Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.09.2011, 02:56:15
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Da, dar asta e o relativă pervertire a miruirii, în mod normal credincioșii ar trebui să fie miruiți cu ulei de la candela unei icoane, cu excepția Tainei Sf. Maslu.
Încă ceva, folosirea "privată" a mirului e discutabilă (de exemplu să te miruiești de unul singur).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 10.09.2011 at 03:01:59.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.09.2011, 07:33:26
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Da, dar asta e o relativă pervertire a miruirii, în mod normal credincioșii ar trebui să fie miruiți cu ulei de la candela unei icoane, cu excepția Tainei Sf. Maslu.
Încă ceva, folosirea "privată" a mirului e discutabilă (de exemplu să te miruiești de unul singur).

ai dreptate intr-un fel... in alt fel... uite, si "bratarile" cu cruciulita sunt de fapt metaniere, dar cati le folosesc ca metaniere?... putini. Totusi o utilitate religioasa tot are, nu are rol de podoaba. Ne aminteste constant de Dumnezeu si de rugaciune, de biserica.

La fel si mirul. Desi miroase frumos, nu are rol de parfum, ci de amintirea unor relatari biblice din viata Mantuitorului. De aici decurand de la sine si aducerea aminte de rugaciune,de puterea lui Dumnezeu, de icoane care plang, de atmosfera din biserica...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.09.2011, 12:23:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Am inteles, am facut o confuzie. Scuze! Doamne ajuta!
Nu-i bai , ca si eu am facut in trecut confuzia asta pana a ma lamuri , ce si cum.
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare