum ca Outlander după ce a fost schimbat și motivat de influența brnefică a lui Valkorion în expansiunea Knights of the Fallen Empire.
Revebind la subiectul offtopic, să zic așa: un creștin adevărat nu își porcăie, amenință și insultă ierarhii,ci ascultă de ei.
Reply With Quote
  #784  
Vechi 13.08.2016, 12:03:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu nu as fi discutat despre astia dar m-a cam speriat clipul ala cu IPS Teofan. Daca au ajuns controlorii de bilete de pe RATB sa discute asa cu ierarhii, e grav. Ca nu poti sti ce le mai trece prin cap sa faca pentru a-si demonstra ravna in practicarea dreptei credinte.
Reply With Quote
  #785  
Vechi 13.08.2016, 12:16:50
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Singura motivație pentru nepomenire temporară în cazul preoților, și absenteism liturgic, în cazul mirenilor, ar fi dacă de pildă mrmbri ai altor culte ajung să predice sau să liturgisească frecvent, eventual pe o bază săptămînală (na, că folosii o expresie a imperialiștilor) în biserică. De pildă, dacă te trezești la momentul predicii duminicale cu o episcopiță anglicană mișto (deși în general femeile britanice sînt urîte cu spume; mă împușcă Pelerinul cînd se întoarce)...păi antiecu ar aștepta-o afară să se rățoaiască la ea, să îi dea cîteva anateme sau chiar palme. Nu, abordarea corectă e să o inviți la un suc. Nimic nu se compară cu vederea sub patrafir a unei perechi de picioare superbe.
Reply With Quote
  #786  
Vechi 13.08.2016, 12:18:10
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu nu as fi discutat despre astia dar m-a cam speriat clipul ala cu IPS Teofan. Daca au ajuns controlorii de bilete de pe RATB sa discute asa cu ierarhii, e grav. Ca nu poti sti ce le mai trece prin cap sa faca pentru a-si demonstra ravna in practicarea dreptei credinte.
Cine amenință public și fizic un ierarh trebuie să aibă dosar penal. Punct.
Reply With Quote
  #787  
Vechi 13.08.2016, 17:38:06
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Să vedem ce mai zic instigatorii la schismă:

...de asta:

http://www.activenews.ro/stiri-socia...artiala-135776
Reply With Quote
  #788  
Vechi 13.08.2016, 17:44:16
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Teodot caterisit, Sacssiv excominicat, Longhin persona non grata în teritoriul canonic BOR. Acestea ar fi de făcut, într-o țară normală. Oops, sîntem în acest vortex al haosului social, numit România.
Reply With Quote
  #789  
Vechi 13.08.2016, 18:11:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
De aia am ajuns eu un soi de zugrav amator/neoficial, pocnind fungii de pereți cu antifungici, răzuială și văruit cel puțin once per year. Cînd stai singur, nevoia te învață de toate.
Ohoho! Imi amintesc, cu ani in urma, cand eram la o bere cu fratia ta, mi te plangeai ca femeile nu te vrea pe motiv ca nu stii sa bati un cui fara sa-ti dai peste degete. Acuma, de cand faci fapte zugravesti, inseamna ca ele sar pe tine. Tu iesi pe strada, intrebi o Miss Colentina cat e ceasul si ea iti da numarul de telefon, da ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #790  
Vechi 13.08.2016, 21:12:08
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Teodot caterisit, Sacssiv excominicat, Longhin persona non grata în teritoriul canonic BOR. Acestea ar fi de făcut, într-o țară normală. Oops, sîntem în acest vortex al haosului social, numit România.


Astfel fundamentul etern al Bisericii se reflecta din Dumnezeu in natura umana, incat putem vorbi si de un temei natural-omenesc al Bisericii.Dupa sfintii Parinti, o Biserica primordiala a existat in paradis. Dupa Mitropolitul Filaret al Moscovei "creatiunea este deja o pregatire a Bisericii, care va avea inceputul in paradisul terestru, cu primii oameni...Nu e deci de mirare ca cosmologia primeste astazi o nota ecleziologica, care nu se opune deloc, ci din contra, da o valoare noua cosmologiei cristologice a Sfantului Maxim".
Dupa caderea in pacat, "Domnul pune baza la ceea ce se cheama Biserica Vechiului Legamant.Chiar in sanul intunecimilor paganismului ... exista o stearpa Biserica pagana, cum spun cantarile liturgice", mai mult ca o aspiratie decat ca o implinire a legaturii omului cu Dumnezeu."De-a lungul tuturor vicisitudinilor, care au urmat dupa caderea umanitatii si dupa distrugerea Bisericii prime, Bisericii paradisiace, creatura a pastrat ideea vocatiei sale si in acelasi timp ideea Bisericii, care se va realiza deplin dupa Golgota, dupa Cincizecime, ca Biserica propriu zisa, ca Biserica indestructibila a lui Hristos".E mai mult un cosmar decat o realitate, dar si cosmarul se hraneste din realitate. Fundamentul natural- omenesc al Bisericii, sau mai bine zis fundamentul bisericesc al naturii omenesti, ca reflex al fundamentului divin al Bisericii si al firii, sta in unitattea firii si in pluraritatea persoanelor care raman in aceasta unitate.Pacatul a sfasiat aceasta unitate( "Asa s-a taiat firea cea unica in nenumarate particele, si noi ce suntem de aceeasi fire, ne mancam unii pe altii ca reptilele si fiarele" - Sfantul Maxim Marturisitorul) si persoanele care sunt unitati intercomunicante, in care se manifesta o unitate de baza, au devenit in mare masura indivizi, adica unitati purtate de vointa de a taia continuitatea naturala dintre ele ( "In starea noastra de dupa pacatul stramosesc noi nu cunoastem persoana creata in aspectul ei pur; ceea ce in viata obisnuita numim persoana, nu e persoana in esenta ei . Noi cunoastem numai indivizii care au spart natura omeneasca unita, au impartit-o intre ei, raportandu-se la ea, ca la o proprietate particulara", opunand unul altuia interesele lor proprii, ca si cand ar fi niste portiuni inchise ale naturii - V.Lossky, Personalitatea si gandirea Fericitului Patriarh Serghie). Dar o taiere deplina a acestei continuitati n-au putut efectua oamenii nici dupa pacat. Ei nu sunt numai indivizi, ci au ramas un amestec de indivizi si persoane. In cel mai rau caz omul se zbate intre egoismul de a anula pe toti ceilalti si intre dorul de a fi admirat de ei, avand o mare trebuinta de laudele semenilor.In cazul cel mai bun, care e foatrte frecvent, omul cauta chiar o comuniune reala cu semenii.Necesitatea unor relatii intim personale , a asa numitului raport eu-tu, a fost pusa in evidenta nu numai de un ganditor ortodox ca Florensky, ci si de ganditori cu totul laici.Iar marea atentie de care se bucura la unii telogi protestanti acest raport , e un semn ca o anumita urma de Biserica a ramas si la ei si ca se doresc si ei dupa o Biserica deplina.

Dumitru Staniloae,Sinteza eclesiologica- Conceptia ortodoxa despre fiinta Bisericii, pg. 273-274)
Reply With Quote
Răspunde