Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2017, 22:53:19
TIMOTEI MONAHUL TIMOTEI MONAHUL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2017
Mesaje: 9
Implicit Statutul socio-profesional al cantaretului bisericesc

FISA POSTULUI PENTRU CANTARETUL
BISERICESC - CULT ORTODOX
A. RELAȚII DE SERVICIU
: -Ierarhice:
este subordonat preotului paroh.-Colaborează cu: epitropul, membrii Consiliului parohial, îngrijitorul, paraclisierul.
-Programul de lucru: este stabilit de către protul paroh în funcție de problemele administrativeale parohiei și de sărbători.
B. SARCINI DE SERVICIU
:1. LITURGICE
Asigurarea bunei desfășurări a programului liturgic, prin prezență înaintea preotului la orice serviciu religios și permanent prin colaborare în subordonare
Dă răspunsurile la strană și la toate servicile religioase ale cultului ortodox.
Are datoria de a promova cântarea corală în biserică și de a-i atrage atât pe tineri cât și pe ceilalți credincioși să participe activ la strană;
-Face repetiții cu credincioșii pentru însușirea cântărilor bisericești;
2.GESTIONAREA BUNURILOR:
-Are responsabilitate împreună cu P.C. Pr. Paroh față de bunurile aflate în biserică, în curtea bisericii și în clădirile anexe, și răspunde de păstrarea și folosirea lor în condiții normale.
-Preia materialele pentru curățenie și răspunde de colectarea resturilor de ceară și de topirea acestora pentru a fi predate Sf. Episcopii.
3.EFECTUAREA CURĂȚENIEI SECTORULUI:
- se atribuie ca sector de îngrijire: biserica, curtea bisericii, anexe construite bunuri imobile și mobile ale bisericii
– program administrativ, altul decât cel liturgic, astfel încât să rezulte 5 zile de muncă x 8 ore/zi, săptămânal.-măturat, spălat, ștergerea prafului, etc.-scuturarea și spălarea covoarelor.-participare la executare de lucrări(când este cazul).-îngrijește curtea, grădina bisericii,(săpat, greblat, măturat, semănat, plantat, etc…).
4.ASIGURAREA PERMANENȚEI ÎN BISERICĂ
-În timpul programului biserica va fi deschisă;
-În funcție de nevoile specifice ale bisericii, cântărețul bisericesc este obligat să îndeplinească și alte sarcini repartizate de către preotul paroh. Neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare a sarcinilor de servici stabilite prin prezenta fișe a postului atrage după sine sancționarea legală a angajatului

P R O T O I E R E U
PREOT PAROH
,Pr. I O N M A R I N
Am luat la cunoștință și am primit un exemplar din fișa postului
Data ___________________Semnătura_________

ADNOTARI PERSONALE:
Cele 40 ore de lucru aferente fiecarei saptamani se refera strict la prezenta cantaretului in Biserica in afara programului liturgic la care are obligatia de a participa.
Salariul de incadrare al cantaretului bisericesc este cel minim pe economie fara a se calcula in functie de ultima forma de invatamant absolvita sau vechime cum se face in cazul bugetarilor
Nu se deconteaza cheltuieli de transport
Postul se ocupa numai in urma repartizarii de catre arhiepiscopia de care apartine parohia /capela dupa participarea la un concurs cu proba orala/practica
Relatiile de munca sau eventualele conflicte de munca nu se supun spre solutionare instantelor civile ci numai forurilor decizionale BOR (protoierieu, arhiepiscopie), hotararile acestora avand caracter definitiv si executor.
Nu se platesc ore suplimentare, sporuri pentru zile libere legale/noapte/continuitate s.a.m.d
Pentru perioadele de concediu cantaretul are obligatia de a isi gasi un inlocuitor in vederea asigurarii continuitatii serviciului liturgic
In baza obligatiilor asumate in prezenta fisa cantaretului i se aduce spre semnare si un contract de gestiune prin care raspunde in solidar cu preotul paroh de securitatea, inventarierea, mentinerea in bune conditii a patrimoniului mobil si imobil al parohiei prin acestea existand posibilitatea sa se afle si carti/icoane/obiecte de patrimoniu cu valoare foarte mare.
IMPORTANT:
Cantaretul are obligatia de a participa si la celelalte servicii religioase in afara programului liturgic fara limitare/conditionare de plata vreunei sume reprezentand compensatie pentru ore suplimentare sau alte beneficii.

UN CALCUL RAPID:

Salariul minim NET in plata pe anul 2017: 1065
Ore lucrate in medie lunar: 176
Ore suplimentare incluse in baza de calcul
(neplatite suplimentar): 64*
* ore calculate considerand program liturgic sambata si duminica cate 4 ore si miercuri si vineri cate 4 ore in luna cu 4 weekend-uri
Total ore lucrate: 240
Total salariu NET realizat: 1065
Tarif / ora: 4,43

Avand in vedere cele de mai sus am rugamintea sa imi spuneti care este parerea voastra referitoare la STATUTUL SOCIO-PROFESIONAL AL CANTARETULUI BISERICESC in zilele noastre.
Doamne ajuta. Pace si bucurie.
+Timotei M
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.10.2017, 23:27:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:40:38.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.10.2017, 00:42:29
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Nu știu cât obține un cântăreț la noi, dar în toate cele trei coruri de biserică în care am activat/activez, munca e voluntară. :) Și nu, când cânți în cor (deci nu mai ai liturghia omofonă), nu toate cântările sunt ușoare. "Sfânt, Sfânt" pentru sopran e o provocare, mai ales că se merge pe divizii.

Dar corurile au alt statut, nu privim asta nici măcar ca pe o jertfă ci activitate benevolă, din drag. (Nu că jerta n-ar trebui să aibă coordonatele astea.)

De cântăreți, vorba lui Iorest (adică din ce am citit la el), mi-e cam milă...
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2017, 14:09:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

nu am vazut trecuta aceasta categorie (cantaret bisericesc) in Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice. Preotii sunt trecuti in acesta lege
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2017, 18:23:35
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

Locuim in It, sotul are acest rol, de cantaret in biserica.Nu avem o biserica proprie, in fiecare Duminica avem acces intr-o biserica a catolicilor unde ni s-a dat o sala in care ne tinem lucrurile, astfel ca înaintea slujbei, el cu scarsnicul si băiatul de la pangar, merg acolo, scot tot ce e necesar, prapuri, icoane inchinare si toate obiectele necesare pt a " aranja" pe cat posibil biserica dupa nevoile noastre.Apoi la 9 uUtrenia, apoi la 10-12,30, -13 Sf .Liturghie, apoi stransul lucrurilor si curatenia..ajunge acasa in jur de 14.In duminicile in care se face PArastas, durează in plus, trebuie sa stea si oana manca lumea, apoi la strâns...la botezuri la fel, ajunge acasa pe la 15,30..primeste 20eur / Duminica.Daca e botez Duninica primeste ceva daca ii dau cei cu botezul..ca unii au obiceiul de a da csntaretului, daca nu, nu.Daca ul cheamă parintele la vreun botez sambata, atunci ii da dansul 20 eur.In rest mai primeste tot 20eurperioada Bobotezei, când se merge cu sfintitul caselor..dar nu chiar in fiecare zi. Mai face si pregatiri cu adultii pt festivalul de ciolinde, fedtivalul bucuriei si festivalul natiunilor, dar asta benevol.La fel cu pomenirile mortilor din posturi. Totuși sunt persoane, scatsnide ex, cate fac munca voluntar, si uneori merg cu oarintele chiar mai mult decât sotul meu.In rest el munceste de luni pana sambata la amiaza, in alta parte, deci nu poate merge cu parintele in timpul săptămânii, decât seara dupa 7, dar rar..iar Slujbele din timpul săptămânii cand sunt sarbatri, se fac cu cine se nimereste si stie cat de cat sa dea răspunsurile, fără Utrenie, eventual un acatist in locul Utreniei..can asa e la noj...sotul a terminat scoală de cantareti la Botosani, canta doar psaltica, stiu ca in tara si-ar găsi de munca daca ne-am întoarce, dar cu salarul care se da...mai bine rămânem aici, munceste la i vulcanizare, ia in jur de 1500 eur, cânta Duminica aici si...asta e...nu are curaj sa vina acasa, oricât mi)as dori..��

Last edited by Carina Laura; 11.10.2017 at 18:35:32.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare