Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.12.2009, 16:33:23
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cat despre vorbit cu ne-credinciosi despre credinta...nu sunt pentru manifestari excentrice de credinta, nici pentru trasul de maneca...greu cred ca atragi pe cineva care duce o viata seculara cu habotnicia. Dimpotriva, mai curand trezesti interesul manifestandu-ti discret credinta.

Apoi mi se pare foarte gresit sa ignori sau sa nu raspunzi la intrebarile despre credinta care vin din curiozitate sincera.
Eu personal am patit-o odata, si m-am lecuit; eram cu sotul meu la o coada si in fata noastra astepta un cetatean turc, prietenos, de altfel. Sotul meu se ruga (ca de obicei) rugaciunea inimii, iar pe mine m-a mancat undeva sa intru in vorba cu omul asta, pentru ca parea abatut si cam nelinistit. Si, incet-incet, am ajuns si la religie, dupa vreo 20 de minute de conversatie, in care mi-a rezumat viata lui (cam trista, de altfel). Ei bine, inversunarea cu care m-a "atacat", pe mine si "religia mea gresita", m-a facut sa mi se faca aproape fizic rau. Am ripostat, evident, cu blandete, dar fermitate...In tot timpul asta, sotul meu se ruga, se ruga, se ruga si, din cand in cand, imi facea semne s-o las balta. Dar eu, capra cum sunt, nu l-am ascultat. Toata povestea asta mi-a lasat un gust foarte amar, asa ca am alergat la sfanta spovedanie cu prima ocazie; calugarul la care ma spovedesc mi-a spus (eu am voie sa vorbesc, sfintia sa nu!) ca singurul lucru pe care trebuie sa-l fac este sa ma rog pentru necredinciosi. Atat. Mai mult de-atat nu pot si nu trebuie sa fac...pentru ca nu pot sa risc sa pierd, cu nepriceperea mea, un suflet, facandu-l sa pacatuiasca.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.12.2009, 17:20:45
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Eu personal am patit-o odata, si m-am lecuit; eram cu sotul meu la o coada si in fata noastra astepta un cetatean turc, prietenos, de altfel. Sotul meu se ruga (ca de obicei) rugaciunea inimii, iar pe mine m-a mancat undeva sa intru in vorba cu omul asta, pentru ca parea abatut si cam nelinistit. Si, incet-incet, am ajuns si la religie, dupa vreo 20 de minute de conversatie, in care mi-a rezumat viata lui (cam trista, de altfel). Ei bine, inversunarea cu care m-a "atacat", pe mine si "religia mea gresita", m-a facut sa mi se faca aproape fizic rau. Am ripostat, evident, cu blandete, dar fermitate...In tot timpul asta, sotul meu se ruga, se ruga, se ruga si, din cand in cand, imi facea semne s-o las balta. Dar eu, capra cum sunt, nu l-am ascultat. Toata povestea asta mi-a lasat un gust foarte amar, asa ca am alergat la sfanta spovedanie cu prima ocazie; calugarul la care ma spovedesc mi-a spus (eu am voie sa vorbesc, sfintia sa nu!) ca singurul lucru pe care trebuie sa-l fac este sa ma rog pentru necredinciosi. Atat. Mai mult de-atat nu pot si nu trebuie sa fac...pentru ca nu pot sa risc sa pierd, cu nepriceperea mea, un suflet, facandu-l sa pacatuiasca.
Interesanta aceasta postare a ta pt. ca in primul rind intelegem ca din cind in cind te poate ,,minca undeva" si deasemenea ca ai resurse sa fi si ca nu te dai indarat de la a fi ,,capra" uneori. Chiar daca este scris la modul dulce-strengareste nu pot sa nu pun aceste pasaje alaturi de altele din care transpiri un iz ortodox f. serios si sa caut sa vad daca exista macar o situatie in care cuvintele Mintuitorului nu se adeveresc : ,,... omul se judeca dupa faptele sale iara nu dupa vorbe " pt. ca desigur din vorbe suntem ,,mari" (desi uneori nici din vorbe !) dar din fapte ...nici pe departe !
Dar nu acesta este scopul pt. care am revenit ci altele doua : chiar daca eu sunt un pic mai acid cu tine (evident pt. anumite greseli ale tale)se vede ca ai si ca aveti duhovnic calugar si probabil ca este f. bun.Dar vreau sa mai adaug, strict la povestea ta, faptul ca in mod frecvent ortodoxii capata coportament eroic (nu este cazul tau decit oarecum) neoprotestant si atunci cind nici nu-ti da prin minte ii vezi explicind cu zel ,sustinind ortodoxia sau chiar incercind sa aduca la dreapta credinta lapsi sau credinciosii altor religii. Asa ceva nu este specific ortodoxiei si chiar daca aduci la dreapta credinta 100 de necredinciosi nu este sigur ca te si vei mintui indiferent ce vei mai face apoi. Dar, in cadrul poruncilor bisericesti (a se vedea indreptarul de spovedanie)avem datoria de a arata, a informa , a incunostiinta pe oricine care este dreapta credinta si de ce . Restul , ca acestia accepta , ca sunt sau nu de acord, ca vor chiar mai mult (adica sa imbratiseze ortodoxia) este cu totul altceva . Doar informam dar alegerea este a celuilalt ! Eu personal spun oricarui adult care este dreapta credinta si de ce este ea dreapta dar de la a treia contradictie , persiflare, atac sau ridiculizare renunt.
Cu copii am mai multa rabdare si staruinta... dar nu iluzorie . Pe infometatul de la malul lacului trebuie sa-l inveti sa pescuiasca dar daca pina la urma chiar va vrea sa pescuiasca sau nu este doar treaba lui !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.12.2009, 17:56:35
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
caut sa vad daca exista macar o situatie in care cuvintele Mintuitorului nu se adeveresc : ,,... omul se judeca dupa faptele sale iara nu dupa vorbe " pt. ca desigur din vorbe suntem ,,mari" (desi uneori nici din vorbe !) dar din fapte ...nici pe departe !
Frate Zaharia, am incasat de la Mantuitorul o lectie foarte-foarte utila, si anume ca nu sunt si nu pot face absolut nimic fara Harul Lui. Punct. Orice as incerca sa fac fara acest har, este zero, multimea vida! Si m-a umilit, pentru ca meritam. Chiar incepusem sa ma cred cineva - uite cat ma rog, postesc, merg la biserica, fac pomeni, cine mai e ca mine si ca fariseul? Pai nu era mai bine sa fiu doar vamesul? Eu zic ca da!
Citat:
Dar nu acesta este scopul pt. care am revenit ci altele doua : chiar daca eu sunt un pic mai acid cu tine (evident pt. anumite greseli ale tale)se vede ca ai si ca aveti duhovnic calugar si probabil ca este f. bun.
Probabil?!Pro-ba-bil?!...Frate Zaharia, de mine poti sa spui ce vrei, mai ales ca ai dreptate (din nefericire), dar de duhovnicul meu NU! Nu probabil, ci sigur este foarte bun! Si chiar daca n-ar fi asa, la spovedanie ne intalnim cu insusi Mantuitorul, sau nu-i asa, fratele meu mai mare?...
Citat:
Dar vreau sa mai adaug, strict la povestea ta, faptul ca in mod frecvent ortodoxii capata coportament eroic (nu este cazul tau decit oarecum) neoprotestant si atunci cind nici nu-ti da prin minte ii vezi explicind cu zel ,sustinind ortodoxia sau chiar incercind sa aduca la dreapta credinta lapsi sau credinciosii altor religii. Asa ceva nu este specific ortodoxiei si chiar daca aduci la dreapta credinta 100 de necredinciosi nu este sigur ca te si vei mintui indiferent ce vei mai face apoi. Dar, in cadrul poruncilor bisericesti (a se vedea indreptarul de spovedanie)avem datoria de a arata, a informa , a incunostiinta pe oricine care este dreapta credinta si de ce . Restul , ca acestia accepta , ca sunt sau nu de acord, ca vor chiar mai mult (adica sa imbratiseze ortodoxia) este cu totul altceva . Doar informam dar alegerea este a celuilalt ! Eu personal spun oricarui adult care este dreapta credinta si de ce este ea dreapta dar de la a treia contradictie , persiflare, atac sau ridiculizare renunt.
Cu copii am mai multa rabdare si staruinta... dar nu iluzorie . Pe infometatul de la malul lacului trebuie sa-l inveti sa pescuiasca dar daca pina la urma chiar va vrea sa pescuiasca sau nu este doar treaba lui !
Acuma ma simt datoare sa mai fac o precizare: pentru aceeasi "vina", la spovedanie
- dupa ce preotul-calugar s-a asigurat ca am stat totusi "drept", eu am primit un canon de nu m-am vazut, fiindca m-am mandrit, crezand ca sunt cineva, dar defapt nefiind suficient pregatita si riscand, astfel, sa fac sufletului aceluia mai mult rau prin hulele pe care le-as fi provocat iar
- sotul meu? NIMIC! mai mult "mergi in pace, fiule! ai procedat corect" (oricum, el nu se simtea vinovat de nimic, dar de gura mea si ca nu cumva sa-i ramana vreo pata pe suflet, a spus si acest "potential pacat" si anume ca nu a inceput o polemica cu acest om)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.01.2010, 23:06:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu-i nimic mai scump la Dumnezeu ca timpul pe care ni-l dă să-l trăim. Pentru că a sufla și a răsufla e tot de la Dumnezeu. Și atunci a avut marea prudență Domnul Hristos să ne spună că "nu se mișcă fir de păr fără voia Mea ". Suntem guvernați de Dumnezeu în toată mișcarea, în toate gândurile noastre ascunse. Sigur că depinde și pe ce poziție te așezi. Având în vedere și numai lucrul acesta : viața veșnică. Dacă te rătăcești , dacă ești neatent sau ești ateu- Doamne ferește ! Că-i mai gravă starea aceasta , nepăsarea aceasta. Aceasta cu siguranță este nesuferită la Dumnezeu. Pentru că nu e supărat Dumnezeu pentru anumite greșeli pe care le facem cât e supărat că suntem NEPASATORI. Vroiam să deschid un topic despre NEPASARE, dar am crezut mult mai de cuvință a aminti aici de NEPASARE . Ne amânăm existența, mergem pe inerție. E o mare greșeală ! Trebuie trăit fiecare moment în toată plinătatea lui. Să te cunoști pe tine. Ființa omenească, care e făcută după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, se izolează după propria ființă. Nu Dumnezeu l-a dat afară pe Adam din Rai, ci Adam s-a dat afară singur. Ăsta-i omul ! Sfântul Grigorie de Nyssa , pe care Biserica noastră îl pomenește Duminica asta, adică mâine și care a fost fratele Sfântului Vasile cel Mare, a fost întrebat : "Ce zici despre om ?" și a răspuns Sf. Grigorie : "Este copleșitor de neânțeles". Dumnezeu păstrează încă taine despre om, necunoscute nici de îngeri și necunoscute nici de lume. Pentru că e după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. E singura ființă creată după chip și asemănare. Omului i s-a încredințat marea răspundere să supravegheze întreaga creație. Și satan luptă din răsputeri , cu o râvnă pe care oamenii nu o cunosc, să ne scoată din cap că suntem asemănare cu Dumnezeu. Pentru că îi cam ocupăm locurile. Treaba lui, dar noi așa suntem creați , după chip și asemănare. Și creația lui Dumnezeu nu poate fi dezmințită sau interpretată. Suntem chip și asemănare a lui Dumnezeu. Deci avem mare siguranță, dar și mare răspundere. Este de aceea foarte grav să nu știi că tu trăiești și cine ești. Mare greșeală această stare de necunoștință proprie. Instinctul acesta de a trăi îl are și porcul , îl are și orice animal. Dar atât ! Omul are are conștință, are dăruire dincolo de rațiune. Mi-am adus aminte de un răspuns pe care l-a primit Părintele Teofil Părăian de la avva Dometie la întrebarea , cum sunt părinții de la Sfântul Munte : "Să nu-ți închipui că la Sfântul Munte sunt oameni veniți din cer pe pământ ! Sunt oameni de pe pământ. . . care doresc să ajungă în cer ! ". Până la urmă , nu de moarte să ne cutremurăm , ci de veșnicia ei ! "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul ! "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.01.2010, 18:18:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu judecați, ca să nu fiți judecați. Căci cu ce judecată judecați veți fi judecați ; și cu ce măsură măsurați vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău și nu te uiți cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău ? Sau, cum poți zice fratelui tău: "Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău" , și , când colo, tu ai o bârnă în al tău? . . . Fățarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău , și atunci vei vedea deslușit să scoți paiul din ochiul fratelui tău. SA NU DAȚI CAINILOR LUCRURILE SFINTE ȘI SĂ NU ARUNCAȚI MARGARITARELE VOASTRE ÎNAINTEA PORCILOR , CA NU CUMVA SA LE CALCE ÎN PICIOARE ȘI SA SE IMTOARCA SA VA RUPA . ( Matei 7 : 1 - 6 ) . Subiectul principal abordat de Domnul Iisus în acest pasaj este judecata dreaptă și cea nedreaptă, punându-se accentul pe judecata nedreaptă. Pasajul întreg ne aratâ că Dumnezeu ne va judeca după felul cum noi judecăm , El vrând să fim drepți în judecățile noastre. Un om drept va judeca mai întâi lucrurile din viața sa și mai ales cele ce nu se potrivesc cu dreptatea, și doar apoi va judeca pe alții cu scopul de a-i ajuta, a-i îndrepta . Exemplul cu paiul și bârna , arată bine că scopul judecății este de a-l ajuta pe om în a depăși neajunsurile datorate caracterului său. Un fățarnic însă , nu se va judeca pe sine ci va închide ochii la marile lui neajunsuri și nelegiuiri comise , dar în schimb va judeca mereu micile neajunsuri și greșeli ale altora. Cel fățarnic este numit și "porc" si "câine", pentru că el folosește judecata, un lucru sfânt, pentru a-i călca în picioare pe alții și pentru ai rupe.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.01.2010, 00:23:38
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Din talcuirea parintelui Nicolae Steinhardt:

"Bune și frumoase sunt bunătatea și mărinimia, dar nu față de oricine. Nu-i drept și cuminte să ne lăsăm înșelați, batjocoriți și exploatați de ne-oameni. Bunătatea “și mărinimia nu se confundă cu orbirea, prostia și naivitatea. Naivitatea, zicea Leon Daudet, e bună și frumoasă la prunci, la copii, la tineret. Oamenilor maturi și bătrânilor le sade bine să fie inteligenți, înțelepți, prudenți, călăuziți de ceea ce vechile noastre texte bisericești numesc atât de pertinent: trezvie."

De aici: http://nicolaesteinhardt.wordpress.c...-secularitate/
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.01.2010, 00:55:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
Din talcuirea parintelui Nicolae Steinhardt:

"Bune și frumoase sunt bunătatea și mărinimia, dar nu față de oricine. Nu-i drept și cuminte să ne lăsăm înșelați, batjocoriți și exploatați de ne-oameni. Bunătatea “și mărinimia nu se confundă cu orbirea, prostia și naivitatea. Naivitatea, zicea Leon Daudet, e bună și frumoasă la prunci, la copii, la tineret. Oamenilor maturi și bătrânilor le sade bine să fie inteligenți, înțelepți, prudenți, călăuziți de ceea ce vechile noastre texte bisericești numesc atât de pertinent: trezvie."

De aici: http://nicolaesteinhardt.wordpress.c...-secularitate/
Interesantă tâlcuirea și cu folos, dar nu se referă la Matei 7 : 1-6 la care se face referire în topicul de față !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.02.2010, 23:51:38
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu inteleg din versetul acesta ca nu trebuie sa las garda jos si sa ma angajez in discutii, sa socializez cu "prefacuti curiosi" sau "prefacuti prieteni". Margaritarele sunt idealurile noastre iar cele sfinte sunt adevarurile de credinta si chiar sf. Taine.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.02.2010, 15:53:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Și totuși. . .

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Eu inteleg din versetul acesta ca nu trebuie sa las garda jos si sa ma angajez in discutii, sa socializez cu "prefacuti curiosi" sau "prefacuti prieteni". Margaritarele sunt idealurile noastre iar cele sfinte sunt adevarurile de credinta si chiar sf. Taine.
Iar toate le vom dobândi numai cu răbdare, de care se pare c-am uitat în ultima vreme. Dobândirea celor sfinte și dialogul cu cei rătăciți se face cu răbdare. Dar oare mai știm ce-i răbdarea? Iisus ne-a spus clar : "Prin răbdarea voastră veți dobândi sufletele voastre".
Trecerea timpului să fie pentru noi prilej de lucrare și dorință de înveșnicire, iar acestea să le împletim cu răbdarea. Sfântul Grigorie spune atât de frumos și pe atât de adevărat:< Unde nu este răbdare,acolo nu este nici iubire", căci, adaug eu, nici credință adevărată nu-i fără iubire și răbdare! Să avem grija cui încredințăm mărgăritarele . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 05.02.2010 at 20:46:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomeniti-o in rugaciunile voastre dorinastoica14 Rugaciuni 9 29.06.2011 21:39:15
Pomeniti-o in rugaciunile voastre adyy17 Umanitare 6 25.01.2011 23:00:06
SOS-chinezi aruncati in strada! heaven Umanitare 13 19.02.2009 21:11:03
Puterea rugaciunii voastre E_my Umanitare 3 08.02.2008 20:43:47