Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.12.2009, 15:57:16
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, este un pericol inerent acestui mijloc neutru de comunicare.
Mi s-a intamplat si mie, precum bine stii, sa arunc vorbe care sa raneacsa sau sa deranjeze.
Adevarat, dar nu cred ca ai vrut asta...Totusi, cred ca este foarte important sa incercam sa nu-i ranim in niciun fel pe ceilalti. Asa cred eu.
Citat:
Totusi, cine intra pe un forum de discutie ar trebui sa stie cum functioneaza acesta. Altfel vorbesti personal, si altfel impersonal. Tot asa, revistele si cartile sunt obiecte publice, la care toti au acces in zilele noastre, insa nu oricine se foloseste citind orice.
Totul devine personal aici. Totul. Si cuvintele pot fi adevarate arme taioase. La fel cum pot fi si cu adevarat vindecatoare si folositoare sufletului.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.12.2009, 16:04:39
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sfintii Apostoli sunt 12. Cu toate acestea, mai mult Petru si Pavel sunt cunoscuti.
Asta nu inseamna ca ceilalti nu sunt la fel de mari ca acestia doi.
Da, dar cat de departe suntem noi de acestia, aproape ca nu exista comparatie (ca sa nu se supere nimeni, rectific si vorbesc exclusiv de mine).

Citat:
Tot asa si pe forum. Unii scriu mult, altii mai putin, unii citeaza Sfinti Parinti, altii vorbesc simplu.
Toti sunt la fel de folositori, unii altora.
De multe ori, cei simpli si sinceri ajuta mai mult decat cei care incearca sa arate cate stiu si cate au invatat.
Corect, dar ca sa fie realmente folositori, mai trebuie ceva, si acel ceva tine de atitudine; astfel, conteaza la fel de mult si cum spunem, ceea ce spunem...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.12.2009, 16:08:37
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Personal singurele reticiente pe care le am in "aruncarea celor sfinte" si "a margaritarelor" sunt asupra ereticilor si a ateistilor.Cred ca la asta se refera si textul.Cat de izbitor de mare e propastia intre cele sfinte si caini(un dobitoc) si intre margaritare si porci.Textul se refera la cei care nu au nici o tangenta cu cele sfinte si cu Imparatia lui Dumnezeu.In primul rand "cainii" care reprezinta pe cei ce au alta credinta, in special pe eretici,pe cei carora daca le zici de icoane , moaste , taine , sfanta cruce iti sar la gat.
Din ce spui tu sa inteleg ca tu i-ai considera pe parintii mei, ambii catolici practicanti (Dumnezeu sa-i ierte) drept eretici, adica caini?...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.12.2009, 16:16:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Adevarat, dar nu cred ca ai vrut asta...Totusi, cred ca este foarte important sa incercam sa nu-i ranim in niciun fel pe ceilalti. Asa cred eu.
Totul devine personal aici. Totul. Si cuvintele pot fi adevarate arme taioase. La fel cum pot fi si cu adevarat vindecatoare si folositoare sufletului.
Ai dreptate. Eu nu am intentia, de exemplu, sa ranesc pe nimeni (cei putin nu constient, ca ce e in inima nu se stie pana la urma) insa uneori se intampla pentru ca nu putem, totusi, sa stim cum va lua o persoana necunoscuta vorbele noastra.
Important este, totusi, sa incercam.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.12.2009, 16:22:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Vorba asta nu-i pentru noi

Noi romanii am considerat dintotdeauna carnea de porc ca fiind cea mai gustoasa, inclusa cu mult patos in traditia noastra de Craciun. Aceasta adresare a lui Hristos a fost facuta unidirectional - catre evreii care nu maninca porc, si il considera scirbos astfel asociind aceste zicatori cu acest animal, insa noi nu le intelegem deoarece il adoram.

Deci adresarea nu este universala, asa cum ar fi trebuit sa fie. Banuiesc ca Hristos spera ca odata cu raspindirea bisericii Sale porcii vor fi eliminati din meniul crestinului si astfel va intra in topul animelelor denigrate...insa aici s-a inslelat. La asa ceva nu se renunta cu una cu doua :))

Last edited by andreicozia; 18.12.2009 at 16:26:14.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.12.2009, 16:28:06
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Din ce spui tu sa inteleg ca tu i-ai considera pe parintii mei, ambii catolici practicanti (Dumnezeu sa-i ierte) drept eretici, adica caini?...
cainii ii reprezinta pe cei "fara de minte" sau "nebuni" , iar porcii "pe cei ce se scalda in pacat".

Dumnezeu sa-i ierte!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.12.2009, 16:41:09
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Toate mincarurile(ANIMALELE) au fost binecuvintate(viziunea lui PETRU) de DUMNEZEU.
Nu ce intra in gura il strica pe om ci ce iese pe gura.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.12.2009, 16:59:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Intradevar nu se pot discuta probleme legate de religie si duhovnicie cu oricine, insa nu inteleg de ce trebuie sa-i faci porci si ciini?

Foarte multa lume si-au pierdut dorinta de a mai vorbi despre Dumnezeu si cele sfinte in urma unor traume pe care le-au suferit de pe urma acestor influiente, insa asta nu inseamna ca o sa-i facem porci mizerabili si ciini

Pe voi nu v-a lasat sotul sau sotia cu copilul in brate pentru a fugi de responsabilitati la minastire sau la sectanti asa cum cunosc eu cazuri sau acele femei care au fost batjocorite psihic si traumatizate fizic de lucratorii duhovnicesti"...

Cum credeti ca vor mai vedea acesti oameni "cele sfinte"? Oare vor mai fi receptivi la discutii religioase?

Oare merita ele si ei sa fie numiti porci, scroafe si catele deoarece nu mai APRECIAZA discutiile duhovnicesti?
Hmmm?...nu prea cred!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.12.2009, 17:06:52
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Ai dreptate.
Multi mai sint si mult rau fac iar eii cred ca fac bine.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.12.2009, 17:45:35
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Always preach the Gospel, sometimes (sau "when necessary") use words. -- St Francisc de Assisi

"Margaritarele" nu sunt de aruncat niciodata, nici la porci, nici la altcineva. Daca te consideri urmas al lui Hristos, nu poate sa existe un timo in care nu mai faci ceea ce trebuie ca si crestin fiindca nu esti in companie potrivita...

Am avut pentru scurt timp in liceu un prof de religie, preot chair, care niciodata nu incepea/sfarsea ora cu o rugaciune pe motiv ca nu e atmosfera de rugaciune. Ce atmosfera de rugaciune vrei intr-un liceu? Dar asta nu inseamna ca nu poti sa spui un Tatal Nostru... Niciodata nu stii cand arunci o samanta care sa faca rod.

Cat despre vorbit cu ne-credinciosi despre credinta...nu sunt pentru manifestari excentrice de credinta, nici pentru trasul de maneca...greu cred ca atragi pe cineva care duce o viata seculara cu habotnicia. Dimpotriva, mai curand trezesti interesul manifestandu-ti discret credinta.

Apoi mi se pare foarte gresit sa ignori sau sa nu raspunzi la intrebarile despre credinta care vin din curiozitate sincera.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomeniti-o in rugaciunile voastre dorinastoica14 Rugaciuni 9 29.06.2011 21:39:15
Pomeniti-o in rugaciunile voastre adyy17 Umanitare 6 25.01.2011 23:00:06
SOS-chinezi aruncati in strada! heaven Umanitare 13 19.02.2009 21:11:03
Puterea rugaciunii voastre E_my Umanitare 3 08.02.2008 20:43:47